Artikuj nga Bedri Islami
 • Azem Hajdari nuk është heroi im!

  Mbrëmë në darkë, duke hyrë 14, pra dita e sotme, disa do të kujtojnë grushtin e shtetit që desh realizuan, disa do të kujtojnë se si arkmorti i shkretë u përdor si dash i mesjetës për të shembur dyert e Kryeministrisë...

 • Vetting-u i Bashës dhe Mykonosi i Arminës

  Të paktën tash 10 vite njerëzit e kërkojnë atë dhe kur nuk e gjejnë, nuk çfarë të bëjnë tjetër, veçse të ndërrojnë qeveritë, gjithnjë me shpresën se këta që po vijnë, do ua nxjerrin ujët e zi pasurimit hajdutshe të atyre që ikën.

 • Çërçilli, Gërvalla dhe… Lala

  Asnjë lidhje nuk ka mes këtyre të treve; as nuk janë njohur dhe dy të parët as që kanë dëgjuar për të tretën.

 • Kush kërkon t’i vërë zjarrin Shqipërisë?

  Kush kërkon t’i vërë zjarrin Shqipërisë? Kush janë zjarrvënësit? Është lajmëruar shpesh herë se shtatori i këtij viti do të jetë një muaj i nxehtë, përmes së cilit opozita do të përmbysë qeverinë!

 • Thaçi kundrejt Berishës, kur ndodhi përplasja e parë

  Thaçi dhe Berisha ndeshen për herë të parë kështu konkretisht, ndeshen ashpër, njëri duke hedhur gurin e bërë përpjekje për të fshehur dorën, e tjetri, krejt i drejtpërdrejtë.

 • A do të ketë autonomi për serbët e Kosovës?

  Ka disa ditë që përfaqësues të lartë të klerit ortodoks serb e, pas tyre, njerëz të politikës, po sjellin dëshmi se me 5 gusht, kur duhej mbyllur asosacioni i komunave me shumicë serbe, do ketë trazira, do të shpallet Autonomia e serbëve në Kosovë.

 • Një miku të vjetër

  Në asnjë moment nuk më është dukur e pazakontë ajo që mund të quhet ndryshe “shpërthimi” i heshtur i Pandeli Majkos në seancën parlamentare: është gjithçka në natyrën e tij politike e njerëzore.

 • A është e gjithë opozita esadiste

  Në pak javë, me një intensitet që rritej në progresion gjeometrik, bënë çfarë ishte e mundur të bëhej për të nxjerrë në një dritë, herë pas here, krejt tjetër, një shtet, në rrënimin e të cilit ata kishin pjesën më të madhe.

 • Të gëzohesh nga pikëllimi i tjetrit

  Një djalë i ri, punonjës i gardës së Republikës, 31 vjeçar, simpatik dhe pasionant në punën e tij u largua befasisht nga jeta.

 • 'Skifterët pa pupla të opozitës'

  PD ndodhet në periudhën më shterpë të saj: pa ide, pa asnjë kauzë të lindur prej saj, pa mendim të ditës dhe të perspektivës, me një ripërsëritje monotone në parlament, ku gjithçka dihet, deri edhe cili do të hedhë miell e kush ka marrë përsipër ujët