Artikuj nga Brizida Gjikondi
 • Mos e vrit Kolanecin zoti Kryeministër!

  Kolaneci është një perlë e fshehur, vendosja e tij e shkallëzuar ku shtëpitë janë vendosur në kate përgjatë Malit me të njëjtin emër në 1.100 m mbi nivelin e detit, çka e kategorizon atë në një ndër fshatrat më të bukur të qarkut të Korcës

 • Rilindasi i trishtë Vinçenco Dorsa, mungesa e imazhit të tij në Shqipëri

  -Hera e parë që shqiptarët shikojnë fytyrën e Tij. Publikohet fotoja 150-vjeçare e zbuluar pranë banesës së tij. Shpirtin tim e ka trazuar djegia e bibliotekës gjigande të Vincenco Dorsës

 • At Antonio Belushi, njohësi kurajoz i shpirtit arbëror, kontributi i tij vlen sa 10 Ministri Diaspore

  At Antonio Belushi i datëlindjes 1934 nga Frashineto i Kalabrisë është një ndër Rilindasit e fundit do e quaja unë. Ai mbas diplomimit në Universitetin Gregorian të Romës, ka shërbyer si Prift në disa katunde arbëreshë në Itali.

 • Protestë, përse dhe për kë?

  Sa për opozitën, tmerr më vete, bir Selman i nënës çtë të të qaj më parë, kur mendoj që në krye të protestës është Basha, Noka, Salianji, Balliu, Duma, Kryemadhi etj etj.. seriozisht, situatën nuk e marr dot më seriozisht...

 • Lumja ti, Kosov'o lule, Q'i le pas shoqet' e tua!

  Asnjë shtet ballkanik nuk jep troje, sidomos trojet e lara me gjak, mijëra vjet të lara me gjak. Jep troje kush i ka pa merituar ose kush ka në krye të vetes tradhëtare.