Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:15 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet NGA ELTON QYNO
26 Shtator 2014 - 02:18
Si i kėrcėnonte deputeti i PD
Astrit Veliaj punonjėsit e INUV
Mashtrimi i deputetit nė 2 dėshmi
Dėshmitė e punonjėsve tė INUV Berat, tregojnė masakrėn ndėrtimore qė ka kryer deputeti i Partisė Demokratike Astrit Veliaj, me qėllim ndėrtimin pa leje tė kampusit universitar nė kėtė qytet. Gazeta “Shqiptarja.com”, zbardh dėshmitė nga dosja penale nr.125, ku i pandehur ka qėnė subjekti juridik “UFO Shpk” me administrator Astrit Veliaj. Dėshmitė tregojnė mė sė miri manovrat e Astrit Veliajt pėr tė ndėrtuar me ēdo kusht kampusin universitar nė Berat, qoftė kjo edhe pa pasur asnjė dokumentacion nga organet kopetente shtetėrore. Ndėrkohė qė vetė Astrit Veliaj pėr kėtė ēėshtje ėshtė marrė nė pyetje dy herė, duke dhėnė dėshmi kontradiktore, ku herėn e parė ka pohuar se nuk ka lidhje me objektin qė ndėrtohej, ndėrsa herėn e dytė pranon se objekti i pėrkiste atij.

 
Rrėfimi i Bardhyl Bubės
“Jam me detyrė kryeinspektor i Inspektoriatit tė Ndėrtimit Baskia Berat. Nė datėn 2 prill 2009 ėshtė ushtruar kontroll nė objektin ish-materniteti Berat, pasi sipas informacioneve tė marra nė kėtė objekt po kryhesh rikonstruksioni i tij pa lejė ndėrtimi. Gjatė kontrollit ka rezultuar se shtetasi Astrit Veliaj ishte duke kryer rikonstruksionin e kėsaj godine pa dokumentacionin e nevojshėm  ligjor dhe konkretisht ėshtė mbajtur process verbali i konstatimit datė 2 prill 2009. Me vendimin nr.27 dt. 6 prill 2009 janė pezulluar punimet nė ndėrtim nė objektin e mėsipėrm dhe shtetasit Astrit Veliaj, I ėshtė lėnė njė afat 60 ditor pėr plotėsimin e dokumentacionit tekniko-ligjor, detyrė e cila deri mė sot nuk ėshtė realizuar nga shtetasi nė fjalė. 

Edhe pas pezullimit tė punimeve nė kėtė objekt kanė vazhduar punimet pa patur asnjė lloj leje pėrkatėse. Mė pas, nga ana jonė kanė vazhduar veprimet e mėpasshme ku ka rezultuar se tek objekti i mėsipėrm ishte duke u kryer punime si nė ndėrhyrje nė konstruksion, mure mbajtėse, mure ndarės, duke paraqitur rrezik pėr shembjen e objektit, punime kėto tė cilat duhet tė ishin kryer pasi mė parė tė merej lejė ndėrtimi nga KRRT Berat. Nė datėn 2 nėntor 2009 ėshtė marrė vendimi nr. 31 ku ėshtė vendosur pezullimi i punimeve nė ndėrtim. Mė pas nė bashkėpunim edhe me policinė e rendit dhe policinė bashkiake, kemi shkuar nė objekt dhe kemi nxjerė me forcė puntorėt qė punonin aty, por edhe pas kėtyre veprimeve tona dhe proces-verbaleve tė mbajtura nė objekt, nė objektin e mėsipėrm kanė vazjduar punimet e drejtuara nga shtetasi Astrit Veliaj. 


Me vendimin nr.4 date 12 nėntor 2009 ėshtė vendosur gjobė ndaj shtetasit Astrit Veliaj nė masėn 2.000.000 lekė tė reja dhe kjo gjobė nuk ėshtė paguar nga shtetasi i mėsipėrm.Kėtė shqetėsim e kemi pėrcjellė nė Ministrinė e Shėndetėsisė METE, Ministrinė e Turizmit, Inspektoriatit Ndėrtimor Tiranė, Prefektit tė qarkut Berat, etj. Presidenti i shoqėrisė “UFO Shpk” ėshtė shtetasi Astrit Veliaj dhe ky person qė ėshtė duke kryer punime n ėish-maternitetin e Beratit, duke pėrshtatur kėtė objekt nė universitet. Unė kam komunikuar me tė nė telefon dhe ai mė ka kthyer pėrgjigje:”…ti nuk ke punė, ata do tė vazhdojnė tė punojnė. Pranė zyrės Veliaj nuk ka paraqitur dokumentacionin ligjor tė kėtyre punimeve dhe si rrjedhim ai nuk ka marrė deri mė sot, ndonjė lejė ndėrtimi nga KKRT bashkia Berat apo nga KRRTSH Tiranė. Pra, rikonstruksioni i kryer nė kėtė objekt nga presidenti i shoqėrisė UFO, shtetasi Astrit Veliaj, ėshtė i paligjshėm”.

Rrėfimi i Josif Serjanit
“Kam qėnė me detyrė inspektor pranė Inspektoriatit Ndėrtimor dhe Urbanistik Bashkia Berat. Sė bashku me kolegun Bardhyl Pashaj dhe Bashyl Bubėn, pas informacioneve tė mara kemi shkuar tek objekti ish-materniteti Berat ku po punohej nė drejtim tė ristrukturimit tė kėtij objekti dhe aty kemi marrė vesh se punimet po i kryente shoqėria “UFO shpk” me president Astrit Veliaj. Pėr kėtė fakt ne kemi mbajtur process-verbalin pėrkatės. Mė pas jamė vėnė nė dijeni se shtetasi Astrit Veliaj ishte nė procedurė dokumentash pėr blerjen e objektit nė fjalė me pronarin e objektit, Ministrinė e Shėndetėsisė, Ministrinė e Ekonomisė etj”.

Rrėfimi i Anila Kala
“Jam me detyrė administrator nė universitetin UFO, Filiali Berat. Presidenti i kėtij universiteti me vendodhje godina e ish-maternitetit Berat, ėshtė shtetasi Astrit Veliaj, banues nė Tiranė.
 
Rrėfimi i Astrit Veliaj
Nė datėn 28 dhjetor 2009 Astrit Veliaj ka dėshmuar duke pohuar se ėshtė presidenti i universitetit privat UFO Tiranė dhe filialit tė tij Berat. “Lidhur me kallėzimin e Inspektroriatit Ndėrtimor Urbanistik Bashkia Berat nuk kam asnjė asnjė lloj lidhje me tė. Ky objekt nuk ėshtė prona ime. Nė kėtė objekt unė jam duke ushtruar aktivitetin e Universitetit UFO, filiali Berat qysh nga 30 nėntori 2009 dhe se ky objekt ėshtė pronė e familjes Babasiko, e cila ėshtė nė proces privatizimi tė kėtij objekti, pra ish-materniteti i Beratit.

Pasi kjo familje tė pėrfundojė procedurėn e privatizimit tė objektit unė do tė lidh kontratė qėraje me tė. Megjithatė, verbalisht me miratimin e kėsaj familje unė kam filluar aktivitetin e universitetit UFO, filiali Berat. Unė nuk kam kryer ndonjė ndėrtim nė kėtė objekt, vetem se kėtė objekt po e shfrytėzoj pėr ambjente mėsimdhėnie. Unė nuk disponoj pėr momentin asnjė lloj dokumentacioni mbi pronėsinė e truallit dhe tė objektit tė ish-maternitetit Berat”-shprehet deputeti i PD Astrit Veliaj.

Rrėfimi i Ferdinat Babasikos
“Pas marrjes sė dėshmisė sė Astrit Veliaj, nė datėn 28 dhjetor 2009 ėshtė pyetur njėri nga pronarėt e truallit shtetasi Ferdinat Babasiko. Ky i fundit ka treguar se:”Kam nė pronėsi njė palė shtėpi private nė lagjen “10 korriku” Berat. Po kėshtu jam bashkėpronar tė disa pronave si ish-godina e maternitetit Berat etj. Kėto objekte janė nė pronėsinė e familjes Babasiko dhe se kėto prona janė njohur familjeve tona me vendim nr.123 tė datės 2 gusht 1994 tė KKKP Berat. Godina e ish-maetrnitetit Berat nė ėshtė njohur pasi 7 pėr qind e truallit ėshtė e jona dhe ėshtė e drejta e jonė tė privatizojmė kėtė godinė sipas ligjit.

Mė pas ish-godina e maternitetit Berat ka kaluar pėr privatizim dhe nėpėrmjet agjensisė sė privatizimit Berat dhe Drejtorisė sė Administrimit dhe Shitjes sė Pronave Tiranė na ėshtė miratuar kėrkesa pėr privatizimin e kėtij objekti dhe fillimisht kemi paguar 20 pėr qind tė vlerės sė objektit tė mėsipėrm dhe jemi nė pritje pėr tė paguar vlerėn tjetėr tė kėtij objekti. Kjo godinė ėshtė duke u rregulluar, por se kush nuk e di.

Kam parė qė nė tė hyjnė nxėnės, por nuk e di se ēfarė bėhet brenda nė kėtė godinė. Shtetasi Astrit Veliaj kur ka filluar procesi i privatizmit tė objektit tė mėsipėrm ka ardhur dhe mė ka takuar e mė ka kėrkuar qė kėtė objekt ta pėrshtasė si godinė universiteti. Ne kemi bėrė njė marėveshje verbale me tė, lidhur me objektin nė fjalė nė fjalė. Unė kam parė nga jashtė qė nė kėtė objekt po bėhen ndryshime nė dritare dhe po vishet me mermer, por nuk di nėse Astriti ėshtė paisur me lejė pėr kėto punime qė kryen nė tė. Edhe bashkėpronarėt e tjerė i kanė dhėnė fjalėn shtetasit Astrit Veliaj qė do ia shesin kėtė objekt atij pėr universitet”. Thuajse tė njėjtėn dėshmi ka dhėnė dhe pronari tjetėr i tokės shtetasi Mikail Babasiko.

Rrėfimi i Edmond Sinjarit
Nė dėshminė e tij eksperti i caktuar nga gjykata Edmond Sinja ka treguar se:”Pasi jam njohur me vendimin e kryerjes sė ekspertimit unė dhe kolegu Vladimir Mydini, jemi interesuar pėr tė siguruar dokumentacionin e nevojshėm pranė Bashkisė Berat, ku te kjo e fundit nuk kemi gjetur asnjė lloj dokumenti.

Po kėshtu, jemi interesuar pranė personit tė kallėzuar i cili kryen punime tek objekti ish-materniteti Berat, ku kemi mėsuar se ky person nuk disponon asnjė lloj dokumentacioni tekniko-ligjor. Unė kam komunikuar personalisht me shtetasin Astrit Veliaj, tė cilit i kam kėrkuar dokumentacionin nė lidhje me kėtė ndėrtim, i cili mė ka thėnė se nuk ka asnjė lloj dokumentacioni pėr punimet qė ėshtė duke kryer dhe se ėshtė nė pėrgatitje e sipėr tė kėtij dokumentacioni”.

Rrėfimi 2 i Astrit Veliaj
Nė 3 nėntor 2010, sėrisht Astrit Veliaj meret nė pyetje, deklaron se: ”Jam president i Universitetit UFO Tiranė dhe filialit tė tij nė Berat. Lidhur me rikonstruksionin e godinės s ėish-maternitetit Berat i jemi drejtuar Bashkisė Berat, pėr lejėn e ndėrtimit por kjo e fundit nuk ka kthyer asnjė pėrgjigje dhe nė heshtje unė kam realizuar tė drejtėn pėr tė ndėrtuar nė kėtė objekt. Bashkia Berat, nėpėrmjet kryetarit tė saj, qėllimisht nuk zbardh lejėn e ndėrtimit.

Ky Ndėrtim qė jemi duke bėrė ėshtė nė pronėn time dhe funksionet e saj i ka publike dhe se veprimet tona janė ligjore. Po kėshtu pėrsa i pėrket kallėzimit tė OSSH, ky fakt nuk ėshtė vėrtetė pasi kemi njoftuar OSSH tė merrte masat pėr largimin e transformatorit, pasi ky i fundit ishte nė rrezik shėmbje. Objekti nė fjalė pėr shkak tė amortizimit ėshtė shembur dhe pas kėtij moment ata janė paraqitur pėr tė tėrhequr kėtė transformator dhe se nuk kanė mbajtur procesverbal. Kjo kabinė elektrike ka qėnė nė pronėn time dhe nuk kemi patur kontratė apo marrėveshje pėr ruajtjen e saj dhe se si rjedhim nuk kemi sjellė asnjė pasojė ekonomike siē pretendohet nga OSSH nė shumėn 704.400 lekė.

Po kėshtu, kjo kabinė nuk rezulton e regjistruar nė listėn e pasurive tė paluajtshme tė OSSH. Midis meje dhe familje Babasiko ėshtė hartuar kontrata e pasurisė sė paluajtshme nr. 1834 datė 18 maj 2010. Nė kėtė godinė, po kryhen rikonstruksione, shtesa anėsore dhe shtetsa kate. Unė nuk disponoj asnjė lloj dokumentacioni teknik dhe ligjor, lidhur me punimet n ėish-maternitetin Berat, pasi ėshtė njė rikonstruksion i thjeshtė, shtrim pllakash dhe vėnie dyersh.

Nga ana jonė nuk janė prishur seksionet dy dhe trek ate, pasi kėto sksione kanė rėnė vetė pėr shkak tė amortizimit. Ndėrtimi i objektit ėshtė duke u kryer nė tė njėjtin shesh ndėrtimi.Punimet nė kėtė objekt janė marrė pėrsipėr nga shoqėria “Geri 01” me drejtues Niko Metikos, ku unė me tė kam njė marrėveshje sipėrmarėse, ku kjo shoqėri ėshtė duke kryer punimet nė kėtė objekt. Ne kemi dorėzuar nė bashkinė Berat nė 23 gusht 2010 dokumentacionin ligjor dhe teknik pėr paisje me leje ndėrtimi, rikonstruksion dhe shtesė kati tė universitetit UFO Berat, por bashkia Berat qoftė nė mėnyrė zyrtare apo verbale nuk na ka kthyer pėrgjigje”.

Rrėfimi i Hajri Dhelprės
Nė datėn 22 tetor 2010 ėshtė pyetur shtetasi Hjari Dhelpra i cili ka deklaruar se: ”Punoj pranė OSSH Berat si pėrgjegjės i grupit tė sistemit tė matjes. Mė datėn 18 qershor 2010 ėshtė mbajtur procesverbal nga grupi i punės, pasi ishte konstatuar difekt tek kabina materniteti i ri. Me tė mar njoftim shkuam si grup pune nė vend dhe vumė re se kabina elektrike e montuar brenda nė seksionin 3 katėsh, ngjitur me universitetin UFO ishte dėmtuar. Ky dėmtim kishte ndodhur pėr shkak tė rrėzimit tė soletės mbi paisjet e kėsaj kabine si dhe si rezltat i gėrmimeve tė kryera nga puntorėt qė punonin pėr ndėrtimin e e godinės sė universitetit UFO.

Po kėshtu ju ishte ndėrprerė furnizimi me ernergji elktrike 63 abonentėve privatė dhe familjarė. Gjithashtu konstatuam se ishte dėmtuar 3 izolatorė TM dhe njė I TU, kazani i transformatorit e si rrjedhim kishte rrjedhur gjithė vaji. Ēelat e TM, paneli i TU, impianti i tokėzimit, instalimi i ndriēimit, dera e kabinės ishte mbuluar me maetriale tė shumta inerte. Mbajtėm procesverbalin pėrkatės, fotografuam vendgjarjen dhe gjithė dokumentacionin e kemi paraqitur nė OSSH Tiranė. Mė pas kemi filluar punėn pėr demontimin e kėsaj kabine dhe kemi shtrirė kabėll tė ri pėr furnizimin me energji tė abonentėve, duke kryer lidhje nė njė kabinė tjetėr.

Pėr kėtė ėshtė dashur material si kabėll, mufte etj. Me njė vlerė prenventivi 704.400 lekė tė reja. Kjo nė fakt ėshtė dhe vlera e dėmit ekonommik nga dėmtimi i kabinės elektrike, qė i ėshtė kėrkuar shtetasit Astrit Veliaj. Universitetit UFO Berat kishte marrė lejė pėr spostimin e kėsaj kabine elektrike, por nga ana tjetėr administrator Astrit Veliaj nuk ka respektuar marėveshjen, por ka vendosur ta shembė tėrėsisht objektin nė fjalė. 

Shkrimi u publikua sot(26.09.2014) nė gazetėn Shqiptarja.com(print)

Redaksia Online
(a.h/shqiptarja.com)

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
qytetar Te shembet tu kthehet pronareve.
avatar
Anonim
Bentirona Sa Sali qen berisha paska pjelle kjo shqiperi!!!!!!!
avatar
Anonim
Astrit Xheneriku Historia e UFO ne Berat, eshte nje prove e qarte se ēmund te beje dikush i veshur me pushtet , nese shteti nuk vepron. Ai shkaterroi ndertesen ekzistuese 3-4 kateshe te Spitalit Rajonal Gjinekologjik te Beratit, prone e Ministrise se Shendetesise. Uzurpoi token ku ishte ndertesa dhe terriotin prej afro 1000 m2 te saj. Ndertoi ndertesen e UFO, ne zonen tampon te qytetit muze pa lejen e Monumenteve te Kultures dhe te Bashkise se Beratit. Godina "e bukur" por masive dhe pa lidhje me arkitekturen e qytetit dhe planeve perkatese rregulluese. Pushteti vendor beri sa per te thene zhurme. Pushteti Qendror inekzistent. Askush nuk e permend kete histori te trishtueshme. Gjykata jep nje gjobe sa per te thene. E tmerrshme dhe e dhimbshme njekohesisht. Turp per institucionet shqiptare ......
avatar
Anonim
Pertej Ures se Qabese Konfiskim,konfiskim dhe vetem Konfiskim,ne Berat,Fier dhe ne Durres. Te shendrrohen ne prona shteterore ose publike,Prapa Tij fshihet Kryegrabitesja e shqiptareve e Bija e diktatorit "demokrat" shpellarit
avatar
Anonim
Nari nga spitalla Ky Astrit Veliaj edhe ne Durres ka ndertuar ne truallin e ish NI Cigares( vjedhur pronareve nga Argita me shoke e shoqe) nje ndertese gjigande me kube te ngjashme me kete te Beratit. Ndertesa eshte pa leje pwr shesh ndertimi,pa leje ndertimi, sa per kondicionet urbane apoper mos lejim ndertimesh fare e theksoj fare ne zonen A ne Durres, Veliaj nuk e vret mendjen. Kjo ndertese nuk preket, sepse betoni eshte blere te firma famoze 3D SHPK. Durrsaket e dine kush eshte pronari i firmes 3 D SHPK!
avatar
Anonim
Pronari i tokes Jo mer Nari se i ka marre 3D-ja paret e betonit, nddertimi pa leje nuk bohet me kleringNe Durres puna eshte me e gjere. Te ish oborri i fabrikes qe kuptohet ka pronar te vjeter jane ndertuar 4 kulla nga 13-27 kate seicila .Ajo qe mbeti dmth fabrika ti ke te drejte e mori Argita me shoqe dhe shoke dhe ndertoi Astriti Universitet.Per keto arsye prokuroria nuk ndihet per punen e Durresit, bile as per ate te Beratit, sepse mes ish-pronareve te truallit te Beratit dhe Durresit thuhet se ka nje lidhje
avatar
Anonim
Pronari i tokes Jo mer Nari se paret e betonit i ka marre 3D-ja, po puna eshte me č thelle ne Durres. Te trulli i ish fabrikes qe ne fakt ka pronar te vjeter, jane ndertuar edhe 4 kulla, nga 13-27 kate
avatar
Anonim
anonim jam i mendimit te shqyrtohet ne rast se ja vlen kjo ndertes per Beratin te sekustrohet te behet prone e shtetit te perdoret per aktivitet publik dhe ky zoteria te kompesohet vetem ne vleren e materialeve te perdorura
avatar
Anonim
metush Nga emisioni ne TV mu duk nje injorant i vertete. Ndertesa.ne Berat ka shemtuar qytetin dhe pamjen e pjeses me historike te tij. Te shembet pa meshire qe te kuptojne qe ky shtet funksionon.
avatar
Anonim
Shkodrani Py ky investon paret e sali vicidolit mor njerez se un e pash te Tv Klani . Ky nuk dinte me i pergjigje gjanave pse kan shku deri aty dhe sja kishte iden fare por thoshte se do te legalizohen me ligjin e ri a thu se po ndertonte nje shpi me fut koken brenda dhe jo ata ndertesa gjigante qe kishte ba . Ai duhet te paguj lejen e plot dhe gjoba te medha se po e thej ligjin ky deputeti po populli ca ban !!!!!!!
avatar
Anonim
Armand Ti o shkodran vetem shkodran sje por hajvan i g99. Sa leke e ke rrogen ne muaj qe merresh me komente sepse vetem ti komenton perdite
avatar
Anonim
shkodrani i par Nij ktu ti Armando qe ta dish ti hajvan asht ai qe te ka vesh sot ty nadje dhe e dyta un jetoj ktu e 23 vjet ne Greqi dhe i ndjek rrjellojen ngjarjeve ne atdheun tim perdit. Dhe sa per rrogen ti je ai i 99-shave qe baheni lipirsa te sali vicodolit. Prandaj nuk ju pelqen mendimi i tetjereve juve dhe e verteta qe del ne shesh . Mu mos me repliko ma per shkrimet e mia mor pisllek
avatar
Anonim
Shkodrani Ka hupe mor Armand, nuk te pelqyne komentet me duket. Apo nuk ma internet ne Tel. Se te skadu mushja. Shyqyr qe ka tipa shume si ti ne xhiro me zjerre kujin, se nuk shtyhet koha hyc. Tung Armand pyka
avatar
Anonim
Shkodrani O shoku,shkodrani i mesiperm, shtoj naj presje o naj pike mor burre se u bame si te shpise femise. Sa per Armandin. O Armand o pyke. Me duket se e paske me mu jo me kete shokun qe ka komentu ma siper.Nuk e di sa fiton ne dite ky shoku, po une fitoj njaq sa me ba sevap, me ju dhane lemoshe 1 o 2 euro ty dhe shokeve tuaj kur delni me lype neper dogana apo ne terminale tragetesh. Sa per inat tandin jam shkodran den baba den. A ke fitu gja sot ti???
avatar
Anonim
Kurioz si do te reagoje kur ta hedhin ne shesh godinen. Te presim.....
avatar
Anonim
goni e ndoqa ne nje debat ne TV, ky ishte shume injorant per te pasur gjithe kete para. Te hetohet fillimi si e ka zgjeruar biznesin, ndoshta njerez te tjere te dyshimte me para te piset fshihen pas ketij tipit.
avatar
Anonim
Estrada Kėtė sezon Astriti fillon punė nė portokalli.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Panairi i librave të heshtur të xha Llambit 
'Taso' i Gazmend Lekës në një ekspozitë/ Intervista në 'Rreze Dielli'
Nga sundimi komunist,nė njė qytet pėr fėmijėt: Transformimi i Tiranės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 19/11/2017, Viti VII - NR.274