Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:33 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Homepage > Blog > Blog nga Alba Malltezi
avatar Periferi
Alba Malltezi
Alba
19 Mars 2018 18:12
Mina me sahat e pandershmris

Në serialin televiziv francez Le Bureau des légendes, ku shtjellohen ngjarje të jashtëzakonshme të 

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
14 Mars 2018 17:49
Mos paguani pr lumturin

Në vite të viteve kanë dalë individë që kanë trumbetuar shërimin pa ilaçe dhe arritjen e lumturisë përmes 

.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
8 Mars 2018 11:34
Disa gra

Dita nis me zilen që bie në orët e para të mëngjesit dhe ato, me buzeqeshje në fytyrë e në sy, përgatisin familjen 

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
28 Shkurt 2018 17:53
T shtypur nn peshn e fjals

Ja, po vjen një ditë, që peshën e jashtëzakonëshme të fjalës po e ndjejnë të gjithë: njerëz në opozitë e në pushtet, gazetarë e mjekë, 

.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
24 Shkurt 2018 20:48
T vetmet superkulla q rrezikojn Tirann

“Qytetari i nderit” është filmi argjentinas që fitoi Oscarin 2017 si filmi më i mirë i huaj. Eshtë një film i jashtëzakonshëm, që tregon sëmundjet dhe megallomanitë e njerëzve të provincës, edhe përballë një shkrimtari çmim Nobel.

.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
23 Shkurt 2018 13:43
Tirana me apo pa kulla

Qytetet më të bukura e më të pasura në botë, kanë kulla. Edhe Londra konservatore nuk i shpëtoi joshjes
 
 

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
19 Shkurt 2018 18:50
Pr bukn e fmijve

Një grusht i vogël shqiptarësh, plot pasion e ide të mira, këmbëngulën e po ia dalin mbanë të bëjnë një 

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Shkurt 2018 13:16
HEC-et dhe sensi i mass

Kur në disa zona të Italisë së Jugut shoh shtyllat gjigande të mullinjve modernë të erës, trishtohem për ato kunja gjigandë metali që i janë ngjitur natyrës. 

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
12 Shkurt 2018 11:17
“Krimi” i ngatrress s vlerave

Habitemi përherë e më shumë për bashkatdhetarët tanë që shkëlqejnë jashtë Shqipërisë. Më i fundit, Ermal Meta, fitues në altarin e këngës italiane, 

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
9 Shkurt 2018 13:28
Hakmarrja e pallateve gjirokastrite

Kur një familje vendos të blejë një shtëpi të re është një gëzim që buron nga vite ëndrra e sakrificë. Kushdo punon që të përmirësojë kushtet e jetesës për vete e të dashurit që e rrethojnë.

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
5 Shkurt 2018 18:52
Fake (fals) njerz

Kohë më parë, një nga analistët më të pranishëm në televizione, gazeta, dreka e darka të ndërkombëtarëve për t'iu shpjeguar "çmendurinë" Shqipëri, nga ballkoni 

.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
1 Shkurt 2018 10:19
Doktor Endri n QSUT

Doktor Endri është një kirurg në Qendrën Spitalore Nënë Tereza në Tiranë. Kurrë s’e kisha parë e takuar më parë, e besoj vështirë se mund të kryqëzohen më rrugët tona. Eshtë rreth të 40-ve, ndonjë vit më shumë a ndonjë vit më pak. 

.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
29 Janar 2018 13:35
Shitblerja e lotve

Gazetaria shqiptare ka kaluar përmes uljengritjeve si çdo shtyllë e rëndësishme e shoqërisë sonë. Mirë a keq, është përpjekur të kryejë misionin e rrëfimit të së vërtetës dhe në nderim të saj

.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
23 Janar 2018 19:31
Djem me zemra fluturash

Djemtë shqiptarë me zemra luani: trima, fisnikë, të zgjuar, të sjellshëm. Ku janë? Shumë cilësi në vite sikur kanë humbur rrugës për të mbetur ca vese, ca deformime që vetëm vlera e qytetari nuk përcjellin. Jo të gjithë, për fat. 

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Janar 2018 17:38
7 ligjet kozmike?Edhe 1 do t na ndihmonte

Kur për herë të parë lexova për Upanishad-ët, (IX-VIII deri IV para Krishtit) këto pasuri të paçmuara të njerëzimit 

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
12 Janar 2018 17:52
Drejtsia? Ky moment s'vjen m

Ndoshta perceptimi im është i gabuar, por, në këtë cepin tim, më vijnë të forta, paradoksale, komike, zhurmat e debateve, diskutimeve, ideve, 

.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
9 Janar 2018 17:23
Shum ndrtojn, por disa shpojn thesin me qejf

Qëlloi që në një ditë të isha dëshmitare e dy ngjarjeve të rastësishme, por që tregojnë se të realizosh diçka të mirë në Shqipëri nuk është një punë fare e kollajtë

.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
8 Janar 2018 15:15
Po prjetojm nj film amerikan?

Hollivudi ka bërë një botë të tërë të ëndërrojë. Filmat, ku i miri fiton gjithnjë ndaj kë keqit, kanë ndikuar e përmirësuar ëndrrat e shumë brezave kudo.

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
31 Dhjetor 2017 15:34
Nga sharmi i Helena Kadares pr 2018-n

Eshtë një grua që lëviz nëpër Tiranë me sharmin dhe elegancën e një mjellme, pavarësisht viteve të saj. Madje vitet, ndoshta edhe lehtësimi nga impenjimet që mbajnë mbërthyer përjetë një nënë, një grua, ja kanë shtuar bukurinë dhe sidomos peshën e fjalës së saj. 

.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
16 Dhjetor 2017 13:23
Miqsia e vrtet, sipas meje, n piedestal t 2018

Kam mësuar të kuptoj se miqësia e vërtetë është e rrallë, e veçantë. Kam mësuar të kuptoj se miqësia, ashtu si dhe dashuria

.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
11 Dhjetor 2017 14:25
Sikur kt "cen" ta linim pr Vitin e Ri 2018?

A është 100 herë më e vështirë të bëhet një punë e mirë në Shqipëri, në krahasim me vende të tjera të rajonit apo ato europiane? 

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
1 Dhjetor 2017 15:03
M e vshtira, n koh vshtirsish...

Duket se më e vështira në kohë vështirësish është të ruajmë një sjellje qytetare e të përmbajtur në realitet apo në komunikimin virtual.

.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
29 Nentor 2017 17:50
Mentalitet i korruptuar dhe sulmi ndaj mollve

Prodhimet shqiptare kishin zbukuruar sheshin "Nënë Tereza" sot, e për herë të parë m'u duk sikur po shtohen përherë e më shumë, duke mbushur veç sheshit, edhe rrugën e gjerë e të gjatë mes Presidencës dhe Pallatit të Kongreseve. 

.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
23 Nentor 2017 12:14
Brishtsia e fort e Robert Aliajt

Bën mirë mami im që mban Tv ndezur, ndërkohë që në shtëpi bëhen 100 punë. Ndërsa prisja Karlotën të kthehej nga shkolla, 

.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
17 Nentor 2017 14:02
Tirana, ose lirimi i lirimeve

Eshtë gjë e mirë që po bëjmë përpjekje të vlerësojmë njëri-tjetrin, në radhë të parë, si njerëz të punës dhe se ngjyrat partiake kanë nisur të zbehen përballë fakteve, dalngadalë.

.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
14 Nentor 2017 19:45
Borxhi q u kemi fmijve me diabet

Shoqëria moderne u ka shumë borxhe fëmijëve me diabet. Në botë fillimisht, por së fundmi dhe në Shqipëri. 

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
7 Nentor 2017 13:47
Helmi i mbl i "fake news"

Jemi të bombaruar tërë kohën nga lajmet e rreme. Zakonisht si subjekt kanë një emër të njohur. Të preferuar janë personazhe publikë të politikës, artit, modës, medias, sportit etj. Nga Shqipëria, por edhe nga bota. 

.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
6 Nentor 2017 13:48
Disa shqiptar po "fluturojn" n male

Në fillim ishin shumë pak, por vit pas viti shqiptarët që bëhen njësh me natyrën, sa vijnë e shtohen.

.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
1 Nentor 2017 16:42
Je gjeni? Universi do ta kuptonte

Katundi i vogël, ka festa të mëdha, thonë të moçmit, të cilët, gjithashtu na kanë treguar se sa më i vogël është Universi brenda 

.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
30 Tetor 2017 12:39
Prvetsimi i fatkeqsive

Kushdo vjen në Shqipëri percepton një energji vitale të rrallë. Të rinj, njerëz me sy që i shndrisin plot ëndrra 

.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
23 Tetor 2017 14:09
Shteti sht Seriozitet

Sa trishtim të shohësh në 25 vite liri nga diktatura, diletantizmin e njerëzve të Shtetit që do të duhet të vigjëlojnë mbi keqbërësit e radhës, që me Shtetin përpiqen të luajnë gjithnjë për interesa personale.

.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Tetor 2017 16:51
T flak n rrug!

Nuk di nëse mund të tregohet më mirë se në skenën që pashë mbrëmë në emisionin e Denis Mingës në ReportTV, situata e Shtetit dhe politikës, në 25 vite tranzicion shqiptar. 

.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
7 Tetor 2017 11:41
Ngatrres ndjenjash Kjo që do të shkruaj nuk them se është e Vërteta. Eshtë vetëm perceptimi im, që mund të jetë po aq i ngatërruar sa i kujtdo tjetër .. [Lexo te gjithin] komente (3)
3 Tetor 2017 11:44
Lajme t mira dhe Pun Ne të Shqiptarja.com në 6 vite të ekzistencës sonë kemi qenë dhe jemi përherë të vëmendshëm ndaj shijeve, kerkësave të lexuesve tanë. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
30 Shtator 2017 19:07
Leksioni i fort i Gerts Qëllon që në ritmin e ditëve, edhe në redaksi,  të mos kemi në fokus të plotë të gjitha lajmet më të rëndësishme. Por, mekanizmat e teknologjisë na zgjojnë e na thonë: Ky është lajmi më i pëlqyer, më i lexuar dhe më i shpërndarë te Shqiptarja.com. .. [Lexo te gjithin] komente (1)
26 Shtator 2017 15:58
Pr nnat shamibardha e perimet e stins Sidomos në ndërrimin e stinëve ndodh diçka jo shumë e këndëshme në Tiranë: Fshatarët që vijnë nga zonat përreth kryeqytetit, ata të bahçeve të vogla, të ideve, specave, domateve, majdanozit, patëllxhanave, kryesisht të moshuara a të moshuar, nëpër cepat e Tiranës shesin produktet e tyre shpejt e shpejt, duke kërkuar të mos bien në sy... [Lexo te gjithin] komente (2)
22 Shtator 2017 22:06
Pr Bashn  E njoh Lulzim Bashën vetëm nga larg. Asnjëherë nuk e kam takuar dhe nuk besoj se do ta takoj ndonjëherë.. [Lexo te gjithin] komente (3)
19 Shtator 2017 13:44
'e do gjith Shqiprin, kur je n krkim Ç'të duhet të blesh të gjithë Shqipërinë, kur jetën të duhet ta kalosh duke u fshehur andej e këtej? A është ky realiteti i disa të pasurve që i kemi në lagje, në qytet, në katundin ku rrimë? .. [Lexo te gjithin] komente (3)
16 Shtator 2017 21:08
Zinxhiri i punve t mira Nëse Altin Prenga i Mrizit të Zanave gatuan mirë dhe me origjinalitetin e tij të ndërthurjes së traditës me modernen, bën për vete sa më shumë shqiptarë e turistë, aq më mirë për të gjithë. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
13 Shtator 2017 18:12
Pun t mbar U betua qveria e dytë e Edi Ramës dhe ne shqiptarët nuk duhet të humbim traditën e fjalëve të mira që në fillim: Punë të mbarë! .. [Lexo te gjithin] komente (3)
9 Shtator 2017 16:15
Respekt e profesionalizm edhe n gazetari Pas shumë kërkesash, pas shumë betejave të kolegëve që kalojnë ditët, javët në mbledhje të fakteve dhe të vërtetave për të bërë një lajm, më në fund një sinjal i mirë. Një nga portalet që shpesh merrte lajmet më të mira të bëra nga grupi ynë .. [Lexo te gjithin] komente (2)
9 Shtator 2017 15:42
"Disidentet" e sotme Sa herë lexoj e rilexoj historinë e Musine Kokalarit, historinë e Sabiha Kasimatit. Sa herë shoh fotot e tyre, elegancën e mendimit, forcën e karakterit, dritën e dijes që mbartnin, mendoj se mes nënave.. [Lexo te gjithin] komente (2)
4 Shtator 2017 13:43
Akademia e Shkencave, si pasqyra jon  Edhe në një vend të vogël si i yni, del dikush që përpiqet të zgjojë. Sa shpresëdhënëse! Reagimet pikante të profesor Artan Fugës vlejnë gjithnjë për të zgjuar gjumashët e një shoqërie .. [Lexo te gjithin] komente (2)
2 Shtator 2017 17:20
Dshira pr t vrtetn nuk ka vdekur Vera e nxehtë e këtij viti, sidomos gushti, solli një fenomen interesant në Shqipërinë e vogël, por me numrin më të lartë të gazetave e të televizioneve për frymë, sa cilido vend i rajonit e Europës: Shqiptarët duan të informohen. Saktë dhe drejtë... [Lexo te gjithin] komente (3)
31 Gusht 2017 19:18
Nna kot e keni! Jeni vetm fare Në momentin që keni nevojë reale për ndihmë, atëherë kur mund të rrezikoni jetën, ekzistencën, kur në dëshpërim kërkoni reagim, do ta vini re sesi nuk do të merrni asnjë përgjigje. .. [Lexo te gjithin] komente (4)
28 Gusht 2017 17:20
N rrugn drejt qytetaris Më pëlqen të dëgjoj të afërmit, miqtë, të njohurit që pas një viti punë, jetë në vendet ku kanë emigruar, vijnë me pushime në Shqipëri. Janë tanët që na shohin më mirë, më të distancuar nga flluska e madhe ku ne përditë jetojmë, ndërtojmë, ëndërrojmë... [Lexo te gjithin] komente (3)
23 Gusht 2017 12:24
Ca fjal t mira e ndonj jo, pr turizmin n Shqipri "Va forte l'Albania. 4 miei amici sono la' adesso" (Në modë Shqipëria, 4 shokët e mi janë aty tani). Në bulmetoren në Bari, ku mocarelat më të mira i bën një mjeshtër shqiptar, menaxheri italian..... [Lexo te gjithin] komente (1)
31 Korrik 2017 17:34
Uroj t mos i trembim Porti i Durrësit, aeroporti i Rinasit e të gjitha pikat tona kufitare po mbushen plot. Po vijnë turistë dhe bashkëatdhetarët tanë që jetojnë jashtë. Kaloi shpejt edhe ky dimër dhe plot entuziazëm, dëshirë e kuriozitet shumë po vrapojnë të pushojnë në Shqipërinë e bukur.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (5)
3 Korrik 2017 17:59
Deliri t ikme vapn Ikën dhe zgjedhjet e 25 qershorit duke shfryrë pompozitetin e disave dhe duke sjellë habinë e të tjerëve për vëmendjen që një popull i tërë i dedikoi e besoi. .. [Lexo te gjithin] komente (1)
1 Korrik 2017 13:18
Un e prisha shtesn time Apartamenti ynë në zonën e ish-Bllokut ka tre ballkone të mëdha. Një mrekulli në qendër të Tiranës. Një “okazion” që më mori zemrën në 2004. .. [Lexo te gjithin] komente (6)
22 Qershor 2017 11:27
Te fjalt, te puna, te jeta... Vmendja Nuk do të ankohem kurrë se politikanët po flasin shumë, sepse te çdo nuancë e fjalëve të tyre dua të gjej, të shoh të vërteta. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
16 Qershor 2017 13:59
Edhe 30 sekonda jan tepr pr ata q na duan Kur Shqipëria të gjejë vërtetë rrugën e stabilitetit dhe kur rrugëtimi drejt përmirësimit  dhe civilizimit të kryhet natyrshëm e pa energjinë negative si pengesë, vlen një reflektim: .. [Lexo te gjithin] komente (2)
12 Qershor 2017 17:13
Me Macron nis fundi i politiks s instikteve? Fitoret e njëpasnjëshme të Presidentit francez Emmanuel Macron sjellin një erë të re fantastike në Europë. .. [Lexo te gjithin] komente (0)
5 Qershor 2017 10:58
Vota pr njerzit e puns Kaluan shpejt këto katër vite dhe erdhi koha të shohim mirë rreth e rrotull për të vendosur se kush do të na administrojë të ardhmen tonë. Jeta qenka kjo: .. [Lexo te gjithin] komente (2)
1 Qershor 2017 16:35
Prej 'molekulash prbhen disa shqiptar Shpresojmë që pakti mes dy partive më të mëdha të sjellë një normalitet e një shtensionim që na mban peng prej kohëve të kohëve. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
28 Maj 2017 13:13
A do t na shptojn zgjedhjet nga tallagjaret e Tirans? Ju them se asnjëherë nuk e kam mësuar se çfarë do të thotë fjala “tallagjare” dhe nuk di nëse një kuptim e ka vërtetë.. [Lexo te gjithin] komente (2)
18 Maj 2017 13:05
Si nj vazo e ngjitur japoneze Kompleksin tonë shkatërrimtar të Rozafës, do të doja ta zëvendësonim me një vlerë që vjen nga Japonia: Kintsugi.. [Lexo te gjithin] komente (0)
12 Maj 2017 17:15
Pr vajzat e Bashs dhe gjith fmijt Eshtë interesante të vëzhgosh sesi e shohin fëmijët një protestë. Si fokusojnë ata "problemet" e të rriturve. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
2 Maj 2017 21:52
Mediterranea 18… dhe partit Çdo gjë lind dhe vdes. Edhe partitë. Sidomos në demokraci. Me këtë duhet të mësohemi edhe ne shqiptarët që kemi duruar mbi kurriz krijesa gati në pafundësi… 500 vjet otomanët… 50 .. [Lexo te gjithin] komente (3)
24 Prill 2017 13:38
Ambulanca kalon dhe n koh lufte Fjalët e z. Tritan Shehu në Report TV pas protestës së Partisë Demoktarike ishin vërtetë të bukura e shpresëdhënëse: "...Protesta me bllokimin e disa akseve rrugore në vend ishte civile, paqësore...". .. [Lexo te gjithin] komente (8)
9 Prill 2017 19:45
Copza q na bjn europian Në 26 vite rrugëtimi të mundimshëm në demokraci, mes ecjeve përmes një tuneli të errët, të lagësht, të panjohur e plot frikë, më në fund ne shqiptarët po arrijmë të kapim e .. [Lexo te gjithin] komente (1)
3 Prill 2017 14:41
Nse groposim kompleksin e Rozafs Në legjendat e popujve, në fjalët e urta që na vijnë nga thellësia dhe eksperienca e kohëve, përcillen virtyte, por dhe defekte që një grup njerëzish e karakterizojnë. .. [Lexo te gjithin] komente (1)
31 Mars 2017 13:53
Reflektim pr adrn dhe gruan e politiks Trotuari i rrugës që nga ish-stadiumi Qemal Stafa të nxjerr te rruga e Elbasanit, papritur u mbush plot. Burra (të rinj, e moshë e mesme) të veshur  me xhupa të errët, kryesisht blu, kafe e të zinj, .. [Lexo te gjithin] komente (1)
28 Mars 2017 14:28
Marrdhniet ktu ngrijn Duke frekuentuar prej 26 vitesh Italinë, mes miqve atje kam vënë re disa gjëra që më kanë bërë të reflektoj në vite. Për shembull: miqësi që ruhen nga fëmijëria, deri në moshë të madhe. .. [Lexo te gjithin] komente (0)
21 Mars 2017 18:35
K do t votojm, e mendojm dot mir? Kanë nisur që tani ethet e zgjedhjeve të këtij qershori dhe me pranverën ndjehen aroma të ndryshme njerëzore në atmosferën tonë. .. [Lexo te gjithin] komente (5)
7 Mars 2017 12:03
Dy shqiptaret tona E kujtoni 8 marsin e shkuar? Zgjodhëm si simbol të asaj dite Ornela Canajn, motrën e Aldës, e cila nga Shtetet e Bashkuara doli nga qetësia e rutinës për të mbrojtur dinjtetin e nëpërkëmbur .. [Lexo te gjithin] komente (1)
28 Shkurt 2017 14:37
Nga nj selfie n bar te tjetri n restorant Rrjetet sociale janë një mrekulli e shekullit tonë dhe mundësi për të vëzhguar e njohur botën globale. Facbook, të cilin shumë e kritikojnë, është një mjet i mrekullueshëm komunikimi i thjeshtë dhe i menjëhershëm emocionesh, mendimesh.. [Lexo te gjithin] komente (2)
27 Shkurt 2017 13:50
N emr t partis: T punsoj! Një 65 vjeçar ka 3 fëmijët e tij të rritur të punësuar siç jemi mësuar të themi, në Shtet. Po në shtet punon edhe nusja e shtëpisë, pra 4 vetë. .. [Lexo te gjithin] komente (0)
13 Shkurt 2017 16:14
"Dshprimi" yn pr Ermal Metn Suksesi i Ermal Metës në Itali është si një pasqyrë që na vihet përballë ne shqiptarëve nga bregu tjetër i Adriatikut për të parë veten... [Lexo te gjithin] komente (0)
4 Shkurt 2017 17:30
Miza qgjykojn prDrejtsinq s'duan Qëlloi të jetë një kohë e veçantë në gjeopolitikë. Qëlloi që situata në Ballkan e sidomos në Ballkanin Perëndimor të jetë e qetë, por e brishtë. Qëlloi që Rusia, pas influencave në Serbi, .. [Lexo te gjithin] komente (0)
31 Janar 2017 13:20
Vulgariteti e padija n piedestal Kush nuk e ka provuar dhe nuk i ka dhënë rol e pushtet vulgaritetit e padijes në këtë tranzicionin tonë të gjatë: Në ndërmarrje private, organizata jofitimprurëse, administratë, parti, arsim apo kulturë. Nëpër parti. .. [Lexo te gjithin] komente (0)
25 Janar 2017 18:09
T shpifur n Demokraci Duke parë filmin "Labirinti i heshtjes", ku regjisori italo-gjerman Giulio Ricciarelli tregon historinë e Kryeprokurorit të Gjermanisë Federale Fritz Bauer, i cili kundër politikës e kundër opinionit të përgjithshëm hetoi dhe procesoi kriminelë nazistë të Auschwitzit, u .. [Lexo te gjithin] komente (0)
23 Janar 2017 13:58
Pasunar zemrngusht Më kujtohet sesi vajzat e financës së një ndërmarrjeje duhej të ndiqnin bosin dhe gruan e tij për të marrë një firmë për të paguar rrogat e punonjësve... [Lexo te gjithin] komente (0)
13 Janar 2017 13:52
Vlerat m t rralla q dshiroj t na ket ln Anida U shua Anida Take, zëri i ëmbël i muzikës shqiptare. Na la këngët e saj, historinë e tyre, por një gjë tjetër më të vlefshme e të bukur uroj nga zemra që për ne, shqiptaret e 2017, të na ketë lënë si më të çmuarën.. [Lexo te gjithin] komente (1)
5 Janar 2017 18:04
A do t mbetet Tirana nj katund i madh? Dikur Tirana ishte kryeqyteti ku katundarët vinin e bëheshin qytetarë, jo vetëm në kuptimin e origjinës dhe vendbanimit, por më shumë në atë të përmirësimit në fushën e dijes, kulturës dhe edukatës qytetare. Ishte... [Lexo te gjithin] komente (2)
28 Dhjetor 2016 2:40
Nj e vrtet, dhuratpr veten kt ditlindje Jetojmë në një vend ku edhe për shënjtoren Nënë Terezë kanë gjetur fjalë të papërshtatshme për ta përshkruar. Në vend që të ishte një vlerë absolute vetëmohimi e sakrifice, mençurie e ndriçimi për të gjithë shqiptarët, dalin disa që kanë për të rithënë e për të rishkruar e ripërshkruar atë që Universi e ka destinuar si të tillë: një grua të ndriçuar, të rrallë në mbarë Globin. .. [Lexo te gjithin] komente (1)
12 Dhjetor 2016 18:59
2017-a dhe puna e mirdhe e but femrore Do të doja të tregoja një histori të vogël në këto ditë të fundit të 2016, me të riun 2017 në horizont: Një histori që më vjen shpesh në mëndje... Në vitin 1999, ambasada e Zvicrës .. [Lexo te gjithin] komente (1)
6 Dhjetor 2016 13:54
Sa nuk sht ende tepr von... Janë të lidhura të gjitha bashkë. Mirëqënia është pasuria më e madhe për dinjitetin njerëzor... [Lexo te gjithin] komente (0)
24 Nentor 2016 13:22
Ja si mund t na prmirsojn shqiptart e Diaspors Tani që shqiptarët e Diasporës u larguan e na shohin sërish nga larg përmes portaleve, rrjeteve sociale, fotove, emocioneve që ne të Shqipërisë përcjellim si rrebesh në rrjete, më erdhi dëshira të shkruaj pak radhë. Kam menduar gjithmonë se .. [Lexo te gjithin] komente (4)
20 Nentor 2016 10:09
T bllokuar n fjaln e mir Nuk e di nëse ju ka rënë në sy, por ne shqiptarët jemi të bllokuar për të thënë fjalën e mirë. Ose, ndoshta, kemi ndonjë problem për shprehjen e saj natyrshëm. Nuk është një konstatim i viteve .. [Lexo te gjithin] komente (1)
17 Nentor 2016 19:39
Shqiptart duhet t din... pastaj shohim e bjm Me një test të shkurtër në redaksinë tonë, ku ka shumë të rinj, u përpoqa të mësoj se sa prej tyre e dinë se mes tetorit dhe nëntorit 1944, në Tiranë u ekzekutuan 39 tiranas pa asnjë proces gjyqësor, vetëm sepse mendonin ndryshe. Askush. .. [Lexo te gjithin] komente (0)
9 Nentor 2016 17:51
Si npr filmat m t bukur t Hollivudit Mua që më pëlqejnë aq shumë filmat amerikanë, ku shpesh në fund fiton i miri, këtë herë ndjehem e çorientuar nga realiteti... [Lexo te gjithin] komente (2)
8 Nentor 2016 12:40
Kush jan armiqt? Nëse unë shprehem me sinqeritet se mes Hillary Klinton dhe Donald Trump, zgjedh Hillaryn, kjo tregon shumë nga unë... [Lexo te gjithin] komente (0)
3 Nentor 2016 12:51
Mbrojtja e dinjitetit t fjals Lufta ndaj shpifësve, përbaltësve politikë, ekonomikë e socialë që kanë mbretëruar në këto vite të tranzicionit shqiptar, nuk duhet të jetë një dëshirë e pak individëve kudo ata qofshin,  në politikë, media, shoqëri civile etj. .. [Lexo te gjithin] komente (1)
27 Tetor 2016 15:59
Terror nga linimi Linçimet në ueb kanë frikësuar shumë vetë. Linçimet të planifikuara nëpër tavolina, ndaj cilitdo tenton të thotë të vërtetën, krijojnë një ndroje tek njerëzit për të shprehur atë që dinë pastër. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
18 Tetor 2016 10:54
“Plehrat apo mbetjet” e rrezikshme n gazetari Në fakt është një titull agresiv, por me këtë nuk dua të ofendoj askënd personalisht. Dua të përpiqem të hedh sadopak dritë, të shkund, të trondis, me dëshirën për të zgjuar ata kolegë që të paktën.. [Lexo te gjithin] komente (2)
17 Tetor 2016 12:12
Shqiptar, qndroni n shtpi kur hna sht e plot Gazetaria, më shumë se çdo profesion tjetër, të jep mundësinë të shohësh përditë një Univers njerëzor në totalin e tij... [Lexo te gjithin] komente (0)
10 Tetor 2016 15:37
Tirana e gjelbrt e nj arkitekti fin Pas Gherardo Bosios, në 1939-n e largët, është një tjetër italian, Stefano Boeri.. [Lexo te gjithin] komente (2)
9 Tetor 2016 17:03
Qellimi i mir... qllimi i keq Gabimisht jemi mësuar të shohim njerëzit nga etiketat që mbajnë në sipërfaqe... [Lexo te gjithin] komente (1)
7 Tetor 2016 17:33
Drejtsia, ose disa primitiv kundr civilizimit Më pëlqejnë shumë filmat amerikanë, sepse më çojnë në një realitet ku fitojnë gjithmonë të mirët. Ose të paktën, në të shumtën e herëve ndodh kështu. Më pëlqejnë akoma më shumë se tregojnë se si individë kanë ndryshuar historinë me veprimet e tyre... [Lexo te gjithin] komente (2)
4 Tetor 2016 10:27
Na mungonte linimi nga “aktivistt” Një foto që publikova dje në profilin tim FB, solli një reagim që nuk e kisha pritur: Peliçja me një kunadhe të rrjepur në krahët e një “ambjentalisteje” më bëri përshtypje. Pa dashur të .. [Lexo te gjithin] komente (1)
22 Shtator 2016 13:08
Pa ndjeshmri Në një sallë pritjeje te mjeku, ndërsa të gjithë po ndiqnin një lajm në TV, një vajzë e re e shoqëruar nga nëna, pa pyetur askënd, ndryshon kanalin. Një zonjë u mërzit dhe tha: "Po si e ndryshon pa na pyetur fare?"... [Lexo te gjithin] komente (0)
3 Shtator 2016 11:54
Sa rrug t gjat kemi Atë natë hapa sytë, pashë vuajtjet dhe kuptova thellësisht esencën e ekzistencës sime..." .. [Lexo te gjithin] komente (0)
29 Gusht 2016 18:16
Shqiptart e Kosovs din pse protestojn Protestat për Demarkacionin e kufirit të Kosovës me Malin e Zi për shumë në Tiranë shihen me indiferentizëm. 8.200 hektarë tokë që nga malet e bukura të Kosovës.. [Lexo te gjithin] komente (1)
27 Gusht 2016 12:59
Helmuesit e webitdhe n Shqipri Italia u godit në zemër nga tërmeti i tmerrshëm dhe nga dita në ditë bilanci rritet duke numëruar deri tani 290 viktima. .. [Lexo te gjithin] komente (1)
22 Gusht 2016 15:59
Nj protest e munguar pr kolegun e rrahur Ishim në kohën kur kurba e pushtetit të Berishës po shkonte drejt 2013 pasi kishte bërë Gërdecin, 21 janarin... Në redaksinë tonë, në bodrumet e një pallati ku jemi sot e kësaj dite... .. [Lexo te gjithin] komente (0)
20 Gusht 2016 13:48
Symbyllur n zhvillimin intelektual e shpirtror Edhe nëse jeta juaj është ajo e një engjëlli mbi Tokë, edhe nëse njerëzit që ju rrethojnë janë engjëj gjithashtu, prap nuk mjafton. .. [Lexo te gjithin] komente (0)
4 Korrik 2016 13:55
Pr Saliun, Edin e Erionin Vetëm tani në 2016, pas shumë perpjekjesh për ta lexuar, po arrij të përthith atë që Platoni shkruan në kryeveprën e tij Republika. Mesa duket çdo gjë kërkon pjekurinë e duhur dhe unë, e di, e kam pak të vonuar në kohë. Më ndodhi kështu dhe me Komedinë Hyjnore të Dante Alighierit. .. [Lexo te gjithin] komente (5)
28 Qershor 2016 11:41
Bizhuterit e vjedhura t elits shqiptare Nuk ka dietë, ngushtim stomaku, torturë kirurgjie plastike që të përmbajë babëzinë e dukshme të një pjese të madhe të Elitës shqiptare që gjen rrugë të tjera për të shpërthyer tafmanë e madhe që ka për çdo gjë dhe nuk ka ku e fut e si ta shprehë. .. [Lexo te gjithin] komente (5)
20 Qershor 2016 14:22
Lindja e nj fluture t bukur Fjalët janë të tepërta pas gëzimit të fitores së Shqipërisë ndaj Rumanisë në këtë kampionat Europian të Futbollit. Bëhen të tepërta edhe pas pamjeve, fotove, lumturisë së përcjellë nga të gjithë shqiptarët anembanë globit. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
6 Qershor 2016 16:50
M mir mbi kurriz, sesa n mjedis Disketa të vjetra kompjuterash, bustina kafesh, kartolina, qese plastike, gota plastike, bizhuteri të vjetra, thasë, mbetje nga fustanet e qepura në rrobaqepësi, surprizat plastike Kinder... dhe lule... [Lexo te gjithin] komente (1)
30 Maj 2016 13:42
Berisha, ose si t gnjesh njerzit q t duan e besojn Nuk kam asgjë personale me ish-kryeministrin Berisha, madje do të kisha shumë gjëra personale që të shihja tek ai vërtetë një gjysh të shkëlqyer, një baba të mirë, një njeri punëtor e plot pasion. Por... .. [Lexo te gjithin] komente (5)
25 Maj 2016 18:19
Prse Obama ha nj dark pr vetm 6 dollar Kur presidenti amerikan Barak Obama ulet dhe ha një darkë në Hanoi në Vietnam vetëm për 6 dollarë, në një lokal të vogël, por të pastër e me kuzhinë të mirë, nuk e bën për “tangërllëk”, dhe as se nuk ka të paguajë... [Lexo te gjithin] komente (1)
14 Maj 2016 12:09
Nj siklet i pakuptimt ndaj LGBT Ka një siklet të përgjithshëm në Shqipërinë e 2016 për të folur për homofobinë dhe për komunitetin homoseksual në përgjithësi..... [Lexo te gjithin] komente (8)
3 Maj 2016 10:52
Askush nuk e do dhe ndihmon median e lir  
Sot është 3 Maji, Dita Botërore e Lirisë së Shtypit. Kombet e Bashkuara e kanë shënuar këtë ditë si kujtesë ndaj qeverive të botës mbarë, të zbatojnë principet e shtypit të lirë.Të gjithë flasin për shtypin e lirë, por pak e gëlltisin mendimin e lirë dhe natyrshmërinë e daljes në dritë të të vërtetave. .. [Lexo te gjithin]
komente (2)
11 Prill 2016 17:49
Legjionet e budallenjve s'mrzisin asknd Në qershor të 2015, i ndriçuari Umberto Eco, vetëm një vit para se të largohej nga kjo botë, do të linte një shprehje që me shpejtësi u publikua dhe komentua në të gjithë botën... [Lexo te gjithin] komente (5)
24 Mars 2016 19:06
Jam meKlodeta Dibrnn garndrejt Rektoratit Për shumë, Klodeta Dibra është kampionia e basketbollit të ekipit të "17 Nëntorit" në vitet '80. Për mua është edhe profesoresha ime e italishtes në Universitet. Nuk ishte kollaj të futeshe në orën e Klodit: serioze, me një italishte perfekte edhe në theks, kërkuese.. [Lexo te gjithin] komente (10)
9 Mars 2016 13:52
Kjo motrsht simboliyn i ktij8 Marsi Imagjinoj Ornela Canajn në vitin 2001 kur Marjan Rroku i vrau motrën 16 vjeçare, Aldën, dhe nënën, Mbarimen. Ornela ishte 21 vjeçe. Mendoj një familje të përgjysmuar, të vrarë nga dhimbja por edhe me strukturat më të forta të shtetit kundër:.. [Lexo te gjithin] komente (0)
4 Mars 2016 20:22
E pastrojm dot kt shpirt t shmtuar? Ka histori që i bien në kokë një vendi si një matës i shëndetit shpirtëror e mendor të të gjithëve. Kështu pa pritur, pa ndonjë arsye, shpesh edhe pse të vonuara, të nxjerra nga sirtarët, ashtu si pa dashje, këto histori bëjnë rolin e matësit për të testuar pasurinë shpirtërore dhe kulturore të vendit... [Lexo te gjithin] komente (0)
25 Shkurt 2016 12:50
PD, kapi vezt,por shkul m par puplat e padrejtsis! Ndonjë deputet i opozitës kryeqytetase është kapur duke hyrë në Kuvend me vezë, me siguri për të protestuar e për të qëlluar veprime që nuk ndajnë me shumicën.Shumë ide .. [Lexo te gjithin] komente (3)
12 Shkurt 2016 12:27
Inator... deri n vdekje Kronika e zezë është bezdisëse për të gjithë. Dihet, lajmet e këqija nuk na e bëjnë të bukur ditën, dhe çmenduritë që sjellin vrasje të moshuarish apo të rinjsh bëjnë të kthesh kokën nga ana tjetër... [Lexo te gjithin] komente (1)
30 Janar 2016 18:55
Energjia negativee plehrave spitalore Pamjet e shiringave, serumeve, ilaçeve buzë detit, në male apo në lumenj, nuk u bëjnë përshtypje shumë vetëve... [Lexo te gjithin] komente (2)
22 Janar 2016 18:33
Dy premieraca lavdrimedhe...kritika Hapja e sezonit për një institucion të rëndësishëm kulturor është një festë, është një emocion i rrallë për spektatorët, artistët... [Lexo te gjithin] komente (1)
21 Janar 2016 14:33
Solidariteti frikacak i gazetarve Ndërsa po rilexoja historinë e gazetarit Fatos Mahmutaj, kolegu i ABC News që u plagos nga të shtënat e Gardës ditën e 21 Janarit 2011 e më pas u pushua nga puna dhe iu mohua ndihma .. [Lexo te gjithin] komente (2)
11 Janar 2016 19:15
Jan pak, por pr Drejtsin kemi njerz me integritet Në teori, me fjalë, të gjithë jemi të aftë të gjykojmë e të ngremë gishtin për këtë apo atë të korruptuar, por në thelb është eksperienca, puna, veprimi a mosveprimi i seicilit që na dallon.. [Lexo te gjithin] komente (0)
23 Dhjetor 2015 19:07
Pr nj 2016 plotmirsjellje e brishtsi Të çliruar nga diktatura, duket se rrugëtimi ynë në këto 25 vite ishte ai i realizimit të kultit të më të fortit, më të pasurit. E për të arritur majat e mirëqënies rrugët ishin të çfarëdoshme që nga korrupsioni politik, te trafikimet nga më të tmerrshmet, e kompromiset e ndryshme..... [Lexo te gjithin] komente (5)
14 Dhjetor 2015 18:50
Sa dme ka brnj or apo antkorrupsioni Ndërkohë që ambasadori Donald Lu fliste për koncepte të thjeshta dhe të dukshme të korrupsionit, si për shembull një orë më e shtrenjtë sa edhe makina e një ambasadori, të pranishmit në sallë (gjykatës, prokurorë dhe njerëz të tjerë të Drejtësisë shqiptare)  përpiqeshin me siklet të fshihnin bizhuteritë. .. [Lexo te gjithin] komente (0)
30 Nentor 2015 18:44
Nj si Albin Kurti n Tiran nuk e kemi Duhen kushte të veçanta që  të lindë një si Albin Kurti. E keni vënë re, në Tiranë mungon një njeri i zgjuar, i ndriçuar që del pa interes mbi përgjumësinë e masave dhe nuk bëhet palë me kompromiset që shpesh,  - në disa raste sepse detyrohet, por në disa raste sepse nuk shikon e dëgjon – bën pushteti... [Lexo te gjithin] komente (4)
27 Nentor 2015 20:00
Gjra t voglapr Pavarsine madhe Para se të rrahim gjoksin plot krenari që jemi shqiptarë, e të festojmë në eufori përvjetorin e Pavarësisë a bëjmë dot një gjë të vogël: A vendosim të jemi më pak krenarë dhe më shumë mendjehapur? .. [Lexo te gjithin] komente (1)
26 Nentor 2015 12:06
Dy gjenerata,nj mendim:Kjo politik zhgnjeu! Mbrëmë në të njëjtën orë, por në një distancë prej 7000 mijë kilometrash dy politikanë shqiptarë, një i djathtë dhe një e majtë, njëri veteran dhe tjetra e gjeneratës së re..... [Lexo te gjithin] komente (1)
24 Nentor 2015 19:24
Mrs Vlahutin faleminderit, por ne ndrrojm t bhemi gjingjon Ambasadorja e Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin, foli me shifra më konkrete: Gjyqtarët në Shqipëri kanë një rrogë maksimumi 1500 euro, por kanë miliona euro pasuri të pajustifikueshme. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
17 Nentor 2015 14:30
Sikur t provojm me Paqe? Masakra e të premtes 13 nëntor në Paris është një dhimbje që ka prekur thellë ekzistencën tonë.  Nuk ka fjalë, nuk ka logjikë, nuk ka ndjenjë që të përshkruajë atë që ndodhi. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
10 Nentor 2015 13:25
Shqipria nuk sht nj vend pr Ju Moikom Shqipëria nuk është një vend për njerëzit e brishtë, fëmijë apo të moshuar, gra, nuk është një vend për pensionistët, për njerëzit me mirësjellje e kulturë. Shqipëria nuk është një vend për njerëzit me etikë e harmoni të të mirave e të bukurës. .. [Lexo te gjithin] komente (5)
2 Nentor 2015 18:33
Tradhtia e Dardhs Studentët e sistemit publik të Universitetit të Tiranës kundërshtojnë prej kohësh reformën për Arsimin e Lartë, por nuk dëgjohen. Privilegjet që kjo reformë i bën universiteteve jo publike janë fakte që tashmë po shijohen nga pronarët e pak Universiteteve private të mbetuar pas reformave të qeverisë. .. [Lexo te gjithin] komente (9)
14 Tetor 2015 13:58
Grusht i fort pr t dobtit... historia vazhdon Nuk është ndonjë e re e madhe në të vërtetë. Në Shqipëri ka qenë gjithnjë kështu: Përkëdhelje në faqe për të fortët, grusht i fortë për më të dobëtit. Por pritej një ndryshim prioritetesh. .. [Lexo te gjithin] komente (4)
9 Tetor 2015 9:30
Dika nuk shkon n futbollin ton E rrëfej që në fillim: nuk jam eksperte, apo ndjekëse e rregullt e futbollit. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
5 Tetor 2015 17:03
Nj seklldi q s'ka ku shkon Kush ka biznese fazon është në linjën e parë të humbjes pa fund të personelit. Kanë ikur zanatçinjtë e këpucëve apo të profesioneve të tjera. "Nuk plotësojmë dot kërkesat që kemi nga jashtë. Të gjithë, më të mirët, po ikin në Gjermani". .. [Lexo te gjithin] komente (1)
30 Shtator 2015 12:16
Identikiti i nj pushtetari shqiptar Kush, në gjithë vitet e tranzicionit shqiptar, ka pasur fatin të jetë jashtë pushtetit, si vëzhgues i ngjarjeve dhe personazheve .. [Lexo te gjithin] komente (3)
23 Shtator 2015 11:17
Mesazhet elegantet Tonin Trshans Që e vogël, sa herë dilte në skenë Tonin Tërshana më dukej ndryshe. Një këngëtar që nuk lëvizte fare, mbyllte sytë duke kënduar dhe linte në ajër vetëm tingujt e zërit të tij. .. [Lexo te gjithin] komente (3)
11 Shtator 2015 13:53
Civilizim i ngurtsuar Sa herë që e përditshmja na rrëzon përtokë me lajme dekurajuese sa i takon ngritjes në piramidën e suksesit të njerëzve që nuk e meritojnë, ndodh një fenomen: Të gjithë iu kthehemi shkrimeve e letrave të të mençurve të së shkuarës. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
3 Shtator 2015 14:25
Indinjata jon komode Eshtë kollaj të indinjohemi nga kompjuteri për foto të fëmijëve sirianë të cilat fokusojnë tragjedinë që po përjeton ai popull. .. [Lexo te gjithin] komente (0)
27 Gusht 2015 16:00
Eleganc dhe n pushtet Fotot e rilindjes së Kishës së Shën Thanasit në Karavasta të Lushnjës, të publikuara nga restauruesi dhe artisti Mustafa Arapi, janë magjike. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
25 Gusht 2015 16:21
Plehrat flasin prpatriotizmin ton Problemi ynë me plehrat është ana më e shëmtuar njerëzore që ne, shqiptarët modernë, po tregojmë. .. [Lexo te gjithin] komente (4)
15 Gusht 2015 11:55
Kemi nj qiell magjik Në parkun astronomik Sidereus të Salves, në Salento, krahina italiane mu përballë jugut tonë, presim të errësohet, të dalin yjet... [Lexo te gjithin] komente (5)
4 Gusht 2015 15:27
Zemrat e ngrira t Tirans Kur në ndonjë intervistë që kam mundur të jap kam vlerësuar punën e kolegeve të mia gazetare, karrierën e tyre mes vështirësive, pengesat dhe sarkazmat mashkullore, sidomos ne botën e gazetarisë, koleget e mia janë.. [Lexo te gjithin] komente (5)
26 Korrik 2015 11:01
Mirsjellje dhe n Facebook Rrjetet sociale kanë revolucionarizuar me shpejtësinë e dritës marrëdhëniet njerëzore, por a jemi të gjithë të përgatitur? .. [Lexo te gjithin] komente (2)
8 Qershor 2015 17:09
Revolucioni etik pa dieta n ushqim Ndërkohë që unë në Tiranë kam nisur të lexoj me vëmendje etiketat e ushqimeve që blej në supermarket për familjen time, të shkruaj.. [Lexo te gjithin] komente (7)
27 Maj 2015 19:26
Overdoz me hile nga sheqeri Duhet krijuar një kulturë e drejtë ushqimore. Tani! Për të mos vuajtur atë që shumica e popullsisë të së ashtuquajturës botë e zhvilluar po vuan dhe është e destinuar të vuajë: mbipeshën dhe diabetin... [Lexo te gjithin] komente (2)
22 Maj 2015 21:11
Vota, e mendoni si un a si Enki? Me Enkin njihem prej shumë vitesh. Dhe vetëm virtualisht. Që kur nisa të shkruaja rubrikën time “Periferi” në fillim të viteve 2000 te “Gazeta Shqiptare”, më shkruante mendimet e veta në e-mail. Shpesh të ndryshme nga unë. Shumë shpesh... [Lexo te gjithin] komente (1)
13 Maj 2015 20:09
Shokimi i duhur i Prof. Fugs dhe xixllonjat Ashtu si Maestrot Zen kërkojnë të shokojnë nxënësit e tyre përmes veprimeve të çuditshme, në mënyrë që të ndodhë tek ata ndriçimi, ashtu dhe një profesor i filozofisë siç është Artan.. [Lexo te gjithin] komente (7)
7 Maj 2015 13:53
Pa dashuri… Po bëhen shumë aktivitete për artin në Tiranë, por të ftohta, pa shpirt. Vijnë komunikata në redaksi dhe duket sikur edhe ata që i bëjnë këto aktivitete nuk i besojnë. Fytyra të trishtuara në promovime për veprimtari përgjithësisht të mira.. [Lexo te gjithin] komente (6)
24 Prill 2015 13:37
Prse kmbngul qduhet dgjuar Olen esari Kush lexon rubrikën time në vite, e di pasionin që kam për artin e veçanërisht për disa artistë bashkëkohorë. Nuk janë shumë, por për ta nuk do të lodhem kurrë të them e të shkruaj.. [Lexo te gjithin] komente (6)
18 Prill 2015 20:09
Etje pr mirsjellje Lajmi, që kandidati i të majtës në Tiranë Erion Veliaj i nisi  një sms urimi rivalit të së djathtës, doktor Halim Kosovës, dhe përgjigja me mirësjellje e këtij të fundit, ka bërë.. [Lexo te gjithin] komente (3)
14 Prill 2015 18:05
Nacionalizm e ksenofobi… sa demod Pranvera është një mundësi e mirë për të shkrirë bashkë me të ftohtin edhe  ngurtësimin që shumë e mbajnë fort përqafuar si formë ekzistence... [Lexo te gjithin] komente (3)
1 Prill 2015 12:42
Vetmia e njerzve t mir Nuk është nevoja të bëhen sondazhe për të kuptuar se sa e duam të drejtën, të vërtetën ne shqiptarët. Ku jetojmë e punojmë, lehtësisht vërehen flirtimet me korrupsionin në nivele të ndryshme, sipas mundësive dhe kontakteve me pushtetin... [Lexo te gjithin] komente (8)
26 Mars 2015 12:17
Revolucionarizim revolucionarve Kthimi i xhaketave, riparimi i astarëve, meremetimi apo blerja e xhaketave të reja, firmato, apo fustaneve prej mëndafshi, makinave e këpucëve të shtrenjta, parfumit, vilave e apartamenteve një kat të tërë, nuk do të thotë që të bën Revolucionar... [Lexo te gjithin] komente (3)
19 Mars 2015 11:34
Teatri rnkues, surpriza fsheh Teatri Kombëtar ka mbetur ashtu: I vjetër, me pluhur, si barku i një të moshuare që rënkon. Fotografitë nëpër mure e ndonjë qilim përtokë, duken si stolitë dhe buzëkuqi.. [Lexo te gjithin] komente (6)
6 Mars 2015 20:43
Vetm pr nnat e mira Duket si një gjë e lehtë. E bëjnë të gjitha, ose shumica. E kanë bërë gjithnjë, kanë bërë shumë fëmijë… i kanë rritur, edukuar dhe cikli vazhdon..... [Lexo te gjithin] komente (4)
20 Shkurt 2015 10:47
Vajzat pa emr Përsëritet si një ankth. Përsëriten rastet tragjike të personave publikë, politikanë, biznesmenë, gazetarë që në aksident – mësohet më vonë – ishin në shoqërinë e një vajze, të një gruaje, që nuk ishte bashkëshortja e që mbetet gjatë ose përjetësisht pa emër në kronikat mediatike, por jo në përshpëritjet mes qytetarëve... [Lexo te gjithin] komente (15)
5 Shkurt 2015 18:51
E bukura e dheut E bukur si një yll i kinemasë, vetëm 17 vjeç, me peshën e një sëmundje të rrallë, të rëndë, por që sot na fali kaq shumë dritë.  Historia e Ambra Medës na ka shoqëruar prej gati një viti e gjysëm, fillimisht me lajmin e keq.. [Lexo te gjithin] komente (2)
30 Janar 2015 11:07
Z. Berisha, hidhini nj sy FB t Gianni Morandit Ndjek për kënaqësi këngëtarin italian në Facebook, Gianni Morandi, ndjek gjithashtu, për punë edhe politikanin z.Sali Berisha... [Lexo te gjithin] komente (10)
26 Janar 2015 13:02
Tsipras ose fundi i “palltove cashmere” t politiks Politikanët europianë të palltove cashmere nuk gëlltiten dot më. Të djathtë apo të majtë,  diferenca e jashtëzakonshme që krijuan në dekada mes kastës së politikës dhe votuesve..... [Lexo te gjithin] komente (6)
15 Janar 2015 12:48
Ata q nuk shohin harmonin fetare Në shkollën time asnjëherë, askush nuk diskriminohej, tallej, izolohej sepse ishte katolik, musliman apo ortodoks, pastaj edhe në punë, asnjë prej kolegëve nuk e kemi “peshuar” nga përkatësia fetare, madje në 90 përqind të rasteve as nuk kam pyetur apo ditur se cilës fe i përkisnin... [Lexo te gjithin] komente (5)
8 Janar 2015 13:44
Charlie Hebdo ose shokim pr t ndriuar Mësuesit Zen të filozofisë orientale për jetën janë të çuditshëm: për të arritur në ndriçimin e nxënësve të tyre që dëshirojnë të mësojnë të vërtetën e ekzistencës, i shokojnë... [Lexo te gjithin] komente (6)
21 Dhjetor 2014 17:41
Balloja e Presidentit dhe sensi i mass Me mirënjohje për Presidentin dhe stafin e tij, isha dhe unë e ftuar në Ballon Presidenciale të fundvitit, që më vonë mësova se kishte si synim dhe bamirësinë për fëmijët të prekur nga sëmundje të gjakut... [Lexo te gjithin] komente (8)
6 Dhjetor 2014 19:47
Pr nj horizont t bukur Në çdo fundviti, dhjetori, është si një muaj reflektimi, një zonë
limbo për të parë çfarë kemi bërë dhe ku kërkojmë të shkojmë për të riun
2015... [Lexo te gjithin]
komente (3)
24 Nentor 2014 17:50
Prishtina e Tirana n aureoln e artit Shumë vetë u hidhëruan që Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës u bashkuan për të formuar qeverinë, por të tjerë u gëzuan për të njëjtin lajm... [Lexo te gjithin] komente (2)
13 Nentor 2014 17:34
Jeronim De Rada shansi pr t rinjohur nj shpirt t bukur Në zemër të Italisë së Jugut, në malet e Bazilikatës dhe të Kalabrisë, por edhe në krahina të tjera të Italisë, që nga Abruzzo, në Puglia e Siçili ruhen ende të pazbuluara perla të krenarisë tonë shqiptare:
 .. [Lexo te gjithin]
komente (2)
28 Tetor 2014 12:24
Vmendje dhe ndaj feminilitetit Ikën shpejt ditët e këtij tetori me fjongon rozë të sensibilizimit ndaj kancerit të gjirit. Edhe pse mendoj se një muaj nuk mjafton për një sëmundje të rrethuar..... [Lexo te gjithin] komente (2)
17 Tetor 2014 18:19
Me artin e vrtet rruga drejt lumturis Pas premierës së baletit Romeo dhe Xhulieta në teatrin e mirënjohur La Scala të Milanos dhe dy koncepte për lumturinë dhe elegancën nga mbreti i modës Giorgio Armani.. [Lexo te gjithin] komente (5)
15 Tetor 2014 14:31
Kaq thell nacionalist? Më ndjeni që në fillim. I ndoqa hap pas hapi të gjitha ngjarjet para dhe pas ndeshjes Serbi-Shqipëri, por në të gjithë energjinë shpërthyese, në vërshimin e fjalëve dhe veprimeve, nuk shihja asnjë grimcë të ekzistencës time... [Lexo te gjithin] komente (3)
30 Shtator 2014 21:07
Vetm pr t kujtuar E di si janë nënat, gratë, motrat shqiptare: kanë kohë për të gjithë, për gjithçka, vetëm për veten, me veten, harrojnë të merren... [Lexo te gjithin] komente (5)
22 Shtator 2014 18:55
Si fmij Më pëlqen shumë bota e fëmijëve. Prej disa vitesh i vëzhgoj me kuriozitet dhe admirim, por edhe e befasuar njëkohësisht... [Lexo te gjithin] komente (2)
17 Shtator 2014 11:32
T prulur nn peshn e 40 fotove Bulevardi Dëshmorët e Kombit u zgjua nën peshën e rëndë të fotografive të 40 klerikëve të vrarë nga diktatura komuniste... [Lexo te gjithin] komente (22)
9 Shtator 2014 23:48
Dinjiteti, pasuriae t ardhmes n Drejtsi I keni parasysh ata filmat amerikanë ku aksion pas aksioni, në fund fiton gjithnjë drejtësia dhe e mira? Ata filma me histori të tmerrshme..... [Lexo te gjithin] komente (3)
1 Shtator 2014 13:33
Kthim n Shqiprin e bukur Këtë vit dua ta shoh Shqipërinë me sytë e shqiptarëve që jetojnë jashtë e me të cilët ndava mendime e disa ditë në Jug të vendit. Në Dhërmi... [Lexo te gjithin] komente (5)
22 Gusht 2014 20:21
Dy pamje pran Kurors s Liqenit Kjo është pamja nga ballkoni i prindërve të mi në Tiranë, një nga pallatet e ndërtuara në fund të viteve ’90 jashtë kurorës së pemëve të Parkut të Liqenit. Kjo pamje është një Parajsë... [Lexo te gjithin] komente (3)
18 Gusht 2014 19:25
Kur Dante tregonte si mund t dilet nga Ferri Kur një njeri në të 60-at e ekzistencës së tij është ende i fiksuar pas marrëdhënieve seksuale, e më keq, kërkon të kryejë të tilla me një të mitur, nuk ka kuptuar asgjë nga jeta... [Lexo te gjithin] komente (7)
16 Gusht 2014 13:03
E bukura... sa vend ka mes nesh? Bukuria, arti, dashuria e pastër na bëjnë më të mirë. Edhe duke ditur se çfarë na përmirëson, pak investojmë në këtë drejtim. Madje, synimet, parimet e më të suksesshmëve të epokës ku jetojmë janë: si të bëhen sa më të këqinj, të pandjeshëm, të pashpirt, se kështu janë më të fortë në këtë botë të vështirë që na rrethon... [Lexo te gjithin] komente (2)
3 Gusht 2014 16:17
Nj keqkuptim mbi lumturin dhe Fullani Nuk më vjen të jem e hidhur me Fullanin, Fullanët dhe me modelin e gjetjes së lumturisë në Shqipëri. Nuk është hera e parë që shkruajmë, konstatojmë për paradokset e formuara në vendin tonë që pas rënies së komunizmit e në këto ditë... [Lexo te gjithin] komente (23)
14 Korrik 2014 16:12
Pushteti i butsis Kur bie fjala në biseda të ndryshme për Presidentin e Uruguajt Jose Mujica, pak e njohin. Fare pak në Shqipëri. Por nëse flet për Obamën, Merkelin..... [Lexo te gjithin] komente (7)
10 Korrik 2014 17:56
Tantra pr disa deputet t Kuvendit Nëse ndonjë guru i botës orientale, njohës i mirë i shkencës më të vjetër që njeh njerëzimi, Tantrës, do të ndiqte një seancë të së enjtes në Kuvendin e Shqipërisë, nuk do të kishte dyshime, çdo situatë do ta kishte të qartë dhe të pastër si qelibar: disa nga këta burra në sallë kanë një problem të madh ekzistencial: nuk kanë tejkaluar energjinë seksuale... [Lexo te gjithin] komente (3)
25 Qershor 2014 21:13
Dhe tani... t dashurohemi me dashurin Edhe këtë verë mes librave të mi nuk do të mungojnë librat e Mjeshtrit indian të së Vërtetës, Osho. Në libraritë e mrekullueshme italiane, Feltrinelli apo Mondadori, argëtohem të gjej tituj që ende nuk i kam lexuar dhe më duket sikur duke i lexuar bëj një udhëtim në botën e magjishme të njerëzimit... [Lexo te gjithin] komente (7)
17 Qershor 2014 21:22
Vetm gazetar. Asgj personale E di që gazetarët në Shqipëri nuk shihen me sy të mirë, edhe pse disa kanë bërë vërtet shumë për lirinë dhe të vërtetën në vend. Pa shumë zhurmë... [Lexo te gjithin] komente (5)
12 Qershor 2014 13:48
Eleganca, kur italianet shohinfrancezet, ne, italianet Kultura e ushqimit të mirë dhe të shëndetshëm mungon në Shqipëri: Shumë bukë, shumë mish i kuq, tepër perime të ziera, ëmbëlsira shumë të ëmbla e me shërbet..... [Lexo te gjithin] komente (4)
7 Qershor 2014 20:44
Gjelbrimi n TiranA e duam vrtet t gjith? A na pëlqen vërtetë të gjithëve gjelbërimi? Disa fakte dhe një vështrim mbi Tiranë më bëjnë të mos jem shumë e bindur për këtë, mjafton t’u hedhim një sy fasadave të pallateve, ballkoneve dhe dritareve që shfaqen në to... [Lexo te gjithin] komente (4)
26 Maj 2014 17:56
Itali, lufta e palodhur e t mirs me t keqen Për mua Italia është qendra e harmonisë, e luftës së përjetshme të së mirës me të keqen, e të bukurës me të shëmtuarën dhe ne shqiptarët jemi vërtet me fat që kemi përballë një vend të tillë. .. [Lexo te gjithin] komente (2)
14 Maj 2014 0:11
Arti si i Tedi Papavramitmund t na prmirsoj Shpresoj, besoj se të gjithë dolëm më të mirë nga mrekullia që artisti Tedi Papavrami ofroi me violinën e tij në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit në Tiranë... [Lexo te gjithin] komente (7)
6 Maj 2014 23:06
Sa t pasur jan gjykatsit italian? Vizita dyditore e kreut të Senatit Italian Pietro Grasso në Tiranë, nuk ishte vizita e një politikani të çfarëdoshëm. Nuk ndodh gjithnjë që një figurë kaq interesante të prekë Shqipërinë. Karriera e tij si gjykatës antimafie, puna me figura të rëndësishme të historisë së Drejtësisë italiane si Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino, e bëjnë atë një personazh për ta dëgjuar me vëmendje... [Lexo te gjithin] komente (6)
26 Prill 2014 20:12
Vila e trisht e Gjin Gjonit Unë shpresoj shumë që një nga emrat më të rëndësishëm të Drejtësisë shqiptare, sot anëtar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë dhe Kryetar i Gjykatës së Apelit, z. Gjin Gjoni, të justifikojë sipas ligjit pasurinë prej më shumë se 2 milionë euro... [Lexo te gjithin] komente (21)
20 Prill 2014 11:43
Pr t ringjallur m t mirn Pashka përkon me më të bukurën e stinëve: Pranverën. Ashtu si pemët, natyra që dukej e vdekur gjatë Dimrit të gjatë, edhe njerëzit, shfaqin shenja ringjalljeje, por jo të gjithë ringjallin më të mirën... [Lexo te gjithin] komente (1)
7 Prill 2014 19:43
Sheqeri q vret n mblsirat e fmijve Një mjek amerikan e konsideron dëmin që sasia e lartë e sheqerit në ushqime u ka bërë brezave pas luftës së Dytë Botërore, si “masakrën” më të madhe të heshtur që po godet mbarë botën. Diabeti dhe obeziteti edhe te të vegjëlit është gjithnjë në rritje. Në debate akademike është kërkuar që prodhuesit e ëmbëlsirave dhe produkteve që kalojnë normat e lejuara të sheqerit të mos bëjnë reklamë në televizion, ashtu si dhe duhani... [Lexo te gjithin] komente (8)
21 Mars 2014 14:46
Shpirt i bukur A do të gjejnë shpirtrat e bukur hapësirë në Shqipëri? Edhe pas gati 24 vitesh çlirim nga diktatura, duket sikur një tjetër diktaturë e pashpallur i detyron të marrin arratinë, ose të struken në të përditshmen e tyre mes një realiteti ende të vrazhdë. Ndoshta është diktatura e vrazhdësisë që tremb më shumë se çdo gjë tjetër një shpirt të bukur... [Lexo te gjithin] komente (6)
1 Mars 2014 12:38
Marsi i msuese Bardhs Marsi ka dy festat më të bukura në fillim të tij: atë të mësuesit dhe atë të gruas, nënës.
Eshtë e rëndësishme dhe e mrekullueshme festa e gruas, nënës, por, po aq e bukur dhe e rëndësishme festa e mësuesit. Mësuesja, ashtu si Nëna, është një pikë shumë e rëndësishme referimi për fëmijët. Eshtë mirë që në lulëzimin e tyre, të vegjëlit të kenë disa modele jete, e me instiktin e tyre fëminor, të zgjedhin më të mirin... [Lexo te gjithin]
komente (5)
14 Shkurt 2014 10:44
Nj prqafim Një mik i huaj doli i prekur dhe i mrekulluar nga baleti Zhizel në Teatrin Kombëtar të Teatrit dhe Operas. “Jam i befasuar, më tha, - një shoqëri kaq e ashpër në të përditshmen, të realizojë në skenë një delikatesë, një elegancë dhe ëmbëlsi të tillë...” Kur fliste, ishte i emocionuar me sytë e shndritshëm nga pak lot... [Lexo te gjithin] komente (3)
6 Shkurt 2014 11:24
Eleganc edhe n vdekje Ka vdekje dhe fjalë që më kanë prekur thellë këto kohët e fundit. Mbartin në kuptimin e tyre mesazhe deri më tani të panjohura ose të harruara për shoqërinë tonë. “Vaçe Zela nuk vdes, kthehet në flutur”, thotë Dritëro Agolli me zërin që i dridhet nga emocioni dhe nga gdhendja që në të kanë lënë erërat e viteve... [Lexo te gjithin] komente (4)
18 Janar 2014 20:27
Fundimi e Altini, dy kryeChef-a gatuajn pr bamirsi Ka një Shqipëri të mirë. Ajo që ka përveshur mëngët e i është futur punës të ndjekë me pasion e modesti ëndrrën e jetës. Nuk janë pak djem dhe vajza që me forcat e tyre kanë krijuar realitete të mrekullueshme. Me buzëqeshje e përkushtim, kanë ngritur “ishuj” pozitiviteti dhe profesionalizmi që urojmë të shtohen sa më shumë mes nesh shqiptarëve, popull në moshë të re e me shumë ambicie e dëshirë për t’u përmirësuar... [Lexo te gjithin] komente (13)
15 Janar 2014 14:00
Pr mjekt dhe politikn Eshtë e vërtetë. Më 21 janar 2011 mjekë të autorizuar, drejtues të atëhershëm të Spitalit Ushtarak deklaruan para mediave se viktimat ishin qëlluar me armë nga afër… e thanë në momente të jashtëzakonshme të një tensioni publik të lartë... [Lexo te gjithin] komente (8)
8 Janar 2014 18:27
Errsir e madhe dhe krim Vrasja e katër vetëve në një fshat të Korçës ka tronditur publikun shqiptar. Shumë, nëpër rrjete sociale bëjnë thirrje për dënim me vdekje. Komentet e para edhe në ëebsit-in e Shqiptarja.com më së shumti kërkonin këtë: të kthehet dënimi me vdekje... [Lexo te gjithin] komente (8)
6 Janar 2014 19:15
2014, Shansi pr dinjitet n Drejtsi Armata e gjyqtarëve dhe e të gjithë njerëzve të drejtësisë në Shqipëri këtë vit ka një shans: të mendojë të bëjë punën ndershëm dhe mirë. Një vend me Drejtësi të trembur, të dhunuar, pa personalitet e nën diktatin e politikës, është një e keqe që rrit shtrembër pemën e zhvillimit të Shqipërisë... [Lexo te gjithin] komente (6)
20 Dhjetor 2013 12:47
Pr nj 2014 plot me buzqeshje Kur njerëzit ecin rrugës, lëvizin nëpër qendrat e mëdha tregtare, nuk duken shumë të kënaqur. Shpesh sheh familje, ku gruaja ka një pamje e fytyrë të lodhur, ndërsa bashkëshorti një çehre të mërzitur e të nervozuar. Në përgjithësi mungon buzëqeshja në Shqipëri... [Lexo te gjithin] komente (6)
27 Nentor 2013 19:53
Dhmbt e politikanve Me kalimin e viteve është përmirësuar shumë performanca e politikanëve tanë në Kuvend. Burra, gra, të rinj e të reja, prezantohen me një formë të përpunuar stili. “Xhaketat e vjetra” u kanë lënë vendin “xhaketave firmato” dhe firmat e njohura botërore janë garanci e padiskutueshme për këdo.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (3)
23 Nentor 2013 15:52
Gazetaria investigative, nj filiz q duhet br lis Nuk e di nëse duhet të jem pesimiste apo optimiste për sa kemi bërë dhe po bëjmë, por, duhet të jem e sinqertë, kur kujtoj disa ngjarje të rëndësishme të vendit tim, kur kontributi gazetaresk ka qenë vendimtar për të qartësuar opinionin publik dhe për të hedhur dritë mbi të vërtetën, mund të pohoj se: Po jam krenare!.. [Lexo te gjithin] komente (7)
19 Nentor 2013 19:27
Sa 1000 protesta “Shqipëria e ka të pamundur të përfshihet në operacionin e asgjësimit të armëve të Sirisë”… Fjalia e kryeministrit Edi Rama ndryshoi klimën dhe mendjen e shumë shqiptarëve: Nga vrasës, për disa u kthye në hero; të tjerë, pak pishman për disa të vërteta.. [Lexo te gjithin] komente (1)
14 Nentor 2013 18:02
Protesta me ndrgjegjsuarq mund t bhej Nëse pak muaj më parë kishim zili protestën e miqve tanë në Turqi, që nisi për prerjen e pemëve në këmbim të një qendre tregtare, sot protesta për t’i thënë jo asgjësimit të armëve kimike të Sirisë në Shqipëri, është më e ndërgjegjëshmja e dhjetë viteve të fundit që është bërë nga shqiptarët.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (7)
13 Nentor 2013 12:23
Pr armt e Siris duhen vlera t larta morale  Të ishim të saktë si gjermanët, të ishim seriozë e të drejtë si norvegjezët, të ishim elegantë e të kishim sensin e masës si francezët, të ishim punëtorë si amerikanët, të ishim gjenialë e teknologjikë si japonezët, ndoshta mbarë komuniteti ndërkombëtar, gjithë vendet e NATO-s, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, do të bënin mirë të na besonin detyrën tepër delikate të asgjësimit të armëve të Sirisë... [Lexo te gjithin] komente (4)
5 Nentor 2013 18:58
Kur presidenti Hose’Mujica flet pr lumturin Eshtë larg, larg nesh si në pozicion gjeografik, larg dhe në mentalitet e filozofi jete: Presidenti uruguaian Jose’ Mujica (Hose’ Muhika), ose Pepe, siç e thërrasin bashkëatdhetarët e tij, shkon kundër rrymës: Kur shumë kërkojnë të fitojnë e të grumbullojnë pa fund pasuri, ai heq dorë nga 90 përqind e rrogës si President, duke ua dhuruar njerëzve që kanë nevojë... [Lexo te gjithin] komente (2)
25 Tetor 2013 22:20
E thjesht si buka dhe djathi Duhet të ishin kështu gjërat në Shqipëri: të thjeshta e të pastra si buka dhe djathi. Jemi rritur të gjithë me bukë, djath e ndonjë domate e për një shëndet të mirë duhet të kthehemi të gjithë sërish aty, te ushqimi i thjeshtë, mesdhetar, pa mish e yndyrë. Por sa të sigurta janë sot në Shqipëri buka, djathi dhe domatja? Dyshoj se në gjithë këto vite kemi prishur e deformuar gjërat e thjeshta, gjenuine... [Lexo te gjithin] komente (8)
11 Shtator 2013 21:03
Rruga e mundimshme drejt mirsjelljes Komunikimi njerëzor, mirësjellja, aftësia për të dëgjuar, durimi, janë gjëra të thjeshta, por, për të arritur deri këtu, njerëzimi ka luftuar shumë: Janë shekuj sakrifica e megjithatë ende pjesë të Globit janë në luftë, në shtypje, në diktaturë. Shumë fëmijë, gra, të moshuar janë të privuar nga të drejta elementare dhe sot, për t’i shpëtuar, mendohet për përdorim force... [Lexo te gjithin] komente (5)
29 Gusht 2013 18:04
Gushti i mir i emigrantve. Po ne? Shqipëria është më e mirë në gusht. Me ardhjen e emigrantëve, duket sikur takohen në një vend e në një kohë e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja. Shokë, miq, të afërm sjellin në Atdhe, - në këto ditë pushimesh që kanë zgjedhur me bujari t’i kalojnë në Shqipëri, - fëmijët e sapolindur, historitë e tyre në emigrim, të ardhurat, aromën e Botës... [Lexo te gjithin] komente (12)
7 Gusht 2013 16:24
Prball nesh Salento, turizmi xhentil Salento shtrihet e gjitha në pjesën e poshtme të takës së çizmes, nëse kemi parasysh formën e gjithë Italisë. Eshtë tamam përballë Vlorës, Himarës, Dhërmiut, Sarandës, gjithë Rivierës tonë. Në Salento, me kryeqendër Leccen, ndjehen të njëjtat aroma të bimëve mesdhetare që rriten në Jugun shqiptar dhe perceptohet e njëjta thjeshtësi e njerëzve dhe bukuri e rrallë e natyrës... [Lexo te gjithin] komente (7)
18 Korrik 2013 19:45
“Eleganc” n humbje Imagjinoj disa nga ministrat e kabinetit Berisha e bashkë me ta dhjetëra poste politike nëpër strukturat kyçe të vendit, me nga 10 lugë në brez, 10 lugë nëpër duar e po aq në gojë, duke marrë ç’të mundin e ku të mundin nga ky Shtet.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (4)
11 Korrik 2013 14:03
E thjesht si buka Që nga kristalizimi i fitores së qartë të së majtës në Shqipëri, kryetari i partisë Socialiste Edi Rama dhe kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, në çdo fjalim të tyre të mbajtur në publik po i kushtojnë shumë vëmëndje fjalës duke ndërtuar fjali të thjeshta, të qarta dhe me pozitivitet gjithëpërfshirës. Janë të kujdesshëm të shpalosin idetë e tyre për ringritjen e Shtetit, por dhe këmbëngulës për të respektuar parimet e meritokracisë në reformimin e strukturave shtetërore. Eshtë momenti i një kthese historike në politikbërjen shqiptare?.. [Lexo te gjithin] komente (3)
25 Qershor 2013 14:03
Ndarje nga arroganca politike Dallga e majtë që ka përfshirë gjithë vendin, shpresoj të përkthehet jo në arrogancë politike, por në drejtësi dhe në përkushtim për vendin. Shqiptarët nga Jugu në Veri treguan se ka ardhur momenti, dhe shumë janë në një zë, që mes të tjerave, t’i thuhet stop prepotencës së pushtetit. As atë verbalen, që vërshoi gjithë këto vite nga foltoret politike, njerëzit nuk e durojnë më.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (9)
24 Qershor 2013 14:00
Kur politika t mos vendos fate njerzish Shqipëria ndryshoi. Uragani i majtë ka përfshirë vendin nga Jugu në Veri. Vullneti i popullit është shprehur dhe drejtimin e vendit përgatiten ta marrin të tjerë njerëz. Urojmë më të mirë, më punëtorë, më të drejtë e shërbëtorë të qytetarëve që u dhanë besim... [Lexo te gjithin] komente (0)
24 Qershor 2013 13:27
Kur politika t mosvendos fate njerzish Shqipëria ndryshoi. Uragani i majtë ka përfshirë vendin nga Jugu në Veri. Vullneti i popullit është shprehur dhe drejtimin e vendit përgatiten ta marrin të tjerë njerëz. Urojmë më të mirë, më punëtorë, më të drejtë e shërbëtorë të qytetarëve që u dhanë besim. Do të doja, vërtetë shumë, që të ishin zgjedhjet e fundit me kaq shumë ndikim në jetën e familjeve shqiptare... [Lexo te gjithin] komente (4)
18 Qershor 2013 17:52
Rndsia e jashtzakonshme e vots Dëshiroj që çdo shqiptar që ka të drejtën e votës, me datë 23 qershor ta shprehë në liri të plotë vullnetin për të zgjedhur administratorët e Shtetit, pa e neglizhuar si të drejtë. Shpresoj shumë që të mos ketë edhe një njeri të vetëm që të bëjë të vetën ndonjë teori bojkotimi lëshuar me dashje apo pa dashje kohët e fundit; nuk ka kuptim.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (7)
1 Qershor 2013 21:07
Kur ne t protestojm pr pemt Protestat në Stamboll dhe në mbarë Turqinë, pas vendimit të Qeverisë Erdogan për prishjen e parkut të gjelbër dhe ngritjen në vend të tij të një qendre tregtare, kanë lënë gjurmë në ndërgjegjen e shumë shqiptarëve të drejtë.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (5)
29 Maj 2013 13:17
Humnerat e kryeministrit Eshtë vërtetëtuar që mirëqënia materiale ndihmon njerëzit të ngrihen në nivele më të larta shpirtërore. I nxit të kërkojnë të tjera maja. Kush gjatë ekzistencës së tij, ka fatin të arrijë një plotësim të dëshirave primare ushqimore, materiale, seksuale, në moshë madhore mund të nisë e të mendojë për të tjera: për shembull muzikën, natyrën, kërkimet në shpirt, për t’u bërë më i mirë... [Lexo te gjithin] komente (4)
17 Maj 2013 14:19
Shansi pr t br nj Shtet t mir Ka një energji të mrekullueshme në Shqipëri këto ditë pranvere. Sidomos Tirana. Kanë nisur shpërthimin lulet e blirit dhe aroma sikur futet deri në shpirt e anulon lëndimet e agresiviteteve spontane të një shoqërie ende pa rregulla mirësjelljeje dhe edukate qytetare... [Lexo te gjithin] komente (7)
3 Prill 2013 19:47
Frika kur shohim veten n pasqyr Qytetarë që tërheqin Metën nga mënga për të pasur një vend të mirë pune: Unë votën ta jap vetëm ty! Gazetarë që flirtojnë me Berishën: Shef, ti je politikani që na respekton më shumë! Biznesmenë që i luten Edi Ramës: Vetëm ti mund të rikthesh barazinë dhe të heqësh klanin e Berishës!
Kemi ndërtuar një sistem, ku spektrin e Zeusit ja kemi vënë vetë në dorë Politikës. Varemi prej saj në çdo hap që hedhim... [Lexo te gjithin]
komente (13)
19 Mars 2013 20:45
Jozefina e Berisha, do ta sjellin n Tiranmesazhin e Paps? Gjithmonë kam vëzhguar bukurinë, ëmbëlsinë, brishtësinë e fëmijëve dhe të të moshuarve. E kam parë pa kuptuar shumë se pse në mes të saj, në vitet më të bukura të jetës, shumë njerëz bëhen të egër, të shëmtuar, humbin lehtësinë dhe gëzimim e ekzistencës. Bëhen më të vrazhdë, të rëndë e më të shëmtuar se çdo krijesë e natyrës.
.. [Lexo te gjithin]
komente (12)
16 Mars 2013 20:46
Pas Italis, radha sht e jona Në Itali fryn një erë e vërtetë ndryshimi. Zgjedhja e ish Kryeprokurorit antimafia Piero Grasso në krye të Senatit Italian dhe e ish-zëdhënëses së Komisariatit të Lartë për Refugjatët Laura Boldrini në krye të Dhomës së Parlamentit, tregon dëshirën reale të një populli për t’u përmirësuar, për të vënë në krye e për t’u udhëhequr nga njerëz me integritet. Dëshirë për Rilindje të vërtetë... [Lexo te gjithin] komente (7)
14 Mars 2013 21:45
Epidemia e nj mendsie primitive Flitej e përflitej, por më në fund po realizohet ajo që thuhej: Ndryshimet në gjuhën shqipe. A ishin të nevojshme, të domosdoshme? A ndryshon dhe përmirëson jetën e shqiptarëve nëse një fjalë, në vend të zhgjëndërr do të duhet të thuhet e shkruhet zhgjandërr? Në vend që shqetësimi dhe alarmi të ngrihej, siç e thotë dhe Akademiku Jorgo Bulo, “për zbatimin e normës”, mendohen ndryshime mbi një terren realisht shumë problematik për gjuhën e sotme... [Lexo te gjithin] komente (10)
7 Mars 2013 22:24
Traviata balet n Tiran. Nuk duhet humbur Enada Hoxha dhe Gerdi Vaso e ruajnë puplësinë dhe elegancën dhe arrijnë ta përcjellin si jo më mirë nga skena e Teatrit të Operas. Çdo rrotullim i tyre, kërcim e hedhje, sikur të ngre shpirtin e ta lëkund nëpër platenë e Teatrit mbushur cep më cep me spektatorë të vëmendshëm. Me pasionin e artëdashësve, luajnë e vallëzojnë edhe gjithë trupa e balerinëve. Edhe orkestra nën dirigjimin e të mirënjohurit Eno Koço... [Lexo te gjithin] komente (7)
16 Shkurt 2013 22:00
N pritje t nj shndetsie njerzore Edhe sot e kësaj dite, në gjithë këto vite demokraci e zhvillim, shëndetësia është një nga pikat më të trishtuara që ne kemi mundur të ndërtojmë. Sot, edhe më i pasuri i Shqipërisë, edhe njeriu me mundësitë më të mëdha financiare, për t’u kuruar nga një sëmundje e papritur, nga një aksident, nga një e keqe shëndetësore, nga e cila askush nuk ka imunitet, duhet të mbledhë plaçka dhe familjarë e të ikë jashtë Shqipërisë, duke kaluar dogana, duke marrë avionë e makina për një sëmundje që mund të rëndohet edhe vetëm nga lëvizjet... [Lexo te gjithin] komente (4)
4 Shkurt 2013 19:19
Prrall me tre ligje Dukej sikur jeta jonë varej në tre ligjet. Sidomos mazhoranca të vinte një ankth: pa kaluar sa më shpejt reforma për Drejtësinë, Korrupsionin dhe Administratën Civile nuk do të merrnim dot frymë. Por edhe disa ndërkombëtarë. Dhe dukej sikur më të shqetësuar nga të gjithë shqiptarët për Drejtësinë dhe Korrupsionin ishin ata që e gjenerojnë më shumë: Pushtetarët... [Lexo te gjithin] komente (5)
24 Janar 2013 15:01
Nga Shqipria 1 Euro, te Shqipria pa rregulla Kur flitet për mungesë rregullash dhe mungesë drejtësie në një Shtet, për ç’formë Shteti flitet? Kohët e fundit, po shtohen përditë zërat e shqetësimit të mosfunksionimit të Shtetit në Shqipëri. Kur rregullat shkelen dhe nuk ka asnjë gjykatë për të kërkuar drejtësi, rreziku është i paimagjinueshëm. Mungesa e sigurisë tremb biznesin, motorin e rëndësishëm të gjenerimit të mirëqënies për një vend... [Lexo te gjithin] komente (8)
10 Janar 2013 20:49
Lumturia e trisht e kryeministrit Një nga shkrimet e para në këtë rubrikë, në rifillim e sfidës me grupin e ri mediatik Free and Fair Media Group në nëntor të 2011, mbante këtë titull: Lumturia si objektiv politik. Mund të dukej utopik, por mbështetej në fakte konkrete dhe në tentativa reale të ndodhura në dy vende liderë në synimin e mirëqënies së qytetarëve të tyre: Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës... [Lexo te gjithin] komente (4)
5 Janar 2013 17:51
Hajdut n opozit meriton gj skonto? Ka opinione të ndryshme për çështjen “Barjaba” në web e më gjerë. Shumë janë befasuar me lajmin e vjedhjes në një qendër tregtare në SHBA. E paimagjinueshme! Ishte impakti i parë. Por dokumentet që përcillnin mediat amerikane ishin të pakundërshtueshme: nga familja Barjaba dikush kishte ishte kapur duke grabitur (gruaja apo vajza). Profesori u kontaktua edhe në telefon nga televizionet e lajmeve dhe dha versionin e tij të ngjarjes... [Lexo te gjithin] komente (17)
22 Dhjetor 2012 20:51
2013, nj vit pr vetveten Edhe sikur vetëm 1 lexues të kishte kjo rubrika ime do të doja që këtë vit që vjen, këtë 2013, të përpiqej të bëjë atë që mendoj se do të ishte arritja më e bukur për seicilin: Njohja dhe dashuria pikësëpari për vetveten. Që nuk do të thotë narcizizëm, mëndjemadhësi e vetëkënaqësi, por një këndvështrim i ri për veten dhe botën që na rrethon... [Lexo te gjithin] komente (10)
11 Dhjetor 2012 13:34
Shkenctari, BE dhe civilizimi I Vonë kam mësuar për fizikanin dhe shkencëtarin e jashtëzakonshëm amerikan Michio Kaku. Një mike virtuale ma prezantoi. Eshtë nga ato mendjet e ndriçuara që i vijnë rrallë si dhuratë planetit tonë. Sheh atë që ne të tjerët, njerëzit normalë, as nuk shohim dhe as nuk e mendojmë. Flet thjeshtë dhe shpjegon të tashmen e të ardhmen, jo vetëm të Tokës, jo vetëm të Galaktikave, por të gjithë Universit, Gjithësisë e Gjithësive, të Pafundësisë që na rrethon e ku ne jemi vetëm një grimcë... [Lexo te gjithin] komente (13)
29 Nentor 2012 12:25
Mbrm i morn Presidencn Presidentit Nishani Me gjithë dëshirën e mirë për të qenë pozitivë, për të përjetuar deri në fund atmosferën magjike të krijuar këtë nëntor të 100 vjetorit, institucionet shqiptare, nuk janë në gjendje të respektojnë korrektësisht individët. Ajo që ndodhi mbrëmë në Presidencën e Republikës së Shqipërisë nuk është e pranueshme, ishte ofenduese për një Festë gjithëpërfshirëse, bashkuese... [Lexo te gjithin] komente (19)
27 Nentor 2012 15:50
Delir i kndshm, por duhet bashkim E kemi kaq të vështirë të jemi bashkë në këtë festim të rëndësishme të 100 vjetorit? Po tregojmë se po, sepse bashkimi, toleranca ndaj opinioneve të ndryshme, ndaj përkatësive të ndryshme, kërkon shumë civilizim. Kërkon një punë të madhe pikësëpari me veten e pastaj më të tjerët. Eshtë folur gjithë këto ditë, gjithë këto muaj për Rilindje dhe Rilindës. Shumë janë dakord: ajo periudhë e Shqipërisë ishte e ndriçuar, me burra dhe gra të mençur që arritën të bëjnë shumë për Atdheun... [Lexo te gjithin] komente (8)
22 Nentor 2012 21:16
Tirana n fest dhe t huajt Si e shohin të huajt Tiranën këto ditë? Sa përshtypje u bëjnë zbukurimet dhe aktivitetet e organizuara për 100 vjetorin e Pavarësisë? U ndjeva shumë e lumtur që disa gra të huaja, të martuara me djem shqiptarë që dikur kanë qenë në emigracion, sot jetojnë në Tiranë. Dhe ndjehen shumë mirë. Vlerësojnë shërbimet dhe atmosferën e krijuar... [Lexo te gjithin] komente (7)
7 Nentor 2012 11:48
Xhentllmen Kjo ditë sot është e mrekullueshme për mua. Eshtë aq e bukur dhe me dritë edhe pse ka shi. Eshtë një ditë e veçantë. E ngrohtë. Ka një pozitivitet në ajër dhe një shije të mirë. Mendoj se edhe ditët, si ushqimet, kanë shijet përkatëse. Kjo e sotmja më duket si krem me luleshtrydhe... [Lexo te gjithin] komente (13)
26 Tetor 2012 14:11
Kur Shteti nuk vigjlon mbi qytetart Lajmin e vdekjes së 27 vjeçarit Italian, Luca O. i kuruar me sodë buke për kancerin në tru, në një spital privat në zemër të kryeqytetit shqiptar e mësuam nga mediat italiane. Asnjë njoftim në Tiranë. Familja e tij në Catania të Italisë ka denoncuar dhe ka kërkuar të nisin hetimet. Sot i bëhet autopsia në vendin fqinj me urdhër të prokurorisë së Romës... [Lexo te gjithin] komente (8)
16 Tetor 2012 20:57
E duam fjaln Në Shqipëri nuk ka shumë njerëz që flasin me fjalë të pista, të rënda. Nuk dallohemi si popull që flet shumë dhe e thotë fjalën e keqe që në fillim të një debati... [Lexo te gjithin] komente (9)
10 Tetor 2012 22:23
Evropa, humnera e totalitaristve Rruga e vështirë drejt statusit vend kandidat për në BE, edhe pse me kushte, në të vërtetë është një përmirësim dhe inkurajim për të gjithë. Ky moment nuk e ka shkëlqimin e marrjes së vizave, të huton mes ingranazheve të gjuhës diplomatike, por ka një mesazh të qartë e të vlefshëm për ne: duhet të punojmë akoma fort për ta merituar... [Lexo te gjithin] komente (5)
4 Tetor 2012 11:43
Misteret n ushqim Eshtë një problem i madh për të cilin flitet dhe shkruhet pak. Të dhënat janë të reduktuara, ose nuk ekzistojnë. Cilësia e ushqimeve dhe e disa mallrave që serviren nëpër dyqanet shqiptare lë shumë për të dëshiruar. Dyshimet për produkte të falsifikuara rriten sa herë shton produkte në shportën e shpenzimeve të përditshme. Çfarë hamë? Dhe për më tëpër: Si janë prodhuar ushqimet që blejmë në dyqanet afër shtëpive tona?.. [Lexo te gjithin] komente (11)
15 Shtator 2012 13:02
Tapet t kuq vetes Në jetën e përditshme shqiptare po ndodhin eksese. Disa bashkëqytetarë vërtetë po e ekzagjerojnë. Po administrojnë keq vendin, po grabisin pa kufi të mirat e përbashkëta dhe si pa të keq, u vënë tapet të kuq vetes. Nuk e kuptojnë? Dhe kur nisin ekzagjerimet, humb harmonia. Një shoqëri në harmoninë e të kundërtave është e bukur: ekziston e mira, por edhe e keqja, e bukura dhe e shëmtuara, e pasura dhe e varfëra, por në harmoni... [Lexo te gjithin] komente (6)
1 Shtator 2012 13:32
Love Si i bëhet kur je nënë e divorcuar, me një fëmijë të vogël, e përndjekur nga bashkëshorti i cili nuk duhet të afrohet edhe me vendim gjykate, por vazhdon të persekutojë dhe kërkon ndihmë në polici e nuk ta japin? Si i bëhet kur vihesh në shënjestër nga hajdutët e vegjël e të tërheqin nga qafa një varëse kujtim, një dhuratë nga babai, i fejuari, fëmijët?.. [Lexo te gjithin] komente (13)
28 Gusht 2012 12:28
70 prqind Nuk i ndahemi statistikave 70 përqind. Kështu, jemi 70 përqind muslimanë dhe 70 e popullsisë nga fshati ose me origjinë prej tij. Deri këtu asgjë të keqe. Përkundrazi. Rreziku na vjen nga të tjerë 70 përqindë. Si korrupsioni për shembull. Nuk di se c’aleancë është, nuk është partiake, është përmbi partitë; por rezultati i frikshëm është se po shkojmë drejt 70 përqind të kapjes së Shtetit dhe për pak, nuk di nëse do ta kemi më një që të quhet i tillë... [Lexo te gjithin] komente (2)
16 Gusht 2012 12:41
Turizmi, kemi shancin t mos zhgnjejm Ka nisur polemika për mbarëvajtjen e turizmit këtë verë, ku si përvit gjykimet janë ndër më ekstremet. Nga një anë qeveria që e sheh si sukses e nga ana tjetër opozita që e konsideron dështim. Në të vërtetë turizmi këtu te ne, kishte dhe ka të bukurën dhe të shëmtuarën të mishëruar... [Lexo te gjithin] komente (9)
30 Korrik 2012 13:58
Trishtimi n fotot e notit t kryeministrit Ç'të keqe kemi bërë ne shqiptarët që të meritojmë përvit një lajm absurd, sa të trishtë aq qesharak: Rekordi me veten i kryeministrit të Shqipërisë në ujërat e detit Jon. Si shpjegohet që kryeministri i Shqipërisë dhe stafi i afërt i tij, nuk arrijnë të kuptojnë që ka një cak etiko-estetik e moral në përcjelljen e lajmeve për publikun, i cili nuk mund të kapërcehet... [Lexo te gjithin] komente (24)
26 Korrik 2012 20:43
Eleganc n politik Nuk janë shumë 20 vite pluralizëm dhe eksperiencë në politikë, por nuk janë as fare pak për të mos krijuar një elegancë formale të marrëdhënieve qoftë edhe si kundërshtarë. Ceremonia e betimit të presidentit Nishani ngjalli kuriozitet dhe habi në opinion. Disa u emocionuan, të tjerë shprehën mosaprovim për ekzagjerimin, duke e parë si të panevojshëm. Njerëzit u ndanë edhe këtë here, siç ndahemi ne në shumë çështje të rëndësishme... [Lexo te gjithin] komente (6)
19 Korrik 2012 14:37
A mund t shptojn romt nga Florenc Hoxha? Çfarë e shtyn kryetarin e Policisë Bashkiake të Tiranës, z. Florenc Hoxha të dalë personalisht edhe në 1.30 të mëngjesit e të sekuestrojë biçikletat e romëve mbushur me kanaçe e shishe plastike? Eshtë realisht ky problemi më i madh që ka kryeqyteti në këtë kohë?.. [Lexo te gjithin] komente (15)
11 Korrik 2012 12:22
N Vlor shtitorja m e trishtuar q kam par Rruga drejt jugut të Shqipërisë nuk është aq e lehtë. Ndërtimet dhe shtrimet e akseve që lidhin qytetet me njëri-tjetrin nuk kanë një logjikë; janë një skizofreni projektimesh, tenderimesh që pasqyrohet fare mirë në realizimet në terren: makina kalon nga asfalti në zhavorr, e më pas në tokë të zhveshur, ashtu siç ndodhte shumë vite më parë... [Lexo te gjithin] komente (14)
29 Qershor 2012 17:53
Nj magji pr lodrat e Tirans Vajza ime, Karlota, është e lumtur në Tiranë. Si çdo fëmijë percepton dashurinë e ngrohtësinë që ne shqiptarët dimë t’ua falim fëmijëve pa kursim. Ka një dallim didaktik dhe kulturor mes nesh dhe Perëndimit në këtë pikë. Ky i fundit ka krijuar një distancë. Kush ka jetuar jashtë, më kupton mirë se përse flas... [Lexo te gjithin] komente (16)
10 Qershor 2012 14:59
Tirana e ers s mir t blirit, pa krcim Fundjavat e majit dhe qershorit në Tiranë janë magji. Mbrëmja sidomos. Lokalet në ish-Bllok ofrojnë argëtim siç mund ta gjesh në lokalet më të mira të kryeqyteteve evropiane… Whisky Bar, Lolipop. Charl’s .. Restorantet gjithashtu. Kur nata bie mbi qytet, e pluhuri ikën bashkë me frenezinë e ditës, aroma e luleve të blirit të mbush mushkëritë dhe shpirtin... [Lexo te gjithin] komente (21)
7 Qershor 2012 22:30
Sikur t gjith t punonim si Vikena Fiksimi im për të pasur më shumë drejtuese vajza dhe gra në vendimmarrje nuk frymëzohet nga ide feministe. Eshtë një dëshirë për të krijuar një balancim e harmoni të munguar në shoqërinë tonë, si dhe rezultat i një vëzhgimi gjatë eksperiencës në media... [Lexo te gjithin] komente (9)
29 Maj 2012 23:45
A na plqen nj njeri me integritet? Disa lexues të shqiptarja.com në web janë mërzitur nga blogu im i fundit, ku shkruaja për Jozefina Topallin si mundësi zgjedhjeje në garën për Presidentin e Republikës. Janë mërzitur ata që mendojnë se politikania e Partisë Demokratike nuk e meriton vendin e lartë dhe gjithëpërfaqësues të Kreut të Lartë të Shtetit... [Lexo te gjithin] komente (21)
25 Maj 2012 19:35
Njerz imperfekt krkojn presidentin perfekt Jozefina Topalli është perfekte për shumë shqiptarë e shqiptare dhe jo edhe aq për të tjerë. Fatos Nano gjithashtu. Mendoj se për të gjithë emrat që qarkullojnë apo nuk qarkullojnë, kushdo do të gjejë në çdo moment diçka që shkon dhe që nuk shkon. Eshtë e pashmangshme. Eshtë njerëzore... [Lexo te gjithin] komente (27)
15 Maj 2012 11:56
Nj zambak i bardh nga llumi e balta? A mund të lindë një lule e bukur nga llumi e balta? Mendoj zambakun e bardhë në liqenet e Lurës; nga balta ka shpërthyer me të gjithë fragrancën, pastërtinë e bukurinë e rrallë. E kam pasur gjithnjë në mëndje këtë lule, sidomos me zhvillimet e fundit në Shqipëri; që nga Gërdeci, 21 janari, zgjedhjet, çështja Meta-Prifti, diplomat false, trafiqet, … dhe së fundmi takimi Edi Rama-Ilir Meta….. [Lexo te gjithin] komente (7)
8 Maj 2012 21:52
Me modelin Oketa, shanse m t mira se Greqia Zgjedhjet e fundit në Greqi kanë lënë një shije të keqe. Të zhgënjyer thellësisht nga partitë më të mëdha, të cilat në dekadat e fundit drejtuan vendin, grekët nxorrën në sipërfaqe parti të ekstremit të djathtë e të majtë. Doli në dritë depresioni që prej shumë vitesh flinte në trupin e sistemit politik dhe shoqërisë greke. Eshtë një çlirim, por me kosto jo të vogël për të tashmen dhe të ardhmen e fqinjëve tanë... [Lexo te gjithin] komente (13)
1 Maj 2012 18:44
Rnia e medias derisa oksigjenin e mban qeveria Liria e shtypit në Shqipëri bën përsëri hapa mbrapa. Jemi të parafundit në rajon, duke lënë vetëm Maqedoninë poshtë nesh. Konstatimi bëhet nga raporti më i ri i Freedom House. Parë nga larg, kjo renditje në honin e lirive të shtypit në Ballkan duket një paradoks: Shqipëria, Tirana, zien me media televizive dhe shtyp të shkruar... [Lexo te gjithin] komente (12)
19 Prill 2012 13:09
Qeveria ka frik nga sondazhet e Shqiptarja.com? Një fenomen i çuditshëm po ndodh kohët e fundit me sondazhet e faqes sonë web www.shqiptarja.com. Fenomeni ka nisur që nga sondazhi Kë do të preferonit si anëtar të Këshillit të Lartë të Drejtësisë?, jo më shumë për rezultatin e këtij sondazhi, por për fluksin e papritur dhe të paparashikuar të votimeve. Në fakt po i mbanim nën vëzhgim së bashku me webmasterin dhe drejtuesin e faqes sonë Ersan Karameto... [Lexo te gjithin] komente (10)
17 Prill 2012 21:58
Dashuria pr vetveten dhe t tjert Konfliktualiteti i vazhdueshëm politik, agresiviteti që prej 20 vjetësh u ofrohet shqiptarëve nga lidershipi, tregojnë se njerëzit që na drejtojnë nuk kanë dashuri për veten e as për të tjerët. Do të ishin më të qetë, më të logjikshëm nëse do të ishin të dashuruar; egoja e tyre do të ishte shkrirë, nuk do të ekzistonte më fare. Por sjelljet e shumicës prej tyre janë të ngurta, të forta si shkëmbi, të vështira për t’u tretur nga logjika... [Lexo te gjithin] komente (2)
9 Prill 2012 14:07
N krkim t t Ndriuarve Nuk do të predikoj se kush është Osho dhe as të them se sa më pëlqejnë konceptet e thjeshta dhe të thella që ka për jetën dhe për ekzistencën tonë të mrekullueshme ky njeri (në internet mund ta njohë çdokush). Konstatoj se në ç’vorbull anitvlerash rrotullohemi përditë të gjithë pa gjetur rrugëdalje dhe me pasoja të rënda për shoqërinë. Shqipërisë i duhen urgjentisht njerëz të Ndriçuar dhe unë realisht nuk di, nuk perceptoj, nuk njoh njerëz të tillë. Ndoshta janë, janë duke punuar për të realizuar atë që shkruan dhe Mjeshtri indian Osho për të arritur lumturinë e të qenit askush”. Do të doja të ndaja me ju në këtë rubrikë “Yllin e fundit të mëngjesit” për të kuptuar se sa dhe kush e njeh veten në këtë filozofi... [Lexo te gjithin] komente (11)
5 Prill 2012 20:03
Plumbin ballit apo varje n palm Eshtë një fjalor i papranueshëm që një pjesë e caktuar e politikës servir rregullisht për publikun. Ka qëlluar që të gjitha shprehjet të vijnë nga eksponentë të së djathtës dhe, me gjithë indinjatën si nga ana e ndërkombëtarëve ashtu dhe nga ana e qytetëruar e shoqërisë shqiptare, ky agresivitet verbal nuk ndalet... [Lexo te gjithin] komente (6)
27 Mars 2012 17:48
Ja prse shrben parada gay n Shqipri Opinioni publik shqiptar është akoma i ngurtë ndaj pranimit të të qenit ndryshe në krahasim me disa forma standarde të vendosura nga shoqëria moderne. Për shembull, ende është e vështirë të pranohet hapur, pa asnjë kompleks apo reagim negativ homoseksualiteti tek të afërm, kolegë, miq, të njohur apo të panjohur. Gabimisht, në shoqërinë tonë, akoma me mendje të mbyllur në këtë drejtim, konsiderohet “turp” të qënit homoseksual... [Lexo te gjithin] komente (28)
22 Mars 2012 13:19
Tirana kaq moderne, por dhe kaq e prapambetur Tirana që ecën me shpejtësinë e fibrave optike të varura në degët e pemëve; Tirana e ëndrrave të mëdha që rrinë pezull e preken me dorë mes pallateve të reja e të vjetra; Tirana e ëndrrave që fluturojnë drejt objektivave të paimagjinueshëm, por të arritshëm për bij që rriten në këtë qytet, shpeshherë të hedh dhe në hone të një prapambetje absurde. Siç është pirja e duhanit... [Lexo te gjithin] komente (9)
20 Mars 2012 16:45
Rrufet q vijn nga Shtetet e Bashkuara Nuk mbaron një rrufe e është gati të shpërthejë një tjetër. Akuzat që vijnë përmes analizave të bëra përtej oqeanit, janë aq të rënda sa në çdo vend normal do të shokonin këdo; nuk shokojnë dhe nuk krijojnë asnjë prekje etike ndaj politikanit Sali Berisha, kryeministrit shqiptar që është vënë në qendër të kritikave nga ambasadori amerikan Withers, ish-dhjetoristi Shenasi Rama sot Profesor në Universitetin e New Yorkut, nga ish-kryetari i Gjykatës së Kasacionit Zef Brozi... [Lexo te gjithin] komente (7)
16 Mars 2012 15:11
Paria si nj magjistare pr median Ndaj pikë për pikë përshkrimin që Profesor Shinasi Rama i ka bërë realitetit shqiptar: “Sot Shqipëria është një vend ku shteti është i kapur, sistemi politik është oligarkik, paria është kleptokratike, ekonomia është e monopolizuar, shoqëria është e kriminalizuar, vlerat dhe morali janë në nivelet më të ulëta të mundshme, krimi, vrasjet dhe trafikimi përdoren si shembuj për të ilustruar vendet e tjera të botës"... [Lexo te gjithin] komente (6)
14 Mars 2012 11:30
Energji pozitive nga lulet n Bulevard Bulevardi kryesor i Tiranës, Dëshmorët e Kombit, është shndërruar në këtë Ditë të bukur të Verës si një kopësht gjigand, që bën të kthehen ëndërrimtarë e fëmijë edhe të rriturit. Fotot me pamjet e zbukurimeve me lule, veç mediave, kanë kapërcyer të gjithë kufijtë përmes rrjeteve sociale në internet. Shqiptarët kudo që jetojnë, në çdo cep të globit, këmbejnë energji pozitive përmes luleve shumëngjyrëshe të vendosura në zemër të vendit me të cilin na lidh çdo gjë... [Lexo te gjithin] komente (2)
9 Mars 2012 21:26
Edukat qytetare pr t ecur n kmb Pak ditë më parë po shijoja ecjen në këmbë në Tiranë. Me kufje në vesh, muzikë që të ngre shpirtin në qiell; ishte një rikthim në kohën kur bëja gazetaren e kulturës e kaloja paraditen nga një institucion në tjetrin për të mbledhur lajmet e ditës... [Lexo te gjithin] komente (2)
2 Mars 2012 14:11
Dmi m i madh q po i bjn Shqipris Në një udhëtim të parë dhe të fundit me Fatos Nanon në Tepelenë, bashkë me një grup gazetarësh, në 1998, atëherë kur ishte në garë me Pandeli Majkon për kreun e Partisë Socialiste, qëllova të ndiqja këtë skenë: Fatos Nanon e prisnin militantë të PS kudo që hynte e dilte për të kërkuar favore. Iu afrua një zonjë: “Kam djalin që nuk i ka dalë Universiteti. Dua të më ndihmosh. Jam anëtare e Partisë”... [Lexo te gjithin] komente (8)
22 Shkurt 2012 13:59
Gazifikimi i vendit... Prjetsisht Berisha Berisha vazhdon të bëjë të ëndërrojnë shqiptarët. Në këto ditë të ftohta dimri, me dritat që shkojnë dhe vijnë, ngrohësit elektrikë të ndezur në çdo ambient e që mbingarkojnë çmendurisht rrjetin, hedh idenë që i bën bashkë të gjithë: Gazifikimin e vendit... [Lexo te gjithin] komente (13)
20 Shkurt 2012 11:55
Rrzuam nj bustpo sa t tjer ngritm? Nuk ka shqiptar që të mos jetë emocionuar teksa pa të rrëzohej busti i Enver Hoxhës: Shumë u përlotën e u gëzuan teksa shihnin të rrëzohej shtatorja e një diktatori, të tjerë u trishtuan se ra idhulli absolut i lartësuar në vite. Shembëm atë që nuk kishim guxuar të preknim për dekada të tëra të historisë tonë; me rrëzimin e atij busti, shkallmuam edhe psikologjikisht atë që mbante të pushtuara mendjet tona: Diktaturën... [Lexo te gjithin] komente (5)
15 Shkurt 2012 17:21
Gjuha q Berisha duhet t braktis prgjithmon Kryeministri Berisha ka ndryshuar shumë krahasuar me fillimet e tij politike: Pragmatizmi është bërë arma e tij më e fortë dhe që po e mban në pushtet gjatë. Eshtë sukses që duhet vlerësuar. Por është një gjë, jo pak e rëndësishme, që kryetari i Partisë Demokratike nuk po e braktis përgjithmonë dhe që stonon me synimin e një politike moderne, evropiane dhe të së ardhmes: Gjuha e ashpër dhe energjia negative ndaj opozitës. Kjo e fundit vazhdon të konsiderohet prej Berishës si në filozofinë enveriste, jo kundërshtare, por armike e partisë në pushtet... [Lexo te gjithin] komente (14)
9 Shkurt 2012 23:14
Hajduti te Ksera, simpati n web Në gjithë lajmet e kronikës që publikohen përditë te shqiptarja.com, ky i grabitjes së shtëpisë së ministrit Ksera po ngjall reagime të çuditshme online. Në vend që komentuesit të hidhen e të flasin kundër grabitësve, përkundrazi, duket sikur u vjen keq që policia e Shtetit e ka kapur njërin prej atyre që ka mundur të marrë nga shtëpia e ministrit në Tiranë.. [Lexo te gjithin] komente (12)
6 Shkurt 2012 12:06
Dajti me bor, por dhe shatrvani e karriket Hyrja në Tiranë në këto ditë fillimshkurti është magjepëse: Dajti i mbushur me borë dhe retë që e gudulisin përreth krijojnë një imazh surreal duke i dhënë kryeqytetit një sharm të rrallë. Këtë impakt pata duke ardhur dje nga Durrësi... [Lexo te gjithin] komente (8)
3 Shkurt 2012 20:02
Nj prgjigje pr kta sy Ndoshta do të jetë fotoja e parë dhe e fundit ku shoh sytë e Megi Jakiçit, stomatologes 25 vjeçare që u vra gabimisht ndërsa kalonte pranë një tjetër shënjestre të krimit të organizuar në Tiranë. Të gjithë ne jemi kaq të vegjël e të pafuqishëm ndaj Fatit, saqë është dërrmuese tentativa për të analizuar atë që kësaj vajze të re i ndodhi mbrëmjen e dy shkurtit 2012... [Lexo te gjithin] komente (8)
1 Shkurt 2012 16:18
Buzqeshja e romve Vetëm duke e lexuar kalvarin e 15 familjeve rome në zemër të Tiranës dhe të kap një trishtim e dhimbje për ato gra e fëmijë që prej muajsh hidhen nga një cep në tjetrin, të përbuzur e të tallur nga institucionet shtetërore. Mendoni të ishte në ato kushte seicili prej nesh... [Lexo te gjithin] komente (5)
27 Janar 2012 13:51
Ina Rama, nevoj pr njerz t ndrojtur e serioz Kemi nevojë për njërëz të ndrojtur, që në televizion flasin me zë të ulët dhe të emocionuar, pasi ndiejnë përgjegjësinë e asaj që thonë para shqiptarëve. Kemi nevojë për njerëz seriozë, të cilët nuk mendojnë se të bëtasësh, të ofendosh, të gënjesh, të kërcënosh para mediave, është e vetmja mënyrë për të përbërë “lajm”e karrierë në Shqipëri... [Lexo te gjithin] komente (16)
25 Janar 2012 12:11
Nj dshmi e lnjasht dosjes s 21 janarit Kur Kryeprokurorja Ina Rama doli para mediave për të bërë publike hetimet që çuan në kërkesën për arrest me burg të kreut të Gardës së Republikës për vrasjen direkte të një qytetari shqiptar, më erdhi një dyshim: A ka dorëzuar në Gjykatën e Tiranës prokuroria gjithë provat e mundshme për të mos lënë shteg alibish për ata që akuzohen për vrasje dhe për fshehje flagrante të provave?.. [Lexo te gjithin] komente (8)
23 Janar 2012 23:05
Po Prokuroria i dhakto fakte n Gjykat? Presim të lexojmë të plotë arsyetimin që ka dhënë Gjykata e Tiranës për arrestin në shtëpi të tre të akuzuarve për 21 Janarin dhe dyshimet janë këto: Ose prokuroria nuk i ka paraqitur faktet e FBI-së dhe ato që tha Ina Rama në Gjykatë ose Gjykata, me gjitha parashtrimin e provave, do të propozojë një medalje heroizmi për komandantin e Gardës dhe të tjerët, pasi vrau në krye të detyrës, siç thotë kryeministri... [Lexo te gjithin] komente (7)
21 Janar 2012 23:59
Gabimi fatal pas 21 janarit 2011 Shqetësimi për të fshehur atë që ndodhi më 21 janar ishte shumë, shumë i madh, saqë dhe gazetarët, i mbanin kasetat filmike në xhepa, në vend që t’i transmetonin me nxitim. Puna për të fshirë 21 janarin e 2011 kishte nisur jo vetëm në serverat e kryeministrisë, por edhe në kamerat e kasetat e mediave... [Lexo te gjithin] komente (6)
19 Janar 2012 10:50
Withers, edhe kt her drita na vjen nga SHBA Ambasadori Amerikan Xhon Withers tani është në pension. Mund të kalonte ditët e tij të qeta me bashkëshorten e familjen pas një pune të gjatë e delikate siç është ajo e diplomatit në botë, por nuk e bën. I zhveshur nga detyrimet dhe guacka zyrtare dha një intervistë të sinqertë e analizë të thellë për Zërin e Amerikës... [Lexo te gjithin] komente (9)
18 Janar 2012 18:48
Po video e studentve t Vitrins far sht? Një incident në Universitetin privat “Vitrina” nxjerr padashje në dritë dhe në vëmendje të opinionit publik çfarë ndodh në të vërtetë në disa realitete private të dijes në Shqipëri. Pas një përplasje, në dukje banale, mes një studenti dhe trupërojës së Universitetit, me përfshirjen më pas dhe të policisë, mësohen shumë gjëra që shokojnë:.. [Lexo te gjithin] komente (8)
16 Janar 2012 21:10
Gjykata dhurat t muar pushtetit Janë të hidhura ngjarjet e këtij 16 janari dhe nuk janë shpresëdhënëse për drejtësinë shqiptare. Shteti duket si një çorape e butë e komode që vesh e mban ngrohtë pushtetin, në dëm të asaj që po përpiqemi të ndërtojmë me mund në gjithë këto vite... [Lexo te gjithin] komente (7)
14 Janar 2012 22:00
udia jemi ne, jo MetaBerisha e Basha Shumë habiten me lëvizjet e kryeministrit Berisha këto ditët e fundit, dukshëm në shoqëri e miqësi me ish/zvkryeministrin dhe kreun e LSI, Ilir Meta. Dikush e komenton si “dalje nga natyra” e kryeministrit, i cili nuk e ka zakon të shkojë për darka në shtëpitë e ortakëve të tij në politikë... [Lexo te gjithin] komente (7)
12 Janar 2012 15:28
Sa luks restorantet n Tiran, por... Në Tiranë janë hapur restorante të magjishme. Bukuria e arkitekturës dhe e mobilimit të lë me gojë hapur qysh në momentin e parë që vë këmbën. Ish-vilat, dikur shtëpi banimi të nomenklaturës komuniste, kanë hapur dyert me një trukim të rrallë. Si pas Piramidës, në ish- Bllok apo në krah të RTVSH, mund të gjesh disa dhjetëra të tilla që magjepsin të huaj e shqiptarë... [Lexo te gjithin] komente (9)
4 Janar 2012 17:52
Mes optimizmit t Berishs dhe pesimizmit t Edi Rams Shqiptarët e nisin dhe këtë 2012 mes mesazheve politike ekstreme:optimizmit të kryeministrit Berisha dhe pesimizmit të kreut të opozitës Edi Rama. Në gjithë këto vite, vetë, kemi mësuar të gjejmë mesin e artë të një ekuilibri në dukje të qendrueshëm, ndryshe do të çmendeshim... [Lexo te gjithin] komente (5)
30 Dhjetor 2011 18:04
Shtat urimet e miapr kt vit nga Periferi Në këto ditë festash urimet më të mira dalin nga goja dhe zemra e të gjithëve. Nuk ka armiq këto ditë. Një mendim i mirë, pozitiv, shkon për këdo, për të gjithë dëshirohet shëndet dhe një jetë më e mirë. Por janë disa njerëz që kanë nevojë më shumë se të tjerët për një urim dhe mendoj se janë ata që gjatë 2011 humbën shumë dhe do t’u duhet ta rinisin jetën nga zero... [Lexo te gjithin] komente (5)
26 Dhjetor 2011 23:14
Pasioni pr politikan me kurriz t but Në vitet e kontradiktave me Partinë Demokratike, atëherë kur asnjë nga PD nuk vinte në televizionin apo në median ku për shumë vite punuam, Bamir Topi ishte ndryshe. Vinte për të thënë mendimin e tij edhe në një media që nuk mendonte në të njëjtën mënyrë. Në fund të fundit, kjo, mbi të gjitha, ishte demokracia që kishim ëndërruar, me shumëllojshmërinë në shprehje e mendim. Topi nuk i merrte leje Sali Berishës për të thënë atë që mendonte, siç bënin të tjerë, por edhe Sali Berisha nuk pengonte njeri paraprakisht... [Lexo te gjithin] komente (6)
22 Dhjetor 2011 17:56
Mund t ket Bumi Audi 6 me aq sa fiton? Lajmi i vjedhjes së makinës së Ministrit të Kulturës Aldo Bumçi “ka shqetësuar” realisht njerëzit në internet. Komentet janë nga më të ndryshmet edhe në faqen tonë shqiptarja.com. Si është e mundur që politikanët shqiptarë, me rroga që i afrohen atyre të një mësuesi apo nëpunësi të mesëm në përëndim, t’u lejojnë vetes lukse të tilla? Le t'i bëjmë pak llogartië me pasurinë që deklaron... [Lexo te gjithin] komente (15)
21 Dhjetor 2011 18:28
Sa e bukur Tiranan kto 6 rreshta Një sllogan i bukur hap faqen on line të Bashkisë së Tiranës. Një qëllim i fisëm, modern, një vizion për një kryeqytet që të gjithë e duam:  “Për një Tiranë të bashkëjetesës qytetare, për një Tiranë të shanseve të barabarta, për individin e çfarëdo bindjeje politike e përkatësie krahinore, për një Tiranë, ku ligjin duhet ta bëjë fryma e Kushtetutës së Republikës sonë dhe jo arroganca e klaneve politike, për një Tiranë, ku të dobëtit nuk duhet të ndihen të pambrojtur dhe të fortët nuk mund të lihen jashtë kontrollit..... [Lexo te gjithin] komente (3)
18 Dhjetor 2011 11:53
Pr ata q nuk do t festojn Jemi në atmosferën festive të fundvitit dhe krizë apo jo, magjia ndjehet kudo. Familjet shqiptare do të vazhdojnë të ruajnë traditën e mirë duke festuar me të afërmit e shoqërinë, duke respektuar të moshuarit e duke argëtuar fëmijët..... [Lexo te gjithin] komente (3)
11 Dhjetor 2011 12:33
Kur njeriu i Shtetit duhett luftoj me Shtetin Kur ndoqa intervistën e kreut të Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të pasurive të zyrtarëve, zotit Adriatik Llalla në Top Channel, nuk po u besoja veshëve. Shqetësimi i tij ishte ai i një funksionari të lartë, të paguar nga taksapaguesit, që pengohet për të zbuluar abuzuesit me djersën dhe të ardhurat e shqiptarëve... [Lexo te gjithin] komente (5)
7 Dhjetor 2011 22:10
Kush vigjlon mbi ushqimin ton Ndërsa bënte pazarin në një supermarket në Tiranë, Artani, emigrant, u vu në mendime: “Duhet të kthehem. Këtu është paraja. Këtu është zhvillimi”. Mendimi i parë i erdhi kur pa se ndryshe nga Italia, (vendi ku tashmë jetonte që nga 1991), në Tiranë, qeset plastike të pazarit t’i japin pa hesap. Nuk duronte më që në Itali, çdo qese plastike që shërben për të futur ushqimet, shitëset i numërojnë e duhet t’i paguash një për një... [Lexo te gjithin] komente (10)
4 Dhjetor 2011 16:34
Askush nuk varrosm mir se ne Gjithmonë më ka bërë përshtypje mobilizimi i njerëzve kur vdes dikush.
Bën pjesë në traditën tonë t’u gjendemi të tjerëve në ditë të vështirë.
Kështu, komshinjtë e familjes në mort hapin dyert e shtëpisë, që vizitorët e shumtë të kenë mundësi të ngushëllojnë, të ulen e të pinë kafen e zisë... [Lexo te gjithin]
komente (1)
30 Nentor 2011 19:57
Jet emigranti Bukët e freskëta të shpërndara mbi asfalt, mes llamarinave të makinës e kamionit gjigand; më tutje, djali 4 muajsh që shpëtoi për fat. Kështu u shua jeta e Silvana Mullisit, dy ditë më parë, në veri të Italisë, në 26 vjetët e saj, ndërsa në 5.30 të mëgjesit me makinën Fiat “Fiorino” dhe djalin e vogël në sedilje, shpërndante tek klientët bukët e freskëta të furrës që kishte hapur dhe menaxhonte me bashkëshortin... [Lexo te gjithin] komente (9)
28 Nentor 2011 19:02
Basha, shpenzimen emr t patriotizmit Eshtë kollaj kështu. Shpenzoj si dua dhe sa dua në emër të patriotizmit, pa i dhënë llogari askujt. Medias jo e jo. Kjo është politika e kryebashkiakut të Tiranës Lulzim Basha, politikë e testuar dhe e provuar pa asnjë siklet që me ndërtimin e Rrugës së Kombit, ku ia doli paq si ministër, pavarësisht llogarive stratosferike të shpenzimeve bërë me xhepin e shqiptarëve... [Lexo te gjithin] komente (6)
25 Nentor 2011 19:18
Happy kryeministrdhe dy miqt e mi Sa do të doja të jetoja në Shqipërinë e kryeministrit Sali Berisha: Politika të gjelbërta, pemë frutore, ullinj, rrugë të shtruara nga Jugu në Veri, mjekësi të modernizuar, arsim të përparuar, turizëm malor e bregdetar për të gjitha shijet dhe preferencat. Eshtë shumë e bukur Shqipëria që projekton kryeministri i vendit tim..... [Lexo te gjithin] komente (1)
23 Nentor 2011 19:13
Mirsevjen Izrael, porna duhet dhe serioziteti Kryeminsitri me të drejtë u bën thirrje investitorëve izraelitë të vijnë e të investojnë në Shqipëri, por harron të shohë se ne ç’kushte punojnë ata investitorë të huaj që e kanë nisur tashmë punën me investime serioze dhe kolosale dhe që përballen me korrupsionin dhe ndryshimin e rregullave të lojës... [Lexo te gjithin] komente (5)
21 Nentor 2011 15:01
Ledio Rui dhe makina superluksoze Të bie në sy, që me vështrim të parë se në ç’makinë udhëtonte Ledio Ruçi, djali i deputetit socialist: një BMW, fuoristradë X6, që duke konsultuar listat e çmimeve në internet, është një makinë që kushton nga 65 mijë euro deri në119 mijë euro në varësi të aksesorëve që ka. Eshtë i përhapur tashmë mes deputëve socialistë parimi i tyre dhe i familjarëve: Jetojmë djathtas, por votat ua marrim popullit të majtë.. [Lexo te gjithin] komente (24)
17 Nentor 2011 15:30
Sa kollaj arrestohen mjekt Jemi dëshmitarë se me ç’metoda spektakolare, të bujshme, i ofrohen medias arrestime mjekësh apo titullarësh të një niveli të mesëm apo të ulët në Shqipëri dhe jemi gjithashtu dëshmitarë, në të njëjtën kohë, se çfarë ndodh me hetimet, pa shkuar në arrestime, me njerëz të përfshirë në skandale, përgjime, video në rrang ministrash apo njerëzish pranë Qeverisë... [Lexo te gjithin] komente (9)
14 Nentor 2011 13:11
Kryebashkiaku i Tirans"msyn" Kopshtin 10 Jo kujtdo i jepet shansi të jetë në jetë kryetar i Bashkisë i një kryeqyteti. Lulzim Bashës iu dha ky privilegj me një diferencë shumë të ngushtë ndaj rivalit të tij Edi Rama. Pra Lulzim Basha, është kryetar i Bashkisë së Tiranës dhe e ka mundësinë të bëjë shumë gjëra të bukura në këtë mandat. Mund të rregullojë e përmirësojë jetën e shumë qytetarëve, të lehtësojë hallet e tyre në të përditshmen kaotike të metropolit tonë. Por a po ndodh kjo?.. [Lexo te gjithin] komente (3)
12 Nentor 2011 11:47
Ikn Berluskoni. Pominiberluskont tan? Më 12 nëntor 2011 merr fund epoka e Silvio Berluskonit në pushtet. Me shumë mundim dhe vështirësi, në ekstremin e bjerrjes së moralit dhe në agoninë e vlerave, italianët sforcohen për një ndryshim: Lamtumirë vite të velinave, parave të lehta, informacionit serioz të përzier me shakanë e minifundet e balerinave, kronikën e zezë përzier me Vip-at in love, lamtumirë diamantë të përlyer me llum... [Lexo te gjithin] komente (6)
10 Nentor 2011 15:47
Radh pr nj librMerit dhe e gazetarve Për shumë gjëra akuzohen gazetarët, por nuk mund të mos përgëzohen për interesin që po krijojnë këto vitet e fundit rreth librave që po dalin në tregun shqiptar. Ndonjëherë duke gjetur lajme mes rreshtave, ndonjëherë duke publikuar pjesët më interesante të librave, po bëjnë që lexuesi “të sulmojë” këndet e shtëpive botuese nëpër panaire, të blejë libra, apo të mbajë radhë të gjata për autografe... [Lexo te gjithin] komente (7)
9 Nentor 2011 5:07
Punt e mira e kan emrin Grua Nëse gruaja e Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Zonja Michelle Obama, do të vinte në Tiranë, do të ishte vërtetë një lajm shumë i mirë. Por një lajm akoma më i mirë është hapja e një spitali për fëmijët me probleme të autizmit në Shqipëri... [Lexo te gjithin] komente (6)
6 Nentor 2011 2:43
Masakra e biikletave n Tiran Ecovolis krkon ndihm. Ndihm nga Bashkia dhe strukturat e saj, por dhe nga qytetart, t cilt, pr arsye q mund t krkojn nj shpjegim psikologjik, i vandalizojn ato. Biikletat e kuqe m duken si flutura mes buburrecve n trafikun e Tirans, nse duam q t mbijetojn, t gjith, duhet tu krijojm kushte. Prkundr, buburrecat, nj dit do t na han. .. [Lexo te gjithin] komente (8)
2 Nentor 2011 11:42
Lumturia si objektiv politik A është sot tabù të programohet politikisht e të synohet arritja e lumturisë së një populli. Filozofë dhe shkencëtarë, prej vitesh, arrijnë të studiojnë e të identifikojnë popujt më të lumtur në botë, që nuk janë njëkohësisht popujt më të pasur. Po në Shqipëri?.. [Lexo te gjithin] komente (2)
27 Tetor 2011 2:48
Rilindja. E nisim me fjaln A e kemi ne shqiptarët forcën për të rilindur? A e kemi dëshirën për të vlerësuar të mençurin, të drejtin, të diturin, të mbarin, të mirin? Eshtë e vështirë të pretendosh sot këtë, kur vorbulla marramendëse është akoma në aktivitetin e centrifugimit, por një shpëtim e shpresë ka... [Lexo te gjithin] komente (2)
Intervista
Intervista/ Jeta e arrir e nj gruaje pa mbshtetjen e nj burri
Berisha do vriste Ramn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e prndjek
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63