Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:14 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Tetor 2017 - 13:30 | përditesuar në 16:54
Tjetėr skandal nė Butrint, vendoset
kondicioner pėrbri Kullės Veneciane
Restaurimi i besohet nje firme sallami
Forumi i Trashėgimisė reagon ashpėr
Skandalet nė Parkun Kombėtar nė Butrint, pasuri e trashėgimisė botėrore tė UNESCO nuk kanė tė sosur.

Pėrmes rubrikės Ju Raportoni nė Report TV ka mbėrritur njė foto ku ėshtė fiksuar njė pajisje kondicioneri e Vendosur pėrbri Kullės Veneciane.

Ėshtė i paimagjinueshėm guximi i cilitdo qė ka lejuar instalimin e kėtij kondicioneri nė brendėsi tė Parkut Kombėtar tė Butrintit.

Mėsohet se Kulla Veneciane e restauruar nė vitin 2002 parashikohej tė kthehej nė njė minimuze pėr epokėn Veneciane por vendosja e kėtij kondicioneri sugjeron se ajo tashmė pėrdoret si zyrė.

Arkeologu Neritan Ceka njeriu i cili nė vitet ‘70 zhvilloi gėrmimet nė Butrint, i ftuar nė emisionin Repolitix nė Report TV dha kėtė koment pėr foton.

Kėta janė nallbanė. Kushdo me mend nuk do ta vendoste atje. Ai ėshtė vendi qė po ta kishin shtėpinė e tyre nuk do ta vendosnin, pasi pėr 2-3 vjet kalbet. Duhet tė vihet nė vend qė tė fshihet. Ka 100 mundėsi pėr ta fshehur pėr tė mos e vendos nė hyrje tė Kullės Veneciane. Ndonjė marifet duhet tė jetė pas, pasi ajo kullė ėshtė e mbyllur nuk e di pėr cfarė funksionon”.

Nga Studio e Repolitix kundra vendosjes sė kėtij kondicioneri u shpreh edhe historiani Ferit Duka.

Report TV kontaktoi zėdhėnėsen e Ministrisė sė Kulturės pėr tė mėsuar pėrse ky kondicioner ėshtė instaluar pėrbri kullės Veneciane. Kujt i shėrben? Por deri kėto momente nuk kemi ende njė pėrgjigje.

kondicioneri

Kondicioneri pėrbri Kullės Veneciane

dy.b/shqiptarja.com

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
M a r k o Kulla Veneciane sherbente si shurrtore per matufa si Ceka Apolloni Fefidi
avatar
Anonim
Fshatari Lazo Skandali tjeter eshte akoma me i madh dhe asnjerit nuk ka rene ne sy: Dy "turiste" shqipetare kur po kalonin tek Kulla Vaneciane i futen nja dy pordhe sa pati "lekundje sizmike" te Kulles.Mendoj te mblidhen Ceka,Korkuti,Duka dhe te gjithe te rrjedhurit me ne krye Vokshin e PD dhe ti japin "drejtim" kesaj pune per te korruptuaren Kumbaro per ta lincuar etj....etj.....
avatar
Anonim
RBKK Lazo.... ti sigurisht nuk je nga Libohova... ėėėėsepse si fshakar qė je tė kanė rėnė tė gjithė monumentet nė tokė.... as nga Gjirokastra se dhe aty tė kanė rėnė... imagjino kur tė bie vėndi yt, si shkon pėr lesh Shqipėria. Por ska gjė... fiton Dulakėria...
avatar
Anonim
Populli Te zhduket nga detyra e korruptuara kumbaro!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 20/01/2018, VITI VIII- NR.14