Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
09 Qershor 2012 - 08:03
Provimet e matures, ja se
si do tė llogariten pikėt
Testi i matematikės, 'ngujohen' hartuesit
Tė rinjtė, tė cilėt kėtė vit aspirojnė tė shkojnė nė shkollė tė lartė, mund tė bėjnė vetė njė llogari se sa pikė mund tė kenė grumbulluar nė fund tė tė gjithė procesit tė maturės shtetėrore. Ajo qė vihet re kėtė vit, ėshtė fakti se aplikohet pėr herė tė parė nj skemė ndryshe e llogaritjes sė pikėve, kjo pasi tashmė lėndėt me zgjedhje nuk janė vetėm dy, por nė varėsi tė preferencave tė vetė maturantėve mund tė jenė edhe tre tė tilla.

Nė udhėzimin e Maturės Shtetėrore 2012, i cili mban firmėn e ministrit tė Arsimit, Myqerem Tafaj, thuhet se pėr pėrllogaritjen e pikėve do tė procedohet si mė poshtė: Shėnojmė me M (nota mesatare e shkollės sė mesme), D1 (Letėrsia), D2 (Matematika), Z1, Z2 dhe (Z3) pėrkatėsisht pikėt e lėndėve me zgjedhje. Shėnojmė me K koeficientin e shkollės sė mesme, i cili pėrcaktohet nga vetė universitetet publike, dhe shėnojmė me F1, Fz, (F3) koeficentėt qė universitetet publike do u japin tė gjithė lėndėve me zgjedhje si atyre tė kurrikulės bėrthame si tė kurrikulės me zgjedhje. Mė pas tė gjitha mblidhen dhe shumėzohen me 100, qė ėshtė pėr efekt tė llogaritjes sė pikėve, dhe dalin pikėt pėrfundimtarė qė ka fituar maturanti nga matura shtetėrore dhe me tė cilėt do tė hyjė nė garė pėr nė shkollėn e lartė. Sipas udhėzimit tė ministrit Tafaj, formula e pikėve, kur maturanti/kandidati jep 2 provime me zgjedhje, llogaritet nė kėtė mėnyrė Iz = 0.2 x [M +D1 +D2] x K + 0.4 x [z1 x F1+ Zz x Fz] : 2} x 100 x 5; ndėrsa kur maturanti jep 3 provime me zgjedhje pikėt llogariten me formulėn: Iz=0.2 x [M +D1 +D2] x K +0.4 x [z1 x F1+ Z2 x F2 + Z3 x F3]: 2} x 100 x 5. Ku koeficienti 0.2, tregon qė nota mesatare (M), Gjuha Shqipe dhe Letėrsia (D1) dhe Matematika (D2) kanė secila nga 20 pėr qind tė peshės sė vlerėsimit pėrfundimtar dhe koeficienti 0.4 tregon qė lėndėt me zgjedhje sė bashku kanė 40 pėr qind tė peshės sė vlerėsimit pėrfundimtar. Ndėrsa shumėzimi me koeficientin 5 nė kėtė formulė, bėhet pėr efekt tė referimit me pikėt nė maturat para 2012. Nė udhėzimin e saj Ministria e Arsimit ka dhėnė edhe shembuj konkretė se si mund tė llogariten pikėt. Mė poshtė maturantėt do tė mund tė gjejnė tri shembuj tė llogaritjes sė pikėve, ku nė tė tre rastet tė rinjtė kanė dhėnė tre provime me zgjedhje. Nė kėtė formulė janė marrė parasysh edhe koeficientėt pėr lėndėt me zgjedhje sipas programeve tė studimit nė universitetet publike qė janė: 1; 1,1; 1,2; 1,3; 1,4, si dhe koeficientėt pėr tė gjitha profilet e shkollave tė mesme qė do tė jenė 1; 1.1; 1.2, 1.3 1,4.

LĖNDĖT ME ZGJEDHJE
Matura e kėtij viti ėshtė e para qė pėrfundon shkollėn me sistemin 3-vjeēar. Por ndryshimi nuk ėshtė vetėm te kohėzgjatja e shkollės sė mesme, por edhe nė faktin se aktualisht nė shkolla po aplikohet sistemi i kreditove dhe jo i notave. Gjatė gjithė viteve tė shkollės supozohet qė maturanti duhet tė ketė grumbulluar rreth 90 kredite nė total, pėr t'u drejtuar mė pas dyerve tė fakulteteve ku synojnė tė studiojnė. Gjithashtu maturantėt duhet tė kenė njė minimum prej 8-12 kredite pėr lėndėt qė japin si provim me zgjedhje, por diferenca midis kėtij limiti nuk reflektohet me pikė apo vlerėsim mė tė lartė nė totalin e pikėve tė maturės shtetėrore.

(aq/shqiptarja.com)

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'Bashkėqeverisja', Cano:Qytetarėt marrin pėrgjigje brenda 10 ditėve
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 24/01/2018, VITI VIII- NR.17