Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:38 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Homepage > Blog > Blog nga Anilda Noēka
avatar Joga dhe Ju
Anilda Noēka
23 Prill 2013 20:19
Dietat, aktiviteti fizik dhe gjendja shpirtėrore Erdhi pranvera dhe fillon ndërrimi i veshjeve, analizimi i trupit, më shumë se më parë dhe vrapi drejt palestrave, masazheve dhe gjithë qendrave estetike. Dieta, me fruta, me zarzavate të zjera, të pjekura, vetëm me lëngje, stres i përditshem në kerkim të peshës perfekte dhe kostumit të ri të banjës. Stërvitja, vrapi, djersa e derdhur nëpër palestra apo studio Joge , kaloritë e djegura nuk ndihmojnë në rënien nga pesha... [Lexo te gjithin] komente (9)
26 Shkurt 2013 18:19
Liria personale dhe lumturia Shumë herë dëgjojmë të flitet se si personat me të cilët shoqërohemi, ndikojnë në sjelljen tonë në shoqëri dhe jetën e përditshme. Duhet të shoqërohemi me njerëz të suksesshëm , që të bëhemi të tillë apo të tregojmë që dhe ne jemi të tillë. Ose duhet të shoqërohemi me njerëz me standarte të larta shpirtërore në qoftë se duam të arrijmë qetësinë e duhur brenda vetes. Ose duhet të shkëputemi nga njerëz negativ në qoftë se duam të kemi një jetë pozitive dhe të qetë... [Lexo te gjithin] komente (14)
4 Shkurt 2013 12:46
Joga apo Pilates? Shumë flitet për Jogën dhe Pilates në keto kohë moderne që jetojmë. Por cfarë është ndryshimi? Cila praktikë është më e vlefshme apo më e suksesshme? Mund ti praktikojmë të dyja?
Në shikim të parë duket që Joga dhe Pilates janë të ngjashme. Të dyja përqëndrohen në pozicionimin e trupit ,frymëmarrjen dhe kordinimin e tyre për të përmirësuar funksionet e trupit... [Lexo te gjithin]
komente (5)
31 Dhjetor 2012 12:56
10 kėshilla pėr fillestarėt e Jogės Më në fund keni vendosur të provoni një praktikë të re dhe jeni plot dëshirë për të filluar këtë aventurë të re. Keni blerë një tapet, veshjen e duhur dhe jeni gati për praktikën e parë të Jogës. Ose ndoshta keni praktikuar 2-3 herë në një klasë dhe nuk jeni të sigurtë për atë që ndjeni.Të gjithë ne që flasim për Jogën kemi jetuar të njejtën situate, kemi filluar diku me shqetesimet dhe dyshimet tona përsa i takon Jogës... [Lexo te gjithin] komente (8)
4 Dhjetor 2012 14:55
Joga dhe shtatzėnia Shtatzënia është një nga periudhat më të bukura në jetën e çdo femre. Është e mbushur me ndryshime, sfida, gëzim dhe eksperienca të reja. Trupi është gjithmonë në ndryshim duke ju përshtatur nevojave të fetusit në rritje, energjia është gjithmonë në test... [Lexo te gjithin] komente (9)
13 Nentor 2012 12:44
Pse e dua dhe urrej Jogėn! Personalisht unë e dua dhe respektoj praktikën. Më pëlqen se si ndjehem pas saj, më pëlqejnë njerëzit që praktikojnë, ndjenja e dashamirësisë dhe transformimi i brendshëm që krijon.
Por shumë herë edhe e ½Urrej½. Kur keni lexuar këtë përfundim timin, atëhere pse duhet të lexoni vazhdimin e këtij blogu ?
.. [Lexo te gjithin]
komente (11)
24 Tetor 2012 13:03
Harmonia e jogės dhe sportet Njerëzit kudo në botë kanë praktikuar Joga prej shekujsh, dhe me praktikë rritet fleksibiliteti, forca dhe fuqizohet ana shëndetësore. Njerëzit që praktikojnë sport, në mënyrë profesionale ose amatore mund të ndjejnë se me integrimin e Jogës në praktikën dhe trajnimin e tyre, performanca ndryshon në mënyrë pozitive. Jo vetëm që përmirësohet ana fizike, por integrimi i përqëndrimit, qartësia e meditimit dhe ndjerësia e frymëmarrjes së integruar, përmirëson fokusin dhe qëndrueshmërinë pozitive që është shumë e rëndësishme për sukses në cdo fushë sportive... [Lexo te gjithin] komente (4)
12 Tetor 2012 17:49
Principet e praktikės sė Jogės Joga e vërtetë, e praktikuar në mënyrë korrekte, me teknikën, formën, pozicionimin e duhur, fokusin, frymëmarrjen e koordinuar, ka efekte shëruese. Në nivele dhe kategori të ndryshme. Hap horizonte të reja të mendimit, përqëndrimit dhe qartësisë në jetën e përditshme.
Joga është kaq e fuqishme.
.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
3 Tetor 2012 11:53
Joga dhe efekti mbi osteoporozėn Femrat janë gjithmonë të shqetësuara dhe të dëshpëruara me faktin e humbjes së densitetit të kockave. Humbja e densitetit të kockave çon drejt problemeve të artritit dhe osteoporozës. Rreziqet e kësaj humbjeje janë fraktura të ndryshme që mund të ndodhin edhe pa u aksidentuar apo goditur... [Lexo te gjithin] komente (4)
24 Shtator 2012 11:07
Mrekullia e Jogės Duke gjetur balancën në jetën e përditshme, ke mundësi të reflektosh më objektivisht se si mendimet, fjalët dhe veprimet personale influencojnë tek të tjerët rreth nesh dhe se si veprimet e individëve të tjerë influencojnë tek ne... [Lexo te gjithin] komente (8)
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16