Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:09 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
23 Shtator 2014 - 12:30
TIRANE - Prokuroria e Pėrgjithshme vė nėn akuzė 3 deputetė tė Kuvendit tė Shqipėrisė, Astrit Veliun e Partisė Demokratike, Pjerin Ndreun dhe Arben Ndokėn tė Partisė Socialiste.

Drejtoresha e kabinetit tė Prokurorisė, Fjorida Ballauri bėri publike nė njė konferencė pėr mediat, akuzat qė rėndojnė ndaj 3 deputetėve.
 
Sipas organit tė akuzės, ėshtė vėrtetuar nga kamerat e sigurisė tė Kuvendit se dy deputetėt socialistė Pjerin Ndreu dhe Arben Ndoka kanė goditur me grushte deputetin demokrat Gent Strazimiri nė ambientet e parlamentit shqiptar, gjatė seancės sė 10 Korrikut.                  
                                     
Deputetėt janė marrė nė cilėsinė e tė pandehurve, pasi akuzohen pėr veprėn penale tė “Goditjes pėr shkak tė detyrės”, nė dėm tė deputetit Gent Strazimiri.

Ndėrsa deputeti Astrit Veliu, akuzohet pėr ndėrtim tė paligjshėm tė godinės sė universitetit “UFO” nė Fier, institucion nė pronėsi tė deputetit demokrat.  Ndaj tij janė depozituar dy kallėzime: njė qytetare e akuzon se e ka ndėrtuar godinėn nė njė pjesė tė pronės sė saj private, ndėrsa po ashtu, Drejtoria e Policisė sė Qarkut Fier ka bėrė kallėzim se godina ėshtė ndėrtuar nė ambientet ku kanė qenė mė herėt zyrat e kėsaj drejtorie.
 
Veliaj akuzohet pėr veprat penale tė “Ndėrtimit tė paligjshėm” dhe “Shkatėrrim prone”
 
Tashmė ėshtė  Gjykata e Lartė e cila do tė marrė nė dorė dosjen ndaj 3 deputetėve.


 
Prokuroria: Strazimiri u qėllua nė fillim nga Ndoka, pastaj Ndreu..Kamerat e sigurisė sė Kuvendit e evidentojnė
Hetimet e Prokurorisė ndaj Ndokės dhe Ndreut, nisėn pas kallėzimit qė kreu i grupit parlamentar tė Partisė Demokratike, Edi Paloka dorėzoi mė 14 Korrik kundėr dy deputetėve socialistė. Sipas kallėzimit, mė 10 korrik nė Kuvend deputetėt Ndoka dhe Ndreu goditėn pėr shkak tė detyrės deputetin demokrat Gent Strazimiri.

Sipas hetimeve tė kryera, mbi deklarimet nga personat e pranishėm nė ambientet e Kuvendit si dhe nga pamjet e kamerave tė sigurisė tė Parlamentit, evidentohet goditja ndaj Strazimirit.
 
“Nė kuadėr tė kėtij procedimi, nga ana e grupit hetimor janė kryer tė gjitha veprimet e nevojshme proceduriale, janė marrė deklarimet nga personat e pranishėm nė vendin e ngjarjes si edhe janė sekuestruar kamerat e sigurisė tė ambienteve tė Kuvendit tė Shqipėrisė, ku evidentohet goditja ndaj deputetit Strazimiri.  Hetimet vėrtetuan se gjatė kohės kur deputeti Gent Strazimiri ishte nė ambientet e brendshme tė Kuvendit tė Shqipėrisė, pranė sallės plenare, ai ėshtė goditur me grusht nga deputeti Arben Ndoka. Pak momente mė vonė deputeti, Gent Strazimiri ėshtė goditur edhe nga deputeti Pjerin Ndreu. Bazuar nė veprimet hetimore, rezulton se deputeti Strazimiri ėshtė goditur pėr shkak tė deklaratave politike qė ka bėrė nė seancėn e datės 10 korrik 2014”, sqaroi Ballauri.
 
Prokuroria: Veliaj ndėrtoi universitetin pa leje, nė njė pjesė prone private she shtetėrore....shkatėrroi ish-zyrat e Drejtorisė sė Policisė
Drejtoresha e kabinetit tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme tha se hetimi ndaj deputetit Astrit Veliu nisi pas dy kallėzimeve tė ngritura ndaj tij.
 
Njė qytetare nga Fieri pretendon se njė pjesė e universitetit UFO (njė ndėrtesė 4 dhe 6 kate, nė njė sipėrfaqe 11.000 m2) ėshtė ndėrtuar nė pronėn e saj private nė mėnyrė tė paligjshme.
 
Sipas Prokurorisė, edhe Bashkia e Fierit ka dhėnė konfirmimin zyrtar se nuk ėshtė dhėnė asnjė leje pėr nderim nė kėtė zonė.
 
Po ashtu, hetimet e organit tė akuzės kanė nxjerrė se njė pjesė e universiteti UFO ėshtė ndėrtuar nė truallin ku kanė qenė mė herėt zyrat e Dretjorisė sė Policisė sė qytetit. Madje universiteti nė pronėsi tė deputetit demokrat, i ka shkatėrruar kėto godina tė Ministrisė sė Brendshme, me njė vlerė qė llogaritet nė rreth 10 milionė e 500 mijė lekė.
 
“Deri nė vitin 2012, nė kėtė truall kanė qenė zyrat e Drejtorisė sė Policisė sė Qarkut Fier. Pas zhvendosjes sė zyrave tė kėtij institucioni nė njė ambient tjetėr, nė inventarin e Ministrisė sė Brendshme kanė mbetur godinat ku ushtronte funksionet Drejtoria e Policisė sė ketij Qarku. Subjekti UFO sh.p.k, nė mėnyrė tė paligjshme, ka shkatėrruar kėto godina shtetėrore, me njė vlerė qė llogaritet nė rreth 10 milionė e 500 mijė lekė pėr tė ngritur ndėrtesėn e tij.
Pėr kėtė arsye, Drejtoria e Policisė sė Qarkut Fier ka dorėzuar njė kallėzim penal ndaj shtetasit Astrit Veliu, nė cilėsinė e pėrfaqėsuesit ligjor tė subjektit UFO sh.p.k”, pėrfundoi deklaratėn drejtoresha e kabinetit tė Prokurorisė sė Pėrgjithshme.
 
VIDEO/ Reagimet per A1 REPORT te tre deputeteve te vene ne akuze

Pjerin Ndreu pėr A1 REPORT: Akuzat qesharake, do vėrtetoj me prova nė Gjykatė se jam i pafajshėm
“Nuk gjykoj veprimet e Prokurorisė, nuk prisja shoė mediatik duke pėrmendur disa akuza qė nuk ekzistojnė. Akuzat do tė pėrballen nė Gjykatė me kundėragrument dhe prova do tė tregoj publikisht se akuza ndaj meje nuk ekziston, jo vetėm qė nuk ekziston por ėshtė edhe qesharake.
Do t’iu vėrtetoj me prova tė pėkundėrshtueshme se akuza ndaj meje nuk ekziston. I mbetet gjykatės tė gjykojė, por jam shumė i qetė nė kėtė histori. E provuar kjo edhe me deklarime tė ndryshme tė personave qė kanė qenė aty. Nuk ėshtė akuza e parė qė ėshtė ngritur ndaj meje, por asnjė akuzė nuk ka pėr tė vėrtetuar asgjė”. Veliu pėr A1 REPORT: Kam ndėrtuar nė pronėn time, Universiteti nė proces legalizimi
Nė njė lidhje telefonike pėr A1 REPORT, deputeti demokrat Astrit Veliu hedh poshtė akuzat e ngritura ndaj tij, duke sqaruar se Universiteti UFO ėshtė nderim i ligjshėm nė pronė private.

ufo, fier
(Nė foto: Universiteti UFO nė Fier)

Ai i pėrgjigjet me akuza Prokurorisė, duke thėnė se ky vendim i saj ka nxitje, por nuk e specifikon nėse bėhet fjalė pėr nxitje politike ose jo.

“Kam paguar taksat dhe kurrė s’jam futur nė Prokurori... tė futem tani nė moshėn 56 vjeē...Universiteti ėshtė nė proces legalizmi, ka pėrfituar nga amnistia qė ka nxjerrė Rama nė Qershor. Jam i pėrjashtuar nga vepra penale, tė gjitha ndėrtimet i kam bėrė nė pronėn time, s’kam cėnuar asnjė pronė publike. Do tė vazhdoj tė ndėrtoj pėr tė mirėn e vendit. Ka njė nxitje qė nuk e di se nga vjen qė Prokurori merret me njė sipėrmarrės tė ndershėm dhe nuk merret me dosjet e krimit qė rrinė nė prokurori. Por hapat do t’i kemi tė mėtejshme nė vazhdim. Kam dokumentacion ligjor”, tha Veliu. Arben Ndoka: Respektojmė vendimin e prokurorirė dhe verdiktin e gjykatės
 Nė njė prononcim pėr televizionin A1 Report deputeti socialist Arben Ndoka i akuzuar nga Prokuroria se ka goditur deputetin Gent Strazimiri nė Kuvend, thotė se e respekton kėtė vendim dhe verdiktin e Gjykatės. 

arben ndoka

Llalla takon Tahirin ne Ministrine e Brendshme
Sakaq, kryeprokurori Llalla rreth ores 12:30 eshte pare te hyje ne zyren e Ministrit te Brendshem Saimir Tahiri

llalla me logo
(Ne foto, kryetari i Prokurorise se Pergjithshme, Adriatik Llalla)

Ngjela: Tė korruptuarit kanė frikė, por mazhoranca nuk vepron
Nė njė lidhje telefonike pėr A1 Report, Spartak Ngjela e ka cilėsuar vendimin e Prokurorisė si tė bujshėm, por jo atė qė duhet.

“Tė korruptuarit janė trembur tė gjithė, si Saliu dhe Nishani, pasi presioni ndėrkombėtar ėshtė kundėr tyre. Por kėta kanė nė dorė sistemin e drejtėsisė.”-tha Ngjela.

Sipas Ngjelės  kriza ėshtė te mazhoranca, e cila pavarėsisht se ka marrė 1 milionė vota nuk ka kryer  Reformėn nė Drejtėsi, tė cilėn tashmė duhet ta kishte mbyllur.Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
goni Arben Ndoka u tregua burre aty, e provokuan e ndoqi e goditi si burrat. Pjerin Ndreu u tregua i pabese qe e goditi pas koke dhe komplet kot, vetem per tiu dukur i mire Arben Ndokes. Sa per kete Astrit Veline ske ca thua, 10 vite burg i ka pak.
avatar
Anonim
Taku Po nuk u be ndonje shembull e te rraset mbrenda nga keta maskarejt,nuk marrin vesht keta. Keshtu eshte kur e merr pushtetin me ndihmen e maskarejeve dhe gangsterave,mbesh peng i detyrimit te ndihmes se tyre.Ne burg Ndreu dhe Ndoka.
avatar
Anonim
Flamuri Car provash do cosh ne prokurori z.Ndreu? Qe gjuan prapa shpine apo qe nuk e pe qe po gjuaje ? Rama si duket po pastron te vetet por jep 5 lek per te hyre ne valle jep 500 e nuk del dot me! Dhe si pa kuptuar LSI-ja do beje namin per zgjedhjet lokale
avatar
Anonim
ani pash zoti apritni hajer prej ketij parlamenti qe vetem i till nuk esht duhet qe populli te marri fatet e vendit ne dor a e shikoni se si kan ardhur ne pushtet dhe presin papen mbeturinat e komunizmit duan enverin kjo qeveri nuk i mbush dy vite avjoni me drog dhun nga te pa beset nuk goditet tjetri pas shpine vetem nje i pa bes te godit dhe ato jan komunistat siēvran pa gjyq kuesht prokuria ku esh
avatar
Anonim
Beni Ndoka dhe ndreu e kan punen pick sepse nuk moren pjese ne votim dhe rrezikuan ligjin e ndarjes territoriale kush e kruan me ramen e ha
avatar
Anonim
karallojt e SHQUP-it Ore po pse krekoset me te tilla ndodhira kryeprokuror llalle-leshi,po pse strazimiri nuk eshte ipaket o llalle o njeri i qelbezuar edhe ti e njeh mire kte palo-stazmirin o plere po kane ndodhur vrasje qeverie dhe vjedhje e bujshme ne BSH dhe nuk te ndigjuam te besh ndonje gje more felliqesirat e kombit....
avatar
Anonim
Toni Bravo, nga gjithe kjo histori perfitojne analistet televizive dhe gazetaret qe i fusin nja nje jave emisione e shkrime, plus gjyqtaret e prokuroret qe i fusin nje deng me euro ne xhep, edhe populli shqiptar qe merr nje deng me dokrra propagandistike.
avatar
Anonim
NYC Respekt e solidaritet me deputet Ndreu dhe Ndoka. Llalla ta dije mire se ky popull e kupton qe kjo levizje behet per diversion, per te larguar vemendjen nga ceshtja Fullani Golemi, per te mos fut ne burg ata qe duhen fut vertet, per ti bere presion Kryeministrit Rama qe te terhiqet nga reforma ne drejtesi.
avatar
Anonim
Inxhinieri Shtypi perpara se te shkruaj duhet te verifikoj dhe jo te dizinformoj. Godina e ish drejtorise te Policise u ishte kthyer pronareve te tokes dhe godines, e me pas u prish nga zotnia deputet ne fjale per ndertimin e tij.. Te tjerat le te gjykohen nga organet kompetente.
avatar
Anonim
artani E dhane me buje te madhe lajmin se ne ora 13 prokuroria do njoftoje se ka marre ne hetim vipa.Prisnim ndonje hajdut me cizme.U mbars mali e polli nje mi.Nje prokuror lapangjoz per mos te thene edhe ai pjese e mafies.
avatar
Anonim
loni keni mallkimin e ketij populli te vuajtur derisa te jepni drejtesi per vjedhjet,vrasjet e c'do krim qe kodoshet e pushtetit kane bere ne keto vite.populli pret dosjet bombe qe po i ze harresa e juve ju ze meraku se u rrah nje provokator qe njerezit se shohin dot me sy.turp per bese,TURP!
avatar
Anonim
Djal Gashi Show politik
avatar
Anonim
olta E gjitha me kaq?Hahaha....sa qesharake.Nuk keni qi beni gomarit e i bini samarit.Turp
avatar
Anonim
veronika Show ne menduam se cfare do ishte, turp qe talleni me kete popull,
avatar
Anonim
Toni Me mire do te ishte ti kishin akuzuar se kane ndotur ambjentin publik duke hedhur bishtat e cigareve ne rruge. Qesharake dhe me kete merret vete prokurori i pergjithshem?????
avatar
Anonim
prokuror-argita hajde palo prokurori hajde ore llalle e qelbur ketu jane vra deputete dhe ti ske marre fryme,por ke hezituar te mbyllesh dosjet sic varjanti olldashi,hajde llalle e qelbur hajde me ke merresh vjedhje+vrasje keto 8-vite apo sta man te kruhesh me fioserbin sali......
avatar
Anonim
Ai Flm Ndokes dhe Ndreut sepse mesimi qe i dhane koktapes na shpetoi dhe ne nga llomotitjet qe bente ne tv. Kurse prokuroria vazhdon ne lojen e saj me kukafshehti.
avatar
Anonim
emy O cna ben me qesh, thashe ca akuazash i kane ngritur. Idiotesi, paaftesi dhe hipokrizi e prokurorise qe mendon se me keto akuza po e rregullon biografine e saj. Shume dobet prokuroria.
avatar
Anonim
dada Hahahah Astriti per ndertim pa leje turp prokurorise turp
avatar
Anonim
dada Pjerin Ndreu dhe Ndoka????? per rrahjen e Strazimirit kjo prokurori po tallet me publikun. ne kerkohe per korrupsion keta tallen turp.
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Intervista/ Panairi i librave të heshtur të xha Llambit 
'Taso' i Gazmend Lekës në një ekspozitë/ Intervista në 'Rreze Dielli'
Nga sundimi komunist,nė njė qytet pėr fėmijėt: Transformimi i Tiranės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 19/11/2017, Viti VII - NR.274