Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:41 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
13 Gusht 2017 - 11:43 | përditesuar në 13:26
Zjarret, Emergjencat Civile: 
11 vatra nė 24 orė, i fiku shiu
Emergjencat Civile kanė bėrė tė ditur se gjatė 24 orėve tė fundit nė tė gjithė vendin janė shėnuar 11 vatra zjarri nė disa qarqe tė vendit.

Sipas Emergjencave, nė operacione pėr shuarjen e zjarreve janė angazhuar 137 punonjės zjarrfikės, 23 automjete zjarrfikėse, 150 personel nga Forcat tė Armatosura tė Ushtrisė, dhjetėra banorė tė zonave tė prekura, efektivė tė Policisė dhe FNSH, mbi 100 punonjės tė Pyjores, tė bashkive etj, tė mbėshtetur nga helikopterė dhe avionė.

Po sipas Emergjencave Civile shiu i rėnė natėn e kaluar ka ndihmuar nė shuarjen e zjarreve nė pjesėn mė tė madhe tė territorit. 

Specialistėt e Emergjencave Civile, janė duke mbajtur situatėn nė monitorim tė vazhdueshėm nė tė gjithė vendin. 

Drejtoria e Pėrgjithshme e Emergjencave Civile, nė Ministrinė e Punėve tė Brendshme pėrsėrit thirrjen ndaj tė gjithė qytetarėve qė nė rast se konstatojnė zjarre, tė njoftojnė menjėherė nė numrat e emergjencave 112, 129 dhe 128.

QARKU TIRANĖ
Operacioni pėr shuarjen e vatrave tė zjarrit nė Malin e Derjes pranė fshatit Shėngjergj tė bashkisė Tiranė ka vazhduar edhe gjatė ditės sė djeshme, por nė mesnatė ka pasur reshje shiu i cili ka shuar plotėsisht vatrat e zjarrit. Si pasojė e zjarrit u dogj njė sipėrfaqe relativisht e madhe me shkurre dhe pisha.

Nė fshatin Kuē tė bashkisė Vorė ka vazhduar puna nga zjarrfikėsit dhe forca ushtarake, tė mbėshtetura edhe nga njė helikopter. Nė mesnatė nė qarkun e Tiranės ka patur reshje shiu i cili ka ndihmuar nė shuarjen e plotė tė vatrave tė zjarrit. 

Ndėrmjet fshatit Okshtun dhe Hameraj tė bashkisė Rrogozhinė, ka rėnė zjarr nė njė sipėrfaqe me shkurre dhe pyll me pisha. Zjarrfikėsit dhe forcat ushtarake kanė punuar pėr tė shuar zjarrin. Gjatė mesnatės ka pasur reshje shiu qė kanė ndihmuar pėr tė shuar plotėsisht vatrat e ndezura. Si pasojė e zjarrit ėshtė djegur njė sipėrfaqe e konsiderueshme me shkurre dhe pisha.

QARKU DIBĖR
Ka vazhduar puna e zjarrfikėsve sė bashku me forca ushtarake, forca tė pyjores dhe forca tė FNSH, nė vatrėn e fuqishme tė zjarrit tė rėnė nė fshatin Bllacė, bashkia Bulqizė. Vatrat e zjarrit vazhdojnė tė jenė aktive, por me intensitet tė dobėt. Forcat po vazhdojnė punėn edhe ditėn e sotme deri nė izolimin e plotė tė vatrave.

QARKU VLORĖ
Vazhdojnė tė jenė aktive vatrat e zjarrit nė territorin e bashkisė Finiq. Situata ka qenė mė e agravuar nė fshatin Dhrovjan dhe Leshnicė. Forcat e zjarrfikėses, tė mbėshtetura nga banorė tė zonės dhe punonjės tė bashkisė kanė punuar pėr tė mbajtur zjarrin nėn kontroll nė mėnyrė qė tė mos i afrohej zonės sė banuar. Nė operacion ėshtė pėrfshirė edhe helikopteri i cili ka realizuar disa fluturime.

QARKU GJIROKASTĖR
Vazhdojnė tė jenė aktive vatrat e zjarrit nė fshatrat Frashtan dhe Lugar, bashkia Dropull, tė cilat paraqesin rrezik pėr banesat. Nė operacione pėr tė shuar zjarret janė pėrfshirė punonjės tė zjarrfikėses, punonjės tė bashkisė, forca tė Policisė sė Shtetit, forca ushtarake dhe banorė tė zonės. Pėr shkak tė erės sė fortė flakėt janė pėrhapur dhe kanė vėnė nė rrezik serioz banesat e disa fshatrave dhe tė fshatrave. Nė ndihmė kanė shkuar 2 avionė tė vegjėl nga Greqia dhe njė helikopter, tė cilėt kanė ulur intensitetin e zjarreve, por pa e fikur plotėsisht. Operacionet janė ende nė zhvillim.

QARKU DURRĖS
Nė fshatin Cudhi tė bashkisė Krujė ka vazhduar puna e forcave tė zjarrfikėses, sė bashku me forca tė pyjores, tė bashkisė, dhe banorė tė zonės, tė cilėt kanė arritur ta shuajnė zjarrin, duke shmangur rrezikimin e Parkut Kombėtar tė Qafė Shtamės. Si pasojė e zjarrit u dogj njė sipėrfaqe e konsiderueshme me shkurre. 

QARKU SHKODĖR
Nė malin Cukal, Shllak, bashkia Vau-Dejės, ka rėnė zjarr nė njė sipėrfaqe me shkurre. Nė vendngjarje kanė punuar forca zjarrfikėse dhe forca ushtarake duke izoluar vatrat e ndezura. Si pasojė e zjarrit ėshtė djegur njė sipėrfaqe e konsiderueshme me shkurre.

Nė fshatin Vukpalaj, Kastrat, bashkia Malėsi e Madhe, ka rėnė zjarr nė njė sipėrfaqe me shkurre. Zjarfikėsit, tė mbėshtetuar nga forca ushtarake dhe helikopteri kanė mundur tė shuajnė flakėt. Si pasojė e zjarrit u dogj njė sipėrfaqe rreth 200 ha me shkurre.

QARKU FIER
Nė fshatin Kreshpan, Njėsia Administrative Cakran, bashkia Fier ka rėnė zjarr nė njė sipėrfaqe me shkurre, pyll me lis dhe ullinj. Zjarrfikėsit kanė shkuar nė vendngjarje, por nuk kanė mundur tė izolojnė plotėsisht vatrat. Gjatė mesnatės ka pasur reshje shiu qė ka ndihmuar nė shuarjen e plotė tė vatrave tė zjarrit. Si pasojė e zjarrit u dogj njė sipėrfaqe rreth 5 me shkurre, pyll mė lis dhe ullinj.

QARKU BERAT
Nė fshatin Ēetė, bashkia Ura Vajgurore ka rėnė zjarr nė njė sipėrfaqe me ullinj. Zjarrfikėsit kanė shkuar nė vendngjarje dhe kanė shuar flakėt. Si pasojė e zjarrit u dogjėn rreth 50 rrėnjė ullinj.

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Bon xhovi Jam dokort me shokun qe thot lavdi zotit .Por ne pse jemi tjetersuar dhe shperfytyruar.Jemi bere te pa ndergjegjshem.Per interesa miskine shkatrrojm gjera mjaft te shtrejta qe ndikojn ne jeten tone te perditshme.slAsgje nuk ndodh rastesisht.Na duhet mjaft qe te ndergjegjsohemi se eshte jeta jone dhe e femijve tane qe rrezikphet se kur te kujtohemi do te jete shum vone.Edhe ato emergjencat civile punojn me taksat tona.
avatar
Anonim
Blenard Lavdi zotit
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Braēe: Koncesionet pėr firmat offshore tė ndalohen me ligj
Meta: Sensibilizim ndėrkombėtar pėr  lėvizjen e lirė tė qytetarėve tė Kosovės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 22/11/2017, Viti VII - NR.276