Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 21:15 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
21 Korrik 2017 - 13:23 | përditesuar në 07:41
Vazhdon tragjedia e tė mbyturve nė plazhet tona, ku dy pushues tė huaj kėtė tė premte kanė humbur jetėn nė brigjet shqiptare.

Cdo ditė e mė shumė mungesa e rojeve bregdetare po shton gjithnjė e mė shumė numrin e viktimave e nėse kėto mekanizma do tė funksiononin edhe numri i viktimave do tė ishte edhe mė i ulėt. 

Mbytet nė Golem pushuesi sllovak nga Golemi

Njė 66 vjecar sllovak  me inicialet Beres S.ka humbur jetėn rreth orės 19 e 45 nė plazhin e Golemit .Policia bėn me dije se shtetasi sllovak ėshtė gjetur i vdekur nė bregun e plazhit tė Golemit.

Dyshohet sei ai ka pėsuar atak kardiak.

Sipas deklarimeve tė bashkėshortes, 66 vjeēari ka konsumuar njė sasi tė madhe alkooli dhe ėshtė futur nė det pėr tė notuar.

Nga verifikimet paraprake nuk rezulton tė kėtė shenja dhune.
 
Grupi hetimor po vazhdon punėn pėr zbardhjen e rrethanave dhe shkakut tė ngjarjes.

Humb jetėn 15-vjecarja nė Ksamil

Kujtojmė se gjatė ditės sė sotme njė tjetėr shtetase e huaj humbi jetėn nė Ksamil.

15-vjecarja ruse humbi jetėn pasi u godit nga motori

Ngjarja e rėndė ka ndodhur nė plazhin e Ksamilit, Sarandė, ku njė 15-vjeēare e quajtur Ksenia Roik ėshtė mbytur pranė vendit tė quajtur "Tre ishujt".

Sipas tė dhėnave paraprake dyshohet se viktima ėshtė njė vajzė ruse, ndėrsa nuk ėshtė bėrė i ditur ende identiteti i saj.

Ajo qė shton misteres e kėsaj vdekje ka tė bėjė me plagėt nė kokė dhe trup qė ka e mitura. Familjarėt dyshojnė se vajza ėshtė goditur nga njė motor uji teksa po notonte pranė bregut tė detit.

Ndėrsa Prokuroria dhe Policia kanė nisur hetimet pėr ngjarjen pas dėshmive tė familjarėve dhe personave tė tjerė tė cilėt janė bėrė dėshmitarė.

Trupi i pajetė i turistes 15-vjeēare ndodhet nė morgun e spitalit tė Sarandės ku do t'i nėnshtrohet ekspertizės mjekoligjore.  

Mister mbytja, e mitura me plagė nė kokė dhe nė trup
15-vjeēarja ruse e cila u mbyt kėtė tė premte nė plazhin e Ksamilit, ka plagė prerėse nė kokė dhe nė trup. 

Kjo shton dyshimet pėr shkaqet e vėrteta tė vdekjes sė tė miturės. Pretendimi i familjarėve ėshtė se pushuesja ruse ėshtė goditur nga njė motor uji. 

Trupi ėshtė dėrguar nė morgun e spitalit tė Sarandės ku do t'i nėnshtrohet ekspertizės mjekoligjore. Edhe dėshmitarė nė vendin e ngjarjes pohojnė se pranė vajzės qė po notonte nė det, ka kaluar me shpejtėsi njė motor uji, ndėrsa pas 10 minutash ata kanė pikasur trupin e pajetė qė pulsonte nė ujė. 

I njėjti rast si njė vit mė parė nė plazhin e Himarės kur turisti rus, Kaimov, gjithashtu u godit nga motoskafi i biznesmenit Fatmir Kuēi dhe pėr rrjedhojė humbi jetėn pėr shkak tė gjymtimit. Kjo do tė rėndonte edhe mė tepėr skandalin e plazheve shqiptare, ku krahas mungesės sė vrojtuesve dhe Rojeve Bregdetare nuk ka as siguri nga mjetet e lundrimit. 

Megjithatė, shkak pėr vdekjen e 15-vjeēares mund tė ketė qenė edhe hedhja nė det dhe kontakti i saj me njė shkėmb nėnujor i cili mund t'i ketė shkaktur dėmtime nė kokė. 

Shtatė tė vdekur nė plazhe nė 7 ditė
Ndėrkohė qė shkon nė 7 numri i pushuesve tė mbytur nė plazhe nė vetėm shtatė ditėt e fundit. 

Ditėn e djeshme u mbyt njė 35 vjeēar nga Prishtina nė Velipojė, i cili hyri nė ujė pėr tė shpėtuar bashkėshorten, por gjeti vdekjhen.

Ndėrsa tė shtunėn e kaluar, nė Vlorė u mbytėn 4 pushues, tre nė Zvėrnec dhe tjetri te Uji i Ftohtė, pėr shkak tė dallgėve tė detit. 

Shkak pėr ngjarjet e rėnda nė plazhet shqiptare ėshtė bėrė edhe mungesa e rojeve bregdetare, ndėrsa institucionet, bashkitė dhe Agjencia e Bregdetit ia hedhin fajin njėra-tjetrės.

Kjo papėrgjegjshmėri e institucioneve po merr jetė njerėzish ēdo ditė. 

Ndėrkohė, Report Tv arriti tė intervistojė njė tė ri nė Durrės, me profesion Roje Bregdetare i certifikuar nė Malin e Zi njė vit mė parė. Ai tha se ėshtė i papunė ndėrsa pranoi se nuk ėshtė kontaktuar nga asnjė prej institucioneve. 

Plazhet shqiptare nuk monitorohen dhe si tė tilla nuk pėrmbushin asnjė kusht sigurie duke bėrė qė jeta e gjithsecilit tė jetė nė rrezik nė ēdo moment. 

Njoftimi i plotė i policisė
Informacion paraprak

Mė datė 21.07.2017, rreth orė 13:00, njoftohemi nga shėrbimet e policisė kufitare se nė Ksamil ėshtė mbytur njė shtetase.

Policia ėshtė afruar menjėherė nė vendngjarje dhe ka konstatuar se tek vendi i quajtur ''3 Ishujt'' Ksamil, Sarandė, ėshtė gjetur e mbytur njė vajzė e cila pas hetimeve paraprake dyshohet tė jetė shtetase Ruse, rreth moshės 16-17 vjeēare.

Po punohet pėr gjeneralitetet e plota.

Trupi i saj po dėrgohet drejt Spitalit Sarandė pėr veprimet e mėtejshme hetimore.


Redaksia Online
j.sh-l.q/e.m/Shqiptarja.com

21 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Raufi Ministri turizmit duhet the jape dorheqje I pa after per year beer detyren
avatar
Anonim
A Qeveria shume mire qe ka bere reklame per turizmin po tani qe vijne duhen masa per sigurine se antireklame me te keqe se mbytjet e njerezve keto dite ne vendet me te bukura nuk ka.................
avatar
Anonim
zzzzzz...............z KAPENI ATE QEIBESIREN QE PO VRASIN NJEREZ PER SPORT NER MES TE DITES DUKE HIK NE DREJTIM TE PADITUR CA MUT POLICIE ESHTE KJO KUR NUK MBRON DHE PARANDALON KRIMET NDAJ CDO LLOJ QYTETARI I HUAJ A VENDAS NJELLOJ ESHTE...!!!!!!!!!!!!!!
avatar
Anonim
Plazhisti Na u be ky muhabeti i rojeve te plazheve si te jene supermaner , po njerez jane dhe ata.!?
avatar
Anonim
Berti Vazhdon akoma degjesat me popullin kryehajduti ? Kryeminister me te paafte nuk ka . Mbas 4 vjetesh kryeminister nuk e ka kuptuar akoma cfare i mungon Shqiperis . zbatimi i ligjit ...Por me Bracen,Peleshin,Dakon e kanabis Tahirin do bej shtet. S'ka fatkeqesi me te madhe qe vendi ka mbetur ne duar te ketyre krimineleve.
avatar
Anonim
al o rrota e injorantit :qe je shqupist kjo kuptohet e qe u lodhe te cadra e morem vesht po qe ti te gjykosh kryeministrat e 25 viteve e te thuash qe ky esht me i keqi.vetem se nuk ma botojne komentin ne kete faqe pa ta kisha thur nje poezi qe ta kuptoje cfar cop dru me pre qe je.mbaje mend qe nuk vjen me nje kryeminister qe do mari 74/75 deputete mbasi te fitonte 2/3 here si kryetar i bashkise.po druri po dru ngel e ti berti je dru qe nuk gdhendesh po vetem dru per tu kalbur.as per tu djegur nuk j
avatar
Anonim
sapa Cfare halli keni?keni hall se nuk vine turistat dhe ju mbesin hajdutet pushtetare pa devize?ky vend sot ne fakt e meriton te izolohet si ne kohen e Enverit!vetem keshtu mund tju pritet financa krimineleve me te medhenj te kombit shqiptar!vetem keshtu hane kokat e njeri tjetrit!perndryshe mbahen ne pushtet nga populli dele.
avatar
Anonim
Kafshet E Shqiperi i ke kudo. Det, Tok dhe Qeveri. Popull me Brire jo me Bisht. Sa Turp me qene Shqipetar
avatar
Anonim
Naimi Zoti jua lehtesofte dhimbjen familjes. Sa mire krenohen me te ardhurat nga turizmi po per kushtet e jeteses se tyre pse nuk mendojne?
avatar
Anonim
Alboz Kush ka vajtur ne ksamil e di mire se si ngasin motorat e ujit, secili kalon nga te doje ku te doje dhe si te doje, nje tmerr i vertet. Turistet po i zbojme vete, sna e ka fajin as greqia e as turqia. Kokefortesia dhe mungesa e kultures nga shqiptaret e ka fajin. Ngushellime families per vajzen e tyre qe erdhen per pushime dhe do e marrin prapa ne arkivol. As nje plazh ne vend nuk eshte i sigurte, shofer Rama te ktheje timonin se po veme drejt gremines!
avatar
Anonim
Skelari O shqiptar folini mendjes mjetet detare nuk jane gomere qe nuk duan patente behuni te ndergjegjshem per jeten tuaj dhe te te tjereve
avatar
Anonim
shqiptari po nuk eshte vend per pushime njerzish por per kafshe. Po a ka shtet ketu , Nese sjeni te zot ti kontrolloni motoret e ujit po bllokoni te gjith se po fikni zemra njerzish. Pastaj thojne pse shkoni jashte me pushime . po jemi te sigurte e jo si ketu pisllek mashtrusa,hajduta e te pa fe
avatar
Anonim
Sulo Koment shume i drejte. Nuk kam cfar ti shtoj me
avatar
Anonim
Sadik Vagabondi Cfare vendi i mallkuar qe jemi.
avatar
Anonim
Qytetari Jo pulsonte mbi ujė por pluskonte mbi ujė.Mos shkruani fjalė kur nuk i dini kuptimin.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16