Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:14 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet NGA ELTON QYNO
09 Janar 2016 - 09:00 | përditesuar në 18:41
Vrasja me mllef, Ēollakut i thyen
kokėn e krahėt, mė pas e vranė
Vrasja/Ngjan me rrėmbimin e Stafukės
Ēollaku mik i 2 tė rinjve vrarė nė Durrės
TIRANE- Lufta mes anėtarėve tė bandave nė Durrės me qėllim kapjen e monopolit tė trafikut tė drogės, ka sjellė vrasjen makabre tė Gazmend Ēollakut. 40-vjeēari i vrarė tre ditė mė parė ka pasur njohje me dy viktimėn Ervin Kodra, tė ekzekutuar nė qėndėr tė Durrėsit me 27 plumba kallashnikovi.

Sektori i Krimeve tė Rėnda dhe Prokuroria e Krimeve tė Rėnda ėshtė duke hetuar tė kaluar e dy viktimave, pasi nga informacionet operative tė mbėritura nga policia e Durrėsit, rezulton se dy viktimat kishin njohje me njėri-tjetrin dhe ishin tė skeduar si kontigjent nė trafikun e drogės. Pėr anėtarėt e grupit hetimor tani pėr tani vrasja e Kodrės dhe shokut tė tij nga Vlora, Endrit Ēaushaj ngre dyshime tė forta se mund tė ketė shėrbyer si indicie pėr t’u hakmarė ndaj Gazmend Ēollakut. Sipas burimeve vrasje e kėtij tė fundit ka qėnė pėrtej hakmarrjes pasi ėshtė kryer me mllef.

Koka e shtypur
Njė konkluzjon i tillė ka ardhur nga ekspertėt kriminalistė, tė cilėt gjatė ekspertizės mjeko-ligjore tė viktimės kanė konstatuar se koka e Gazmend Ēollakut ishte e shtypur. Sipas burimeve, viktima pasi ėshtė marrė forcėrisht nga ambjentet e lokalit ku qėndronte nė Durrės ėshtė keqtrajtuar me sende tė forta si shkopinj bejsbolli. Kėto goditje ai i ka marrė nė pjesė tė ndryshme tė trupit, ku kishte pėsuar shtypjen e kokės, thyerjen e njė krahu dhe plagė tė shumta nė trup. 

Burimet i thanė gazetės “Shqiptarja.com” se nga mėnyra e ekzekutimit autorėt jo vetėm qė kanė dashur tė hakmerren, por edhe kanė shfryrė tė gjithė mllefin e tyre mbi trupin e viktimės, ku fillimisht e kanė rrahur barbarisht dhe mė pas e kanė qėlluar me 4 plumba pistolete duke i shkaktuar vdekjen e menjėhershme. Trupi i pajetė i Gazmend Ēollakut u gjet nė orėt e para tė mėngjesit nga njė banor i zonės sė Fushė-Krujės, i cili ka telefonuar menjėherė policinė lokale.

Policia: Pėrgjoni numrat
Lidhur me kėtė ngjarje policia e Durrėsit ka referuar nė prokurorinė e Krimeve tė Rėnda njė material, duke kėrkuar rregjistrimin e hetimeve pėr akuzėn e rrėmbimit, torturimit dhe mė pas vrasjen e shtetasit Gazmend Ēollakut. Nga ana e policisė janė kėrkuar vėnia nė pėrgjim e dhjetėra numrave telefonikė, ku mendohet se pėrdoruesit e tyre mund tė kenė dijeni pėr vrasjen ose tė kenė kisht nė vrasjen e shtetasit Gazmend Ēollaku. Nga ana e policisė po hetohet se krimi ka lidhje me ēėshtjen e trafikut tė lėndėve narkotike brenda dhe jashtė vendit. Kjo pistė ka bėrė lidhjen kryesore mes vrasjes sė Gazmend Ēollakut dhe ekzekutimit tė dyfishtė tė Kodrės dhe Ēaushajt. Hetimet kanė zbuluar se Ēollaku dhe Kodra, tė dy banorė tė qytetit tė Durrėsit dhe afėrsisht tė njė moshė, kanė qenė shokė mes tyre dhe ishin tė implikuar nė rrjetin e narkotikėve.
 
Shoqėrohen rreth 70 persona, Durrės e Tiranė Vrasja e Gaz Ēollakut, pyetet Shullazi e kunati i Lul Berishės
Vrasja mafioze e Gazmend Ēollakut ka mobilizuar Policinė e Shtetit, duke kryer njė sėrė kontrollesh nė banesat e disa prej emrave mė tė njohur tė krimit nė vend. Nė total janė shoqėruar rreth 70 persona, nė Tiranė, Durrės dhe Fushė-Krujė, por asnjėri prej tyre nuk ėshtė ndaluar, pasi pėr momentin policia nuk disponon prova pėr tė ngritur akuza ndaj tyre. Gjatė natės sė tė enjtes, Forcat e FNSH kanė kryer kontrolle nė banesėn e Emiljano Shullazit dhe kanė shoqėruar kėtė tė fundit nė ambjentet e policisė, ku kanė marrė nė pyetje atė, lidhur me ngjarjen e rėndė.

Nga sa mėsohet Shullazi ka deklaruar se nuk kishte lidhje me kėtė ngjarje dhe as e njihte fare kėtė person. Mėsohet se mes tė shoqėruarve nga ana e policisė sė Durrėsit ėshtė dhe Plarent Dervishaj, kunati i Lulzim Berishės, emri i tė cilit ėshtė fshirė nga lista e personave nė kėrkim, pasi gjykata i mbylli ēėshtjen penale ku ai ishte dėnuar me burgim tė pėrjetshėm. Burimet thanė se pas marrjes nė pyetje Dervishaj ėshtė lėnė sėrisht i lirė. Nga ana e policisė po hetohet se krimi ka lidhje me ēėshtjen e trafikut tė lėndėve narkotike brenda dhe jashtė vendit. Kjo pistė ka bėrė lidhjen kryesore mes vrasjes sė Gazmend Ēollakut dhe ekzekutimit tė dyfishtė tė Kodrės dhe Ēaushajt.

Hetimet kanė zbuluar se Ēollaku dhe Kodra, tė dy banorė tė qytetit tė Durrėsit dhe afėrsisht tė njė moshe, kanė qenė shokė mes tyre dhe ishin tė implikuar nė rrjetin e narkotikėve. Kėtyre fakteve u ėshtė mėshuar mė tepėr nisur nga koha e afėrt e ekzekutimit tė miqve tė vjetėr, por dhe rrethanat e krimit. Qė nga koha e vrasjes sė Kodrės dhe Ēaushajt, mė 20 dhjetor, kishin kaluar pak ditė. Ekzekutimi i tyre u bė pak metra larg vendit ku u rrėmbye, para se tė qėllohej pėr vdekje, Gazmend Ēollaku. Dyshohet se edhe makinat e pėrfshira nė dy ngjarjet tė jenė tė njėjtat. Nė tė dyja ngjarjet,autorėt kanė pėrdorur makinė tip “Audi” tė errėt. Njėra prej kamerave tė portit ka fiksuar pamje ku, pas vrasjes sė 20 dhjetorit, njė “Audi” u largua me shpejtėsi nga vendi i ngjarjes dhe tentoi tė futej nė hyrjen numėr dy, e cila pėrdoret vetėm pėr tė dalė nga porti, por pastaj iu drejtua Urės sė Dajlanit,i ndjekur nga njė “Benz” me ngjyrė tė errėt.


Durrėsi, qyteti qė zien nga grupet e drogės
Qyteti i Durrėsit gjatė viteve tė tranzicionit ėshtė pėrmendur shpesh pėr vrasjet nė seri mes bandave rivale. Pėr shkak tė pozicionit tė tij por edhe tė pasurit tė Portit mė tė Madh tė vendit, shumė tė rinj kanė zgjedhur tė krijohen nė grupe duke kryer trafik droge drejt Italisė dhe jo vetėm. Ajo qė bėrė mė tepėr bujė ishte pėrplasja grupit tė Lulzim Berishės dhe grupit tė Marsel Sotirit, ku pėrfundoi me fitoren e Berishės. Mirėpo atėherė kur nuk kishin mė rivalė, grupi i Berishės qė cilėsohet nga prokurorėt si banda e Durrėsit, u nda nė dy fraksione duke filluar pėrplasjen mes njėri-tjetrin, duke pasur shumė viktima.

Shkrimi u botua nė Shqiptarja.com (print) nė 9 janar 2016

Redaksia Online
(d.a/shqiptarja.com)  

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Gabriele Ne nje vend si shqiperia qe dihet sa b... ka ēdo familje,,,, dhe shteti nuk vepron per ti zhdukur keto kriminale pa b...veshe... apo eshte edhe shteti bashkepuntore shpjegim tjeter nuk ka! Ne diktature ishin nga tre nje spiun... sot jane nga tre dy sipun si eshte mundur te mos gjinden fajtoret!!!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63