Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:29 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Analiza ARTAN FUGA
13 Shkurt 2018 - 22:28 | përditesuar në 22:56
Sanremo dhe fati i emigracionit
shqiptar nė Perėndim/Artan Fuga
Nė vėmendje tė z. Pandeli Majko, ministrit pėr emigracion,

Nga pikėpamja e sociologjisė sė komunikimit, pra e njerės prej shkencave, fitorja e San Remos nga djali me origjinė nga Fieri, pėrtej mbresave individuale, tregon:

1. Shqiptarėt e sotėm janė tė asimilueshėm dhe tė tretshėm me kulturėn e tyre nė qytetėrimin e sotėm modern europian. Pse duhej kjo prova? Sigurisht, prova dhe testime duhen gjithmonė.

2. Ka mbaruar faza e integrimit minimal tė emigracionit shqiptar tė valės sė viteve '90 nė vendet europiane dhe perėndimore, ēka u krye me sukses. Nuk ka tė bėjė me gjendjen ekonomike tė kėtij emigracioni, por me faktin se ai ėshtė pjesė e shoqėrisė perėndimore.

3. Tė gjitha pretendimet sė nė Shqipėri e ka fajin populli, kultura, tradita, dhe se politika varet prej tyre, dalin krejt pa baza, populli e ka genin kulturor kolektiv pėr t'u integruar dhe pėr tė pėrvetėsuar shoqėrinė demokratike.

4. Ka ardhur brezi i dytė i emigrantėve tė valės sė parė, pra fėmijėt e tyre, ēka pėrbėn njė dukuri tė re sociologjike dhe kulturore. Ky brez ngrihet mbi shpatullat e prindėrve tė tyre dhe mund tė sulmojė majat e kulturės, administratės dhe shoqėrisė perėndimore.

5. Pėrtej nacionalizimave dhe ksenofobisė nė Europė kundėr shqiptarėve si myslimanė, tė dhunėshėm, agresivė, etj., atje ku ka performancė dhe ekselencė, tė gjitha barrierat bien.

6. Rreziku bėhet eminent sepse sikurse e tregon realiteti, i integruar rrėnjėsisht nė shoqėrinė perėndimore, shqiptari i gjeneracionit tė dytė, i aftė tė shpalosi vlerat kulturore dhe artistike sipas modelit tė vendit pritės, humb cdo identifikim me kulturėn e popullit tė tij kur bėn artin e vet. Pra gjen performim dhe liri pėrtej kulturės sė vendit tė tij. Nė kėtė pikė, nė kushtet e sotme, sa mė shumė brezi i dytė integrohet nė kulturėn europiane, me kėtė valė ikjesh, aq mė shumė ata akulturohen duke u zhveshur nga kultura artistike, arti, dhe trashėgimia kulturore shqiptare.

7. Pėr cdo shqiptar tė ri qė integrohet nė lartėsitė e shoqėrisė europiane, imazhi i keq i vendit tė tij pėrbėn njė barrė dhe njė frenim nė arritjet e tij, i jep koston e njė pėrpjekjeje mė tė madhe pėr tė pėrballuar vėshtirėsitė.

Shqipėria e sotme gur nė qafė dhe peshė e rėndė nė kurriz pėr brezin e ri qė nuk ka rrugė tjetėr veēse tė integrohet nė Perėndim, pasi kanė shkuar atje me familjet e tyre.

8. E pamundur njė ėndėrr kthimi pėr tė gjitha ata talente nė tė gjitha fushat qė kthimin nė atdhe do tė duhej ta paguanin me ēmimin e dorėheqjes nga profesionet e tyre. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63