Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:41 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Janar 2018 - 19:17 | përditesuar në 20:20
Pyetje pėr pensionet?Pėrgjigjet
eksperti Fadil Kepi nė Report Tv
Qytetarė tė shumtė telefonojnė nė emisionin "Kėndi i Ekspertit" pėr tė pyetur ekspertin Fadil Kepi pėr problemet qė i pengojnė pėr tė marrė pensionet por edhe informacione pėr pension tė parakohshėm.

Njė qytetar nga Tirana pyeti  “kam 40 vjet punė dhe dal pėr 6 muaj nė pension por vitet e punės i kam nė librezė, tė gjitha janė tė vulosura. Problemi im ėshtė a njihen librezat e punės si ajo qė kam unė” tha qytetari.

Nėse punon nė sektor buxhetor pėrfiton njė rrogė shpėrblimi, kėtė kompetencė e ka qendra e punės. Personi qė telefonoj i duhen 34.5 vite punė qė tė pėrfitojė pensionin e plotė. Shtohen edhe 2 vitet qė zotėria qė telefonojė ka punuar bashkė me vitet e tjera tė punės.

Nė rast se del pensioni dhe nuk bindet me shumėn e pensionit duhet tė ankohet te komisioni i punės dhe aty shqyrtohet nėse mund tė marri mė shumė, tha Z. Kepi.

Njė qytetar tjetėr telefonoj nga Farka e Vogėl dhe pyeti nėse nėna e tij mund tė merrte pension tė plotė sepse pėr momentin merr vetėn gjysmė pensioni pėr faktin se ka humbur librezėn e punės, a mund tė marri pension tė plotė?” pyeti qytetari.

Eksperti Fadil Kepi i sugjeroj tė bėj ankesė nė ‘Qendrėn e punės’  aty shqyrtohet dhe mė pas vendoset nėse e merr tė plotė ose jo pensionin. Nėse nuk merr zgjidhje nga Komisioni i Punės atėherė duhet ti drejtohet gjykatės pėr zgjidhjen e kėtij problemi ju siguroj se e pėrfiton pensionin tė plotė.

Vitin tjetėr plotėsoj moshėn pėr punė por kam 27 vite pune, kam 2 vite si ekonomistė nė operativė a marr pension kooperative apo shteti? Eksperti shpjegoj se mund tė marri 35 % tė pensionit, nėse kėrkon tė marrėsh pensionin e shtetit duhet tė kėrkosh te komisioni i punės aty vendoset nė bazė tė kėrkesės tėnde pėr pensionin shtetėror ose kooperative.

Nė studio kishte ardhur njė letėr nga njė zonjė nga Korēa e cila ka punuar nė kooperativė dhe punė shteti gjithsej ka punuar 35 vite punė 15 vite nė kooperativė dhe 15 nė shtet dhe shoqet e saja qė kanė punuar nė kooperativė marrin pension tė barabartė me shoqet e saja.

Sipas ekspertit kjo gjė nuk mund tė ndodhi sepse ata qė punojnė nė shtet marrin 5000 lekė mė pak se njė person qė merr pension shteti. Kėtė vit pėr tė marrė pension duhen 36 vite e 4 muaj pune gjithsej, por nėse janė tė kooperativės atėherė do tė merrni pensionin e kooperativės.

Edhe nėse keni punuar edhe njė vit nė kooperativė atėherė merrni pensionin e operativės nėse plotėsoni figuracionet  pėr 36 vite pune, duhet ta shikoni para se tė dilni nė pension, konsultohuni me ekspertė dhe te qendra e punėsimit.

Redaksia Online
Xh.F/Shqiptarja.com

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Erik Respekt per z.Kepi, njeri me pasionant dhe te ditur per fushen e vet zor se gjen ne vend. Nuk po kerkoj qe gjithe punonjesit e shtetit te jene ne nivelin e tij, por sikur te ishin te duruar ne shpjegime dhe te ditur sa 30% e tij, ky vend do ishte shume here me mire se sa eshte sot.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16