Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 15:53 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet Nga ESMERALDA KETA
10 Maj 2012 - 12:40
Vendimi i qeverisė: Si ndryshojnė
pagat pėr 35 mijė mėsues
TIRANE- Rriten pagat pėr rreth 35 mijė mėsues tė arsimit parauniversitar nė tė gjithė vendin. Sipas njė vendimi tė miratuar dje nė mbledhjen e qeverisė, tashmė drejtorėt e shkollave tė mesme dhe 9-vjeēare, e tė kopshteve, por edhe mėsuesit e edukatorėt kėtė vit do tė pėrfitojnė njė rritje page nga 2.500- 5.000 lekė tė reja mė shumė.
VENDIMI
Vendimi i djeshėm i qeverisė pėrcakton edhe rritjen e nivelit tė pagave tė tė gjithė punonjėsve buxhetorė tė sistemit tė arsimit parauniversitar. "Projektvendimi qė po ju paraqesim, propozon ndryshim tė pagės sė grupit pėr njė kategori tė caktuar punonjėsish tė arsimit parauniversitar. Kėta punonjės janė me arsim tė mesėm apo 9-vjeēar dhe pėr kėtė arsye janė tė pozicionuar nė dy grupe me paga pozicioni tė ndryshme por njėkohėsisht dhe me pagė grupi tė ndryshme. Kjo bėn qė diferenca nė pagė tė jetė e madhe nga njeri grup te tjetri, si dhe me punonjėsit e tjerė qė janė nė pozicionet mė tė larta dhe me pagė grupi 1 (gati 9000 lekė nė muaj). Pėr tė realizuar ndryshimet e nevojshme pėr rregullimin nė pagė tė kėsaj kategorie mėsuesish propozohet ndryshimi i vendimit nr.194, datė 22.04.1999, tė Kėshillit tė Ministrave "Pėr miratimin e strukturės sė pagės sė punonjėsve mėsimorė nė arsimin parauniversitar", i ndryshuar. Efektet financiare pėr paga e sigurime shoqėrore, qė rrjedhin nga zbatimi i kėtij vendimi do tė pėrballohen nga fondet e miratuara nė buxhetin e Ministrisė sė Arsimit dhe Shkencės pėr vitin 2012", - thuhet nė relacionin qė shoqėron vendimin e djeshėm tė kėshillit tė ministrave.
PAGAT
Sipas tabelės sė re tė pagave, njė drejtor i shkollės sė mesme e ka pagėn e pozicionit plot 50 mijė lekė tė reja. Kėsaj pagese i shtohet edhe paga e grupit qė ėshtė rreth 13 mijė lekė tė reja, dhe kėsaj page i shtohet ēdo vit njė shtesė prej 2% e pagės vjetore, ndėrsa kėsaj page i shtohet edhe njė shtesė tjetėr nga 5%-20%, nė varėsi tė rritjes nė kategori qė ka pėrfituar arsimtari. Qė do tė thotė se nė total paga e njė drejtori gjimnazi shkon mbi 65 mijė lekė tė reja nė muaj, ndėrkohė qė homologu i tij nė njė shkollė nėntė-vjeēare merr rreth 10 mijė lekė tė reja mė pak, pra diēka mbi 55 mijė lekė tė reja. Ndėrkohė qė njė mėsues nė gjimnaz merr mesatarisht 50.000 lekė tė reja, ndėrsa ata qė kanė mbi 20 vite nė arsim, kjo pagė i kalon tė 55 mijė lekėt. Ndėrsa njė mėsues nė shkollat 9-vjeēare merr diku te 46.000 lekė tė reja. Sa u pėrket arsimtarėve qė nuk kanė arsim tė lartė, por atė profesional i pėrkasin grupit tė dytė dhe e kanė pagėn bazė 9 mijė lekė tė reja. Kėshtu njė mėsues i 9-vjeēares me arsim tė mesėm e ka pagėn mujore rreth 36.000 lekė, pra rreth 10 mijė lekė mė pak se ata qė kanė diplomėn e shkollės sė lartė. Sigurisht qė kėto janė pagat bruto qė marrin arsimtarėt, pasi ajo qė marrin nė dorė zvogėlohen pasi mbi tė mbahen edhe taksat pėr sigurimet shoqėrore dhe shėndetėsore.
(sg/shqiptarja.com)

15 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
mirahirdurmishi respekt per rrogat
avatar
Anonim
emigranti ore ju qeveritaret po rritiani pak pencionin pleqeve te shkret ,jo vetem mesuesve
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Romani “E penguara”, Kadare intervistė pėr gjermanen “Die Welt”
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/07/2017, Viti VII - NR.173