Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:23 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet NGA ESMERALDA KETA
28 Qershor 2013 - 09:24
Universitetet, kėtė vit 31 mijė fitues
kuotat e plota pėr 336 degė
Fituesit, dy raude regjistrimesh
TIRANE - Kėtė shtator, 5 mijė tė rinj mė shumė se sa njė vit mė parė, kanė mundėsi tė klasifikohen fitues pėr nė universitetet publike. Kjo pasi qeveria, ka vendosur dje, tė miratojė njė total prej 31 mijė kuotash tė reja, nga 26 mijė qė ka qenė njė vit mė parė.

VENDIMI

Sipas vendimit tė djeshėm tė kėshillit tė ministrave kuotat e pėrgjithshme tė pranimit nė institucionet publike tė arsimit tė lartė pėr vitin akademik 2013-2014, nė ciklin e parė tė studimeve me kohė tė plotė dhe nė programet e integruara tė studimeve tė ciklit tė dytė, janė 31.030.

Nga tė cilat 30.130 janė kuota tė pranimeve tė reja pėr programet e studimit tė ciklit tė parė, si dhe pėr programet e integruara tė studimeve tė ciklit tė dytė; 300 janė kuota pėr program tė dytė studimi; 500 janė kuota pėr transferim studimesh si dhe 100 kuota janė lėnė nė dispozicion tė shtetasve tė huaj.

Vendimi i kėshillit tė ministrave pėrcakton se kuotat e pranimeve tė reja, pėrbėhet nga: Kuotat e pranimit pėr kandidatėt brenda territorit tė vendit qė janė plot 29.390 vende; kuotat pėr shqiptarėt nga trojet jashtė kufijve tė vendit qė janė 700 vende; kuotat pėr tė verbrit (tė veēanta) qė u janė dhėnė 20 vende dhe po aq pra 20 kuota janė lėnė pėr romėt dhe ballkano–egjiptianėt.

TARIFA

Nė vendimin e djeshėm tė qeverisė janė miratuar edhe tarifat e shkollimit qė do tė paguajnė tė rinjtė pėr ēdo vit akademik. Ata nuk kanė pėsuar rritje krahasuar me njė vit mė parė, por do t’u shtohet vlera e infalacionit prej 1.7 pėr qind.

Vendimi i qeverisė saktėson se kandidatėt, qė fitojnė tė drejtėn pėr tė ndjekur njė program studimi tė ciklit tė parė nė institucionet publike tė arsimit tė lartė nė vitin e ri akademik 2013 - 2014, si dhe studentėt, qė ndjekin ciklin e parė tė studimeve dhe qė vijnė nga kėto shtresa sociale, si: personat qė nuk shikojnė, personat qė nuk dėgjojnė, invalidėt e punės dhe fėmijėt e tyre, invalidėt, paraplegjikė dhe tetraplegjikė dhe fėmijėt e tyre, jetimėt, studentėt, tė cilėve njėri nga prindėrit i ėshtė ndarė nga jeta dhe familjet e tyre pėrfitojnė ndihmė ekonomike nga njėsitė e qeverisjes vendore dhe ata qė vijnė nga “familje nė nevojė”, fėmijėt romė, ballkano - egjiptianė, fėmijėt nga prindėr tė dėnuar politikė me heqje lirie, fėmijė tė policėve dhe tė ushtarakėve tė Forcave tė Armatosura tė rėnė ose tė plagosur pėr shkak tė detyrės, tė prekurit nga sėmundja HIV-AIDS pėrjashtohen nga tarifa vjetore e shkollimit.

Gjithashtu sipas vendimit tė qeverisė nė ēdo program studimi nė ciklin e parė tė studimeve me kohė tė plotė nė vitin akademik 2013-2014, tre studentėt e vitit tė parė, me rezultatet mė tė larta nė plotėsimin e kritereve tė pranimit (pikėt e fituara nė sistemin meritė-preferencė), nė programin e studimit pėrkatės, pėrjashtohen nga tarifa vjetore e shkollimit.

Pėrjashtim bėjnė Universiteti i Arteve tė Tiranės dhe Akademia e Arteve Shkodėr, nė tė cilat tre studentėt e vitit tė parė, me rezultatet mė tė larta nė plotėsimin e kritereve tė pranimit nė nivel fakulteti, nuk paguajnė tarifėn vjetore tė shkollimit.

KUOTAT E PRANIMIT TE VITIT AKADEMIK 2013- 2014

Universiteti i Tiranės
 
Histori    120
Gjeografi  120
Gjuhė - Letėrsi 120
Gazetari   85
Arkeologji 40
Biologji   142
Bioteknologji   86
Matematikė 100
Fizikė     100
Informatikė     340
Kimi 100
Kimi e Tekn. Ushqimore     100
Kimi Indus.e Mjedisore     100
Ing Matem. dhe Informatike 120
Teknol. Infor e Komunikimi 220
Gjuhė Angleze   200
Gjuhė Frėnge    120
Gjuhė Gjermane  120
Gjuhė Italiane  120
Gjuhė Greke     60
Gjuhė Turke     60
Gjuhė Ruse 60
Gjuhė Spanjolle 75
Gjuhė Angleze (Kukės) 50
Gjuhė Angleze (Sarandė)    100
Psikologji 100
Punė Sociale    100
Filozofi   100
Sociologji 80
Shkenca Politike     80
Administrim e Politika Soc 100
Administrim-Biznes   430
Ekonomiks  100
Financė    430
Informatikė Ekonomike 200
Administrim - Biznes (Kukės)    100
Administrim- Biznes ( Sarandė)  150
Drejtėsi   600
 
Universiteti i Mjekėsisė
Infermieri e Pėrgjithshme (Kukės)    100
Infermieri e Pėrgjithshme (Sarandė)  150
Mjekėsi e Pėrgjithshme     288
Farmaci    144
Stomatologji    144
Shėndet Publik  48
Infermieri e Pėrgjithshme  336
Mami 120
Teknik i Lartė Laboratori  96
Fizioterapi     96
Logopedi   36
Imazheri   96
 
Universiteti Bujqėsor
Menaxhim Agrobiznesi 160
Menaxhim Agrobiznesi (Lushnjė)  80
Ekonomi dhe Politikė Agrare     160
Financė – Kontabilitet     160
Financė – Kontabilitet  (Lushnjė)    100
Menaxhim i Turizmit Rural  80
Informatikė Biznesi  66
Ekonomiks i Aplikuar 66
Mbrojtje Bimėsh 90
Hortikulturė    90
Hortikulturė (Lushnjė)     60
Prodhim Bimor   90
Zootekni dhe Biznes Blegtoral   80
Akuakulturė dhe Menaxhim Peshkimi    80
Agromjedis dhe Ekologji    110
Inxhinieri Agrare - Agromekanizim    90
Mbrojtje Bimėsh (Lushnjė)  25
Teknologji Agroushqimore   120
Vreshtari - Enologji 90
Mbarėshtim Pyjesh    80
Pėrpunim Druri  100
Mjekėsi Veterinare   130
Menaxhim Veterinar (Lu)    60
Menaxhim Veterinar (Gj)    60
 
Universiteti Politeknik
Inxhinieri  Ndėrtimi 170
Inxhinieri Hidroteknike    100
Inxhinieri Mjedisi   100
Arkitekturė (Arkitekt)     145
Arkitekturė (Urbanist)     100
Inxhinieri Gjeodet   100
Inxhinieri Elektrike 100
Inxhinieri Elektrike (Energjitikė)   100
Inxhinieri Mekatronike     100
Inxhinieri Fizike    100
Inxhinieri Matematike 100
Inxhinieri Mekanike  150
Inxhinieri Tekstile dhe Modė    70
Inxhinieri Materiale 70
Inxhinieri Ekonomike 100
Inxhinieri Gjeologjike     150
Inxhinieri e Burimeve Natyrore  150
Inxhinieri Gjeoinformatikė      150
Inxhinieri Gjeomjedis 150
Inxhinieri Elektronike     70
Inxhinieri Informatike     100
Inxhinieri Telekomunikacioni    70
 
Universiteti i Korēės
Gjuhė - Letėrsi 60
Gjuhė Letėrsi Shq e Frėnge 40
Gjuhė Angleze   100
Mėsuesi pėr Fillor Kl.I-VI 70
Mėsuesi pėr Parashkollor   40
Histori - Gjeografi  70
Mėsuesi pėr Fillor Kl.I-VI (Pg) 60
Filozofi - Sociologji 89
Matematikė -  Fizikė 80
Matematikė - Informatikė   120
Biologji - Kimi 100
Teknologji Informacioni    120
Infermieri e Pėrgjithshme  120
Mami( Infermier)     60
Admin. e Politika Sociale  90
Financė - Kontabilitet     140
Menaxhim   140
Admin.Biznesi nė Marketing 120
Admin Biznesi nė Turizėm   100
Admin Biznesi nė Turizėm (Pg)   80
Agroushqim 75
Agrobiznes 70
Teknologji e Prodhimit Bimor    50
Mjekėsi e Bimėve dhe Hortikulturė    50
 
 
Universiteti i Elbasanit
Gjuhė- Letėrsi  100
Gjuhė-Letėrsi Shq. e Frėnge     100
Histori - Gjeografi  80
Histori e Gjuhė Gjermane   70
Gjeografi e Gjuhė Italiane 70
Gjuhė Angleze   130
Gjuhė Gjermane  50
Gjuhė Frėnge    50
Gjuhė Italiane  60
Gazetari   60
Gazetari - Anglisht  60
Gjuhė Shqipe dhe Rome 30
Biologji - Kimi 100
Matematikė - Fizikė  100
Teknologjitė e Inform 150
Teknolog Laborant (2 vjeēar)    60
Fizikė Kompjuterike  60
Matematikė Informatike     60
Infermieri e Pėrgjith 135
Infermieri - Mami    115
Fizioterapi     95
Logopedi   65
Imazheri   65
Teknik  Laboratori   65
Mėsuesi pėr Fillor Kl.I-VI 120
Mėsuesi pėr Parashkollor   80
Edukim Qytetar  80
Punonjės Social 80
Filozofi - Sociologji 80
Psikologji 80
Edukim Fizik dhe Sporte    60
Administrim - Biznes 150
Financė - Kontabilitet     150
Ekonomia dhe e Drejta 150
Informatikė Ekonomike 150
Ekonomi Turizmi 80
Admin Biznesi e Ing  80
Shkenca Jurid nė Biznes    60
Shkenca Juridike nė Sekt Publik 60
 
Universiteti i Gjirokastrės
Biologji - Kimi 90
Fizikė dhe Tekn Inform     170
Matematikė - Fizikė  170
Matematikė-Informatikė     170
Teknologji Informacioni    200
Infermieri 120
Infermieri Mami 53
Histori - Gjeografi  90
Gjuhė-Letėrsi Shqipe 100
Gjuhė Letėrsi Angleze 100
Gjuhė Letėrsi Italiane     60
Gjuhė Letėrsi e Qytet Grek 50
Histori e Gjuhė Italiane   60
Mėsuesi pėr Fillor Kl.I-VI 120
Mėsuesi pėr Parashkollor   60
Kontabilitet - Financė     150
Administrim - Publik 150
Turizėm    100
 
Universiteti i Shkodrės
Gjuhė – Letėrsi 120
Gazetari dhe Komunikim     87
Histori    125
Gjeografi  115
Matematikė 120
Fizikė     100
Informatikė     150
Biologji - Kimi 80
Infermieri e Pėrgjith 100
Infermieri (Mami)    100
Infermieri (Fizioterapi)   25
Mėsuesi pėr Fillor Kl.I-VI 120
Mėsuesi pėr Parashkollor   60
Psikologji 70
Punė Sociale    70
Edukim Fizik dhe Sporte    60
Financė - Kontabilitet     150
Administrim - Biznes 150
Turizėm    120
Gjuhė Angleze   120
Gjuhė Italiane  60
Gjuhė Gjermane  60
Gjuhė Frėnge    60
Drejtėsi   200
 
Universiteti i Vlorės
Matematikė 100
Shkenca Aktuaristike 80
Matematikė Financė   100
Matematikė Fizikė    120
Fizikė     80
Shkenca Kompjut.     150
Shkenca Kompjutacionale    120
Teknologji Informac  150
Informatikė     150
Inxhinieri Navale    90
Inxhinieri Mekanike  90
Navigacion 90
Navigacion e Peshkim r     45
Kimi 50
Biologji   70
Inxhinieri Elektrike 110
Administrim Biznesi  180
Menaxhim Turizmi     180
Ekonomiks  140
Financė    200
Kontabilitet    200
Marketing  200
Mėsuesi pėr Fillor Kl.I-VI 100
Mėsuesi pėr Parashkollor   70
Pedagogji e Specializuar   50
Gjuhė Shqipe dhe Letėrsi   100
Gjuhė Angleze   100
Gjuhė Italiane  80
Histori - Gjeografi 70
Drejtėsi   180
Infermieri e Pėrgjith.     200
Infermier Mami  100
 
 
Universiteti i Durrėsit
Administrim Biznesi  70
Menaxhim - Marketing 70
Shkenca Ekonomike    70
Financė -Kontabilitet 70
Bankė Financė   70
Menaxhim Hotel Restorant   70
Menaxhim Turizėm Kultur    70
Menaxhim Turizėm Arkeol    70
Drejtėsi   80
Shkenca Politike     60
Administrim Publik   60
Politikė Ekonomike   60
Marrėdhėnie me Publikun    60
Histori    60
Infermieri e Pergjith 100
Mami 120
Fizioterapi     60
Navigacion e Peshk Detar   60
Special Elekt (2- vjeēar)  40
Hidroteknik Ujėsjell Kanal 40
Ndihmės Dentist(2-vjeēar)  60
Menaxhim Ndėrtimi(2-vjeēar)     60
Menaxhim Transporti(2-vjeēar)   60
Asistent Ligjor(2-vjeēar)  60
Asistent Administ(2-vjeēar)     60
Teknol Automobil(2-vjeēar) 60
Special Rrjetesh Kompjut   60
Informatikė Praktike 30
Gjuhė Angleze   100
Mėsuesi pėr Fillor Kl.I-VI 70
Mėsuesi pėr Parashkollor   60
Ekspert Procesi Formimi    60
Psikologji-Sociologji 60
Gjuhė Letėrsi - Anglisht   70
Gjermanisht-Anglisht 60
Shkenca Kompjuterike 80
Sistemet e Informacionit   80
Teknologji Informacioni    80
Matematikė - Informatikė   80
Informatikė - Anglisht     80
Multim e TV Dixhital 30
Financė-Kontabilitet(DI)   70
Informatikė-Anglisht(DI)   70
Matematikė-Informatikė(DI) 70
Biologji-Kimi(DI)    40
Psikologji-Sociologji(DI)  40
Financė - Bankė(DI)  50
Gjuhė Let - Anglisht(DI)   50
Menaxhim - Marketing(DI)   50
Administrim - Biznes (DI)  50
Infermieri e Pėrgjith(DI)  40
Agrobiznes 20
Prodhim Bimor   20
Prodhim Blektoral    20
Matematikė - Fizikė(DI)60
Menaxhim i Bankave (nė anglisht)     35
Menaxhim Hotel Turizėm(nė anglisht)  35
Menaxhim i Ndėr tė Vogla(nė anglisht) 35
Multim e Tekn Inf(nė anglisht)  25
 
Universiteti i Arteve
Regji Filmi dhe TV   10
Aktrim     12
Regji 8
Skenografi - Kostumografi  10
Koreografi 12
Pikturė    60
Skulpturė  12
Muzikologji     4
Kompozim   5
Dirizhim   2
Piano 8
Violinė    10
Violonēel  4
Violė 5
Kitarė     6
Kontrabas  4
Flaut 4
Oboe 3
Klarinetė  5
Fagot 3
Korno 3
Trombė     5
Trombonė   3
Bastub     3
Kanto 12
Pedagogji Muzikore   10
Fizarmonikė Klasike  5
 
Universiteti i Sporteve
Shkencat e Lėvizjes  100
Fushat e Veprimtarisė Fizike,
tė Shėnd e Rekreacionit    100
 
Universiteti i Arteve –Shkodėr
Violinė    5
Piano 5
Kanto 5
Kompozim   5
Dirigjim   5
Pikturė    20
Pikturė - Grafikė    20
Dekoracion 16
Pedagogji Muzikore   8
Violė 1
Violonēel  1
Kontrabas  1
Kitarė     2

Kuotat e pranimeve nė Shqiptarja.com

Shkrimi u botua sot nė gazetėn Shqiptarja.com (print) 28.06.2013
 
Redaksia Online
(b.m/shqiptarja.com)

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
max sa pike duhet te marre nje maturant qe te ndjeke mjeksine e pergjithshme?
avatar
Anonim
nn 6,500 pike
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15