Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Arsen Rusta
29 Nentor 2017 - 12:50 | përditesuar në 14:14
Ekskluzive/Vendimet Gjykatės sė
Tiranės mes mykut e lagėshtirės
Report Tv sjell foto nga arkivi nėn tokė i Gjykatės
TIRANE - Drejtėsia e munguar dhe korrupsioni nuk rezulton se ėshtė i vetmi problem nė sistemin e drejtėsisė nė vend. 

Report Tv ka siguruar ekskluzivisht disa foto nga ambientet e brendshme tė arkivės sė Gjykatės sė Tiranės ku vendimet qėndrojnė tė hedhura mbi dyshemev dhe dosje tė rrėmujshme sikur tė ishin njė grumbull mbeturinash. Kjo situatė sipas burimeve pėr Report Tv nga Gjykata e Tiranės ėshtė e tillė prej vitesh ndėrsa edhe me dosjet e reja ndodh e njėjta gjė ku vendosen sa nė raftet e tjembushura deri nė dyshemetė e sekretarive.

Kėto foto qė shihni nė pamje i pėrkasin katit tė nėndheshėm tė gjykatės sė Tiranės ku vendimet sa ato civile dhe penale tė shumė viteve bashkjetojnė me lagėshtirėn, mungesėn e sistemimit nė rafte, dėmtimit nga brjetės qė mund tė futet nė kėto ambiente e deri tek rreziku nga ndonjė shkėndi elektrike.
Mbingarkesa nė gjykatėn e tiranės ka detyruar adminsitratėn tė pėrdor si ambinte pėr vendosjen e dosjeve edhe tre ish garazhdet qė ndodhen nė pjesėn e brendshme tė saj, ndėrsa prej mė shumė se 1 viti njė pjesė e konsiderueshme e dosjeve tė arkivit ėshtė transportuar nė arkivin qėndror nė lundėr.

Gjatė ndėrhyrjes nė kėtė bodrumet e arkivės u zbulua dhe skandali me afro 300 dosje tė bllokuara nga rekusi tė cilat ishin mbajtur pa u dėrguar nė Gjykatėn e Lartė. Aktualisht kėto dosje sipas Gjykatės sė Lartė kanė kaluar me proces tė pėrshpejtuar dhe po i jepet zgjidhje ndėrsa hetimet pėr kėtė rast vazhdojnė nga prokuroria ku kreu i gjykatės sė tiranės Enkelejdi Hajro depozitoi kallėzim penal pėr kryesekretaren e gjykatės. 

Por cfarė do tė ndodh me kėto vendime tė cilat nxjerrin nė pah situatėn kritike nė tė cilėn ndodhen sistemi i drejtėsisė qė sot ėshtė i mbuluar nga dosjet!
Report Tv ka zbuluar se prej disa kohėsh ka pėrfunduar projekti dhe shumė shpejt Gjykata e tiranės nė oborrin e saj do tė ndėrtojė njė shtesė objekti e cila do tė shėrbej si sekretari dhe arkiv pėr tė gjitha vendimet dhe padinė qė depozitohen nga qytetarė.

Deri nė pėrfundim tė kėtij objekti mbetet pėr t'u parė nėse administrata e gjykatės do tė gjejė njė zgjidhje provizore pėr tė mos rrezikuar kėto vendime qė sipas legjislacionit nė fuqi janė njė arkiv dhe bazė tė dhėnash qė shėrbejnė edhe pėr tė mbledhur informacion pėr efekt tė ligjit tė dekriminalizimit.

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
3x Mos ja fusni pordhes kot kur nuk e dini se si funksionojne gjykatat ne Shqiperi. Jane te detyruar te japin vendime sikur shesin patate se ka shume ceshtje gjyqesore. Ne vendet e zhvilluara jo cdo gje zgjidhet me gjyq. Gjyqtaret kane ndihmesa dhe kane me pak ngarkese. Te ne gjyqtari jo vetem qe nuk ka ndihmes (edhe pse ligjerisht I takon) por bejne pune te rendomte duke fotokopjuar dhe skanuar.
avatar
Anonim
iPhone X Pse nuk I diēitalizoni apo diqitalizioni
avatar
Anonim
Nokia 3310 Te diqitalizofsha mendjen!
avatar
Anonim
anonim ato dosje jane dosjet qe ka dhene urdher sala te ihduken si e skenderlajt konomit gjyqtarit te vlores e vila prokuroria i ka hedhir stje se personi qe u kap duke bere atenzar oetakut ze gazit ishte ne dijeni si kush loshte dhene urdher ta vrisnin gjyqtarin e vlores Blendi gefziu dhe bossi i klanit Dijet kudh e brau Artan santon e shum te tjere me urdher te prokurorit llalla Ai perdon as me 3 shtator muk duhet te jete me kryrptalirori i kriminelve
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15