Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:11 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Analiza Kristi Pinderi
13 Shkurt 2018 - 12:53 | përditesuar në 13:00
Mendime pas vetėvrasjes sė
njė aktivisti gej nė Tiranė
Javėn qė shkoi, M.*, njė pjesėtar i komunitetit LGBTI nė Tiranė vrau veten. Ishte e ėma ajo qė e gjeti tė vetvarur nė dhomėn e tij. Njė ditė mė parė, siē tregojnė miqtė e ngushtė, kishte dalė me ta dhe nuk u kishte dhėnė tė kuptonin se diēka nuk shkonte.

Asgjė nuk kishin kuptuar as familjarėt. Me kėta tė fundit nuk i kishte patur gjithmonė mirė marrėdhėniet. Nė njė dokumentar me metrazh tė shkurtėr qė realizuam nė vitin 2012, ku personazhet flisnin me zė e imazh tė mbuluar, M. na kishte treguar si vėllai i kishte gjetur facebook-un hapur, i kishte lexuar mesazhet e tė dashurit dhe pas kėsaj asgjė nuk ishte si mė parė. (mė poshtė video 11 minuta e kėtij dokumentari ku flet M.)

Ofendimet e tipit “b..q..” jo pak herė pėrfundonin nė grushta e shkelma brenda mureve tė shtėpisė, episode kėto qė nė disa raste e kishin detyruar M. tė ikte nga shtėpia e nėse nuk gjente dot dikė qė ta ndihmonte, tė flinte rrugėve.

Por unė atė do e mbaj mend pėr diēka tjetėr. Pa e ditur as ai vetė, ka hyrė nė historinė e lėvizjes pėr tė drejtat e LGBTI nė Shqipėri kur njė ditė me shi tė rrėmbyer, nė maj te vitit 2012, ai bashkė me ne u bė pjesė e njė grupi prej vetėm 9 vetėsh qė dolėm nė paradėn e parė me biēikleta nė Tiranė. Ai sfidoi me kurajo njė mal historik me paragjykime pėr t’u ndjerė i lirė, qoftė dhe pėr disa minuta.

Kėrkon guxim dhe forcė tė madhe karakteri diēka e tillė edhe sot, nė vitin 2018. M. e kishte guximin dhe ishte njė djalė i fortė i cili i pėrballonte i vetėm vėshtirėsitė: varfėrinė, duke punuar atėherė kur moshatarėt e tij endeshin pa interes pėr punė rrugėve tė ish-bllokut; fyerjet e familjarėve apo tė kujtdo qė pėr shkak tė mendjengushtėsisė nuk mund tė kuptonte dhe tė pranonte orientimin e tij seksual, i pėrballonte duke ruajtur me fanatizėm tė drejtėn e tij pėr tė qenė i lirė, njėsoj si atė ditė maji tė vitit 2012.

Ndonėse vetvrasja ėshtė njė akt iracional dhe nuk mund ta shpjegosh dot me common sense, gjithė kėto ditė jam pėrpjekur tė kuptoj se pse ky djalė kurajoz, i ri, i bukur dhe plot energji, pasi pėrballoi gjithēka edhe gjithkėnd, u dorėzua nė fund?!

Ceshtja e mirėqėnies psiko-sociale tė personave LGBTI ėshtė si njė elefant i heshtur nė njė dhome ku tė gjithė bėjnė sikur nuk ėshtė aty dhe pėrpiqen ta injorojnė. Nuk mund tė rrimė mė duke heshtur dhe duhet gradualisht tė fillojmė tė flasim e tė kujdesemi pėr njėri tjetrin. Shifrat, aty ku ka, janė alarmante.

Personat e komunitetit LGBT qė jetojnė nė shoqėri heterocentrike janė 3 herė mė tė ekspozuar ndaj mendimit tė vetvrasjes. Dimė gjithashtu se nuk ėshtė tė qenurit LGBT qė tė ekspozon mė shumė ndaj vetėvrasjes, por ėshtė diskriminimi, refuzimi, frika, ngacmimet dhe bullizmi nė shoqėri, nė familje dhe nė shkolla qė krijojnė njė ambient jo mbėshtetės dhe rrisin rrezikun e mendimeve vetėvrasėse.

Studimet tregojnė se mė shumė se 60% e tė rinjve LGBT nė Evropė (nė Shqipėri shifra ėshtė mbi 90 pėrqind) pėrjetojnė episode negative tė pėrsėritura qė lidhen me bulizmin, veēimin, dhunėn verbale dhe fizike nė shkolla.

Mė shumė se gjysma e personave LGBT janė viktima tė diskriminimit dhe paragjykimeve brenda familjes shpesh nė formėn e dhunės, dėbimit dhe refuzimeve nga pjesėtarėt e familjes. Tė rinjtė LGBT tė refuzuar nga familja, janė 9 herė mė tė ekspozuar ndaj mendimeve vetėvrasėse. Njė nė tre persona LGBT nė Evropė pėrjeton diskriminim dhe refuzim edhe nga grupet e vogla shoqėrore kur vendos tė dalė hapur, duke humbur lidhjet dhe duke u refuzuar nga miqtė.

Beteja pėr tė krijuar njė vend tė sigurt pėr tė gjithė, pavarėsisht orientimit seksual dhe identitetit gjinor ėshtė njė betejė pėr tė gjithė jo vetėm pėr ne personat LGBTI.

Por ne ama, anėtarėt e komunitetit LGBTI, mund tė bėjmė diēka qė tė tjerėt nuk e bėjnė dot. Ashtu siē kemi treguar nė histori, sidomos nė vende ku kjo ka qenė e lehtė tė dokumentohet, ne mund ta konsiderojmė njėri tjetrin, si pjesė tė njė familje tė madhe.

Jo pak herė kur familjet tona na kanė lėnduar, ne kemi gjetur ngrohtėsi tek vėllezėrit dhe motrat e komunitetit. Kur shtėpia na ka pėrzėnė, shtėpi na janė bėrė shokėt e shoqet e komunitetit. Kur tė gjithė kanė dashur tė na izolojnė me pėrēmimin e tyre, ne kemi mundur tė jetojmė tė lumtur duke gjetur njėri tjetrin. Kur na kanė dhunuar, jemi mbrojtur mė mirė bashkė. Kur na kanė fyer, kemi ditur tė jemi mė tė fortė, sepse kemi patur njėri tjetrin.

Fuqia e solidaritetit tonė vėllazėror i tejkalon paragjykimet dhe vėshtirėsitė titanike qė na ėshtė dashur tė pėrballojmė nė jetė. Kemi humbur shumė vėllezėr e motra ndaj nuk bėn tė humbim asnjė tjetėr, as edhe njė tjetėr. Ndihem nė faj qė nuk munda tė bėj dot mė shumė qė M. tė mos refuzonte tė kishte shpresė pėr tė ardhmen. Pėr kėtė arsye kujtimi i tij do tė mė pėrndjekė gjatė e nuk do tė mė ikė kollaj nga kujtesa.

Njėsoj si buzėqeshja e tij plot jetė atė ditė me shi nė maj tė vitit 2012, atė ditė kur ai, pa e kuptuar, e bėri Shqipėrinė njė vend mė tė mire, njė vend qė megjithatė, nuk diti t’ia kthejė kėtė tė mirė. *Nuk mund tė pėrdorja emrin e plotė duke qenė se nuk jam i sigurt nėse ai vetė do ta donte ketė gjė, e jo pėr arsye tė familjes sė tij./ Historia ime

d.c./shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63