Artikuj nga Eduard Zaloshnja
 • Bastet e lagjeve, bastet monopol apo bastet online?

  Në cilëndo pikë baste të lagjeve të shkosh, sheh një skenë pak a shumë të njëjtë. Një tufë meshkujsh që shohin me pasion ndeshje futbolli, shumë prej tyre me një biletë basti në tavolinë...

 • Shqiptarët që paguajnë një darkë 1400 $ dhe ata që mbijetojnë me më pak se 2 USD në ditë

  Disa shqiptarë të pasur mund të shpenzojnë 1400 dollarë vetëm për një darkë luksoze (ndër të shumtat darka luksoze të tyre). Për të mos folur këtu për 14% të shqiptarëve që mbijetojnë me MË PAK SE 2 dollarë në ditë!

 • Më shumë mandate për PS-në sot?

  Mos të harrojmë se vjet, PS-ja sipas rezultatit zyrtar të KQZ-së (rezultatin real mund ta dijë vetëm i madhi zot në zgjedhjet shqiptare), mori vetëm 48.5% të votave.

 • Me revoltë apo me vota?

  Në daljen e tij, Berisha lëshoi një “bombë” shumë të fortë – ai tha se Rama nuk mund të ikë nga pushteti me zgjedhje, dhe se ai duhet rrëzuar me revoltë. Në një farë mënyre, Berisha dukej se po bënte thirrje për një revoltë të ngjashme me 1998.

 • Veting apo poligraf për politikanët?

  Meqenëse kriteri profesional nuk bën pjesë në paketën e propozuar nga PD-ja për vettingun e politikanëve, ajo mund të propozojë një mekanizëm shumë më të thjeshtë e shumë me më pak kosto, për të kaluar në sitë politikanët. Quhet poligraf.

 • Trump: Për herë të parë në 100 vjet ndodh kjo gjë...

  Presidenti Trump njihet për përdorimin e hiperbolave në deklaratat e tij. Në një mesazh të tij në Tweeter rreth situatës ekonomike në SHBA, ai shkroi: “Për herë të parë në 100 vjet, rritja e PBB-së (4.2%) është më e madhe se sa përqindja e papunësisë

 • Tirana, Stalingradi i koalicionit PD-LSI

  Strategjia ishte më e mira e mundshme në ato kushte, paçka se forcat gjermane nuk arritën ta marrin Stalingradin – beteja ishte e përgjakshme për të dyja palët, por rusët e fituan atë, duke i hapur kështu rrugën fitores së luftës.

 • Përse duhet shumëfishuar gjoba për celularin në timon!

  Nga sondazhi rezultoi se 25% e shqiptarëve, kur udhëtojnë me automjete (si drejtues ose pasagjerë), nuk e përdorin rregullisht rripin e sigurisë. Nga ana tjetër, 45% e atyre që drejtojnë automjete, e përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit.

 • Deklarata e Trumpit dhe plani B i Ramës

  Gjatë një interviste në televizionin amerikan, "Fox News", presidenti Trump ngriti pikëpyetje mbi angazhimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për mbrojtjen e Malit të Zi dhe Shqipërisë, në rast të një agresioni ndaj tyre.

 • KGB, Trump dhe Shqipëria

  Gazetat bulevardeske amerikane kanë vite që publikojnë teori konspirative nga më të habitshmet, rreth Donald Trumpit. Por mediat serioze nuk u kanë bërë jehonë atyre.