Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 02:28 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
22 Mars 2012 - 08:42
Vrasja e mikut tė Shullazit
seria e atentateve mafioze
TIRANE- Dy ditė pas vrasjes sė 34-vjecarit Arlind Fuga shumė afėr drejtorisė sė Policisė sė Tiranės, blutė e kryeqytetit ende nuk kanė bėrė me dije emra konkretė qė mund tė kenė kryer kėtė ekzekutim mafioz. Ndėrkohė qė policia hedh dyshime se vrasja e shtetasit Arlind Fuga e cila ndodhi mbrėmjen e sė martės nė Tiranė ėshtė pjesė e serialit tė atentateve mafioze ku kanė mbetur tė vdekur shtetasit Sokol Doēi, mė 29 korrik 2011 tek rruga Shyqyri Ishmi nė Tiranė, dhe Arjan Selimi mė 26 shtator 2011 tek ish-parku i autobusave, nė kryeqytet.

Kėto dyshime nga policia janė hedhur pėr shkak tė njohjeve qė 2 tė sipėrpėrmendurit kanė patur me viktimėn Arlind Fuga, dhe sidomos me shokun e tij Emiljano Shullazi.

Nė vijim tė hetimeve, rreth 20 persona janė shoqėruar nga policia e Tiranės pėr tu marrė nė pyetje qė prej ekzekutimit, por hetimet ende nuk kanė nxjerrė gjė nė dritė, kjo edhe pėr shkak tė errėsirės qė ka favorizuar vrasėsit pas kryerjes sė krimit. Burimet e brendshme policore bėjnė me dije hetimet po kryhen nė fshehtėsinė mė tė madhe tė mundshme pėr shkak tė lidhjeve tė viktimės me persona pjesė e listave tė policisė.

Pista kryesore e hetimit ėshtė ajo e larjes sė hesapeve mes bandave rivale, kjo edhe pėr shkak tė mėnyrės sė ekzekutimit, qė i pėrngjan njė atentati mafioz tė kryer nė njė nga zonat qėndrore tė Tiranės. Fuga, i njohur me nofkėn "Pipja", baba i 2 fėmijėve, njė djali nė klasė sė dytė dhe njė vajze disa muajshe, u qėllua mbrėmjen e sė hėnės me gjashtė plumba, jo mė larg se 500 metra nė vijė ajrore nga Drejtoria e Policisė sė Tiranės. Ndėrkohė qė materialet i kanė kaluar pėr hetime tė mėtejshme seksionit tė vrasjeve nė prokurorinė e Tiranės.
HISTORIA
Pista kryesore ku po punojnė ekspertėt nė lidhje me vrasjen me gjashtė plumba tė Arlind Fugės, ėshtė ajo e larjes sė hesapeve mes grupeve kriminale qė kanė rivalitet mes tyre qė nga vitet 1998-2002 e madje edhe mė pas. Policia dyshon se sherri mes dy grupeve kriminale tė njohura nė kryeqytet ka nisur qė pas plagosjes sė shtetasit Gilmando Dani disa muaj mė parė nė Tiranė. Dani ėshtė shok i ngushtė dhe mik i vjetėr i Emiljano Shullazit, i konsideruar si ekponent kryesor i njėrės bandė rivale. Gilmando Dani u qėllua pranė banesės sė tij me armė zjarri mė 25 qershor 2011. Por pėrplasjet e bandave kanė vijuar dhe mė vonė. E radhės ishte vitin e kaluar mė 29 korrik 2011, kur nė mėnyrė mafioze u ekzekutua me kallash Sokol Doēi, qė nė atė kohė punonte si jurist i Entit tė Banesave. Mė pas ndodhi vrasja e Arjan Selimit, i cili njihej si kreu i grupit ndėrkombėtar tė drogės "Kompas", nė 26 shtator tė vitit 2011, qė besohet se ishte hakmarrje pėr vrasjen e Sokol Doēit, duke qenė se Selimi njihej si mik i Shullazit. Deri nė kėtė pikė tė hetimeve, vrasja duket si njė hakmarrje e hapur nga bandat rivale.
(Shkrimin e plote mund ta lexoni sot ne gazeten Shqiptarja.com)
( ne foto Arlind Fuga dhe vendi ku u vra)
(sg/shqiptarja.com)

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
[email protected] shume mire brava policis po prokorija e gjykata shume shpejt e leshojn po pse e leshojn se ne kemi shtet me ligje shume te forta atje ku do prekorija e gjykata
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Romani “E penguara”, Kadare intervistė pėr gjermanen “Die Welt”
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/07/2017, Viti VII - NR.173