Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 05:01 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
13 Gusht 2017 - 14:28 | përditesuar në 14:30
Reshjet e shiut,OSHEE:Numėr i
madh problemesh nė zonat rurale
Reshjet e shiut gjatė natės sė mbrėmshme, kanė shkaktuar defekte tė shumta, ku mė tė prekura janė zonat rurale.

Operatori i Shpėrndarjes sė Energjisė bėn tė ditur se nė terren vijojnė punėn brigadat e avarisė tė cilėt deri nė kėto momente kanė riparuar 85 pėrqind tė defekteve.

Numri mė i madh i defekteve tė shkaktuara nga reshjet e mbrėmshme, janė shkėputjet e pėrcjellėsve, thyerja e izolatorėve nė linja, si dhe dėmtimet e shkarkuesve.

Sipas asaj qė raporton OSHEE, shkak pėr vonesėn e riparimit tė defekteve ka qenė terreni i vėshtirė ku kalojnė kėto linja.

Ndėrkohė vonesat nė kryeqytet janė shkaktuar pasi shumė prej defekteve janė nė kabina private ku ka munguar gadishmėria pėr lejimin e grupeve tė OSHEE-sė qė tė ndėrhynin sa mė shpejt.

Zonat e prekura nga defektet
Rajoni Tirane: Valias ( pjeserisht) energjia pritet te rikthehet sa me shpejt.

Nderkohe ne oren 13.30 ka shfaqur defekt nje fider qe furnizon me energji nje pjese te abonenteve ne rrugen Ali Demi

Rajoni Durres: Nikel/Fushe Kruje.

Rajoni Berat:, pjeserisht Potom , Tomorrice/Skrapar.

Rajoni Fier:,Levan,

Rajoni Vlore: pjeserisht Xhuherine,

Rajoni Shkoder: Rrethina/Shkoder; pjeserisht Lac Vau Dejes/Shkoder

Rajoni Kukes: pjeserisht Margegaj, Lekbibaj, Pac/B.Curri ; pjeserisht qytet Krume

Brigadat e terrenit tė kompanisė OSHEE po punojnė pėr eleminimin sa mė tė shpejtė tė difekteve.

Tė gjithė fiderat qė furnizojnė me energji elektrike konsumatorėt e rėndėsisė sė vecantė janė nė punė.

Te gjitha linjat 35 kV dhe N/Stacionet jane skeme normale furnizimi me energji elektrike

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Ekskluzive/ Fleckenstein rrėzon raportin e teknikėve tė PD-sė
Intervista/17 vjeēarja shqiptare hap shoqatė bamirėsie online
20 vjeēarja shtatzėnė:Ndihem grua e plotėsuar nga jeta 100%
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 18/08/2017, Viti VII - NR.194