Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:09 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
13 Shkurt 2018 - 19:48 | përditesuar në 22:17
Qendra Operacionale e FA ka publikuar buletinin e mbrėmjes lidhur me situatėn e reshjeve tė shiut dhe dėborės qė ka pėrfshirė tė gjithė vendin kėtė tė martė. Reshjet kanė nisur e orėt e para tė mėngjesit dhe kanė vijuar pėrgjatė gjithė ditės. Reshjet e dėborės kanė qenė prezente nė zonat malore nė lartėsitė mbi 400 metėr. 

Nė zonėn qendrore ka pasur reshje shiu tė herė pas hershme, fillimisht me intesitet tė ulėt dhe mė pas me intesitet mesatar dhe tė lartė, breshėr lokal pas mesdite. Nė relievet malore nė lartėsitė mbi 800 metėr ka pasur reshje dėbore. Nė zonėn jugore ka pasur reshje shiu tė herė pas hershme, shtrėngata dhe stuhi lokale. Intesiteti mė i lartė i reshjeve ka qenė nė pjesėn e dytė tė ditės, shoqėruar me breshėr tė izoluar. Nė lartėsitė mbi 500 metėr reshjet kanė qenė nė formėn e dėborės.

Situata nė qarqe

Qarku Shkodėr.

Aksi rrugor rural Shkodėr-Theth ėshtė i bllokuar nga dėbora nė vendin e quajtur Qafė Thore. Dėbora vazhdon tė bjerė.

Aksi rrugor rural Shkodėr-Breg Lumi, nė vendin e quajtur Mali Shoshit, ėshtė i bllokuar pasi ka rreth 30 cm dėbore. Dėbora vazhdon tė bjerė.

Bashkia Malėsi e Madhe.

Aksi rrugor rural Selcė-Vermosh ėshtė i kalueshėm me zinxhirė pasi ka rreth 30 cm dėbore. Dėbora vazhdon tė bjerė.

Aksi rrugor rural Koplik-Razėm-Bogė ėshtė i kalueshėm. Nė kėtė aks rrugor ka rreth 20 cm dėbore qė vazhdon tė bjerė.

Bashkia Vau Dejės.

Akset rrugore jane te kalueshme ne zonat malore te bashkise Vau Dejes vazhdojne rreshjet e debores.

Bashkia Pukė.

Territori i bashkisė Pukė prej mėngjesit ėshtė pėrfshirė nga reshjet e borės. Deri nė kėto momente situata paraqitet e qetė dhe pa probleme, ndėrkohė qė reshjet e dėborės vijojnė tė bien me intensitet tė lartė. Trashėsia e borės nė qytet ėshtė 3 cm, ndėrsa nė lartėsitė malore i ka kaluar 20 cm.

Tė gjithė akset rrugore nacionale dhe rurale nė territorin e bashkisė Pukė janė tė kalueshme pa probleme. Nė akset rrugore nacionale mjetet e subjektit kontraktor qė mirėmbajnė kėto akse po punojnė me intensitet. Nė aksin rrugor nacioanal Pukė-Fushė Arrėz, si dhe anasjelltas, ėshtė e domosdoshme hedhje mė shumė e kripės nė rrugė, pasi nė disa pika ka rrezik rrėshqitje tė automjeteve.

Njė mjet fadromė qė disponon bashkia ėshtė nė gatishmėri pėr tė ndėrhyrė nė ēdo rast kur ėshtė e nevojshme.

Bashkia Fushė-Arrėz
Akset rrugore nacionale janė tė hapura. Nė disa segmente kalimi ėshtė me vėshtirėsi dhe rekomandohet pėrdorimi i zinxhirėve. Aksi rrugor rural Fushė Arrėz-Iballė ėshtė hapur dhe po punohet pėr mbajtjen hapur tė tij pasi reshjet e dėborės po vazhdojnė tė bien dhe i kalojnė 50 cm nė disa segmente tė tij. Akset rrugore rurale tė tjera qė lidhin njėsitė administrative tė kėsaj bashkie janė aktualisht tė hapura dhe kalimi bėhet nga mjetet foristrada por ėshtė i nevojshėm pėrdorimi i zinxhirėve. Njė fadromė e bashkisė vazhdon tė punojė pėr tė penguar bllokimin e segmenteve rrugore.

Qarku Kukės
Qarku i Kukėsit ėshtė pėrfshirė nga reshjet e borės dhe pjesėrisht ato tė shiut tė shoqėruar me erėra tė forta nga verilindja.

Akset rrugore.

Aktualisht akset rrugore nacionale qė pėrshkojnė Qarkun e Kukėsit janė nėn prezencėn e borės dhe efektin e rėnies sė gurėve dhe dherave prej skarpateve.

Aktualisht ėshtė kjo gjendje nė akset tė cilat janė prekur nga kėto kushte atmosferike:

Rruga e Kombit ėshtė e kalueshme normalisht. Po punojnė 4 borėpastruese dhe 4 janė nė gatishmėri. Lartėsia e borės nė Tunel-Kalimash ėshtė 20 cm.

Aksi rrugor Kolsh-Qafė Shllak ėshtė i kalueshėm normalish. Po punojnė 2 borėpastruese dhe 2 janė nė gatishmėri. Lartėsia e borės 5 cm.

Aksi rrugor Kukės-Bushtricė ėshtė i kalueshėm normalisht. Nė gadishmėri janė 2 borėpastruese. Lartėsia e borės 2 cm.

Aksi rrugor Kukės-Ura e Zapodit e kalueshme normalisht. Nė gadishmėri 1 borėpastratuese e 1 fadromė.

Aksi rrugor Kukės-Krumė-Q.Prushi-Kam ėshtė i kalueshėm normalisht. Po punojnė 1 borėpastruese dhe 1 fadromė. Lartėsia e borės Qafė Tobli ėshtė 3 cm dhe nė Qafė Prushi ėshtė 5 cm.

Aksi rrugor B.Curri-Kam ėshtė i kalueshėm normalisht. Po punojnė 2 borėpastruese. Lartėsia e borės nė QafėLuzhė ėshtė 4 cm.

Aksi rrugor B.Curri-Valbonė ėshtė i kalueshėm normalisht. Po punojnė 3 borėpastruese dhe 1 fadromė. Lartėsia e borės ėshtė 40 cm nė Valbonė.

Aksi rrugor Qafė Morinė-B.Curri-Fierzė-Lekbibaj ėshtė i kalueshėm normalisht. Po punojnė 2 borėpastruese. Lartėsia e borės nė Qafė Morinė ėshtė 3 cm.

Gjithsej nga firmat kontraktore janė vėnė nė punė 16 mjete me 64 punėtorė, 10 mjete janė nė gatishmėri.

Akse tė bllokuara.

Aksi rrugor rural qė lidh fshatin Lojme tė njėsisė administrative Zapod me bashkinė Kukės.

Aksi rrugor rural qė lidh njėsisė administrative Arrėn me bashkinė Kukės.

Kanė punuar nga bashkitė 15 punonjės dhe 4 mjete.

Qarku Elbasan
Gjatė mesditės pati reshje tė dendura dėbore dhe pėr kėtė arsye pati vėshtirėsi nė qarkullimin e automjeteve nė aksin rrugor nacional Librazhd-Qafė Thanė. Menjėherė pati angazhim tė strukturave dhe subjekteve kontraktore nga Prefekti i Qarkut Elbasan. Policia rrugore udhėzoi drejtuesit e automjeteve tė vendosnin zinxhirėt pėr qarkullimin nė kėtė aks rrugor. Subjekti kontraktues angazhoi mjetet borėpastruese pėr pastrimi e dėborės. Situata u normalizua nė njė kohė tė shpejtė. Aktualisht, nė kėtė aks rrugor qarkullohet normalisht por me pėrdorimin e zinxhirėve prej automjeteve.

Qarku Dibėr
Sot i gjithė qarku Dibėr u pėrfshi paradite ngareshje tė dobėta shiu dhe dėbore, ndėrsa nė orėte pasdites reshjet e shiut filluan me intensitetmė tė lartė, shoqėruar me dėborė tė dendur qėnė disa zona arriti deri nė 40 cm. 

Aktualisht rreshjet vazhdojnė por me intensitetmė tė ulėt.

Pėr shkak tė reshjeve gjendja nė infrastrukturėnrrugore paraqitet si me poshte vijon :

Nė tė gjithė qarkun rrugėt nacionale janė tėqarkullueshme.

Problem ėshtė ēfaqur nė segmentin e aksitrrugor nacional Qafė Bualli-Martanesh, bashkiaBulqizė, pasi nga reshjet e dėborės ėshtėbllokuar ky segment, por po punohet me fadromė nga subjekti kontraktor, i cili po mbankėtė aks rrugor tė hapur.

Problem pėrben segmenti rrugor nacional Ura e Qytetit-Zerqan, bashkia Bulqizė, ku ka prani tėmbi 25-30 cm dėborė, rruga e bllokuar. Po punon subjekti kontraktor pėr pėr hapjen e saj.

Gjithashtu, problem nė qarkullim nga reshjet e dėborės pėrben rruga nacionale Ura e Ēerenecit-Steblevė, ku kalohet me vėshtirėsi.

Rruga rurale Klenjė-Trebisht-Ostren, ėshtė e bllokuar pasi ka prani tė mbi 40 cm dėborė.

Nė bashkinė Dibėr, problem nga dėbora pėrbenrruga rurale Selishtė-Peshkopi dhe rruga ruralePeshkopi-Lurė, nė tė cilat kalohet me vėshtirėsipasi ka prani tė mbi 30-35 cm dėborė.

Nė pikėn doganore tė Trebishtit si pasojė e rėnies sė inerteve dhe borės nė rrugė ka pasur njė bllokim tė pėrkohshėm tė aksit rrugor por mjete dhe forca nga bashkia Dibėr dhe subjektit kontraktor kanė punuar dhe normalizuar situatėn. Aktualisht ky aks rrugor ėshtė i kalueshėm.

Qarku Korēė
Gjatė mesditės pati reshje tė dendura dėbore dhe pėr kėtė arsye pati vėshtirėsi nė qarkullimin e automjeteve nė aksin rrugor nacinal Pogradec-Qafė Thanė. Prefekti i Qarkut Korēė angazhoi menjėherė tė gjithė strukturat pėrgjegjėse dhe subjektet kontraktore tė mirėmbajtjes sė kėtij aksi rrugor. Policia Rrugore ju dha udhėzim drejtuesėve tė automjeteve qė tė vendosnin zinxhirėt pėr qarkullimin nė kėtė aks rrugor. Subjekti kontraktues angazhoi 5 mjete borėpastruese pėr pastrimi e dėborės. Situata u normalizua nė njė kohė tė shpejtė dhe aktualisht nė kėtė aks rrugor qarkullohet normalisht por me pėrdorimin e zinxhirėve prej automjeteve.

Qarku Vlorė
Nga reshjet shumė tė dendura tė rėna gjatė mesditės nė qytetin e Vlorės ka pasur rritje tė nivelit tė ujit nė disa akse rrugore, si mė poshtė:

· Rruga; Biblioteka - Kisha

· Rruga; Pas universitetit.

· Rruga; Lagja 10 Korriku (bobinazhi)

· Rruga; Hasan Kushta, tek lokali Albano dhe Romina.

Rrugėt janė kaluar me vėshtirėsi pėr disa minuta, por situata u normalizua dhe aktualishtrrugėt janė tė kalueshme pa probleme. Strukturat e UK janė nė terren.

Tė 3 mjetet vetėshkarkuese tė tonazhit tė lartė tė kėrkuara nga Institucioni i Prefektit tė Qarkut Vlorė pranė Ministrisė sė Mbrojtjes nėpėrmjet QKOEC sė DPEC pėr mbushje (pėrforcimin me gurė), tė argjinaturės dhe trasesė sė hekurudhės nė Novoselė mbėrritėn dhe filluan punėn gjatė pasdites. Prurjet e lumit Vjosė kanė qenė tė larta por nėn kufirin kritik dhe nuk kanė krijuar probleme nė tė gjithė qarkun.

Qarku Durrės
Nė skarpatėn e digės sė rezervuarit tė Tapizės ėshtė riaktivizuar rrėshqitja e ndodhur disa kohė mė parė. Prefekti i Qarkut dhe bashkia krujė kanė angazhuar strukturat. Aktualisht nuk ka probleme por po kryhet shkarkimi normal dhe i kontrolluar pėr tė ndėrhyrė mė pas pėr tė mbushur me gurė, inerte, etj, zonėn e rrėshqitjes.

Deri tani situata paraqitet e qetė dhe pa probleme nė tė gjitha qarqet e vendit. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63