Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:55 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Analiza Arsen Rusta
13 Shkurt 2018 - 15:17 | përditesuar në 15:54
Vettingu, po ti do dorėhiqesh?
Vettingu, Po ti do dorėhiqesh? Ėshtė kjo pyetja e cila qė nė nisje tė procesit tė rivlerėsimit kalimtar tė anės profesionale, morale dhe pasurisė shoqėron tryeza e togave tė zeza gjyqtar e prokuror, ndėrsa publiku ēdo moment pyet: kur do dalin rezultatet e Vettingut?

Disa e shfrytėzuan kėtė tė drejtė qė me hyrjen nė fuqi tė ligjit njohur si “Vetting” por sėrish ky ligj krijoi tė pakėnaqur dhe pėrfundoi nė kushtetuese. Aty ku s’u ndryshua asgjė nga hera e parė dhe Vetting u la nė fuqi, por u bė njė interpretim shterues qė dorėheqja konvertohet me tė drejtėn pėr tė ndalur Vetting-un.

Mė 6 dhjetor 2017 ReportTv ekskluzivisht publikoi lajmin se ky interpretim as mė pak e as mė shumė por i njihte tė drejtėn e dorėheqjes kujtdo qė afatin tre mujor tė lėnė nė kushtetutė, ende s’ishte bindur me veten dhe ndoshta s’kishte ndjerė presionin e Vetting.

Sot, pyetja: Po ti do dorėhiqesh? Vazhdon tė mbetet aktuale pasi jo vetėm interpretimi shterues i gjykatės kushtetuese u faktua por zyrtarisht Vettingu dhe pse njė ligj nė fuqi mund tė ndalet, a thua se parimi askush s’ėshtė mbi ligjin vetėm nė Shqipėrinė tonė nuk zuri vend kurrė !!!

Njė gjyqtar qė ishte pjesė e kėtij interpretimi shterues si rasti i z.Besnik Imeraj, pėrfitoi nga kjo e drejtė tė cilėn vetė e miratoi dhe u dorėhoq. Pas dorėheqjes ndali dhe Vetting-un. Njė tjetėr dorėheqie ėshtė ende nė diskutim dhe kjo i pėrket ish kryeprokurorit Adriatik Llalla.

Pėr Llallėn ende komisioni i pavarur i kualifikimit nuk ėshtė shprehur me njė vendim nėse do ta ndal apo jo Vetting-un ndaj tij, por kushtetuta ja njeh atij kėtė tė drejtė pasi Llalla la postin e kryeprokurorit dhe po me ligj pėrfitoi statusin e gjyqtarit tė apelit.

Kur dikush nė kėtė vend ndal njė ligj duke shkelur parimin se para ligjit tė gjithė janė tė barabartė, dhe me fuqinė e tij ndal Vetting-un, pėrse vallė u bė ky ligj?

Ata qė do duhet ti nėnshtroheshin Vettingut +- janė jo mė shumė se 1000 persona si gjyqtar, prokuror ,ndihmės ligjorė e funksionarė drejtėsie. Nėse kėtu sipas ligjit futim dhe familjarėt e tyre ky numėr do tė ishte shumė mė i madh deri nė qindra mijėra, ndoshta dhe ata qė shohim nė jetėn luksoze tė natės e ditės, nė rezidencat nga maja e maleve nė ultėsirat bregdetare e deri tek mjetet luksoze tė bulevardit.

Po sikur tė ikin tė gjithė gjyqtarėt dhe prokurorėt duke ndjekur shembullin e Imerajt dhe Llallės, qė politika i quan tė ligė, tė korruptuar. Kush do ta qeverisė sistemin e drejtėsisė dhe kush do tė godasė ēekiēin nė sallat me tė pandehur pėr krime, tė arrestuar me tė drejtė e pa tė drejtė e deri tek tė burgosurit e pafajshėm?

d.c./shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Ledio Keta hajdut ordiner duhe konfiskuar pasuria ska nevoje per Veting dihet qe kane vjedhur Zoti kokes i rafte ku ti djegi me shume shkerdhatat.
avatar
Anonim
Shqipe Ligji nuk interpretohet keshtu. Nese dorehiqesh, do te thote se largohesh me vullnetin tend nga sistemi, qofsh prokuror apo gjyqtar, pra nuk i nenshtrohesh procesit te testimit, vetingut. Por kjo juk ndalon ligjin per te verifikuar nga ILKDP apo drejtesia, per pasurite e vena pa burime te ligjshme financiare, pra me abuzim e korrupsion. Te pakten , keshtu e interpretoj ligjin e vetingut. Nese eshte ndryshe, atehere ketu kemi te bejme me LIGJERIMIN E MOSNDESHKUESHMERISE, pra kemi shembur themelin
avatar
Anonim
po pse? artikull shterp.po kush do te dorehiqet do te thot se nuk eshte ne rregull..dhe kush nuk eshte ne rregull nuk mund te beje drejtesi kur vet nuk eshte i drejt!prandaj artikull kot...
avatar
Anonim
Priska O arsen, o padhosh😂😂😂
avatar
Anonim
Palmisti E vertete, imagjino sikur te gjithe gjykatesi, prokuroret, ndihmesit gjyqesor etj, te te gjitha niveleve te jepnin doreheqjen, cfare do te ndodhte me sistemin e drejtesise ne Shqiperine tone te dashur? A e ka menduar kete ligjvenesi? Nese do te krijohej nje boshllek i tille, cfare do te ndodhte, apo do te hapnin kursin nje mujor Palmat, se Plepat na iken?
avatar
Anonim
Alban flm o gazetar per kete artikull, te pakten e dime qe dhe ne media ka dikush qe mendon njerezit hallexhinj, vidh e bej kerdine dhe futi nje te dorehequr dhe rron me ato milionat e vjedhur ne kurriz e gjak te njerezve hallexhinj e te vegjel, ju inkurajoj dhe mbeshtes ne punen tuaj, sidomos juve qe merreni me bajlozat e politikes, ato jane kriminelet e vertete ne shqiperi.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63