Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
29 Janar 2018 - 09:06 | përditesuar në 12:07
Projekti pėr Fierin, shemben
40 objekte, ja si do tė bėhet
Fotot e projektit/ Si do tė duket qyteti i Fierit
FIER-Ka nisur kėtė tė hėnė aksioni pėr lirimin e hapėsirave publike nė kuadėr tė projektit pėr qendrėn e qytetit rehabilitimit  tė lumit Gjanica. Janė 40 objekte qė do tė shemben, aksioni i parė qė ka nisur qė nė orėt e para tė mėngjesit pėrfshin shembjen e 24 objekteve 17 prej tė cilėve kanė  depozituar dokumentacionin pėr dėmshpėrblim. Pjesa mė e madhe e objekteve janė nė qendėr tė qytetit, ndėrsa pjesa tjetėr nė dy anėt e lumit Gjanica.

Pronarėt e objekteve u njoftuan disa ditė mė parė  pėr tė  nisur ēmontimin e tė gjitha materialeve brenda bizneseve tė tyre dhe banesave. Pėr katėr objekte, specialistėt e IKMT kanė vendosur tė pėrdorin lėndė eksplozive. Objektet qė do tė prishen nga IKMT janė dy dhe disa katėshe me funksione tė ndryshme shėrbimi. Nuk ėshtė regjistruar asnjė incident mes qytetarėve dhe inspektorėve nė terren.

Faza e parė e kėtij projekti do tė nisė me lirimin e hapėsirave pėr zbatimin e projektit tė qendrės sė Fierit. Faza e dytė e projektit konsiston nė sistemimin dhe rehabilitimin e shtratit tė lumit Gjanica , pasi pjesa mė e madhe e ndėrtimeve janė bėrė nė brendėsi tė shtratit te lumit duke sjellė edhe pėrmbytje thuajse cdo vit. Ndėrsa faza e tretė dhe pėrfundimtare do tė  jetė krijimi i njė hapėsire tė gjelbėruar pėrgjatė tė gjithė shtratit tė lumit Gjanica. Kėshilli i Ministrave ka miratuar sė fundmi fondin financiar prej 4 miliardė  lekėsh  pėr tė kompensuar  tė gjitha  objektet pranė lumit Gjanica. 


 

prishan ndertimeve fier
Shembja e objekteve nga aksioni i sotem

d.b/shqiptarja.com

 

 

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Emigrato Eccezionale!!! me shum me pelqen aty ku njerzit dalin shetitje me varke???fantazia ka kaluar limitin,
avatar
Anonim
Bledi Fantastike
avatar
Anonim
fieri shpenzimet ti kalojne tek zeqo pilafi...se ngaterroi ter fierin..zagari
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41