Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet NGA ARSEN RUSTA
02 Korrik 2017 - 11:51 | përditesuar në 13:27
Parkimet nė Vlorė, Bojaxhi nė
gjyq me Tis Park,i dha 225 mijė $ 
Ish-kreu i Sfida kėrkon paratė nė gjyq
Skeda/Parkimet-Tis Park e konfliktet
Jo vetėm qytetarėt e Vlorės, por dhe ish-kreu i partisė Sfida, Gjergj Bojaxhi qė nė zgjedhjet e 25 nuk mundi tė marrė asnjė mandat deputeti rezulton se ka probleme me kompaninė e parkimit ‘TIS Park’.

Gjergj Bojaxhi i ėshtė drejtuar gjykatės sė Tiranės me njė padi ku kėrkon nga ‘TIS Park’ kthimin e njė borxhi prej 225 mijė dollarėve, para tė cilat Bojaxhi ja ka dhėnė hua administratorit tė kėsaj firme Bashkim Shalla nė kohėn kur kjo firmė u krijua.

Ajo ēka ende nuk dihet ėshtė fakti se Bojaxhi ja ka dhėnė paratė nė formė investimit administraotrit tė ‘TIS Park’ apo ka ndihmuar njė tė njohurin e tij sic mund tė ketė raportet me Shallėn.
Report Tv ka siguruar ekskluzivisht njė vendim tė gjykatės sė Tiranės e cila pak kohė mė parė ka vendosur sekuestro preventive mbi asetet e ‘Tis Park’ pėr llogari tė kreut tė Sfidės Gjergj Bojaxhi, sekuestro mbi 385 mijė dollarė.

Siē dhe shihni nė kėtė faksimile rezulton se Bojaxhi ka depozituar padi ndaj TIS Park dhe administratorit tė saj Bashkim Shalla, tė cilėt rezulton se nė vitin 2016 i ka dhėnė 225 mijė dollarė pėr tė krijuar kėtė kompani.
Mė 22 prill 2016 rezulton se Bojaxhi i ka dhėnė Ballės nė formė huaje 225 mijė dollarė sipas njė mardhėnie noteriale pėr tia kthyer kėtė shumė brėnda tre muajve.


gjergj bojaxhi faksimile 1

gjergj bojaxhi faksimile 1

Ish-kreu i Sfida kėrkon nė gjyq borxhin
Kjo shumė nuk i ėshtė kthyer dhe Bojaxhi ka trokitur nė gjykatėn civile tė Tiranės aty ku prej 19 Prill 2017 ka nisur gjykimi i kėrkes padisė pėr kthimin e shumės.

Ndėrkohė vec shifrės sė borxhit prej 225 mijė dollar Bojaxhi kėrkon nga administrator i Tis Park dhe kthimin e interesave tė akumuluara nga periudha e mos respektimit tė kthimit tė borxhit.

Tis Park u krijua nė vitin 2015 pėr tė menaxhuar parkimet nė Vlorė por dhe pse zyrtarisht kjo kompani ka statusin aktive nė QKR prej mė shumė se 2 muaj nuk e ushtron akivitetin e menaxhimit tė parkimeve nė qytetin bregdetar, aty ku pėrplasjet apo problemet me qytetarėt agravuan deri nė sherre plagosje dhe konflikte fizike.

Parkimet-Tis Park e konfliktet
Nė pėrfundim tė mandatit si kryebashkiak i Vlorės, Shpėtim Gjika vendosi tė japė mė koncension pėr 15 vite parkingjet e qytetit bregdetar, kompanisė “TIS park”.

Vendimi nuk u prit mirė nga qytetarėt e Vlorės teksa kompania TIS Park qė nė nisje tė punės vijoi mė bllokimin e mjeteve qė spaguanin tarifat e parkimit.

Shoqata “Lėvizja pėr Vlorėn” asokohe bėri njė kallėzim penal pėr ish-kryebashkiakun Shpetim Gjika dhe Kėshillin Bashkiak tė mandatit tė shkuar si dhe pėr kompaninė "TIS Park".

Kallėzimit nuk i shpėtoi as Kryebashkiaku aktual Dritan Leli si dhe prefektja Etjona Hoxha, pėr mosreagim nė interes tė publikut vlonjat.

Kallėzimi ėshtė bėrė me pretendimin se koncensioni i parkimeve me pagesė ka shkelje tė shumta ligjore, qė tė ēojnė nė pėrfundimin se, ka elementė tė veprave penale tė shpėrdorimit tė detyrės, vjedhje dhe dėm financiar e moral

Ndėrkohė ky koncension i hapi telashe edhe policisė sė Vlorės pasi nuk munguan rastet e dhunės ndaj drejtuesve te mjeteve karshi punonjėsve tė kompanisė Tis park dhe anasjelltas.

Nė 16 dhejtor tė 2016 policia e Vlorės arrestoi, Eduard Alikaj, 44 vjeē dhe Hėnes Dalipaj 30 vjeē.

Arrestimi i dy vlonjatėve u bė pasi njė ditė mė parė pas njė konflikti pėr shkak tė parkimit tė automjetit, situata ėshtė agravuar deri nė pėrdorimin e thikės ku mbetėn tė plagosur vėllezėrit Fitim, Celo dhe Edison Veizaj, punonjės tė “TIS Park shpk”.

Bllokimi i makinės sė Alikajt nė parkingun me pagesė nė qytetin e Vlorės ėshtė bėrė shkak pėr njė konflikt mes 44 vjeēarit e kunatit tė tij Hėnes Dalipaj dhe punonjėsit tė kompanisė “TIS Park shpk”.

Edi Alikaj 44 vjeē kishte parkuar mjetin e tip ML me targa AA 777 KP dhe kishte refuzuar tė bėnte pagesėn prej 50 lekėsh nė orė.(d.b/Shqiptarja.com)

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Bojaxhi pa furce Ku gjeti gjithe keto para ky plehra?
avatar
Anonim
xXx Hengshi kokat me njeri-tjetrin.PLEHRA!!!
avatar
Anonim
A Dmth Bojaxhiu ka qene ortak i podukshem i kompanise..........................
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42