Artikuj nga Ilir Yzeiri
 • Nacionalizmi i vonuar dhe retorika e asgjësë

  Po të vëresh se çfarë ndodh në Shqipëri e në Kosovë, e kupton shumë shpejt se hapësira e shqiptarëve është vendi që prodhon më së shumti retorikë për asgjë dhe paradokse pa fund.

 • Si të përballosh vapën dhe demokracinë në gusht

  Gushti apo vapa e këtij muaji, ndoshta, nuk kanë lidhje me debatet që shtillen në hapësirën shqiptare, megjithatë, duket sikur lidhen me këtë muaj, sepse, duke u shtjellë në këtë stinë, janë më shumë të ngarkuara me afsh të nxehtë lufte...

 • Imami me 90 gra, matura dhe beteja për teatrin

  Çdo shoqëri normale është e organizuar si një familje e madhe dhe, ashtu si ajo familje, në cilindo rast, ajo përballet me problematikat, vështirësitë, dramat dhe konfliktet që duhet të zgjidhë.

 • Të vrasësh dhe të vritesh për … dashurinë

  Nuk do të kisha shkruar për ngjarjen tronditëse të këtyre ditëve po të mos kujtohesha se edhe para disa muajsh, në afërsi të Fakultetit të Mjekësisë, një i ri vrau të dashurën dhe vrau edhe veten.

 • Vërtet e meritojmë këtë fat?

  Nëse ka një institucion të shenjtë që e dallon njeriun nga gjithçka që ndodhet rrotull tij, nga kafshët, nga drurët, nga ujërat, nga ajri, kjo është fjala.

 • Kur vendi mbulohet nga nata!

  Si ka mundësi që një opozitë e tërë pretendon se e ka ajo monopolin e së vërtetës kur dihet që ka shkaktuar Marsin e vitit 1997, Gërdecin, ka vrarë në Bulevard 4 demonstrues dhe ka vjedhur 220 million euro në Rrugën e Kombit.

 • Enveristët e PD-së

  Para disa ditësh në Macerata të Italisë u shfaq një video në të cilën disa fëmijë shiheshin duke qëlluar me shkop një figurinë të madhe të varur nga këmbët me kokë poshtë dhe të mbushur me pambuk derisa iu shkëput koka.

 • Shqipëria e shqiptarëve dhe Shqipëria e Edi Ramës

  Po të vështrosh ligjërimin publik dhe po të duash të arrish në një përfundim se çfarë ndodh në këtë vend, jo vetëm një i huaj, por edhe çdo shqiptar e ka të vështirë të kuptojë se çfarë shtillet këtu.

 • Një ditë sa 500 vjet

  Sot, Shefja e Politikës së Jashtme në Bashkimin Europian, Federica Mogherini deklaroi, se Këshilli vendosi të rekomandojë hapjen e negociatave me Bashkimin Europian për Shqipërinë dhe Maqedoninë.

 • Ilir Yzeiri: Budallenj apo të çmendur? Normal është shumë vështirë të jesh

  Për të karakterizuar shëndetin mendor të një shoqërie, dijetarët e sociologjisë, në shumë raste, i referohen ligjërimit publik.