Artikuj nga Roland Qafoku
 • Mos e quani veten gazetarë!

  Ju që përdridheni dhe jepni mend në ekrane, mos e quani veten gazetarë. Ju që jepni leksione nga mëngjesi në darkë se si duhet të jetë gazetaria, mos e quani veten gazetarë. Ju që kurrë nuk keni shkruar një lajm të vetëm me dorën tuaj duke raportuar

 • Vrasjet në 1913, njësoj si sot

  Ishte tetori i vitit 1913 dhe Shqiperia kishte vetem 11 muaj qe kishte shpallur pavaresine dhe vetem 4 muaj qe Konferenca e Ambasadoreve i kishte copetuar trojet shqiptare.

 • O goce, më fal një minutë!/ 19 shprehjet që nuk i përdorim më

  Kuptimi që kishin dikur dhe përse nuk janë më pjesë e fjalorit

 • A ka një komplot kundër Fatmir Xhafajt?

  Nga një ministër gjetje, por dhe i vetmi që i tregoi vendin kryeministrit Rama, në një ministër me pozitën më të lëkundur në detyrë. Por çfarë po ndodh në të vërtetë me Fatmir Xhafajn? A është sulmi ndaj tij një aksion rutinë i opozitës, apo më shumë

 • Si u ekzekutuan në Mamurras dy biznesmenët amerikanë dhe a kishte dorë Serbia në këtë ngjarje

  Dy amerikanët Robert Lewis Coleman dhe George De Long kishin njëqind arsye të vizitonin Shqipërinë atë pranverë të vitit 1924. Mes tyre ishte edhe se në këtë vend i huaji jo vetëm nuk prekej, por gëzonte respekt nga të gjithë.