Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
29 Korrik 2017 - 20:15 | përditesuar në 20:40
Shembjet nė Dhėrmi,Pavlopulos:
T'i vendosim kushte Shqipėrisė
Presidenti grek Prokopis Pavlopulos, nė njė fjalim nė Kongresin e Kėshillit Botėror tė Epiriotėve tė Diasporės, mbajtur nė Prevezė, i ka ēuar njė mesazh edhe Shqipėrisė, duke kėrkuar qė ajo tė respektojė tė drejtat e minoritetit etnik grek, si njė kusht i qartė pėr anėtarėsimin nė BE.

Nuk duhet tė harrojmė edhe minoritetin etnik grek, ēdo tė drejtė e tė cilit duhet tė respektohet plotėsisht nė Shqipėrine fqinje, ashtu siē u takon qytetarėve qė jetojnė nė njė shtet tė sė drejtės.

Sepse vetėm vendet qė janė me tė vėrtetė shtete tė sė drejtės plotėsojnė minimumin dhe tashmė kushtin e qartė pėr integrimin nė familjen e madhe tė popujve evropianė”
, ka deklaruar Pavlopulos. 

Me dėshpėrim, ai ėshtė shprehur se ato qė po shihen kohėt e fundit nė Shqipėri nuk janė shenja pozitive. 

“Ato qė po shohim kohėt e fundit, e themi me tė vėrtetė me dėshpėrim, nuk janė shenja tė mira.

Sepse ato qė po ndodhin sot dhe qė janė totalisht tė paligjshme, sidomos shembja e shtėpive, tregojnė se njė pjesė e shtetit tė sė drejtės dhe tė respektit tė tė drejtave themelore, qė ėshtė respekti tek prona, sepse prona ėshtė e drejtė themelore, e cila mbrohet nga e drejta kombėtare e ēdo vendi, por edhe e drejta kombėtare, kur shohim pra kėto fenomene themi se ekziston njė shkelje e tė drejtave themelore, pra shkelje e shtetit tė sė drejtės
”, ka vijuar Pavlopulos. 

Ai ka shtuar se, Greqia i sheh gjithnjė me dashuri nėne bashkėkombasit e saj dhe i siguron ata se ashtu si ajo respekton dhe ruan me nder tė drejtėn europiane dhe ndėrkombetare, pret tė njėjtėn sjellje nga Shqipėria. 

“Nėse Shqipėria dėshiron tė bėhet anėtare e BE-sė, shembja e ndėrtesave qė u pėrkasin minoritarėve grekė nuk favorizon aspak perspektivėn europiane tė saj”, ka pėrfunduar fjalimin presidenti i Greqisė.

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
luan Greket duan qe shqpria ti respektoi mminoritetin grek por ne alb nuk ka dallim race jan greket qe populli cam edhe sot nuk po marin tapit e te ster gjyshrve egjysherve te tyre ke bela demokracia ne greqi dhe ne europ kijo demokraci esht jne ginjeshter per popuit e botes.
avatar
Anonim
Patosi Legena ty dhe minoritetit tend .njerez me fallco se ju ska
avatar
Anonim
Patosi R.. ty dhe minoritetit tend .njerez me fallco se ju ska
avatar
Anonim
ilisav Po cfar lidhje keni juve me shem bjen w ndertesave qe jan te pa ligjshm ju nuk keni tw drejt te flini per drejte si se juve vet si shtet nuk jeni te drejt perse I futen hunet aty ku nuk duhet .perse atehere flini per turit juve kur ata thone se that I esht e gjitha me turn perse hidhe ni perpjete ju .shikon hallet e juaj a edhe jepni te drejt qytetar ve qe banjon ne greci
avatar
Anonim
dulja para ligjite jane te gjithe te barabarte qofte minoritare apo amerikan sa per te dretat e njeriut i dime si i zbatone greku hyyyyyyyyy
avatar
Anonim
rednex Kush flet ne emer te BE mor aman..tash sa vite BE ju mban me buke popull koti dembela e mendjen e madhe..
avatar
Anonim
Zoti Papakaros,sa te drejta kane 500.0000 shqipetare qe jetojne ne greci,per shkollim per fen qe aderojn qytetare te ndryshem,per emrat qe i detyruat ti nderrojne .50 vite shoku Enver nuk i detyroj te ndrronin emrin,edhe shkollen jualejoj,qe ju nuk e boni dot se jeni greker te pa bese,po per camet qe shkaterruat e persekutuat pse nuk flisni dot por dilni lehni si qent rrugac,por po interesoheni per prishje e 2 vilave qe jane pa leje,nje kohe qe edhe qytetareve shqiptar jua ka prishur qe ishin pa lej
avatar
Anonim
toni kur beni p...rdhe dhe ju qe dhe buken e hani me lek borxh, ngelet duke qare per lek nga FMN. Iken kohet kur kishit zagaret tuaj ne Shqiperi. Presioni juaj as groshen nuk zien. Po na ngeli BE per veton tuaj, me mire te na haje mortja.
avatar
Anonim
Ilir Po arvanitet ne Greqi si trajtohen more Europian? Po Camet e pronat e tyre o Europian? Po e drejta e shkollimit ne gjuhen e nenes, me gjuhen Shqipe o pavllo pule?
avatar
Anonim
Shqipe Po drejtat č ēameve e keni respktuar ju zitti??
avatar
Anonim
Arben Metani Minoritaret grek ne Shqiperi po trajtohen njesoj dhe ne mos me mire se sa te gjithe qytetaret e tjere te Rep. Shqiperise. Nese kerkoni me shume te drejta per minoritaret atehere mos vini shkopinje ne rrotat e shteti ne rimekembje Shqipetar. Por proukupimi juaj nuk jane te drejtat minoriteti por mbjellja e fares te nacjonalizmit ekstrem semure per te mare frutet e mundshme neser. Me keto lojra te dala boje ballkanike eshte ngopur dhe lodhur shoqeria dhe politica europjane.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15