Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Homepage > Blog > Blog nga Arben Duka
avatar E T TJERA-E T TJERA
Arben Duka
Arben Duka ka lindur n 5.12.1957 n Labov t Gjirokastrs.Ka mbaruar Akademin Ushtarake dhe UNIVERSITETIN "ALEKSANDR XHUVANI".Ka ndofta biografin m t pasur letrare dhe artistike n vnd.sht autor i mbi pesdhjet vllimeve poetike t botuara e t
3 Mars 2015 13:59
Policia nuk sht prgatitur pr shfaqje baleti... (Si një opinion)
 
Ajo që sot quhet,
një Polici Shteti,
shumkush e mendon,
si trupë baleti!.... [Lexo te gjithin]
komente (26)
3 Mars 2015 13:58
S’ka betim n dashuri!... (Vargje për këngë vajze)
 
Sa të desha unë tynë,
dhe më shumë nga Perëndinë,
po ti ma prishe rininë,
dëm ma bëre dashurinë!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
3 Mars 2015 13:55
Kujtimet t trishtojn… Ke dëshirë për të jetuar,
në dy skaje shekullorë,
kur sheh sy të yjëzuar,
gjinj të ndritur qumështorë!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
1 Mars 2015 14:01
Votuesit nuk do jen m nj kope me dele… (Humor i ditës, Pjesa e Dytë)
 
Nuk janë thjesht vendore,
zgjedhjet që po vinë,
ato janë një test,
dhe për qeverinë!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
28 Shkurt 2015 14:12
Votuesit nuk do jen m nj kope me dele… (Humor i ditës)
 
Ç'po ja thotë bilbili,
mbi Kala-në Krujë,
dhe thotë se Vatani,
duket krejt rrëmujë!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
27 Shkurt 2015 14:05
Gzojm pr 58 milion euro kredi nga Banka Botrore, por… E prezantoi Cani,
si goxha fitore,
një kredi të vogël,
nga Banka Botrore!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
26 Shkurt 2015 15:09
Kryetart "e vjetr" t Bashkis jan si qoshet e shtpis. ​(Si një opinion)
 
Gjithmonë kur ndërtohej,
një shtëpi e re,
kishte gurë e tulla,
trarë dhe qoshe..
 .. [Lexo te gjithin]
komente (3)
26 Shkurt 2015 15:08
Vajz e bukur me t zeza (Pjesa e parë)
 
Vajzë e bukur ç'më do mua,
pse kërkon që të marrësh,
po ti do-atë që s'dua,
shpirtin tim në kryq të varësh!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
25 Shkurt 2015 15:02
Elhaida Dani t kthej mimin dhe parat! (Si një opinion)
 
Që kur uli perden,
Zoti Festival,
e thamë të gjithë,
që qe një skandal!.. [Lexo te gjithin]
komente (12)
24 Shkurt 2015 13:56
Po na fusin thikn, Athina me Vjosn, Shkupi me Radikn... Fqinjët tanë të dashur,
po na ngulin thikën,
Athina me Vjosën,
Shkupi me Radikën!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
24 Shkurt 2015 13:56
Mbi gjith t gjallt!... Tani vij rrallë tek varri yt,
gjë tjetër s'më ka mbetur,
s'më thua dot: "Mos u mërzit!",
se edhe ti je tretur!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
22 Shkurt 2015 13:58
Lulushi ose djalka i vajosur!.. (Humor i ditës)
 
Në formën e Lulit,
po na vjen rreziku,
na ruaj-o Zot,
nga Lulush nevriku!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
22 Shkurt 2015 13:57
Pa titull.. Rrallë mund të hasësh fjalor elegant,
ka shumë që kot të qëllojnë me gurë,
po unë lehtësisht fal një injorant,
po një zëmërlik nuk mund ta fal kurrë!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
21 Shkurt 2015 14:08
Nj administrator pr Bashkin e Tirans dhe pr bashkit e tjera.. Duket ka një ankth,
për zgjedhjet e reja,
po ende s'ka nisur,
me tamam beteja... [Lexo te gjithin]
komente (3)
21 Shkurt 2015 14:08
Edhe nj her pr Eseninin... Hej, Esenin-djalosh i ëmbël,
s'u lidhe kurrë me zinxhirë,
e shkove jetën si një ëndërr,
po zgjodhe vdekje të vështirë... [Lexo te gjithin]
komente (2)
20 Shkurt 2015 14:08
Enver Hoxha lule, mali q s'u shkule.. De-o Enver Hoxha,
që të kishim hekur,
o mos kishe lindur,
o mos kishe vdekur!.. [Lexo te gjithin]
komente (20)
19 Shkurt 2015 14:19
Kadareja dhe Komunizmi… (Si një opinion)
 
Këtu u përmbys,
kokëposhtë Shqipëria,
Kadaresë i doli,
gjithë profecia!.. [Lexo te gjithin]
komente (20)
18 Shkurt 2015 14:05
Punimet e Kuvendit, nj turp kombtar!... (Si një opinion - Pjesa e Dytë)
 
Kur shan deputeti,
si një që pret dru,
mendon se mileti,
e do fiks kështu!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
18 Shkurt 2015 14:04
Sipas Pushkinit! Kujtoj at' çast të paharruar,
kur ti m'u shfaqe para sysh,
gjer në detaj e pikturuar,
si një dhuratë perëndish!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
17 Shkurt 2015 14:05
Punimet e Kuvendit t mos transmetohen. Jan nj Turp Kombtar!... (Si një opinion)
 
Në ekran-Kuvëndi,
të mos jepet kurrë,
se dhe në bordello,
ka më shumë kulturë!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
17 Shkurt 2015 14:05
Nj manastir n paqe dhe nj bot n babzi... (Ribotohet me kërkesën e mjaft lexuesve)
 
Një manastir ka përsosmëri,
ka dashuri të plotë vllazërore,
në manastir s'ka makutëri,
dhe kurthe të racës njerëzore... [Lexo te gjithin]
komente (1)
15 Shkurt 2015 14:22
Dy Marit.. Si qirinj të ndezur,
për natë e për ditë,
gjer në ditët tona,
erdhën Dy Maritë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
15 Shkurt 2015 14:22
Burat e PD-s si putanat shajn!.. Ju kthyen Kuvëndit,
me zhurmë e me bujë..
Po përse ju kthyen?!
Vetëm për rrëmujë!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
14 Shkurt 2015 14:04
Militantt jan t part... (Pjesa e dytë)
 
Në një shkrim të ngjashëm,
e kam thënë dhe vjet:
"Militantët janë,
forca e vërtetë!".. [Lexo te gjithin]
komente (3)
14 Shkurt 2015 14:03
(Balad pr Botn) Toka në ajër vërtitet,
fiksuar në trajektore,
as nuk bie-as nuk ngjitet,
po bën vetëm dy rrethore!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
13 Shkurt 2015 14:56
Njerz jini vigjilent! SHQUP-i po kafshon! (Si një opinion)
 
Besoj s'ka nevojë,
për të tjera fakte,
në Tiranë tritoli,
e në Vlorë trakte!.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
13 Shkurt 2015 14:56
Metamorfoza e shpirtit… (duet)
 
-Burim do të bëhem,
do të rrjedh në krua,
sa herë të vësh buzën,
të më puthësh mua!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
12 Shkurt 2015 18:56
Berisha-"Hakmarrja pr drejtsi" dhe vllezrit Dabulla.. Të kam ndjekur nëpër vite,
ndaj e njoh taktikën tënde,
kërkon të bëhesh tabelë,
të tërheqësh shumë vëmëndje!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
12 Shkurt 2015 18:55
Qeverin sot duhet ta mbshtesim! Sa mendoj për Ramën,
një qëndrim kritik,
për të më prerë hovin,
del një qelbanik!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
11 Shkurt 2015 14:09
Pr varfrin ka faj edhe Blushi.. (Si një opinion-Jashtë radhe)
 
Kur Drino e Vjosa,
fushat plot i mbushi,
një shkrim për të varfrit,
e bëri dhe Blushi!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
11 Shkurt 2015 14:00
Fillim i nj elegjie pr Labovn.. Çatia dhe shtëpia,
e gjithë-në fshat na ra,
një mbretëri qetësia,
të sajën- aty ka!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
10 Shkurt 2015 13:57
Po un asnj mik s'kam n qeveri.. (Kjo nuk është për të qeshur)
 
Dhe pse i veçuar,
në një zgëq i futur,
unë takoj çdo ditë,
njerëz të këputur!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
10 Shkurt 2015 13:56
Toka-shtpia jon e prbashkt.. Botën si në kor e shajnë,
ku fryn Juga dhe Veriu,
dhe harrojnë që këtë Botë,
e bën si të dojë Njeriu!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
8 Shkurt 2015 15:01
Nj shtet pa rezerva sht n mshir t motit dhe Zotit! (Pjesa e Tretë)
 
Pashë nga stafi i Ramës,
në Feisbukun tim,
që po na kërkojnë,
thjesht nga një pëlqim!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
8 Shkurt 2015 15:01
Askush s'mund ta doj Shqiprin si un! Me krahë të bardhë të poezisë,
çdo metër Shqipërisë ja brodha,
në buzë këngët e lirisë,
dhe asnjëherë nuk u lodha!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
7 Shkurt 2015 14:30
Nj shtet pa rezerva sht n mshir t motit dhe Zotit! Me ç'duket akoma,
rezerva s'ka shteti,
po prapë-për fatkeqët,
ç'u duhej i gjeti!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
7 Shkurt 2015 14:30
'e do gjum zin, kur ke dashurin!(Duet pr Irini Qirjakon dhe Selim Pajn) Djali
 
-O mjalt i patretur,
zgjuar je a fjetur?!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
6 Shkurt 2015 13:53
Nj shtet pa rezerva sht n mshir t motit dhe Zotit! (Si një opinion)
 
Si lumenjtë e fryrë,
vërshoi politika,
o moj opozitë,
pse s'të bie pika?!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
6 Shkurt 2015 13:52
Nuk thinjet polifonia.. (Vargje për këngë-për këngëtarin Bledar Hoxha)
 
Do këndoj të tundet dheu,
se jam nip te Skëndërbeu,
kam lindur ku lindën trimat,
që kanë ndezur vetëtimat!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
5 Shkurt 2015 14:26
Nuk ka qeveri t'i bj ball natyrs! (Si një opinion)
 
Natyra ka nazet,
dhe huqet e saja,
veç një zëmërim,
dhe bëhet hataja!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
5 Shkurt 2015 14:25
Shok-humba pasurin! (Vargje për këngë - duet Irini Qirjako e Selim Paja)
 
-Humba gjithe pasurinë,
mbeta dru i shkundur!
 
-Po ke humbur pasurinë,
asgjë nuk ke humbur!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
4 Shkurt 2015 14:24
Shum energji pr shtje joemergjente! (Si një opinion)
 
Nëse sot dikush-kritika,
do të ketë për qeverinë,
do të thonë: "Iku dhe ky,
u bë grup me xha Salinë!”.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
3 Shkurt 2015 14:11
Si i realizoi diktatura ato investime kolosale n hidrocentrale dhe elektrifikim?!.. Nëse do shkosh gjer në Kukës,
fantazia më s'do ndalet,
kur shikon se për liqenin,
dikur janë bashkuar malet!.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
3 Shkurt 2015 14:10
Mos i tregoni t gjitha! (Postuar në adresën e FB nga Rudina Seseri)
 
Mos i tregoni të gjitha,
se shumë keq do t'ju gjykojnë,
se në kohën e zilisë,
dhe të verbërit shikojnë!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
1 Shkurt 2015 14:16
Shoku & zoti Sali! Komunist i poshtr, demokrat i zi! Ti Salë flet parreshtur,
se s'do të harrohesh,
sa më shumë që plakesh,
aq më shumë letohesh!.. [Lexo te gjithin]
komente (19)
1 Shkurt 2015 14:15
Me kmb t mbar i vogli Vjosar!.. Një miku im nga më të mirët,
një mirësi që s'do shumë fjalë,
i zhvlerësoi gjithë xhevahirët,
solli në jetë një Kryedjalë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
31 Janar 2015 13:57
Shqipri kshtu t desha, plot drejtor e drejtoresha! Gjithnjë kemi qënë,
çudi e vërtetë,
greku dhjetë ministra,
e neve njëzetë!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
31 Janar 2015 13:56
Homazh pr Liri Jaho Gjolikun.. (Në trevjetorin e ndarjes nga jeta)
 
Si na ike-moj Liri Gjoliku,
se ti zëmër ishe jetëgjatë,
jetëzeza qiririn ta fiku,
ike si pëllumbe nëpër natë!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
30 Janar 2015 17:00
As Zoti vet nuk mund ta diskutoj dekoratn e Vito Kapos! (Si një opinion)
 
Vito partizania,
ka ymër të gjatë,
domosdo do merrte,
atë dekoratë!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
30 Janar 2015 16:59
Tjetr n breg e tjetr n det.. Duhet nga pak njerzit t'i zgjojmë,
se në premtime janë kotur,
sepse në rendin që jetojmë,
është falas vetëm ajri i ndotur!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
29 Janar 2015 14:22
Ermal Hoxha-produkt i ktij sistemi.. Thonë se trafikonte,
nipi kokainë,
po kjo Enver Hoxhës,
nuk ja ul lavdinë!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
29 Janar 2015 14:21
Bleona Qerreti-kjo bukuri e rrall shqiptare.. Këtë kushtim s'e kisha nisur,
dhe pranë s'do të isha gjëndur,
po ca të liq e jo të krisur,
pas të janë sulur si të çmëndur?!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
28 Janar 2015 14:38
SYRIZA-Kmbana q duhet t zgjoj gjith Sistemin.. (Si një opinion)
 
Në Greqi e mori pushtetin,
partia me emrin SYRIZË,
në mënyrë krejt të pritshme,
dhe aspak si një suprizë!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
28 Janar 2015 14:37
A ekziston nj Fuqi Supreme mbi jetn ton?! (Temë për debat)
 
Në s'besoj priftin e fshatit
biles edhe vetë Dhespotin,
kjo gjë nuk e prish aspak,
marrdhënien time me Zotin!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
27 Janar 2015 14:26
Ideja pr nj prokuror t huaj, nj marrzi! Vendimet i jep gjykata.. (Si një opinion)
 
Them-për vrasjet e Janarit,
ka qënë një turp drejtësia,
po fajin e ka gjykata,
nuk e ka prokuroria!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
25 Janar 2015 14:47
'po ja thot bilbili! Po këndon bilbili,
nga anët e mia:
"Çudi, pse kaq vrull,
ka marrë Gridëria?!".. [Lexo te gjithin]
komente (5)
25 Janar 2015 14:46
Hurmaja… Mbaj mënd në kohë të fëminisë,
kur isha fare kalama,
se si në koshtin rreth shtëpisë,
dhe unë mbolla një hurma!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
24 Janar 2015 14:25
'po ja thot bilbili!.. Ç'po ja thotë bilbili,
natë e ditë, i ziu:
"Për vrasjet e tija,
foli dhe Saliu!!!".. [Lexo te gjithin]
komente (5)
24 Janar 2015 14:25
Mallkim apo magji?! Baladë
 
Shkruaj natë e ditë,
vetëm poezi,
betohem për sytë,
më kanë bërë magji!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
23 Janar 2015 15:25
Jezusi im sht nj i varfr... Krishti ka qënë me më të varfërit,
dhe më të dobtit-kam kuptuar..
Një Vatikan mbytur në luks,
nuk mund të jetë i adhuruar!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
23 Janar 2015 15:24
'po ja thot bilbili!.. Ç'po ja thotë bilbili,
dhe s'ka të pushuar,
se ende askush,
s'e ka kërcënuar!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
22 Janar 2015 13:48
Njzet e Nj Janari nuk do t zbardhet kurr plotsisht! (Si një opinion)
 
Rama thellë ka një dëshirë,
që po i bëhet merak,
do që Janari të ketë,
të paktën një ditë më pak!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
22 Janar 2015 13:47
Npr rrjetat e kujtimit… Eja, mike, se u ngrysëm,
u sos vaji i kandilit,
siç e sheh mbeti përgjysëm,
këngë e bukur e bilbilit... [Lexo te gjithin]
komente (0)
21 Janar 2015 14:32
Kur do t mbyllen gropat e Saliut?! (Pjesa e Dytë)
 
Një histori me Sali,
po dëgjojmë edhe sot,
la mbrapa gropa të thella,
dhe në gropa s'ecet dot!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
20 Janar 2015 14:06
Njzet e Nj Janari OK! T vrart u shpalln dshmor! Vrassit morn dnim shmbullor! (Sarkazmë)
 
Ka kohë që s'jam,
më i zëmëruar,
në këtë Janar,
gjërat kanë ndryshuar!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
18 Janar 2015 13:26
Kur nuk e ke nj portret, nuk mund t'i bsh karikatur (S'ka front anti ISIS pa Rusinë!)
 
Portretin e Muhametit,
asnjeri s'e ka parë kurrë,
kur ty të mungon portreti,
s'ke si bën karikaturë!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
17 Janar 2015 14:36
Po kta t SHQUP-it nuk durohen fare!.. (Jashtë radhe)
 
Qeverisja ka probleme,
sa vështirë të numërohen,
por ama këta të SHQUP-it,
fare-fare nuk durohen!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
17 Janar 2015 14:36
Vigani i Historis.. Kush është Vigani i gjithë historisë?
Them-pa dyshim-i Biri i Shën Marisë,
në fakt Maria-kjo Nënë madhështore,
e bën vigan të jetës njerëzore,
Ati që lart në jetën qiellore!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
16 Janar 2015 14:30
Kur do mbyllen gropat e Saliut?! (Pjesa e Parë)
 
Mbrapa la Saliu,
gropa të mëdha,
dhe mbushja e tyre,
nuk është shaka!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
16 Janar 2015 14:30
Epigrame Për çdo gjë të ligë,
mund ta gjejmë masën,
po kurrë të mikut,
që të bëhet hasëm!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
15 Janar 2015 14:53
Sa prqind sht ulur sot papunsia!?.. Te Erjoni i Punës,
s’kam pse dyshoj unë,
që njëqind mijë njerëz,
janë futur në punë!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
15 Janar 2015 14:53
Un shkruaj pr ata q m duan.. Të më duan që të gjithë?!
Kjo është e pamundur,
po të qe kjo e vërtetë,
krejt do kisha humbur!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
14 Janar 2015 14:10
Replik e vonuar-por e detyruar me Kryeministrin.. (Vetëm për duhanin)
 
Këtë replikë faktikisht,
e kam vetëm për duhanin,
për këtë kur të dëgjoj,
më vjen të thyej ekranin!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (4)
14 Janar 2015 14:09
Epigrame Tërë jetën u merove-o i gjorë,
se fatin tënd s’e kishe kurrë në dorë,
të joshën në betejë e të mashtruan,
ti bëre luftën -po të tjerë fituan!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
13 Janar 2015 14:24
Mister Korrupsioni! Gjithnjë pyes veten,
kush na komandon?!
Vetja më përgjigjet:
"Zoti Korrupsion!".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Janar 2015 14:24
Testamenti i Muhametit sht paqja jo lufta Unë tok i mbaj Bibël e Kuran,
e ti Jezusin pa një shkak ma shan!
Nga Muhameti yt mëso-o burrë,
e njohu Krishtin dhe s'e shau kurrë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
11 Janar 2015 14:28
Hani-pini derra! (Një histori njëqindvjeçare)
 
Është një varg i bukur,
që rrëshqet si vera,
që të kënaq veshin:
"Hani-pini derra!"
 .. [Lexo te gjithin]
komente (6)
11 Janar 2015 14:27
N krkim t s vrtets… Në kërkim të së vërtetës,
kot e gjithë përpjekja,
unë në emër i flas jetës,
më përgjigjet vdekja... [Lexo te gjithin]
komente (0)
10 Janar 2015 13:59
Njzet e Nj Janari-nj makth historik… Pjesa e Tretë
 
Jo rallë kam dëgjuar,
mendime debile:
"Po u fut Saliu,
plas lufta civile!".. [Lexo te gjithin]
komente (6)
10 Janar 2015 13:58
Fuqia e besimit… Mos mendo që je i humbur,
dhe kur fati bëhet dreq,
se asgjë s'është e pamundur,
dhe në çastin më të keq!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
9 Janar 2015 14:17
Njzet e Nj Janari-nj makth historik… (Pjesa e Dytë)
 
Kudo nëpër Botë,
dhe këtu tek ne,
nuk është qeveria,
që akuzat ngre!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
9 Janar 2015 14:17
Nga libri "Rubaira shqiptare.." S'm'i ndez mendimet vera kupë pas kupe,
zjarri vetiu ndizet brënda kokës:
"Është loti i pikëllimit të një çupe,
me i hidhur nga gjithë helmi i Botës!".. [Lexo te gjithin]
komente (1)
8 Janar 2015 14:31
Njzet e Nj Janari-nj makth historik.. (Pjesa e Parë)
 
Makthi asnjëherë,
s'ka për të mbaruar,
çdo vit do ta sjellë,
datën e mallkuar!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
8 Janar 2015 14:31
Nga libri "Rubaira shqiptare.." (Hyrje)
 
Ndriçon shpirti i Omar Khajamit,
gjer në ditët tona si pasqyra,
jo në verë djallushen e filxhanit,
po në vargje dhe në rubaira!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
7 Janar 2015 14:52
Po ata q s'kan as t han?! (Temë për debat)
 
Në darkën e Vitit të Ri,
tavolinën kisha plot,
po sa nisëm-i thashë gruas:
"I trishtuar ndihem sot!".. [Lexo te gjithin]
komente (1)
7 Janar 2015 14:51
Shiko Hnn!.. Hëna ndriçon si një pasqyrë,
vetëm flori edhe argjënd,
sonte s'e kam aspak vështirë,
të shoh atje portretin tënd!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
6 Janar 2015 21:27
Zoti Kryeministr! Jepi fund marrzis! Mbyll lojrat e fatit dhe kazinot! Mbylli kazinotë,
siç na ke premtuar,
se nga kazinotë,
jemi të rrethuar!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
30 Dhjetor 2014 14:39
Kartolina pr Vitin e Ri 2015 Shqipëri-ti jo më kot,
ke arsye të gëzosh,
se liqenet i ke plot,
dhe pse xhepat i ke bosh!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
28 Dhjetor 2014 14:26
A e ka dorzuar dyfekun maxhoranca e majt?! Për këtë çështje të nxehtë,
dhe një tjetër herë kam shkruar,
po kur ishte një projekt,
dhe ende s'qe miratuar!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
28 Dhjetor 2014 14:25
Baftjar Zequa sht i ndershm si nj Shnjt.. (Në vënd të një opinioni)
 
Kam të drejtën të mendoj,
se një dorë djallëzore,
po çon në gjyq kryetarët,
e bashkive kryesore!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
27 Dhjetor 2014 14:05
Kartolina urimi pr Vitin e Ri 2015 Me emrin që të kanë vënë,
s'ke qënë kurrë një kontradiktë,
se me të ke-o Bujar,
një përputhje të përpiktë!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
27 Dhjetor 2014 14:03
Kan ndodhur ndaj tregohen.. (Jo vetëm për humor)

Për çdo gjë dikur,
garant ishte shteti,
ndaj dhe s'ambjentohet,
kaq kollaj mileti!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
26 Dhjetor 2014 14:06
Avash- o Berish! Kaq shpejt e harrove t kaluarn tnde kriminale?! Për PD-në o lum Saliu,
mbaje pak më me ngadalë,
kur thua - s'ka deputetë,
me të shkuar kriminale!.. [Lexo te gjithin]
komente (12)
26 Dhjetor 2014 14:05
Un pres mrekullin Në dhimbje pa fund,
kjo jetë më lodhi,
po unë mrekullinë,
pres çdo ditë të ndodhi!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
25 Dhjetor 2014 14:05
Opozita u mend, krkon pushtetin n tavolin!!.. Unë gjithmonë kam dyshuar,
për inteligjencën tënde,
po k’të herë-o Lulush,
më ke lënë vërtet pa mënde!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
25 Dhjetor 2014 14:04
Malli apo dashuria?! Njëzet e më shumë vjet,
që ty nuk të kam parë,
po s’tretet kurrë në jetë,
kujtim’i mallit t’parë!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
24 Dhjetor 2014 15:21
Edhe opozita s'ka koh pr t humbur!.. PD-ja vazhdon të jetë,
ndënë hyqmin e lugatit,
po s'është pak që të të iki,
një e teta e mandatit!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (5)
24 Dhjetor 2014 15:21
Mos u kthe pr syt e mi! Dhe ne si të shumtit,
koha na ka ndarë,
njëzet e ca vite,
që nuk jemi parë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
23 Dhjetor 2014 14:48
Dikur n radhn e qumshtit, sot n radh pr t paguar dritat!... (Pjesa e dytë)
 
Unë e shoh dhe tregoj plagën,
dhe kur ilaçi nuk njihet,
po s'mund të kërkoj të bjerë,
një shtet që tani po ngrihet!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
23 Dhjetor 2014 14:47
N tregun e shpifjes! Foli një gojë andej si nga fundi,
në çast ju bashkuan dhe nja dy a tri,
të keqen e bloi në mokër sa mundi,
dhe pastaj e hodhi në tregun e zi!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
21 Dhjetor 2014 14:04
Dikur n radhn e qumshtit, sot n radh pr t paguar dritat!.. (Pjesa e Parë)
 
Eh-si përsëriten ngjarjet,
me shqipëtarë petritat,
dje zinim radhën për qumësht,
sot për të paguar dritat!.... [Lexo te gjithin]
komente (6)
21 Dhjetor 2014 14:04
Dashuria supreme e Nns... Për Nënën askush,
s'ka shkruar sa unë,
po vargjet për Nënën,
kurrë s'quhen shumë!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
20 Dhjetor 2014 14:03
Marrveshja pr t hyr n Kuvnd-m shum se qesharake!.. Satirë politike

Është qesharake,
zgjidhja që u gjënd,
Lulkat pa marrëveshje,
nuk hyjnë në Kuvënd?!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
20 Dhjetor 2014 14:03
Prisni dhe shpresoni! (Nga A. Dyma)

Mendojmë se fati,
tamam nuk është dukur,
ndaj presim çdo ditë,
diçka më të bukur!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
19 Dhjetor 2014 14:05
Etrit,bijt dhe niprit.. Nga E Djathta ka,
mendim të patundur,
se etërit tanë,
ata i kanë mundur!.... [Lexo te gjithin]
komente (6)
19 Dhjetor 2014 14:04
Bota ime.. E mendojnë dhe e thonë,
dhe e shkruajnë ca idiota,
sikur tani përeth meje,
po vërtitet gjithë Bota!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Dhjetor 2014 14:01
Dhe dhi e zgjebosur dhe bishtin prpjet!.. Bën gjithmonë Një Palë,
këtu karshillëk,
ka vite e vite,
ky maskarallëk!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
18 Dhjetor 2014 14:00
A e di i ligu q sht nj i lig?!..  (Temë për debat)
 
Tani për shumë gjëra,
nuk kam më dyshim:
"Që të jesh i mirë,
nuk kërkon sforcim!".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
17 Dhjetor 2014 14:21
Si gjethet e vjeshts po bien ankesat.. PD-ja që ngrihet,
atje buzë Lanës,
ka veç një qëllim:
"Minimin e Ramës!".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
17 Dhjetor 2014 14:20
Ali Pashai me Vasiliqin.. Ndonjëherë dhe kam menduar,
për Pasha Alinë,
si ja bënte-që ta bënte,
me Vasiliqinë!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
16 Dhjetor 2014 14:11
Lulushi -si filmi pa z.. (Humor i ditës)
 
Meqë erdhi rasti,
duhet që ta themi,
se dhe zëri i Bashës,
është një lloj problemi!.... [Lexo te gjithin]
komente (4)
14 Dhjetor 2014 14:19
Rama po i bn t gjitha dhe menjher!.. (Si një opinion)
 
Unë e kam kuptuar,
Ramën që në erë,
po i bën të gjitha,
edhe menjëherë!.. [Lexo te gjithin]
komente (10)
14 Dhjetor 2014 14:19
E thell dhe e plot si nj oqean! (Dashuria prindërore)
 
Në jetë edhe Zoti,
shpesh ta kthen kurrizin,
nëna me babanë,
kurrë s'të braktisin!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
13 Dhjetor 2014 14:55
Ku di ti-o mortje, ’do t thot LIRI!.. (Bashës)
 
Më duket Lulushi,
çudi e çudive,
kur thotë për PD-në:
"Parti e lirive!".. [Lexo te gjithin]
komente (2)
13 Dhjetor 2014 14:54
Bukuria Kur më kalon pranë,
një nure e bukur,
nuk e di se pse,
por ndihem i lumtur!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Dhjetor 2014 14:54
Skena teatrale n rrug! Në rrugë kur i shikon,
burri-gruan e shtrëngon,
t'i shikojmë ti dhe unë,
përkëdhelen dhe më shumë.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
12 Dhjetor 2014 15:24
Nishani i rrjeshtuar nga ana e turpit dhe tradhtis.. PD-ja, siç thonë,
s'ka ikur për lesh,
se na ka lënë mbrapa,
një goxha peshqesh!.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
12 Dhjetor 2014 15:24
Njri do m shum! (Temë për debat)
 
Nëse ti më do,
s'është problem për mua,
s'jam i detyruar,
dhe unë të dua!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
11 Dhjetor 2014 16:16
Hunda e Sali Pinokut duhet shkurtuar! (Humor i ditës)
 
Gjithë këto vite,
ne bëmë sa mundëm,
që Pinok-Saliut,
t'i shkurtonim hundën!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
11 Dhjetor 2014 14:52
Gjinj vashror.. Ç'na shikon drita e syve,
i gdhëndi Zoti me dorë,
po kulmi i mrekullive,
janë gjinjtë vashërorë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
10 Dhjetor 2014 15:11
Lexoni librin e jets! Përvjetorët e ditëlindjes,
s'më gëzojnë më-o mik,
se dhe një qiri nga jeta,
dje-në 5 Dhjetor-m'u fik!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
9 Dhjetor 2014 16:17
Letr e hapur pr Edi Ramn.. Satirë politike

Dua të të pyes,
o Kryeministër,
nëse ERE-në,
e ke në kapistër?!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
9 Dhjetor 2014 16:13
Moj vdeksha pr syt e tu! Moj vdeksha për sytë e tu,
pse moj, pse nxiton ashtu,
si erë e si suferinë,
e patakse djalërinë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
7 Dhjetor 2014 15:12
E kuptuat? “S’kini par gj akoma!”.. (Pjesa e Dytë)

Të shumtëve na lojti,
fare kokë e zigjit,
po gjithë “mynxyrat”,
janë brënda ligjit!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
6 Dhjetor 2014 18:50
Pa titull.. Nëse dikë,
e dashuron,
asnjë të metë,
nuk i shikon!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
6 Dhjetor 2014 18:50
Besoj e kuptuat shprehjen e Rams: "Prisni! Prisni! S'kini par gj akoma ju!”… Satirë politike

(Pjesa e Parë)
 
Që para një viti,
dëgjohet jehona:
"Prisni se asgjë,
s'kini parë akoma!".. [Lexo te gjithin]
komente (4)
5 Dhjetor 2014 15:14
Pr ditlindjen e mbess sime t shtrnjt, Sofia Elena Duka.. (Në Tennessee, SHBA)
 
Përpara dy vjetësh,
ndodhi mrekullia,
se erdhi tek ne,
si ëngjëll Sofia!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
5 Dhjetor 2014 15:13
Homoseksualiteti nuk sht absolutisht nj vler e shtuar.. Në vatanin tonë të dashur,
kurrë nuk mbaron çudia,
një ligj për martesat "gay",
po përgatit qeveria!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
4 Dhjetor 2014 15:25
Fati yn i dreqosur!.. Fatin tonë-gjithë këto vite,
cili djall e mban të lidhur,
kur as datën e Çlirimit,
midis nesh s'e kemi zgjidhur!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
4 Dhjetor 2014 15:25
Do hapen dosjet, de-more-de!.. (Pjesa e dytë)
 
Dy-tri në fshat,
të gjithë i njihnin,
se ata punën,
aspak s'e fshihnin!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
3 Dhjetor 2014 15:14
Zgjuar a n ndrr?!.. Po të puth në ëndërr,
gjithë këto netë,
ëndërr- o moj ëndërr,
bëju e vertetë,
se të puth një herë,
s'bëhet kijamet!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
3 Dhjetor 2014 15:13
Do hapen dosjet de-more-de!.. (Pjesa e Parë)
 
Do hapen dosjet,
në Shqipëri,
do hapen dosjet,
po pse tani?!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
2 Dhjetor 2014 15:05
Basha i ktheu borxhin Ristanit.. Domosdo Ristani,
sekretar do ishte,
se një borxh të madh,
Lulushi ja kishte!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
2 Dhjetor 2014 15:05
Askush s'mund t flas n emr t gjith shqiptarve! (Si një opinion)
 
Kur portretet e Enverit,
nëpër festa lartësohen,
del dikush që gjithnjë thotë:
"Gjithë shqiptarët provokohen!".. [Lexo te gjithin]
komente (4)
30 Nentor 2014 14:20
Miqt jan si kristali!.. (Mitat Xhafajt)
 
Prapë për ty do shkruaj,
i dashur Mitat,
se njohja me ty,
ka qënë vërtet fat,
me një metër drite,
kam kohë që të mat!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
30 Nentor 2014 14:20
Mos u trembni trima, se Enveri s'ngjallet!.. Gjithë populli sot,
duhet që të falet,
na ruaj-o Zot,
ti hidroçentralet!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
30 Nentor 2014 14:19
T falen kamatvonesat e faturave t energjis.. (Propozim për qeverinë)
 
Kam takuar dhjetra njerëz,
që korent nuk kanë paguar,
meqë kanë debit të madh,
borxhe janë duke kërkuar!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
29 Nentor 2014 16:10
Pr Shptim Gjikn!.. Kam shkruar për ty,
këtu-aty pari,
se je krejt i pastër,
porsi qelibari!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
29 Nentor 2014 16:10
Vetm ti mos fol - o mbret i zullumit!.. (Pjesa e dytë)
 
A e mbani mend,
o njerëz të mirë,
se çfarë tha për ne,
një serb qelbësirë?.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
29 Nentor 2014 16:09
M 28 ikn ballistt, m 29 ikn gjermant! Ballistët-zogistët,
dhe gjithë ajo çetë,
e festojnë Çlirimin,
më Njëzet e Tetë!.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
28 Nentor 2014 15:08
Koo Dollibashit, partizanit t hashashit!.. (Humor miqësor)
 
Do t'i këndoj Dollibashit,
partizanit të hashashit,
do këndoj për Kostandinin,
që kërkon legalizimin!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
28 Nentor 2014 15:07
Vetm ti mos fol - o mbret i zullumit!.. (Pjesa e Parë)
 
Ramë rehat nga veshët,
në ditët me vapë,
po tani në dimër,
u fandakse prapë!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
27 Nentor 2014 15:14
Vargje nga populli, pr Edi Ramn Ku je nisur e po vete,
këtë vjeshtë-o shoku Rama,
për Serbi është rrugë e keqe,
ngrin kallkani nëpër xhama!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (1)
27 Nentor 2014 15:13
Po Nj Milion shuplakat?! Vërtet që pushtove sheshin,
i more frenat në dorë,
po çfarë zgjidhe-more Luli,
aty vetëm për një orë?!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
26 Nentor 2014 15:11
O ju kmb pse m lini?! O ju këmbë që më lini,
ç'kini-moj të shkreta-ç'kini,
ç'kini moj-që më mërdhini,
pa ardhur akoma dimri?!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
26 Nentor 2014 15:10
T tjert prodhonin atomike, ne bnim bunker Ne-nga anë e luftës,
s'jemi aq të pakët,
po sivjet festimi,
ka qënë shumë i vakët!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
25 Nentor 2014 15:16
Luftn kundr Enverit po e bn neofashizmi i kamufluar.. (Pjesa e Dytë)
 
Nuk ndryshuan dot shqiptarët,
me kalimin e ylberit,
sot e gjithë politika,
vjen nga shkolla e Enverit!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
23 Nentor 2014 16:38
Arvizuja ka mendsi kolonizatori! Letra nga populli

Arvizuja, fatkeqësisht ambasadori i SHBA, mund të thotë çdo gjë dhe për çdo gjë duartokitet nga tufa e idiotëve. Ai tërë kohën është sjellë sikur Shqipëria të jetë një koloni e Amerikës e ai vetë guvernatori i kolonisë dhe qeveria jonë një kukull në duart e tij... [Lexo te gjithin]
komente (4)
23 Nentor 2014 16:37
Klasa politike s’ka moral t dnoj Enver Hoxhn... (Si një opinion – Pjesa e parë)

Kemi njëzetë e tre vite,
që jemi në fill të perit,
politikanë të dështuar,
që i sulen shpesh Enverit!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
22 Nentor 2014 19:34
Jeta si nj bateri.. O mik i dashur mos u ngut,
në dit' e javë -muaj e mote,
se asnjëherë ti nuk e di,
se sa e gjatë është rruga jote!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
22 Nentor 2014 15:34
Protestat jan gjaku i demokracis . (Si një opinion)
 
Asnjë lloj proteste-dot,
s'mund ta tall e qesëndis,
se protestat janë në fakt,
gjaku i demokracisë... [Lexo te gjithin]
komente (5)
21 Nentor 2014 15:08
Presidenti q u b mbret. Mbreti q u b tradhtar dhe kusar.. (Si një opinion - Pjesa e dytë)

Sot kushdo mund që të shkruaj,
për këdo edhe pa frikë,
dhe pastaj është puna juaj,
në ç'masë bëni kozmetikë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
21 Nentor 2014 15:05
Fushata ka filluar me analist super t dshtuar!.. Satirë politike

Tani s'ka më fjalë,
për t'u diskutuar,
se PD-fushatën,
në front ka filluar!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
20 Nentor 2014 14:23
Banda mediatike n veprim.. Për ndonjë kritikë,
mendohet njeriu,
po hovin ma pret,
menjëherë Saliu!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
20 Nentor 2014 14:23
Presidenti q u b mbret. Mbreti q u b tradhtar dhe kusar.. (Si një opinion - Pjesa e Parë)

Ahmet Zogji nxorri thikën,
aty nga vitet njëzet',
dhe ja nguli Republikës,
për ta shpallur vedin mbret!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
19 Nentor 2014 14:27
Enveri na shuan mallin.. Ti që buzët shtrëmbëron,
shoqërisë mos ja qaj hallin,
Enveri s'na provokon,
po përkundër na nxjerr mallin!.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (1)
19 Nentor 2014 14:26
Nj z po buet nga SHQUP-i! Dhe një zë buçet nga SHQUP-i,
dilni popull – protestoni,
do t'ju prijë Lulush halldupi,
si kusar nga profesioni.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
19 Nentor 2014 14:25
Rroft qeveri’ e Rams, marrt gjith ditt tona! ​(Refleksione pas Serbisë)
 
Qëllimi në Beograd,
themi se u tejkalua,
brenda në shtëpinë e tij,
Vuçiçi u turpërua!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
18 Nentor 2014 14:53
Kng pr Patriotin e Shquar Brahim Miho.. (Në kuadër të 70-vjetorit të Çlirimit)
 
Tej për tej të mori plumbi,
po ti plumbin do duroje,
nuk ike Brahim pëllumbi,
jetove që të luftoje.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
18 Nentor 2014 14:52
Ne jemi t majt-or taj!.. Jemi një gazetë e majtë,
po bëjmë dhe opozitë,
por ne kundër qeverisë,
nuk mund të shkruajmë çdo ditë!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
16 Nentor 2014 15:02
T falem, Ali Asllani!.. (Shkruar kur në pushtet ka qënë PD-ja)
 
Të falem Ali Asllani,
o i madhi të mëdhenjve,
që flori t'u bë mellani,
në kohën e maskarenjve!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
16 Nentor 2014 15:01
Emrtimi "SHQUP" s’mund t prdoret n formn fyese! Në fakt për seli të tija,
"SHQUP"-in Sala e ka marrë,
se ka kundër ushtarakëve,
një urrejtje të paparë!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
15 Nentor 2014 15:12
Un jam rob i bukuris.. Lirikë

I përpi hiret e tua,
po s'ndihem aspak në faj,
unë Të Bukurën e dua,
them se jam një rob i saj!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
15 Nentor 2014 15:11
Kush rrihet kulish s'bhet m njeri! (Serbët jo thjesht të mundur, por kriminelë të mundur!)
 
Dy tek "Opinioni",
që të gjithë i dinë,
keq po shanin Ramën,
dhe mburrnin Serbinë!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
14 Nentor 2014 15:02
Na duhet nj Rilindas! (E shkruar para zgjedhjeve 2013, në maj)
 
Abdyl prishe pasurinë,
një barrë flori,
këta shitën Shqipërinë,
vunë pasuri!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
14 Nentor 2014 15:02
Rinovimi i PD-s dhe hallet brnda shtpis.. (Pjesa e Dytë)
 
Këtë tezë-Luli,
nuk mund ta pranojnë,
se vlerat s'do kenë,
si të konkurrojnë!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
13 Nentor 2014 15:22
Sipas Pushkinit! Kujtoj at' çast të paharruar,
kur ti m'u shfaqe para sysh,
gjer në detaj e pikturuar,
si një dhuratë perëndish!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Nentor 2014 15:22
Rinovimi i PD-s dhe hallet brnda shtpis.. (Si një opinion)

Basha vetëtinte,
dhe ndrinte i tëri,
dhe ç'është e vërteta,
goxha show bëri!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
12 Nentor 2014 16:56
Rroj me Krishtin… Nuk më përkëdheli fati,
kalova kurthe dhe prita,
kush s'më do ju shtoftë inati,
kush më do ju shtoftë dita!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
12 Nentor 2014 16:55
N krkim t s vrtets… Në kërkim të së vërtetës,
kot e gjithë përpjekja,
unë në emër i flas jetës,
më përgjigjet vdekja... [Lexo te gjithin]
komente (0)
12 Nentor 2014 16:55
Berisha prfundimisht nj Kafsh Politike!.. Rama më së fundi mori,
vërtet një notë maksimale,
po sërish mender doktori,
paska zbuluar skandale!.... [Lexo te gjithin]
komente (9)
11 Nentor 2014 14:28
Nuk sht aq kollaj t jesh nj Burr Shteti! Dy kryeministra,
të dy dymetrosh,
njëri kokën plot,
tjetri fare bosh!.... [Lexo te gjithin]
komente (4)
11 Nentor 2014 14:27
Hashim Thai dhe "Xhuvelria" kosovare!... (Humor me zor)
 
Për Xhuvelërinë shqiptare,
asnjeri nuk e mendonte,
se një ditë edhe Kosovën,
tej e mbanë do infektonte!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
9 Nentor 2014 15:08
Darka e fundit Natën kur po tradhëtohej,
Krishti mori bukë nga sofra,
i harruar tek mendohej,
e ndau në disa copra... [Lexo te gjithin]
komente (0)
9 Nentor 2014 15:07
Energjia prek t gjith dhe gjithka.. Tani pak nga pak,
po shkruhet në letër,
se gjithë energjia,
do ketë çmim tjetër!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
8 Nentor 2014 14:23
Poeti dhe pranvera.. Dhe Shkurti derën mbylli,
tani i thonë Mars,
pranvera-kjo pranvera,
si virgjëreshë u mbars... [Lexo te gjithin]
komente (0)
8 Nentor 2014 14:22
Shtet i rrept,por i drejt.. (Pjesa e Tretë)
 
Dhe ti të vendosësh,
për t'i mospranuar,
do t'i gjejnë vrimat,
për të depërtuar!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
7 Nentor 2014 14:03
Opozita entusiazmohet sa her ktu ndodhin krime! (Sarkazëm-Jashtë radhe)

Nga krimi i fundit,
që këtu u shkrua,
e gjithë opozita,
krejt u gjallërua!.. [Lexo te gjithin]
komente (15)
6 Nentor 2014 15:21
Pr Mitatin dhe Irenn n 20-vjetorin e martess Njëzetë vite martesë,
rinia mban akoma,
dhe lulet e dashurisë,
janë ende të njoma!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
6 Nentor 2014 15:21
Shteti t jet i rrept, por i drejt! (Pjesa e Dytë)
 
E majta aq shumë,
nuk do qe shpërblyer,
nëse s'do qe Sala,
super i urryer!.. [Lexo te gjithin]
komente (30)
5 Nentor 2014 14:51
Shteti t jet i rrept, por i drejt! (Pjesa e Parë)
 
Saliu me Ramën,
të përbashkët kanë,
kur dalin e flasin,
tundin gjithë dynjanë!.... [Lexo te gjithin]
komente (6)
4 Nentor 2014 14:08
Nj Yll Lirie.. Në mes vrullit të shtrëngatës,
mbi greminën pus të errët,
ndrin një yll në mes të natës,
i veçuar nga të tjerët!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
4 Nentor 2014 14:07
Po opozita???!!! (Pjesa e Dytë)
 
Kur je opozitë,
s'mund të shesësh mënd,
dhe s'ke asnjë vlerë,
kur s'flet në Kuvënd!.. [Lexo te gjithin]
komente (10)
2 Nentor 2014 14:06
Sa t zhduken zvarranikt!.. Dhe të ligem-dhe të tretem,
dhe të bie-të rrëzohem,
dhe Një i vetëm të mbetem,
unë kurrë s'dorëzohem!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
2 Nentor 2014 14:06
Po opozita???!!!.. (Pjesa e Parë)

Vargjet do të vijnë,
ndryshe kësaj here,
po nga SHQUP’ i Salës,
s'kemi shumë habere!.. [Lexo te gjithin]
komente (15)
1 Nentor 2014 14:52
"Zekthi" dhe miqt e mi politikan (Pjesa e Dytë)

Nuk them se janë të gjithë të magjishëm,
dhe se të gjithë janë me zëmër të artë,
siç është miku im më i rëndësishëm,
Bujar Leskaj i Kontrollit të Lartë!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
31 Tetor 2014 15:12
"Zekthi"-"B..lpirja" dhe miqt e mi politikan! Mbase jo të gjithë e njihni,
mbase për të gjithë s'është dukur,
"Zekthi" nga të gjithë insektet,
është krijesa më e bukur!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
30 Tetor 2014 14:46
Dimroj si zogu i detit.. E ç'të shkruajmë-e ç'të themi,
tani në muzgun e jetës,
padyshim në dorë s'e kemi,
formulën e së vërtetës... [Lexo te gjithin]
komente (3)
30 Tetor 2014 14:46
Shumica jan br sa flasin me vete! (Pjesa e Dytë)

Ka vetëm dy rrugë,
për gazetarinë,
o do jetë me shtetin,
o me vegjëlinë!.... [Lexo te gjithin]
komente (12)
29 Tetor 2014 21:19
Shumica jan br t flasin me vete! (Pjesa e Parë)
 
Ç'po këndon bilbili,
me oi-oi,
dhe thotë se "Rilindja",
s'është në terezi!.. [Lexo te gjithin]
komente (19)
28 Tetor 2014 14:16
I zoti t nxjerr nga balta.. Një të hënë a një të martë,
mbeti gomari në baltë,
gjithë fshati kur e pa,
sa gjynah-gomari, tha!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
28 Tetor 2014 14:15
Tatimi i Vlers s Shtuar, taks super e rnd pr supet e shqiptarve. (Si një opinion)

Këtu Tatimi i Vlerës së Shtuar,
është taksa më e rëndë-por e kamufluar,
vetëm me një fjali të gjithve mund t'ju bind
çdo e ardhur e juaja gjithmonë firohet me njëzetë për qind!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
27 Tetor 2014 7:55
Nacionalizmi, gjithnj i domosdoshm (Si një opinion)

Shqipëria është relativisht një shtet i vogël, por shqiptarët si komb janë më i madhi i Ballkanit... [Lexo te gjithin]
komente (5)
25 Tetor 2014 15:50
Trumpeta e Zotit.. (Baladë)

O mendime që më vini,
turbull porsi valët,
dhe me aromë pelini,
m'i vishni gjith’ fjalët... [Lexo te gjithin]
komente (1)
25 Tetor 2014 15:49
Serbt-njerz t dshpruar e arrogant, por t prkrahur nga Europa! Ç'janë në të vërtetë,
pamë dhe këtë herë,
me radhë Vuçicin,
dhe viç-ët e tjerë!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
24 Tetor 2014 20:25
Epigrame Gërmo e gërmo-por s'e di,
do gjesh qymyr-apo flori,
kështu dhe njerzit nuk mundin,
ta dinë më parë si e kanë fundin!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
24 Tetor 2014 20:24
Pr llogari t kujt ka prgjuar Visho?! Satirë politike

Kam ca ditë-një pyetje,
në mëndje e mba:
"Pse të ketë përgjuar,
ai qerrata?!".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
23 Tetor 2014 15:43
Shprehja T gjith popujt jan miq! sht nj slogan Kur dy ose më shumë qeveri kanë probleme të mprehta me njera-tjetrën, gjithnjë dëgjojmë, si për ngushëllim, shprehjen standarde.. [Lexo te gjithin] komente (4)
23 Tetor 2014 15:01
Nishani-si Hirohito i Japonis.. Po të shohim dy portetet,
s'themi dot janë thjesht të ngjashme,
Nishani me Hirohiton,
kanë ngjashmëri të hatashme!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
22 Tetor 2014 15:24
T'u thaft goja more deputeti yn!.. Në fakt ky titull nuk është i imi,
unë borxh nga thesari e kam marrë,
Andon Zako-Çajupi është fillimi,
njëqind e ca vite më parë.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (16)
21 Tetor 2014 15:14
Vui: Dgjoj zra natn!... (Intervistat gazmore të Pelo Pelivanit; intervista e sotme me kryeministrin serb)

Pelo Pelivani- Mirë se ju gjej, z.Kryeministër! 
Vuçiç- Prit njëherë! Si më gjete, si erdhe këtu? Ne e kemi shtyrë vizitën për në..
Pelo Pelivani- Mos u frikësoni, zoti Vuçiç! Nuk jam unë ai i vizitës së shtyrë. Jam Pelo Pelivani i gazetës shqiptare Shqiptarja.com..... [Lexo te gjithin]
komente (3)
19 Tetor 2014 14:39
Sikur Misheli t ishte Mishela?! Serbët dhe lloji i tyre bëjnë kopilin dhe ta lënë në derë, nuk është ndonjë gjë e re për t'u shënuar... [Lexo te gjithin] komente (20)
18 Tetor 2014 14:22
Shqiptart e respektojn mikun e t huajin… Unë jam një patriot shumë i mirë, por jo ndonjë nacionalist shumë i thekur. Racist e shovinist s'kam qënë kurrë, por në një moment mund të bëhesh krejt instiktivisht... [Lexo te gjithin] komente (1)
18 Tetor 2014 14:21
Serbia bri genocid dhe s'u ndshkua Satirë politike

S'do kërkoj dritare,
sot për fantazinë,
se do kemi ende,
temën me Serbinë... [Lexo te gjithin]
komente (4)
17 Tetor 2014 14:51
Termi i UEFAS-"Flamur i paligjshm" sht krejtsisht i gabuar.. Një nga penalitetet që ka UEFA kundër Shqipërisë është flamuri që u lëshua me telekomandë mbi stadiumin "Partizani". Në fakt, ne nuk e dimë saktësisht se kush e lëshoi atë flamur, por ai nuk ka asnjë lidhje me Federatën Shqiptare të Futbollit, me Ekipin tonë Kombëtar, apo me delegacionin shqiptar të pranishëm në stadium... [Lexo te gjithin] komente (4)
17 Tetor 2014 14:49
Nj komb-nj flamur.. (E plotë në librin e ri me titull "57")

Po këndon bilbili,
në majën e malit,
i këndon të parit,
Ismail Qemalit... [Lexo te gjithin]
komente (8)
16 Tetor 2014 14:58
Pa titull.. Xhungla mbijeton,
nga seleksionimi,
me rregull e ligj,
rron qytetërimi... [Lexo te gjithin]
komente (0)
16 Tetor 2014 14:58
Nj komb pa kultur, i egr e barbar (Si një opinion)

Ndodhin "kryqëzata" dhe në kohën tonë,
kemi parë një Serbi vërtetë mesjetare,
po ngjarje të tilla gjithmonë,
e ngrejnë në kulm ndërgjegjen kombëtare... [Lexo te gjithin]
komente (12)
15 Tetor 2014 14:19
Epigrame t zgjedhura Si Diogjeni..

Do të dal në mes të ditës,
porsi Diogjeni i hershëm,
do dal me qiri në dorë,
të gjej një njeri të ndershëm.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
15 Tetor 2014 14:19
M keq se duhani, qeveria vret!! (Si një opinion)

Duket Shqipëria,
shpëtoi nga kriza,
meqë ferr-duhanit,
ju rrit prapë akciza!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
14 Tetor 2014 15:09
Komunistt drejtojn demokracin (Si një opinion)

Që PD solli këtu demokracinë,
nuk ka Perëndi që mëndjen ma mbush,
sepse tamam këtu nuk luftoi asnjeri,
dhe thuajse gati nuk ku vra askush... [Lexo te gjithin]
komente (4)
12 Tetor 2014 15:52
Shqipria sot (Pjesa e dhjetë dhe e fundit)

Kjo qe epopeja,
që për ju unë bëra,
po nuk munda dot,
t'i thoshja të tëra... [Lexo te gjithin]
komente (11)
11 Tetor 2014 15:39
Njerzit njohin Universin, por veten e tyre jo! Duhet brënda vetes tuaj,
të shikoni që të tërë,
të kujtoni një nga një,
mëkatet që kini bërë!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
11 Tetor 2014 15:38
Shqipria sot (Pjesa e Nëntë)

Kasollja jonë pa furka,
allafrënga-allaturka,
allafrënga me fustanë,
allaturka branë-branë!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
10 Tetor 2014 14:57
Xhuveli Madhështia jote,
të gjithë i fundosi,
ti s'je kryesori,
po je më famozi... [Lexo te gjithin]
komente (3)
10 Tetor 2014 14:57
Shqipria Sot (Pjesa e Tetë)

Shqipëria sot,
nuk është një Mesjetë,
dhe pse ka armatën,
me analfabetë!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
9 Tetor 2014 14:10
Edi Rama.. Si një personazh,
s'ka qënë kryesor,
por as nuk ka qënë,
fare rrethanor... [Lexo te gjithin]
komente (5)
9 Tetor 2014 14:09
Shqipria Sot (Pjesa e Shtatë)

Ja që Epopeja,
s'qe dhe kaq e gjatë,
pa kuptuar erdhëm,
në Pjesën e Shtatë.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
8 Tetor 2014 14:13
Gjika para Bashs m duket si shnjtor!... Kjo Prokuroria,
ndonjëherë dhe mund,
ta fillojë një gjyq,
dhe ta çojë në fund!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
8 Tetor 2014 14:13
Shqipria sot! (Pjesa e Gjashtë)

Kanë liderët tanë,
prerje bajraktari,
ndaj të gjithë fuqitë,
i rrëmben i pari!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
7 Tetor 2014 14:15
Dy ndodhi me nj servil t grads s mesme Kiço është një emër i trilluar,
por është i mesëm si zyrtar,
ndaj për njerzit shumë kam menduar,
në dy pamje Kiçon kur kam parë!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
7 Tetor 2014 14:14
Shqipria sot! (Pjesa e Pestë)

Nuk mund të mbështetet,
kurrë as vetë Samiu,
kur cenon të drejtat,
dhe të një njeriu!.... [Lexo te gjithin]
komente (8)
5 Tetor 2014 14:49
Enver Hoxha Ti s'je për humor,
Enver bukuria,
po unë të kam futur,
në vargjet e mia... [Lexo te gjithin]
komente (5)
5 Tetor 2014 14:49
Shqipria sot.. (Pjesa e Katërt)

Që unë të shterrohem,
mos prisni së koti,
kurrë s'do dorzohem,
po s'më mori Zoti!.... [Lexo te gjithin]
komente (9)
4 Tetor 2014 15:16
Dhjet nga personazhet e mi kryesor t humorit dhe satirs Ngritja gjer në atë post,
ishte vërtet një skanal,
ndaj Topalli do të bënte,
një sforcim intelektual!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
4 Tetor 2014 15:15
Shqipria sot! (Epope-Pjesa e Tretë)

Rilindja e Dytë,
ende s'na ka bindur,
të paktën Saminë,
Rama ka rilindur!.... [Lexo te gjithin]
komente (13)
3 Tetor 2014 14:31
Personazhi kryesor Sali Berisha.. Që të bjeri pak në sy,
që humori të ketë vlerë,
nuk bëhet me fshesaxhi,
me pastrues e shoferë.... [Lexo te gjithin]
komente (5)
3 Tetor 2014 14:31
Shqipria sot!.. (Pjesa e Dytë)

Do jetë Epopeja,
me gazmore plot,
se ka shumë të reja,
Shqipëria sot... [Lexo te gjithin]
komente (1)
2 Tetor 2014 15:48
Kur dhe Nj q do s'e bn dot t lumtur.. Nuk them dot për jetën,
që është shum' e bukur,
kur dikë që dua,
s'e bëj dot të lumtur!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
2 Tetor 2014 15:47
Shqipria sot.. Shqipëria dje,
thonë ka qënë më kot,
ndaj dhe do shikojmë,
Shqipërinë sot!.... [Lexo te gjithin]
komente (8)
1 Tetor 2014 15:16
Nse s'do qe vdekja -jeta nuk do ishte kaq e rndsishme.. Që të themi të vërtetën,
që të gjithë kanë rënë në leqe,
sepse e jetojnë jetën,
edhe kur është shumë e keqe!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
1 Tetor 2014 15:15
Drejtsia nuk bhet vetm n gjykata!.. Nga padrejtësitë,
e di çdo njeri,
se s'është veç Gjykata,
që bën drejtësi.... [Lexo te gjithin]
komente (7)
30 Shtator 2014 15:40
ndrr... Ëndërr-o moj ëndërr,
gjumin se ç'ma prishe,
m'i përplase krahët,
si një dallandyshe... [Lexo te gjithin]
komente (0)
30 Shtator 2014 15:40
Nj vnd pa drejtsi sht dhe m keq se xhungla m e errt Vuan shpirti i poetit,
si në stinë të gjatë mortore,
kur arrogancë e pushtetit,
shtyp liritë njerëzore!.. [Lexo te gjithin]
komente (14)
27 Shtator 2014 14:34
Si Formul e Pagzimit.. Me fjalinë Rama-Meta,
që të gjithë janë shurdhuar,
por tani-or tungjatjeta,
dhe Kokëdhima është shtuar!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
27 Shtator 2014 14:34
Reforma fillon nga koka-jo nga bishti! (Pjesa e Dytë)

Këtu mund të hidhen,
realisht ca hapa,
nëse mazhoranca,
nuk bën hapa mbrapa!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
26 Shtator 2014 14:08
Gjer m tani Rama s'ka br asgj m t mir se Zahon! Eh-mor Zaho xhani,
foshnja xhevahir,
të lindi babai,
në kohë të vështirë!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
26 Shtator 2014 14:08
Dy grushta s'vlejn sa katr t vrar dhe miliona euro t vjedhura!.. (Si një opinion)

Një vit edhe pak,
këtu ka kaluar, 
dhe pushteti i djeshëm, 
veten s'ka pastruar!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
25 Shtator 2014 14:12
Dhe njmij premtime s'vlejn sa nj vepr... (Pak e nga të gjitha..)

Se turp kombëtar,
është drejtësia,
e kam thënë me kohë,
në vargjet e mia.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
25 Shtator 2014 14:12
Kur dhuna verbale nxit dhunn e hapur.. (Si një opinion)

Tash për opozitën,
kanë ndryshuar kushtet,
se u vërtetuan,
pëllëmba dhe grushtet!.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
24 Shtator 2014 14:09
Liria... (Jo vetëm për vete)

Sa kohë njeriu është i gjallë,
i lidhur është me zinxhirë,
një re e zezë i nxin në ballë,
dhe asnjëherë nuk është i lirë.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
24 Shtator 2014 14:08
Nj Matriarkat i palavdishm! Për guvenatorin e ri,
është hapur procedura,
dhe ne në memorjen tonë,
mendojmë gra edhe burra!.... [Lexo te gjithin]
komente (14)
23 Shtator 2014 15:03
N Kohn e Enverit, ktu populli qe Zot! As tani-as në rini,
kurrë s'kam qënë një komunist,
por pështyj me neveri,
mbi rendin kapitalist!.. [Lexo te gjithin]
komente (27)
20 Shtator 2014 14:20
Pa titull.. Është pulë e urtë,
që bën koqevenë,
po është kokoshi,
që bën gurgulenë!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
20 Shtator 2014 14:19
N Shqipri-Pavarsi e plot baraz me anarshi t plot! (Si një opinion)

Nuk e di në Botë,
ç'quhet pavarësi,
se këtu përkthehet,
thjesht në anarshi!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
19 Shtator 2014 15:15
Lirika Kryevepra..

O zonjë fisnike dhe e ëmbël,
o dritë që vetëtin në qelqe,
kanë thënë që jeta është një ëndërr,
po imja ishte shumë e keqe!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
19 Shtator 2014 15:14
Edhe Paps i ka mbetur ora tek komunizmi?! (Si një opinion)

Na shurdhuan paq,
me këtë muzikë,
Papa shkon kudo,
ku ka katolikë!.. [Lexo te gjithin]
komente (18)
18 Shtator 2014 14:12
Rama i lau duart me drejtsin!.. Dhe në fakt ka ndodhur,
ajo që s'mendohej,
se si Edi Rama,
shpejt do të dorëzohej!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
17 Shtator 2014 18:51
Fundi i Bots nuk do na vij nga jasht! Me fundin e Botës,
shpesh herë na kanë lodhur,
por fundi-vërtetë,
asnjë herë s'ka ndodhur!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
17 Shtator 2014 18:51
Ktu punon (shkatrron) vetm INUK-u dhe Sala! Në vatanin tënë,
meqë erdhi fjala,
po punojnë vetëm,
INUK-u dhe Sala!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
17 Shtator 2014 18:50
Burgun e Fullanit po e bn Golemi! Fullhanin e ktheu,
Maksi në shtëpi,
ndërsa Elivari,
mbeti në qeli!..
 .. [Lexo te gjithin]
komente (3)
16 Shtator 2014 14:51
E vetmja vajz... Ka kjo Botë vajza plot,
që me shpirt më duan mua,
po në gjithë këtë Botë,
je e vetmja që unë dua!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
16 Shtator 2014 14:50
O Zot! Sa zhurm pr kaq pak gj! Kanë mbi një muaj,
koha kaq më del,
që Rama me Bashën,
po bëjnë duel!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
14 Shtator 2014 14:48
Akuzat e Berishs kundr Rams,t trasha,bajate,djallzore dhe t dshpruara.. Në ceremoninë e radhës, në përkujtim të vrasjes së Azem Hajdarit, pikërisht tek vëndi ku ai u qëllua në rrethana të dyshimta dhe të diskutueshme, duhet të sundonte paqja dhe solemniteti, respekti dhe vlerësimi për Azemin... [Lexo te gjithin] komente (2)
14 Shtator 2014 14:46
I egr si nj shpellar! Pyetja e vjetër,
na vjen vetvetiu,
përse kaq i egër,
është xha Saliu?!.. [Lexo te gjithin]
komente (21)
13 Shtator 2014 14:15
Epigrame dhe vargje t tjer Pa titull

Kur përballë të del luani,
fati bëhet mysibet,
por në çast bëhet dermani,
o të ha-ose e vret!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
13 Shtator 2014 14:13
A do ta shpiki Rama modelin e tret ekonomik?! Ç'po ja thotë bilbili,
dale-ta dëgjojmë,
se na thotë që punët,
këtu do ndryshojnë!.... [Lexo te gjithin]
komente (11)
12 Shtator 2014 14:37
E trishtuar-por e vrtet! Kur shikoj se si njeriu,
bën pa fund kaq të këqia,
çuditem në të vërtetë:
"Si lindi nga dashuria?!".. [Lexo te gjithin]
komente (6)
12 Shtator 2014 14:37
A s'mjafton 23 Qershori ?!.. (Pjesa e Dytë)

Kjo qeveri do të bëjë,
nga mosdija dhe gabime,
por jam i sigurt se kurrë,
përmbi popull s'do bëjë krime!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
11 Shtator 2014 15:23
Nj guvernator nga jasht- nj zgjidhje n panik!. (Si një opinion) Këto ditë kanë qënë të ngarkuara me ide ..... [Lexo te gjithin] komente (5)
11 Shtator 2014 15:22
A nuk mjafton 23 Qershori?! (Pjesa e Parë)

PD në shtëpinë e re,
ndërroi suvanë dhe pllakat,
duket histori e largët,
"Një Milionë Shuplakat!".. [Lexo te gjithin]
komente (6)
10 Shtator 2014 14:06
Nj rrfim i sinqert!.. Në greminë të kësaj jete,
unë shoh dritën dhe tek honi,
ndaj dhe nuk shkrova për vete,
po për juve që s'shikoni!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
10 Shtator 2014 14:05
Guvernatori n detyr: M mir djepja bosh, se shejtani brnda! Burgun nuk ta deshëm,
po ta them garant,
po ti u tregove,
si shumë arrogant!... [Lexo te gjithin]
komente (10)
9 Shtator 2014 14:45
Si ikona! Në çdo frymëmarrje ndjej aromën,
e trupit tënd prej trëndafili,
të mbaj në zëmër si ikonën,
që nuk i shuhet kurrë kandili!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
9 Shtator 2014 14:44
Pr far pamvarsie m flet -o Nishan mavria?! Më në fund një fjalë,
tha Nishan mavria,
për të kryesore,
është pamvarsia!.... [Lexo te gjithin]
komente (16)
7 Shtator 2014 16:12
M rnt nj pik!.. Kisha hapur degët,
baçe më baçe,
më rëntë një pikë,
si s'të vura re?!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
7 Shtator 2014 16:11
Guvernatorin e ri t BSH s'mund ta zgjedh SHQUP-i! Tani që Fullani,
u lidh me zinxhira,
Lulka po na thotë,
vetëm marrëzira!.... [Lexo te gjithin]
komente (18)
6 Shtator 2014 16:52
Zmrat binjake Kështu qënka thënë,
kështu qënka shkruar,
më mirë fukareshë,
se e dashuruar... [Lexo te gjithin]
komente (4)
6 Shtator 2014 16:51
M'u bre ndrr n gjum!.. M'u bëre ëndërr në gjumë,
sikur m'u mbyte në lumë,
nëpër dallgë e nëpër shkumë,
të qava-të qava shumë!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
6 Shtator 2014 16:50
Q nga Skndrbeu e gjer tek Rama jan shar t gjith !... Edhe po të jetë,
me flori i larë,
këtu s'do të mbetet,
asnjë pa u sharë!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
5 Shtator 2014 13:23
Labova nj rrz mali! Labova një rrëzë mali,
shokë ç'do na marrë malli,
për të bukurën Odrie,
gjithë lisa-gjithë hije!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
5 Shtator 2014 13:21
Rama humb prkrahs, por Basha s'i ka fituar (Pjesa e dytë)

Se koha ka qënë,
shumë deçizive,
dhe asnjë reformë,
s'ka qënë selektive!.... [Lexo te gjithin]
komente (14)
4 Shtator 2014 14:48
Fatkeqsisht Basha po shpaloset edhe si nj Injorant Apokaliptik!... Nuk mund ta mohoj faktin që Basha ka një ekuolencë të natyrëshme, por ndonjëherë monotonia e kësaj ekuolence të jep përshtypjen sikur ky Ciceron thotë ato që ka mësuar përmëndësh.. [Lexo te gjithin] komente (5)
4 Shtator 2014 14:23
Rama humb prkrahs, por Basha s'i ka fituar (Satirë politike)

Po them-sikur zgjedhjet,
të zhvillohen sot,
E Majta sa ç'mori,
nuk do merrte dot!.... [Lexo te gjithin]
komente (17)
3 Shtator 2014 15:11
Poeti dhe Pranvera... (Marrë nga libri "Si Mona Liza")
 
Dhe Shkurti derën mbylli,
tani i thonë Mars,
Pranvera-kjo Pranvera,
si virgjëreshë u mbars... [Lexo te gjithin]
komente (3)
3 Shtator 2014 15:11
Padront e Shqipris duan t bhen shrbtor!... (Gjysëm sarkazmë)
 
Betimin që bëri Rama,
s'ka mundësi që ta harroni,
shërbëtore-qeveria,
dhe ne me demek-Padroni!.... [Lexo te gjithin]
komente (11)
2 Shtator 2014 14:19
Arben Duka-ose gjeniu i liriks Hysni Milloshi, një tjetër poet i mrekullueshëm lirik dhe epik, në studimin e tij, që është botuar si parathënie në librin "Aromé vajze", e ka portretizuar poetin Arben Duka si Mbretin e Lirikës. Por ai nuk pati fatin të lexonte librin e sapobotuar të Arbenit "Si Mona Liza"... [Lexo te gjithin] komente (3)
2 Shtator 2014 14:19
Kot ja fut-o Brae! Kuvndi mund t shkarkoj dhe Nishani Dhe Shtatori erdhi,
me ditë të nxehta,
ndaj do të vazhdojmë,
me tema të lehta!.. [Lexo te gjithin]
komente (12)
31 Gusht 2014 15:03
Kur do bhet Lufta e Fundit, t'u jap fund t gjitha luftrave n Bot?! Rrotullimin shekullor,
Botës do ne nuk ja prishim,
gjithë mjerimin njerëzor,
vetëm pak sa e gërvishim!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
31 Gusht 2014 15:02
T vrtetn kur s'e themi, kot q rrojm e kot q jemi!.. Nga askush s'marr udhëzime,
unë bëj opozitën time,
nuk jam i zoti për lustër,
kur jeta të ha si bushtër!.. [Lexo te gjithin]
komente (10)
30 Gusht 2014 14:17
Popullin edhe mund ta mrzitsh,por nuk duhet ta zmrosh!.. Njeriu kur s'ka një punë,
mërzitet-por dhe mësohet,
po kur ka dhe ti ja merr,
e sigurt që zëmërohet!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
30 Gusht 2014 14:16
S'jam Anti-grek, por Anti-fashist Fashistët më kanë shpallur "NON GRATA" në Greqi!. Qysh para dy-tri ditësh, është hapur në Greqi dhe shkruar vetëm në greqisht një adresë e organizuar vetëm kundër meje... [Lexo te gjithin] komente (17)
29 Gusht 2014 15:18
Po me Aurel Plasarin 'patn xhanm?! Nuk e kam takuar kurrë Aurel Plasarin, nuk kam folur ndonjëherë në telefon me të, nuk kam shkëmbyer ndonjë mesazh në rrjetet sociale... [Lexo te gjithin] komente (9)
29 Gusht 2014 15:17
Makutria!.. Ka vuajtur dhjetra shekuj,
dhe do vuajë njerëzia,
gjersa në të njëjtën rrugé,
ecën dhe makutëria!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
28 Gusht 2014 15:05
E drejta e autorit dhe sistemi i kalbur! Kam aq shumë kohë që po luftoj për përfitimin e të Drejtës së Autorit, në këtë vend vërtetë të nëmur, sa po të isha nisur me këmbë me siguri do kisha shkuar deri né Hëné dhe do isha kthyer prapë në tokë... [Lexo te gjithin] komente (8)
27 Gusht 2014 14:04
Nj Perndi si Djego Maradona! (Në vënd të një kushtimi) 

E dini që Maradona,
që prej Zotit e ka farën,
idhullin e tij në jetë,
ka Ernesto Çe Gevarën!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
27 Gusht 2014 14:03
Pas Fullanit kemi Politik e Drejtsi pa moral Sot, pas Fullanit, kemi-Parlament pa moral, president pa moral, drejtësi pa moral!

Për Fullhajnin-Qeveria,
seriozisht hiç nuk u ndal,
kjo tregon se Qeveria,
si Fullhajni s'ka moral!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
26 Gusht 2014 15:14
S'mund t themi: "Kshtu funksionon!" dhe t dorzohemi! Për padrejtësitë,
shpesh kam vënë piskamën,
ndaj sot këto vargje,
i kam veç për Ramën!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
26 Gusht 2014 15:13
Ju lutem : "Mos m shani nga Rilindja!." Kjo që do t'ju rrëfej më poshtë nuk është as e stisur dhe as e fantazuar, po ngjarje e vërtetë që mua -si për ironi-më ndodh çdo ditë, biles disa herë në ditë...... [Lexo te gjithin] komente (18)
24 Gusht 2014 14:05
BABA NISHANI FLET NGA BABA TOMORI PR PUN TERRITORI! (Pjesa e Dytë) 

Mos ja qani hallin,
Nishan shakatorit,
sepse dje u ngjit,
në mal të Tomorrit!.. [Lexo te gjithin]
komente (25)
23 Gusht 2014 14:30
I braktisur! Dhe pse për Zotin-Jezu Krishti,
ishte i mbushur plot besim,
i tha në kulm të dëshpërimit:
"Pse më braktise-Ati im?!.".. [Lexo te gjithin]
komente (1)
23 Gusht 2014 14:29
O t ik Kuvendi,o t ik Nishani.. (Pjesa e Parë)

Nuk se u harrua,
Banka dhe Fullani,
po tani me bote,
ka dalë dhe Nishani!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
22 Gusht 2014 14:28
Lamtumir, i dashur Ardian Osoja! Lajmi i hidhur-në mesnatë,
më ka dhëmbur gjer në eshtër,
vdekje zeza është e gjatë,
jeta është një gënjeshtër!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
22 Gusht 2014 14:28
Pushteti-paraja dhe lavdia! (Një temë për debat, por jo për humor)

Duhet për reputacionin,
jetë e tërë për ta ndërtuar,
por mjafton vetëm një çast,
atë për ta shkatërruar!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
21 Gusht 2014 14:46
Dashuria sht kudo! Dhe pse lashë aty,
gjithë ditët e mia,
ende nuk e di,
ç'është dashuria?!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
21 Gusht 2014 14:46
Berisha, kt vit, na la pa rekord noti!.. Pritëm gjithë beharin, 
po pritëm më kot, 
të thyente Sala, 
rekordin në not!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
21 Gusht 2014 14:45
Krishti tha: "Kush nuk ka mkate, t hedhi gurin i pari!." Mbase dhe e dini, 
se në Botë dikur, 
ka qënë si dënim, 
dhe vrasja me gurë!.. [Lexo te gjithin]
komente (15)
20 Gusht 2014 14:14
E t tjera-e t tjera.. Këndon e s'pushon bilbili,
në avaz që ka përhera,
shpëtoi UETI dhe Çili,
e të tjera-e të tjera!... [Lexo te gjithin]
komente (8)
19 Gusht 2014 14:33
Kshilli i Banks-ose Gjasht Mamutht e korrupsionit! Thashë se këtë Gusht,
s'do sosej poema,
se në këtë vapë,
s'do gjeja dot tema!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
19 Gusht 2014 14:32
Nj dialog ordinersh nuk mund t quhet nj skandal seksi! ( Temë për debat)

Në Sarandë skandal,
s'ka sipas Arbenit,
mediat kot më kot,
i bien legenit!.. [Lexo te gjithin]
komente (22)
17 Gusht 2014 15:01
Ku je Koo vettima?! More shoku Kokëdhima,
të kishim si vetëtima,
dhe pa mandat deputeti,
të kishim si dallgë deti!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
17 Gusht 2014 15:00
Siguria e jets-si e nj vendi n luft! (Në vënd të një opinioni)

Nuk kemi ç'të themi,
më për Shqipërinë,
ku vrasjet dhe dhuna,
janë bërë një rutinë!.. [Lexo te gjithin]
komente (14)
16 Gusht 2014 14:35
Dashuris s'i shpton dot!.. O njeri-bëj çfarë të duash,
por do të mundohesh kot,
se vdekjes dhe dashurisë,
asnjëherë s'i shpëton dot!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
16 Gusht 2014 14:34
Kshilli i Banks-ose FULLANRIA! Se ç'u mblodh Këshilli,
për herën e dytë,
po ndonjë të mirë,
nuk nxorri në dritë!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
15 Gusht 2014 14:23
Shptona-o Zot! Në të gjithë Botën,
po dëgjoj dhe sot,
lutjen drithëruse:
"Shpëtona-o Zot!".. [Lexo te gjithin]
komente (2)
15 Gusht 2014 14:22
E t tjera-e t tjera.. Sot në katërmbëdhjet’ Gusht,
në kulmin e saj është vera,
vlon debati për një grusht,
e të tjera-e të tjera!.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
14 Gusht 2014 14:05
Po ktu morali s'e ka hi kollaj!.. (Nga cikli i ‘Fullanërisë’-Pjesa e Nëntë)

Sot kemi moralin, 
që la Sali zgjyra, 
që edhe kur vrau, 
s'iku nga detyra! .. [Lexo te gjithin]
komente (6)
14 Gusht 2014 14:04
Pikllim pr Martin Pllumb Shanen (Në njëvjetorin e ikjes nga kjo jetë)

Juve që këtu kaloni,
rrini pak edhe lotoni,
këtë Yll të bukurisë,
Martin Shanen sa një lis!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Gusht 2014 14:06
Morrat e Qipros po na pickojn! Them ka ardhur fundi i Botës,
të vësh kujën është pak,
se dhe Qiprua-Shteti morr,
kërkon gjak dhe vetëm gjak!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
13 Gusht 2014 14:06
Banka e Fullanit-Vjedhje, Babzi, Nepotizm dhe Arroganc! (Pjesa e Tetë)

Ligji s'ka fiksuar,
asgjë më përpara,
se s'mund të mendohen,
të tilla hatara!.. [Lexo te gjithin]
komente (14)
12 Gusht 2014 14:11
Banka e Fullanit-Vjedhje, Nepotizm dhe Arroganc! Nuk e di kur do shpëtojnë,
shqiptarët prej kësaj bloze,
po pse bëhen peticione,
për një gjë kaq skandaloze?!.... [Lexo te gjithin]
komente (4)
12 Gusht 2014 14:11
Njerz! Protestoni pa frik; t paktn "Rilindja" nuk na vret! Protestat s'duhet të ndalen,
dhe pse vapë shumë ka vera,
dhe jo vetëm për Fullanin,
por dhe për çështje të tjera!.. [Lexo te gjithin]
komente (10)
10 Gusht 2014 21:23
Banka e Fullanit (Fillimi i Pjesës së Shtatë)

Eh-mor popull-popull ziu,
t'u bë Fullani peshqesh,
politika bën pushime,
e ti proteston në shesh!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
10 Gusht 2014 21:22
Banka e Fullanit-Vjedhje, babzi dhe nepotizm i pashoq (Pjesa e gjashtë)

Sikur të qe Meksi,
sot Guvernatore,
ç'do të thoshte vallë,
Shtëpia Qëndrore?!.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
9 Gusht 2014 14:54
Dashurin ma bre dm! Kot ma bëri zemra "Bam!",
se ti ma bëre haram,
dëm ma bëre dashurinë,
dhe më prishe vashërinë!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
9 Gusht 2014 14:53
Banka e Fullanit-vjedhje, babzi dhe nepotizm i pashoq Që fare mos dalim,
edhe sot nga tema,
po të ikte Fullua,
do mbyllej poema!.... [Lexo te gjithin]
komente (7)
8 Gusht 2014 14:35
Nusja apo Hna?.. Sonte veç dy drita,
ndriçojnë-o shokë,
Hëna lart në qiell,
nusja poshtë në tokë!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
8 Gusht 2014 14:34
Banka e Fullanit-Vjedhje, babzi dhe nepotizm i pashoq Këshill i Mbikqyrjes,
dje na qënka mbledhur,
po aspak Fullanit,
zëri s'i është dredhur!.... [Lexo te gjithin]
komente (5)
7 Gusht 2014 15:02
Jeta dhe vdekja.. Unë për hir të së vërtetës,
e kam kuptuar qëkur,
se heq nga kështjellë e jetës,
ditë pas dite nga një gur!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
7 Gusht 2014 15:02
Banka e Fullanit-Vjedhje, babzi dhe nepotizm i pashoq Po ende Fullani,
del e flet serbes,
se gjithë politikën,
ka futur në thes... [Lexo te gjithin]
komente (8)
6 Gusht 2014 15:11
Dm ma bre dashurin!.. Sa të desha unë Tynë,
dhe më shumë nga Perëndinë,
po ti ma prishe rininë,
dëm ma bëre dashurinë!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
6 Gusht 2014 15:10
Banka e Fullanit-Vjedhje, babzi dhe nepotizm i pashoq Këta qelbësira,
ngado që ta marrësh,
na i vunë vulën,
si një komb kusarësh!.... [Lexo te gjithin]
komente (8)
5 Gusht 2014 14:46
Banka e Fullanit-Vjedhje, babzi dhe nepotizm i pashoq Po tani Kuvëndi,
qënka në siklet,
mandati i Fullanit,
qënka shtatë vjet?!.. [Lexo te gjithin]
komente (12)
3 Gusht 2014 14:32
Ti q m smure.. Si xhind i tërbuar,
rrugën se ç'ma zure,
me një të vështruar,
bo-bo ç'më sëmure!.... [Lexo te gjithin]
komente (2)
3 Gusht 2014 14:31
Pak e nga t gjitha.. Në datën një gusht,
në ditën e plazhit,
më çuditi shumë,
ikje e Celibashit!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
2 Gusht 2014 15:07
Filxhani lar me boj.. Filxhani larë me bojë,
kesha mall pa të kërkojë,
o moj vetulla mazia,
të dojë nga bukuria!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
2 Gusht 2014 15:07
E sigurt q Territorialja do t votohej.. Thamë para ca kohe,
dhe asgjë s'lëvizi,
se do ta votonte,
dhe Shpëtim Idrizi!.... [Lexo te gjithin]
komente (3)
1 Gusht 2014 15:01
Si kometa!.. I dola botës në fund,
po si Ty s'gjeta gjëkund,
se ti je si një kometë,
del një herë në njëqind vjetë!.... [Lexo te gjithin]
komente (2)
1 Gusht 2014 15:01
Parlamenti sht i pari.. Njëshi i Shqipërisë,
ç'është e vërteta,
s'është Bujar Nishani,
po është Ilir Meta!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
31 Korrik 2014 14:42
Moj balukeverdha!.. Erdhi dita u martove,
moj balukeverdha,
bëre dasëm e s'më ftove,
po unë fshehur erdha!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
31 Korrik 2014 14:41
Vjedhja e thesarit t banks-nj turp kombtar! Nuk qe vjedhje e bankës,
mision i pamundur,
shteti nga themelet,
duhej të qe tundur!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
30 Korrik 2014 14:44
Sa zgjat dashuria?! Sido që të thonë,
sido të vërtiten,
në mos herët-vonë,
dy njerëz mërziten!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
30 Korrik 2014 14:44
Intervista idiote tek dera e kishs dhe xhamis!... Politikët tanë,
janë vërtet çudi,
japin intervista,
në kishë e xhami!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
29 Korrik 2014 14:52
'po ja thot bilbili pak e nga t gjitha! Ç'po ja thotë bilbili,
këngë shumë të mira:
"Në vatanin tënë,
po ndodhin çudira!".. [Lexo te gjithin]
komente (10)
27 Korrik 2014 14:37
Mbaje fort at q ke.. Mbaje fort atë që ke,
mos ja hidh fjalët si gurë,
se të ikën kur s'e sheh,
e kërkon e s'kthehet kurrë!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
27 Korrik 2014 14:36
E kaluara, fallco-humant dhe Rahman Perllaku.. Të sotmen dhe mundet ta jetosh,
për të nesërmen mund të fantazosh kot,
por të shkuarën-sado të luftosh,
është e pamundur-nuk e ndryshon dot!.. [Lexo te gjithin]
komente (10)
26 Korrik 2014 14:09
Dashuria nuk mbaron.. Edhe oqeanet,
e kanë një kufi,
vetëm ti s'mbaron,
o-moj dashuri!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
26 Korrik 2014 14:09
Makutria dhe babzia t bjn kriminel.. Ka shkallë e ngjyrime,
dhe makutëria,
forma më e lartë,
është babëzia!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
25 Korrik 2014 14:46
Berisha-ky ekspert i zarfit!.. Berisha është mjeshtër,
doni apo s'doni,
e di se në ç'rrugë,
ecën korrupsioni!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
24 Korrik 2014 14:33
Sa her dashurojm?! S'jam prag pleqërie,
s'jam as dhe i ri,
po nuk mund të bie,
më në dashuri!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
24 Korrik 2014 14:33
Kusart e shtetit!.. Dhe për ndonjë javë,
lajme do të kemi,
pastaj fillon Gushti,
dhe s'kemi ç'të themi!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
23 Korrik 2014 14:14
Cubat e internetit! Me gënjeshtra kurrë,
veten s'e gënjej,
se e di shumë mirë,
kush jam e sa vlej!.. [Lexo te gjithin]
komente (10)
22 Korrik 2014 14:16
I dashur Hashim Thai, mos krko virgjresha n bordello! Edhe pse në zgjedhje,
mblodhe goxha drithë,
ty kundër të dolën,
o Thaçi-të gjithë!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
22 Korrik 2014 14:15
'po ja thot bilbili pak e nga t gjitha!.. Dje ishte e Diel,
vapa digjte gurrë,
po bilbil mavria,
dot nuk pushon kurrë!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
20 Korrik 2014 14:36
Mos ish dashuria!.. Dritë mos kishin yjet,
ne do t'i ndriçonim,
se nuk kishim djemtë,
ku t'i krahasonim!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
20 Korrik 2014 14:35
'po ja thot bilbili pak e nga t gjitha!.. Ç'po ja thotë bilbili,
në mal e në kodër,
s'ndahet nga ekrani,
një Halimkë e Vogël!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
19 Korrik 2014 14:38
Moj Kristina n Himar! Himara ka bukuroshe plot,
si manushaqe dhe trëndelina,
po thotë një miku im: "Zot-o Zot!",
nuk ka më të bukur nga Kristina!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
19 Korrik 2014 14:37
'po ja thot bilbili pak e nga t gjitha! Ç'po ja thotë bilbili,
mbi një degë murizi,
thamë se do t'i shtohej,
reformës Idrizi!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Korrik 2014 14:28
Magjia.. Shpesh më thua ti:
"S'ke nga të më luash,
do të bëj magji,
mua të më duash!..".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Korrik 2014 14:28
'po ja thot bilbili pak e nga t gjitha.. Ç'ja thoshte bilbili,
poshtë e nga Dhërmiu,
në një konferencë,
doli xha Saliu!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
17 Korrik 2014 14:20
Ty t puthi vetm deti!.. Kur në breg të detit dole,
asnjeriu nuk i fole,
ca nga Ty e ca nga deti,
në grykë fjala na mbeti!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
17 Korrik 2014 14:19
Bashkim Finua, reforma dhe Shptim Idrizi!.. Finua bëri deklaratë,
Bashkimi që e kam mik,
se do votohet "Reforma",
në njëzet e tri Korrik!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
16 Korrik 2014 14:06
Jam kusar nga Labria.. Jam një djalë e goxha djalë,
po kam namin e kusarit,
nga Ty nami më ka dalë,
hënë e bukur e beharit... [Lexo te gjithin]
komente (0)
16 Korrik 2014 14:06
Topi ka t drejt. Kjo klas politike nuk e meriton BE-n! Në një mëndje jam me Topin,
për atë që deklaron,
se kjo klasë politike,
BE-në s'e meriton.... [Lexo te gjithin]
komente (7)
15 Korrik 2014 15:13
Fuqia e besimit.. Mos mendo që je i humbur,
dhe kur fati bëhet dreq,
se asgjë s'është e pamundur,
dhe në çastin më të keq!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
15 Korrik 2014 15:12
'po ja thot bilbili pak e nga t gjitha!.. Ç'po ja thotë bilbili,
zog me zë të bukur,
se kishte ca kohë,
që këtej s'qe dukur!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
13 Korrik 2014 14:14
Pikllim pr Baftjar Dobin n njvjetorin e ikjes... Kam dhjetë vjet që vuaj,
si në ferr të zi,
dhe sot do të shkruaj,
baladën për Ty!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
12 Korrik 2014 14:13
Dyert e jets.. Në mëngjes sa çelet dera,
çelet lulja urtë e butë,
po vjen nata-si përhera,
edhe lulen e këput!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
12 Korrik 2014 14:13
Berisha-president nderi me nj histori turpi.. Po përhapet lajmi,
në gjithë këtë vapë,
se Sali Berisha,
do rikthehet prapë!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
11 Korrik 2014 14:30
Fillim elegjie.. Qaj për fatin tim,
qaj për fatin tënd,
se kur ikim-marrim,
veç dy metra vënd!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
11 Korrik 2014 14:29
Largimi i Nishanit nga Presidenca-nj emergjenc civile! Dhe është krejt zbuluar,
pa çadër e blind,
se nuk përfaqson,
as tridhjetë përqind!... [Lexo te gjithin]
komente (5)
10 Korrik 2014 14:13
Do t bhem hija jote Dua shumë-po dot s'të fal,
kokën pas s'e ktheve ti,
takohet mali me mal,
jo njeriu me njeri!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
10 Korrik 2014 14:12
Largimi i Nishanit nga Presidenca-nj emergjenc civile! S'e gjykoj ministrin,
s'them: "Si është e mundur?!”
që me KLD-në,
çdo betejë ka humbur.... [Lexo te gjithin]
komente (6)
9 Korrik 2014 18:37
Pr Abigen.. Shoku im i ngushtë s'është poet,
dhe veç për hatrin tim lexon poezi,
s'është poet-po në të vërtetë,
shpesh më befason me fantazi.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
9 Korrik 2014 18:36
Martesa.. Si kështjella majë mali,
dyer e mure të rënda,
kush është brënda-don të dali,
kush është jashtë don të hyjë brënda!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
9 Korrik 2014 18:19
Lazarati shkmb Sopoti, kush t tha q s'je i zoti!.. U bë Lazarati,
një fshat shumë i zoti,
se blinte gjithçka,
me hashash Sopoti.

Një fshat shumë i zoti,
ku qe vrarë frika,
me hashash qe blerë,
edhe politika!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
8 Korrik 2014 14:30
Sy xhixha.. Kudo vija-kudo shkonja,
më ndiqje si cicëllonja,
fap e fup lëshoje dritën,
edhe natën-edhe ditën.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
8 Korrik 2014 14:29
Lazarati shkmb Sopoti, kush t tha q s'je i zoti?!.. Eh-mor Lazarat,
që t'u prish magjia,
hashashi t'u shkul,
por jo policia!

Me Pjesën e Gjashtë,
po vazhdojmë ne,
po ty-Lazarat,
të bënë kallame!.... [Lexo te gjithin]
komente (19)
6 Korrik 2014 15:03
Knga e fundit.. E fundit këngë është kjo,
i fundit drithërim,
magjia jote u venit,
u ftoh në shpirtin tim... [Lexo te gjithin]
komente (19)
6 Korrik 2014 15:02
Grekut detin jo se jo, por t na kthej amrin.. Deti i ka mbetur Ramës,
në dorë si dopjo gjashta,
se qeveria që shkoi,
ka lënë litarin përjashta.... [Lexo te gjithin]
komente (12)
5 Korrik 2014 14:36
Aty ku Ligji sht i barabart pr do njeri.. Lajmi qe goxha i madh,
por s'u shokua njeri,
kur Franca i hodhi prangat,
presidentit Sarkozi.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
5 Korrik 2014 14:36
Injoranca ju turr dhe Sknderbeut!.. Një injorancë-një hakërim,
po ulërin e po merr dheun,
një injorancë në vendin tim,
tani po shan dhe Skënderbeun!.... [Lexo te gjithin]
komente (5)
4 Korrik 2014 15:12
Ka kafsh q vdesin dhe njerz q ngordhin.. Shqiponja është simboli ynë,
mbi këto troje është një Zot,
kur shkon nga jeta dhe mbyll synë:
"Shqiponja ngordhi!"-s'themi dot!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
4 Korrik 2014 15:11
Deliri i Lulashit dhe zbulimi i vots s lir!.. O Lulash i Vocërr,
o Lulash i mirë,
gjithandej po flet,
për votën e lirë!.... [Lexo te gjithin]
komente (5)
3 Korrik 2014 14:54
Lodr e bukur.. Kaluan nuk e di sa vite,
nga ajo kohë e bardhë rinie,
kur me një zë të ëmbël drite,
o-sa të dua-the-ta dije!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
3 Korrik 2014 14:53
Kush jan bost e drogs, oj Jozefin?.. E ndjek shpesh Eni Vasilin,
se e kam mbesë nga Labova,
dhe për të marrë ndonjë temë,
një natë Topallin dëgjova.... [Lexo te gjithin]
komente (7)
2 Korrik 2014 15:26
T njoh.. Dhe pse të dhanë goxha pozitë,
mua mos m'u kapardis,
të njoh mirë-ndaj dhe të them:
"Nuk bëhet rigoni lis!..".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
2 Korrik 2014 15:25
Ftesa e BE-s pr negociata-nj kompromis politik q jo t gjith e kuptojn.. "Kupës së artë" të asaj Ftese,
që të gjithë i janë turrur,
se vendi ynë sot për sot,
s'ka shumë gjëra për t'u mburrur!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
1 Korrik 2014 12:44
Poezi Irlandeze "Mos vidhni!" Zoti na thotë: Mos vidh!
Mos vidh të them dhe unë tyja,
po nëse pa vjedhur s'rri dot,
të lutem vidh brengat e mia!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
1 Korrik 2014 12:44
Noli sht shum m i madh se nj kish e vogl n Elbasan.. Për Nolin e Madh,
kam thënë dhe më parë,
burri më i ndritur,
i Kombit Shqiptar.... [Lexo te gjithin]
komente (3)
1 Korrik 2014 12:44
Kush e pagoi koncertin tallava tek Liqeni?.. Për Ftesën e Bisedimit,
u bënë festa të mëdha,
njëra me muzikë klasike,
tjetra thjesht me tallava..
 .. [Lexo te gjithin]
komente (6)
29 Qershor 2014 13:57
Era e hudhrs.. A e dini ju-o njerëz,
një fjalë plot ëmbëlsirë:
"Erë e hudhrës e mbyt keq,
dhe parfumin më të mirë!..".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
29 Qershor 2014 13:56
Reforma territoriale, jo pr qllime elektorale.. Për një ndarje të re administrative,
në Republikën e Shqipërisë,
në këtë faqe e kam hedhur idenë,
disa kohë përpara qeverisë.... [Lexo te gjithin]
komente (2)
28 Qershor 2014 14:17
Un jam rob i bukuris… I përpi hiret e tua,
po s'ndihem aspak në faj,
unë të bukurën e dua,
them se jam një rob i saj... [Lexo te gjithin]
komente (1)
28 Qershor 2014 14:16
Si do t jet Bota pa mua?! Është herë e parë, mbas dhjetë muajsh në këtë faqe, që materiali kryesor nuk do të jetë në vargje si zakonisht, po në prozë. Kjo për arsyen e thjeshtë se proza të krijon më shumë hapësirë në shprehjen e mendimeve... [Lexo te gjithin] komente (5)
27 Qershor 2014 14:50
Fuqia e dashuris.. Ti i mbyllur je-në tela,
tela e mure të rënda,
po as zemra-po as shpirti,
jo-mor-jo nuk mbyllen brënda... [Lexo te gjithin]
komente (0)
27 Qershor 2014 14:49
Stina e trbimit… Tani që i thonë,
stinë e përvëlimit,
është shpërndarë gjithkund,
vaksinë e tërbimit.... [Lexo te gjithin]
komente (2)
26 Qershor 2014 14:56
Pr lakuriqt e nats dhe nj vrass n Parlament Ç'po ja thotë bilbili,
siç di vetë ai:
"U bë Shqipëria,
me status të ri!..".. [Lexo te gjithin]
komente (10)
25 Qershor 2014 15:12
"Rilindja" ja doli Sot kam disa tema,
ndaj jamë zënë në lak,
por them-për të gjitha,
të shkruaj nga pak... [Lexo te gjithin]
komente (7)
24 Qershor 2014 15:39
O Lazarati me vul, nga kokosh u bre pul!.. (Pjesa e Pestë)

Shkuan dhjetë ditë,
që lufta ka nisur,
dhe tani aksioni,
quhet i bitisur.... [Lexo te gjithin]
komente (9)
22 Qershor 2014 14:00
O Lazarati me vul, ishe gjel u bre pul!.. Këto ditë kanë qënë,
krejt fenomenale,
me shumë reagime,
në rrjetet sociale.... [Lexo te gjithin]
komente (8)
21 Qershor 2014 14:08
Moisiu ka shkelur mbi besimin e Kushtetuts.. E parë në kuptim formal,
Moisiu s'ka shkelur ligjin,
po në rastin e Mahmutit,
keq e ka graduar zigjin.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
21 Qershor 2014 14:08
I paimagjinushm degjenerimi total i Sali Berishs!.. Duhet të ekzaminohet,
nëse Sala ka vetëdije,
se këto-të dashur miq,
janë shpërthime çmëndurie.... [Lexo te gjithin]
komente (10)
20 Qershor 2014 15:46
Uji dhe zjarri O vashë e bukur,
margaritari,
ti je si lumi,
unë jam si zjarri.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
20 Qershor 2014 15:45
O Lazarati me vul, pr tri dit u bre pul… (Pjesa e Tretë)

Anën policisë,
qind për qind ja mbaj,
se unë e kam shkruar,
dhe himnin e saj.... [Lexo te gjithin]
komente (11)
19 Qershor 2014 14:15
Ishte syri yt.. Buza seç m'u tha,
nga vapa po vuaj,
m’u në buzën tënde,
etjen do ta shuaj... [Lexo te gjithin]
komente (1)
19 Qershor 2014 14:15
O Lazarati me vul, pr dy dit u bre pul! (Pjesa e Dytë)

As dy ditë e pak,
gjithësej ka kaluar,
dhe gjithë Lazarati,
është "i gjunjëzuar"!.. [Lexo te gjithin]
komente (11)
18 Qershor 2014 15:16
Pr nj balt, pr nj tok.. (Pjesa e Tretë dhe e fundit)
 
Herë Çelon-herë Sulltanin,
zëmërngrirë të gjithë shikonim,
veziri i foli prerë:
"Hajde-Çelo-bën zakonin!".. [Lexo te gjithin]
komente (1)
18 Qershor 2014 15:15
O Lazarati me vul, pr dy dit u bre pul!. ​Frymën po mban pezull,
gjithë Shqipëria,
se në Lazarat,
hyri policia!.... [Lexo te gjithin]
komente (15)
17 Qershor 2014 16:42
Pr nj balt-pr nj tok..  Firmosur nga vetë Sulltani,
në Picar erdhi Fermani,
Ferman për Çelo Picarin,
flokëbardhin-kordhëtarin... [Lexo te gjithin]
komente (0)
17 Qershor 2014 16:41
Nj demagog n Presidenc. Si lajm u shënua,
i pari në listë,
Nishan Presidenti,
priti ca grevistë.... [Lexo te gjithin]
komente (7)
15 Qershor 2014 14:31
Pr nj balt-pr nj tok.. A dini gjë për Picarin,
në malet e Labërisë,
që ka lindur burra shumë,
për këngët e trimërisë?.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
15 Qershor 2014 14:31
Shqipria-vnd i pasigurt pr trafikantt.. Opozitë e shkrehur,
në avaz të vjetër,
tani po kërkon,
një "hetimor" tjetër... [Lexo te gjithin]
komente (5)
14 Qershor 2014 14:13
Pa titull.. I bardhë si bora të jesh,
i ndritur-i larë me flori,
prapë do të shajnë-patjetër,
pa sharë nuk mbetet njeri!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
14 Qershor 2014 14:12
Po kapet drog me tonelata- o Lulash gallata! Kapja e drogës s'përbën më lajm,
është kthyer thjesht në rutinë,
s'po kapen vetëm barishte hashashi,
po drogë tamam-heroinë.... [Lexo te gjithin]
komente (5)
13 Qershor 2014 14:05
Pa titull.. Shumë vite të trazuar,
rrojta dhe s'e nxiva faqen,
o sa shumë paskam jetuar,
mes jush që urreni paqen!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Qershor 2014 14:04
Rama poliglot dhe i ditur! Kundër Shqipërisë janë hedhur male balte,
aq sa askujt në mëndje s'i shkon,
dhe sot me mundim malet e baltës,
Edi Rama me të tijtë po i pastron!.. [Lexo te gjithin]
komente (11)
12 Qershor 2014 14:26
Albin Kurti vdiq politikisht!.. Për idealizmin tënd,
patjetër që vija bast,
por ti e braktise veten,
sa t'u dha i pari rast!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
12 Qershor 2014 14:26
Qeveria po punon nn stresin e Brukselit.. Duke zgjidhur vetëm,
detyra shtëpie,
ja kuptoj sikletin,
kësaj qeverie.... [Lexo te gjithin]
komente (4)
11 Qershor 2014 13:55
O Zot, prse m tall?! Kallkan më ngrin në zemër,
o Zot-përse më tall?!
Se shtrihem me një ëngjëll,
dhe zgjohem me një djall.... [Lexo te gjithin]
komente (2)
11 Qershor 2014 13:54
Dua t qesh, por ktu nuk ka asgj gazmore Shumë rrallë kam parë njerëz duke qeshur,
nuk them se arsyen s'e kuptoj dot,
s'kam parë të qeshin burra seriozë,
dhe jo kalamaqë që qeshin kot më kot!.... [Lexo te gjithin]
komente (9)
10 Qershor 2014 15:53
Marshi i hajdutve.. Shqipëria ime,
shqiponjë e plagosur,
vidh e vidh të gjithë,
e ti s'ke të sosur... [Lexo te gjithin]
komente (5)
10 Qershor 2014 15:53
E pabesueshme, por ndodhi.. kaluam tri dit n paqe!.. Kaloi vatani,
ca ditë të qeta,
se këtu s'kanë qënë,
Rama edhe Meta.... [Lexo te gjithin]
komente (6)
8 Qershor 2014 14:27
Dhe hasmi u bind.. Dhe hasmi u bind,
që s'jam dru i shkundur,
ndaj nxitoj si xhind,
s'kam kohë për të humbur.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
8 Qershor 2014 14:27
Presidenti i Ukrains si Papa i Roms! (Shkruar një ditë përpara ceremonisë)

Kryetarë nga gjithë shtetet,
do të shkojnë në Ukrainë,
atje pa shkuar s'do mbetet,
dhe Bujar Nishani ynë!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
7 Qershor 2014 16:10
Pikllimi im ka portretin tnd.. (Kujtimit të paharruar të mbesës sime të shtrënjtë, Ornela Josif Duka) 

I zi Shtatë Qershori-në zemër m'u shkrua,
tridhjet e dy vjet-që syri t'u shua.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
7 Qershor 2014 16:10
Pse s'e hap arkivn-o Saliii?! (Pjesa e tretë)

Ne jemi nga kohët,
si në rrjetë të kapur,
ndaj disa arkiva,
them-se duhen hapur.... [Lexo te gjithin]
komente (3)
6 Qershor 2014 13:01
Pse s'e hap "arkivn"-o Saliii! (Pjesa e dytë)
 
Për punë të BE-së, jemi shumë të 
ndjeshëm, ndaj edhe jashtë
radhe, qe krijim i djeshëm... [Lexo te gjithin]
komente (4)
5 Qershor 2014 17:21
Epigrame Pa titull..
 
Shumë ndodhi në këtë jetë,
nga ty s'varen-o Njeri,
por të jesh me dinjitet,.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
5 Qershor 2014 17:20
KE na tha dje-Qeveria shum mir, drejtsia shum keq, opozita pa kauz
Për Vendin e Kandidatit,
sot nuk jemi më në mjegull,
mësuam ku jemi keq,.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
4 Qershor 2014 14:28
T jesh nj shqiponj! Në malet e larta,
sytë se ç'më mbenë,
aty ku e ka ,
shqiponja folenë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
4 Qershor 2014 14:27
Po pse s'i hap "arkivat", o Saliii?! Për shkak të detyrës,
ti di shumë sekrete,
sa që mund të bëhen,
një arkivë më vete!.. [Lexo te gjithin]
komente (11)
3 Qershor 2014 16:14
Bijt e etrve.. Bijtë e etërve-na thotë Sala,
dhe në kor të gjithë kusarët,
por neve jemi krenarë,
ballëlart për baballarët.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (3)
3 Qershor 2014 16:13
T'i jepet Cezarit far i takon Cezarit (Pjesa e Gjashtë)
 
Nuk ka për Enverin,
një plan të maskuar,
se Enveri kohës,
fort i ka qëndruar!.. [Lexo te gjithin]
komente (12)
1 Qershor 2014 14:21
Mori vendim Progonati!.. Mori vendim Progonati,
të bëhet si Lazarati,
u mblodhën bashkë te sheshi,
nga i gjithë Kurveleshi... [Lexo te gjithin]
komente (4)
1 Qershor 2014 14:20
T'i jepet Cezarit far i takon Cezarit! (Pjesa e Pestë)
 
Koha e Enverit,
iku-por la gjurmë,
gjersa edhe sot,
për të bëhet zhurmë!.. [Lexo te gjithin]
komente (14)
31 Maj 2014 15:37
Nj qyqar me emrin Sali Berisha n cep t varks s Enverit-n Pogradec Ktheje kokën mbrapa,
dhe veten shiko,
o xhaxha Berisha,
mos na provoko!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
31 Maj 2014 15:37
T'i jepet Cezarit far i takon Cezarit! (Pjesa e katërt)
 
T'i thuash të gjitha,
është një hall-për besë,
se pesë dekada,
s'mblidhet në pesë pjesë!.. [Lexo te gjithin]
komente (18)
30 Maj 2014 14:37
T'i jepet Cezarit far i takon Cezarit (Pjesa e Tretë)
 
Këtu Enver Hoxha,
nxiu historinë,
se falas e kishte,
të gjithë shëndetësinë!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
29 Maj 2014 17:06
I njjti skenar q u lojt kundr qeveris s par t Fatos Nanos.. Greva e urisë e punonjësve të larguar nga administrata është pararendëse e shumë grevave të tjera, që po planifikohen në zyrën e plakut të SHQUP-it... [Lexo te gjithin] komente (0)
29 Maj 2014 17:05
T'i jepet Cezarit 'i takon Cezarit (Pjesa e Dytë)
 
Humbamenot kot,
më janë sulur mua,
po unë Enver Hoxhën,
fare nuk e dua!.. [Lexo te gjithin]
komente (15)
28 Maj 2014 12:31
Nj grev urie q nuk sht tamam grev urie.. U bënë tetë ditë nga nisja e grevës së urisë që të gjithë e dimë. Realisht kjo grevë nuk ka ngjallur shumë interes dhe ndjeshmëri në publik edhe për arsye të mungesës së seriozitetit... [Lexo te gjithin] komente (1)
28 Maj 2014 12:31
Kujtimet e nj jete q m iku.. Kujtimet e një jete që më iku,
më vijnë pa furtunë dhe tallas,
sjellin në muzg portretin e një miku,
që shkoi i ri dhe vetëm mbeti pas.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
28 Maj 2014 12:30
T'i jepet Cezarit 'i takon Cezarit!.. E-mor Enver Hoxha,
që të kishim hekur,
o mos kishe lindur,
o mos kishe vdekur!.. [Lexo te gjithin]
komente (23)
27 Maj 2014 16:09
Nuk munda dot-o miq.. Nuk munda dot-o miq,
t'ju ndizja dritë të gjelbër,
se kishim shumë armiq,
dhe ishin shumë të egër... [Lexo te gjithin]
komente (4)
27 Maj 2014 16:09
Homoseksualiteti nuk mund t jet kurr nj kauz!.. (Në vënd të një opinioni)
 
Mendoj se duhet shumë kohë,
dhe koha do eci ngadalë,
që Shqipëria të bëhet,
një vënd për homoseksualë!.. [Lexo te gjithin]
komente (11)
25 Maj 2014 14:03
Po dallandyshet gjithnj kthehen.. Ne kemi shkruar për Elonën,
jo si tani-po fare ndryshe,
që mikut tim i la aromën,
dhe iku si një dallandyshe.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
25 Maj 2014 14:03
N protestn e opozits-m shum polic se protestues!! Shtatë ditë me radhë,
Luli s'fleti gjumë,
dhe mundi të mblidhte,
pesëqind vetë më shumë!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
24 Maj 2014 15:14
I drejti.. I drejti pa ndrojtje,
duhet të bërtasë,
të mbrojë memecin,
që nuk mund të flasë.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
24 Maj 2014 15:12
Pse nuk krkon zgjedhje t reja opozita?! (Pjesa e Tretë)
 
PD-ja ka kohë që ka nisur,
jo një por disa beteja,
por është çudi që s'kërkon,
që sot zgjedhje të reja?!.. [Lexo te gjithin]
komente (12)
23 Maj 2014 12:27
T mbajm gjall t vrtetn!.. Ha të hamë...
 
Kapardisur e serbes,
gjithë me lugë në brez,
ha e ha në atë thes,
nga mëngjesi në mëngjes... [Lexo te gjithin]
komente (0)
23 Maj 2014 12:26
Aksioni antikombtar i opozits.. (Pjesa e Dytë)
 
Që sot ka protestë,
ishim lajmëruar,
po një grevë urie,
s'e kishim menduar!.. [Lexo te gjithin]
komente (10)
22 Maj 2014 14:03
Krimi dhe Qeveria Berisha.. Shqipërinë po e hanë,
e shkretuan anë e mbanë,
bënë veç atë që ditën,
ca e hëngrën-ca e shitën... [Lexo te gjithin]
komente (1)
22 Maj 2014 14:03
Aksioni antikombtar i opozits.. (Pjesa e Parë)
 
PD-ja protestat,
këtu do vazhdojë,
dhe "kokën" e Ramës,
sërish do kërkojë!.. [Lexo te gjithin]
komente (13)
21 Maj 2014 14:43
Kusart nuk kan turp kurr nga gj vjedhur!.. (Satirë politike)
 
Seç ia thotë bilbili,
zog me zë të dredhur,
thotë se Luli Basha,
ka mandat të vjedhur... [Lexo te gjithin]
komente (2)
21 Maj 2014 14:42
Nj manastir n paqe dhe nj bot n babzi.. (Temë për debat)
 
Një manastir ka përsosmëri,
ka dashuri të plotë vllazërore,
në manastir s'ka makutëri,
dhe kurthe të racës njerëzore.... [Lexo te gjithin]
komente (6)
20 Maj 2014 14:55
Aliu dhe Saliu.. Shikoni-o njerëz,
dëgjoni harbutin,
hajdutin që thotë:
"Kapeni hajdutin!".. [Lexo te gjithin]
komente (3)
20 Maj 2014 14:54
Edi Rams: Mos u kthe shpinn njerzve q t duan!.. Ky nuk do jetë një shkrim kritik,
dhe pse të tillë këtu s'munguan,
thjesht po të them-mos u kthe shpinën,
atyre njerërzve që të duan!.... [Lexo te gjithin]
komente (18)
18 Maj 2014 13:40
N tabel t zmrs sime.. M’u në tabelë të zemrës sime,
desha të gdhëndja emrin tënd,
po në tabelë të asaj zemre,
nuk kishte mbetur asnjë vënd... [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Maj 2014 13:40
Njerz jini vigjilent! Qnria po gjallrohet.. (Pjesa e Pestë dhe e fundit)
 
E vërtetë që bënë,
korrje të mëdha,
por sivjet fituan,
shumë më pak para!.. [Lexo te gjithin]
komente (21)
17 Maj 2014 15:30
Kam frik... U thurën ndjenjat-u bënë rrjetë,
të dy në rrjetë ne mbetëm,
kam frikë e dashur-kam shum' frikë,
kam frikë mos mbetem vetëm.... [Lexo te gjithin]
komente (3)
17 Maj 2014 15:30
Njerz jini vigjilent! Qnria po gjallrohet.. (Pjesa e katërt)
 
Po ç'ka ky Lulashi,
që kaq fort bërtet,
kur ka rrotull vetes,
as dhe pesqind vetë?!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
16 Maj 2014 12:01
Pas “Xhuvelris” erdhi “Gridria”! E ndoqa Kuvëndin unë dje,
e ndoqa të ziun Kuvënd,
aspak s'ju them një të re,
se mbeta e mbeta pa mënd!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
16 Maj 2014 12:00
Njerz jini vigjilent! Qnria po gjallrohet.. (Pjesa e Tretë)
 
Kur Sovrani foli,
me zërin e tija,
shkrova i gëzuar:
"IKU QËNËRIA!..".. [Lexo te gjithin]
komente (15)
15 Maj 2014 20:28
Mos besoni!.. (Sipas poetit të madh tartar Musa Xhalili)
 
Në ju thënçin-u thye Arbeni,
në është mik-pa turp-do t'ju gënjejë,
po të më kërkoni do më gjeni,
do më gjeni veç ku ka betejë... [Lexo te gjithin]
komente (4)
15 Maj 2014 20:27
Njerz jini vigjilent! Lukunia e ujqrve po gjallrohet.. (Pjesa e dytë)
Pa dalë në ekran,
asnjë qën nuk mbeti,
qëllimi final,
të hutohet shteti!.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
14 Maj 2014 14:40
Nj pllumb i bukur.. U ngrita nga gjumi,
dritaren e hapa,
po një zog pëllumbi,
ishte fshehur mbrapa... [Lexo te gjithin]
komente (1)
14 Maj 2014 14:39
Protesta kundr Asocimit (Pjesa e Parë)
 
O Lulash më ke çuditur,
ca si shpejt paske lajthitur,
m'u te zyra anës Lanës,
kërkon dorheqjen e Ramës!.... [Lexo te gjithin]
komente (10)
13 Maj 2014 14:10
Ku-moj ku ke qn?! Ku moj-ku ke qënë,
që s'ke dalë-moj hënë,
të Diel-të Hënë,
as sot e as mbrëmë?!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Maj 2014 14:10
Ikanakt dhe kaatorrt e hashashit.. Shumë dyshime hodhëm,
dhe ne në gazetë,
por punë e avionëve,
qënkish e vërtetë!.. [Lexo te gjithin]
komente (13)
11 Maj 2014 14:56
Shpirti im.. Shpi-o shpirti im,
tretur në harrim,
si do bëjmë vallë,
për të nxjerrë mallë?!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
11 Maj 2014 14:56
Berisha ka kryer krime kundr njerzimit PD-ja mbasi mbaroi,
me avionët e Imamit,
e vazhdoi sulmin e radhës,
me embargon ndaj Iranit... [Lexo te gjithin]
komente (12)
10 Maj 2014 16:08
Gjirokastra ime.. Gjirokastra ime,
fjala mjaltë e këngës,
ku dhe guri flet,
me gjuhën e mëmës... [Lexo te gjithin]
komente (1)
10 Maj 2014 16:08
Kshtu foli Koo Kokdhima.. (Nga debatet në Kuvënd)
 
Foli Koçua përsëri,
plot me fjalë elegante,
unë do kthej në poezi,
vetëm pjesët më pikante.... [Lexo te gjithin]
komente (9)
9 Maj 2014 12:25
Moj Mavrov e Drashovic... Moj Mavrovë e Drashovicë,
ç'hata bërë atë ditë,
me topa -me alitrikë,
me bomba e me belxhikë.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
9 Maj 2014 12:25
Shpresa.. Ju të varfër-të uritur,
veç shpresoni-s'ju them dot,
do shpresoni duke pritur,
por do prisni krejt më kot!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
9 Maj 2014 12:24
Mos harroni kurr murtajn fashiste! Ato që shkroi Bertolt Brehti,
kohës fort i kanë qëndruar:
"Barku që polli fashizmin,
ende nuk është shterpëzuar!.."
 .. [Lexo te gjithin]
komente (7)
8 Maj 2014 15:09
Testament.. Jam poet e kam talent,
të shkruaj një testament,
të shkruaj që ç'ke me të,
për ato që pas do lë.... [Lexo te gjithin]
komente (4)
8 Maj 2014 15:08
Bashkpuntort e fashizmit dhe “lufta jon civile” Ç'po ja thotë bilbili,
ashtu si përhera,
me një zë të bukur,
se erdhi pranvera!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
7 Maj 2014 14:07
Pse je zverdhur-je br ftua?!.. Pse je zverdhur je bërë ftua,
o djalë more?!
-Verdhur nga nazet e tua,
vajzë moj lule!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
7 Maj 2014 14:04
Monumeti i Ahmet Zogut dhe fotografia e Enver Hoxhs... Edhe në 5 Maj,
e përherëshmja doli,
kundër Rama-Metës,
foli edhe foli.... [Lexo te gjithin]
komente (15)
6 Maj 2014 13:29
O poet ziu!.. Kush pyet për ty-o poet vëllai,
se paske rënë keq në pesimizëm,
si s'e kupton-që dreqi ta hajë,
se jeton një dreq kapitalizëm!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
6 Maj 2014 13:29
Po ktu s'mbaron gallata.. Politika jonë,
është e pashoqe,
dhe fushën e Gjadrit,
e mbushi me blloqe!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
4 Maj 2014 14:41
Ca rreze dhe pakz ves.. Nuk mbaj mënd se kur kam lindur,
dhe s'e di as kur do vdes,
po fati s'më ka braktisur,
tutje Urës së Qabesë... [Lexo te gjithin]
komente (1)
4 Maj 2014 14:41
Ftesa e asocimit-si Kalaja e Rozafs!.. (Pjesa e dytë)
 
Që me Rozafatin,
të jemi tamam,
edhe Asocimi,
e do një kurban... [Lexo te gjithin]
komente (5)
3 Maj 2014 13:35
Jeta.. Kaluan vitet-gjer këtu ne erdhëm,
ditët e tyre pas na lanë hijen,
u tretën porsi loti që ne derdhëm,
për ata që ikën e s'u kthyen... [Lexo te gjithin]
komente (0)
3 Maj 2014 13:34
Ftesa pr n BE-si kalaja e Rozafs.. Legjendën e lashtë,
besoj se e dini,
gati si ajo,
u bë asocimi... [Lexo te gjithin]
komente (5)
2 Maj 2014 12:02
Poezi Gjysëm shekulli dhe pak vjet...
 
U bë që jetoj në jetë,
gjysëm shekull dhe pak vjetë,
shkoi jeta si një re,
më duket se linda dje.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
2 Maj 2014 12:01
E papranueshme Gjykata Speciale n Kosov.. Ka kohë që dhe nga Kosova,
nuk na vijnë lajme të gëzueshme,
një Gjykatë për "krimet" e UÇK-së,
edhe si ide nuk është e pranueshme!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
1 Maj 2014 14:04
Un dhe rinia ime... Rinia ime-kur ne ishim dyshe,
në shpirt mërzinë nuk e ndjeva kurrë,
po ti më ike si një dallandyshe,
po ti më ike dhe më le sëmurë... [Lexo te gjithin]
komente (2)
1 Maj 2014 14:03
Pak nga t gjitha.. Rama do kishte dështuar,
po shyqyr që ka Erionin,
që së fundi ka menduar,
një skemë të re për pensionin!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
30 Prill 2014 13:39
Mos u dorzo!.. Dhe kur zemra të të rënkojë si traktor i vjetër,
e tym të të shpërndajë ngado,
dhimbje zinxhirësh ti do kesh patjetër,
po ti mos ik dhe mos u dorëzo!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
30 Prill 2014 13:38
Pr cilin popull e kan fjaln?! Nuk e di për cilin popull,
më së fundi e kanë fjalën,
qënëria që vjen rrotull,
domethënë Basha me Salën?!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
29 Prill 2014 13:24
Hna nuk sht nj vajz besnike.. Herë del e plotë,
e herë përgjysëm,
si ëndrrat tona,
që u përmbysën... [Lexo te gjithin]
komente (1)
29 Prill 2014 13:23
O Zot! far rrmuje!! (Vijon nga dita e diel-Pjesa e Dytë)

Këto pasuri,
ku i bënë-o Zot,
gjithë neve të tjerët,
kemi rrojtur kot!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
27 Prill 2014 15:19
Liria.. Liria..
 
(Jo vetëm për vete)
 
Sa kohë njeriu është i gjallë,
i lidhur është me zinxhirë,
një vetëtimë i nxin në ballë,
dhe asnjëherë nuk është i lirë.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
27 Prill 2014 15:19
O Zot! far rrmuje!.. Rrëmujë tek të kuqtë,
dhe tek stani blu,
o Zot-çfarë rrëmuje,
po bëhet këtu?!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
26 Prill 2014 13:34
Zoti im i vetm.. Zoti im i vetëm..
 
O Zot,
që krijove tokën edhe yjet,
lumenjtë-liqenet dhe detet,
malet-shkretëtirat edhe pyjet,
vullkanet-kometat dhe tërmetet... [Lexo te gjithin]
komente (1)
26 Prill 2014 13:33
Fol Koo t'u lumt goja, se dhe un kshtu t doja! Fol Koço -t'u lumtë goja,
se dhe unë kështu të doja,
kishte kohë që s'të dëgjoja,
shumë të heshtur të shikoja!.. [Lexo te gjithin]
komente (13)
25 Prill 2014 16:55
Epigrame dhe vargje t tjer E hodhën floririn-e tretën,
në llum të llagëmit të zi,
një shekull shkoi dhe e gjetën,
flori kish mbetur flori.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
25 Prill 2014 16:55
Peshkaqnt e Tirans, cironka e Pogradecit-Pojanaku… Kemi shkruar dhe për tema të vështira,
për këtë askush s'na i ha dot hakun,
do shkuaj sot-por jo nga dëshira,
edhe për Dhimitër Pojanakun... [Lexo te gjithin]
komente (7)
24 Prill 2014 13:25
Kush ma shuan zjarrin?.. Kush ma shuan zjarrin?..
 
Etja ç'më ka marrë,
vallë kush ma shuan,
kush m'i shëron buzët,
që m'u përvëluan?.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
24 Prill 2014 13:24
Pse s'do Luli komision?! Luli i Vocër na çuditi,
kur doli si meteor,
dhe tha-se PD-ja s'do,
Komisionin Hetimor!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
23 Prill 2014 15:51
Folm nj fjal… Folmë një fjalë…
 
Folmë-moj-një fjalë,
të keqen e syrit,
se m'u dogj këmisha,
nga zjarret e gjirit... [Lexo te gjithin]
komente (1)
23 Prill 2014 15:50
Fasont-dukuri ekonomike e Bots s Tret.. Fasonët-dukuri ekonomike e Botës së Tretë..
 
Shpesh për fasonët kemi dëgjuar,
por ç'janë-të gjithë nuk e dinë mirë,
ato faktikisht kanë lulëzuar,
aty ku krahu i punës është shumë i lirë... [Lexo te gjithin]
komente (7)
22 Prill 2014 13:27
Gjuha e syve.. Gjuha e syve..
 
Buzët mund të thonë,
fjalë dhe çudira,
po gjuha e syve,
është më e mira... [Lexo te gjithin]
komente (0)
22 Prill 2014 13:27
Ftesa e Asocimit dhe xhamia n mes t Tirans.. Ftesa e Asocimit dhe xhamia në mes të Tiranës..
 
Europi thjeshtë po tallet,
i bie anës e anës,
“kunjën" e ka me xhaminë,
që ësht' në mes të Tiranës!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
20 Prill 2014 14:48
Lirika dhe vargje t tjer.. Sekreti i bukurisë..
 
Zoti të bëri për vete,
të hodhi në sy dy dete,
dhe në gushë e kraharorë,
nja dy male me dëborë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
20 Prill 2014 14:47
Turp i madh t'i lutesh sot Qnris pr konsensus!.. Kush në kokë ka një gram tru,
në ajër e kap,
se politika këtu,
ësht' në handikap!.... [Lexo te gjithin]
komente (14)
19 Prill 2014 15:03
Shtat kng pikllimi pr Nnn... Kënga e parë
 
Pluhur se ç'm'u bëre-moj nënoke,
se ç'm'u trete poshtë toke,
t'u tret zëmra-t'u tret gjiri,
s'të flet buza-s'të sheh syri..... [Lexo te gjithin]
komente (1)
19 Prill 2014 15:01
Aropllant ven e vin.. Aropllanët venë e vinë..
 
(Jashtë radhe)
 
Aropllanët venë e vinë,
re e zezë mbi Shqipërinë,
punon Jugu me Verinë,
punon MAFIA me Ushtrinë... [Lexo te gjithin]
komente (5)
18 Prill 2014 15:37
Lirika dhe vargje pr kng Një ëndërr-një puthje...
 
Jam një ngjalë lumi,
ngjalë me të vërtetë,
shumë më duan mua,
po s'bie në rrjetë.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Prill 2014 15:34
Pse ka frik mazhoranca t arrestoj ish-kryeministrin? (Pjesa e Parë)
 

Nga një kohë e largët,
na vjen një muzikë,
se Sali Berisha,
s'njihte asnjë frikë!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
17 Prill 2014 11:02
Fuqia e dashuris.. (Këngë vajze)
 
Ti i mbyllur je-në tela,
tela e mure të rënda,
po as zëmra-po as shpirti,
jo-mor-jo nuk mbyllen brënda... [Lexo te gjithin]
komente (1)
17 Prill 2014 11:01
Eva me Adamin.. Eva me Adamin,
kur iu bënë magji,
qenë vëlla e motër,
ranë në dashuri!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
17 Prill 2014 11:00
PD-ja, ose sulmi sht mbrojtja m e mir.. Mbase jo të gjithë,
juve mund ta dini,
se fjalët më sipër,
i ka thënë Stalini... [Lexo te gjithin]
komente (2)
16 Prill 2014 14:32
Po ti nuk e dije.. Po ti nuk e dije..
 
Çdo hap që ti hidhje,
rrija dhe përgjoja,
po ti nuk e dije,
se unë të kërkoja... [Lexo te gjithin]
komente (0)
16 Prill 2014 14:31
Deklarata -kundrdeklarata dhe strategjia e siguris kombtare Deklarata -kundërdeklarata dhe strategjia e sigurisë kombëtare 
 
Sapo del një deklaratë,
gjysëm ore nuk kalon,
shikon një nga krahu tjetër,
që me ton përgënjeshtron!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
15 Prill 2014 12:27
Lirika dhe vargje t tjer Eca nëpër lule..
 
Eca-mike-eca,
gjurmëve të tua,
erdha-mike-erdha,
erdha gjer në krua... [Lexo te gjithin]
komente (1)
15 Prill 2014 12:27
Nse Rama sht kriminel, far mbetet t jet Saliu?! Këtu nuk do soset,
kurrë epopeja,
se na sjell Saliu,
qyfyre të reja!.. [Lexo te gjithin]
komente (11)
13 Prill 2014 14:51
Vargje pr kng Dashurisë s'i shpëton dot..
 
O njeri bën çfarë të duash,
po do mundohesh më kot,
se vdekjes dhe dashurisë,
asnjëherë s'i shpëton dot!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
13 Prill 2014 14:49
Tani nuk sht koha as pr Zogun dhe as pr Enverin.. (Pjesa e Dytë)
 
Asnjëherë në histori,
është aksiomë-s'kam pse ju bind,
asnjëherë-asnjeri,
s'është mbështetur qind për qind!.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
12 Prill 2014 15:07
Vargje pr kng O lezeti mbi lezete..
 
O lezeti mbi lezete,
të lyen me mjaltë blete,
tha dhe Zoti atje lartë:
"Lyen mjaltin-o me mjaltë!”.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
12 Prill 2014 15:06
Nuk sht koha as pr Zogun dhe as pr Enverin... (Pjesa e parë)
 
Ta themi që në fillim,
në krye të muhabetit,
un' këtu gjithmon' kam shkruar,
kundër shtatores së mbretit... [Lexo te gjithin]
komente (4)
11 Prill 2014 15:09
Vargje pr kng Në ëndërr më dole..
 
Në ëndërr më dole,
yll o yll i shkruar,
vetëm sa më fole,
s’më preke me duar!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
11 Prill 2014 15:09
E t tjera-e t tjera.. I hoqëm rrobat e trasha,
se na erdhi shpejt pranvera,
në ekrane mbeti Basha,
e të tjera-e të tjera.... [Lexo te gjithin]
komente (2)
10 Prill 2014 16:40
Bekim apo mallkim?! Shkruaj natë e ditë,
vetëm poezi,
betohem për sytë,
më kanë bërë magji!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
10 Prill 2014 16:39
Harruam kryesoret-mirqnien dhe nivelin e jetess... (Pjesa e tretë)
 
Sido që ta marrësh,
ngado që të turresh,
kur s'shton gjë tek njerzit,
nuk ke pse të mburresh... [Lexo te gjithin]
komente (4)
9 Prill 2014 12:09
Vargje pr kng Jugu dhe Veriu..
 
Jugu im edhe Veriu,
ngjajnë si dy pika shiu,
jetë e tërë të pandarë,
kemi një rrënjë e një farë!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
9 Prill 2014 12:09
Problemet e 20 viteve s’zgjidhen pr nj vit!.. (Pjesa e dytë)
 
Dje kishim pjesën e parë,
dhe shkruam këtu,
se shumë gjëra qeveria,
i bën kuturu!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
8 Prill 2014 14:56
Vargje pr kng Një këngë e pakënduar për Vlorën..
 
O Vlorë krye lezeti,
linde ti pastaj xheneti,
ndaj për ty merak më mbeti,
që nuk këndova si deti!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
8 Prill 2014 14:55
Po harrohet kryesorja-mirqnia e shumics (Pjesa e Parë)
 
Me legalizimet,
s'bën dot histori,
se legalizimet,
s'janë përparësi!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
6 Prill 2014 12:18
Vipa dhe Rripa Resul Llogos..
 
Gjirokastra ime,
që je kaq e mirë,
se gjithmonë ke rritur,
burra xhevahirë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
6 Prill 2014 12:17
Po pr nj t puthur-duron edhe mbreti!.. Bandille të bënë,
nëna me babanë,
veç me bisht të syrit,
marrose dynjanë!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
6 Prill 2014 12:17
'po ja thot bilbili! Ç'po ja thotë bilbili,
plot me harmoni,
po këtu ne kemi,
shumë kakofoni!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
5 Prill 2014 12:14
'po ja thot bilbili... (Pjesa e Parë)
 

Ç'po këndon bilbili,
dhe në majë të gjëmbit,
dhe i zë me radhë,
problemet e vëndit!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
5 Prill 2014 11:23
Vipa dhe Rripa Maliq Lilës-burrit të këngës
 
Këndon anës Vjosës,
një tufë me bilbila,
me ta ka bashkuar,
zërin-Maliq Lila!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
5 Prill 2014 11:22
Lirika dhe vargje pr kng Lumi i këngës..
 
Kur isha i vogël,
shpesh më zinte gjumi,
nga një këngë e bukur,
që vinte nga lumi!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
4 Prill 2014 15:03
Kam Illo Koletn n Labov.. (Në vënd të një elegjie)
 
Tre vite të tëra mendoja,
të vija- të rrija me ty,
ashtu i sëmurë fantazoja,
si dikur të pinim raki!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
4 Prill 2014 15:02
T japsh drejtsi sht privilegj m i madh... Duhet që ta themi,
se në gjykatore,
dhënia e së drejtës,
është vepër hyjnore... [Lexo te gjithin]
komente (4)
3 Prill 2014 15:04
Vargje lirike Pa titull..
 
Do të fal gjithë botën-ti më thua,
do ta fal-i dashur-s'bëj shaka.
Të falem-moj zëmër-por s'e dua,
Botën unë nuk kam ku ta mba!... [Lexo te gjithin]
komente (0)
3 Prill 2014 15:04
Republika e Edi Rams dhe Republika e Bujar Nishanit… (Pjesa e Dytë)
 
Mbase ma kuptoni,
ku e kam mendimin,
them se presidenti,
e ka hak shkarkimin... [Lexo te gjithin]
komente (2)
1 Prill 2014 14:27
Balad dhe vargje t tjer Ti më godet porsi rrufeja!..
 
(Baladë)
 
Ti më godet porsi rrufeja,
dhe ma djeg trupin edhe shpirtin,
unë iki larg-ti thua: "Eja!",
betohesh kot për Jezu Krishtin... [Lexo te gjithin]
komente (1)
1 Prill 2014 14:26
Nj Prilli-dita zyrtare e politikanve.. Politika është,
kryegënjeshtare,
po ende gjer sot,
s'ka një datë zyrtare... [Lexo te gjithin]
komente (3)
30 Mars 2014 14:57
Lirika dhe vargje pr kng Kur shoh..
 
Kur shoh gjoksin e kërcyer,
që del nga këmisha,
s'di se ç'zot më mban mbërthyer,
që s'hidhem mbi sisa!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
30 Mars 2014 14:16
Gremina e Saliut sht shum m e thell nga sa mendohej! (Pjesa e tretë)
 
Kur bënim fushatë,
në gjithë Shqipërinë,
thoshim-se ajo,
ishte në greminë... [Lexo te gjithin]
komente (9)
29 Mars 2014 14:56
Vipa dhe Rripa Novruz Lamajt
 
Kaluan dy e më shumë vjet,
o miku im i mirë Novrus,
që ti më ike nga kjo jetë,
po dhimbjen ende s'po e zbus... [Lexo te gjithin]
komente (0)
29 Mars 2014 14:55
M i fort se vdekja... Si tymi i cigares,
gjithë jeta m'u tret,
dhe kurrë s'kam qënë,
si peshku në det... [Lexo te gjithin]
komente (1)
29 Mars 2014 0:40
Qeveria s'e kish menduar kaq t thell greminn e Saliut (Pjesa e dytë)

Sala për tetë vjet,
s'pagoi asnjë grosh,
Ramës për gjashtë muaj,
nuk ke ç't'i kërkosh!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
28 Mars 2014 14:50
Dy male Skrapari nxorri, Ilir Meta dhe Tomorri... (Pjesa e dytë)
 
Nuk i bëj kujt dëm,
se qëndis me penë,
po mos qe Fatosi,
as ata s'do qenë!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
27 Mars 2014 14:30
Dy male Skrapari nxorri, Ilir Meta dhe Tomorri… (Pjesa e parë)
 
Dy male nga gjiri,
Skrapari i nxorri,
njëri është Iliri,
tjetri është Tomorri!.. [Lexo te gjithin]
komente (25)
26 Mars 2014 14:20
Poezi Padrejtësia më çmënd!
 
Asnjëherë ilaçi,
këtu nuk m'u gjënd,
se çdo e padrejtë,
mua krejt më çmënd... [Lexo te gjithin]
komente (2)
26 Mars 2014 14:19
Qeveria e ka shum m vshtir nga 'e kish menduar!.. (Pjesa e parë)
 
Romantizëm kishte,
"Rilindja" vërtet',
dje qe virtuale,
sot-realitet!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
25 Mars 2014 12:46
Urrejtja dhe dashuria.. Urrejtja dhe dashuria..
 
Një ndjenjë e re-që zëmrën peshë ma mban,
sërish nga gjumi nesër do më zgjojë,
do të harroj çdo gjë që ne na ndan,
e atëherë çdo gjë do na bashkojë... [Lexo te gjithin]
komente (2)
25 Mars 2014 12:45
Kush do jen personazhet e mi t ardhshm n satir?.. S'e zbulova krejt papritur,
që kam mbetur tek ky lak,
s'e di në jini mërzitur,
se unë jam mërzitur pak... [Lexo te gjithin]
komente (17)
23 Mars 2014 14:08
Vipa dhe Rripa Erion Veliajt
 
Në rrjetet sociale,
qënka bërë nami,
se tek ky Erioni,
ka shkuar Albani!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
23 Mars 2014 14:08
'po ja thot bilbili! (Pjesa e tretë)
 
Ç'po ja thotë bilbili,
në avaz të tija,
dhe thotë-në udhëkryq,
mbeti Shqipëria!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
22 Mars 2014 15:08
Poezi Çasti
 
Mos kujto “Na ish njëherë…,
leri kujtimet e shkreta,
jeto çastin-o i mjerë,
vetëm çasti është jeta... [Lexo te gjithin]
komente (0)
22 Mars 2014 15:08
'po ja thot bilbili!.. (Pjesa e dytë)
 
Ç'po ja thotë bilbili,
njëlloj si më parë,
se ai seancën,
ende s'e ka parë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
21 Mars 2014 14:45
Vipa dhe Rripa Nuredin Xhafajt
 
Nëse doni të shijoni,
parajsën e gjelbërimit,
merrni rrugën edhe shkoni,
tek shtëpi e Nuredinit... [Lexo te gjithin]
komente (0)
21 Mars 2014 14:45
Trio poetike O ti m'i pasuri në botë!..
 
O ti m'i pasuri në botë,
që rron në luks e blind,
diku i fshehur ndënë tokë,
të pret një goxha krimb... [Lexo te gjithin]
komente (0)
21 Mars 2014 14:44
'po ja thot bilbili!.. (Pjesa e parë)
 
Ç'po ja thotë bilbili,
se erdhi pranvera,
duket sikur sjell,
habere të tjera... [Lexo te gjithin]
komente (4)
20 Mars 2014 15:10
Vargje pr kng Kush ma shuan zjarrin?.
 
Etja ç'më ka marrë,
vallë kush ma shuan,
kush m'i shëron buzët,
që m'u përvëluan?.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
20 Mars 2014 15:09
Tani fajin nuk e ka Saliu!.. Dikur kishim një parullë,
po atë koha e fshiu,
kur ne thoshim për çdo gjë,
se fajin e ka Saliu!.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
19 Mars 2014 14:22
Vargje pr kng Po me ne ç'ka ngjarë?!..
 
Vitet kanë kaluar,
po me ne ç'ka ngjarë,
çdo gjë ka ndryshuar,
nuk është si më parë,
para syve tanë,
po shuhet një zjarr!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
19 Mars 2014 14:22
Sa na kushton nj uikend Qeverie n Vlor (Pjesa e dytë)
 
Me Vlorën u mora,
meqë ndodhi dje,
se ka shumë të tjera,
që paguajmë ne... [Lexo te gjithin]
komente (4)
18 Mars 2014 12:26
Vipa dhe Rripa Carlo Bollinos..
 
Ta shau librin Xhan Alesio,
po ja këputi kot së koti,
se realisht me atë libër,
ti je treguar shumë i zoti... [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Mars 2014 12:25
N djall t vej dashuria! Dashuria si dhelpër ka lojtur,
me ditët e tua dhe ditët e mia,
në qoftë se dashurinë e mbajmë për të vojtur,
në djall të vejë dashuria!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
18 Mars 2014 12:25
Sa na kushton nj uikend Qeverie n Vlor?! (Pjesa e parë)
 
Kanë thënë-"Jemi gropë!",
po në të vërtetë,
nuk kanë thënë-se jemi,
qeveri në djetë!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
16 Mars 2014 15:04
Jeta, "krijim apo aksident?!.." Ndofta sot në jetë,
vehten mirë s'e ndjej,
por vdekjen-ah vdekjen,
me shpirt e urrej!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
16 Mars 2014 15:04
Si i do institucionet PD? Siç kini parë e dëgjuar,
Lulashi po i ngrë tonet,
se mazhoranca lufton,
që të kapë institucionet!.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
15 Mars 2014 13:55
Vipa dhe Rripa Kushtim për Jashar e Xhevaire Jaupaj..
 
Sot shpirti dritë më shkrepi mua,
si shkrepëtimë e një pasqyre,
këndoj një burrë dhe një grua,
për një Jashar -një Xhevahire... [Lexo te gjithin]
komente (1)
15 Mars 2014 13:55
Nj Halimk e vogl-njzet kile burr!.. Një Halimkë e vogël,
vajti në Bruksel,
qeverinë e Ramës,
vari në çengel... [Lexo te gjithin]
komente (18)
14 Mars 2014 17:24
Poezi Për kë i shkrova këngët!..
 
Ah-veshët na gjëmojnë,
nga palla e gomerëve,
sa s'mund as të dëgjojmë,
vajtimin e të mjerëve!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
14 Mars 2014 17:23
Lavdia e vrtet.. Mund të rrëmbesh nga pushtet i lartë,
dhe kur mjaftueshëm s'ke talentin,
mund të marrësh dekoratën më të lartë,
nëse gjen një mik për presidentin!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
14 Mars 2014 17:23
Misionart dhe qeveritart Tani të gjithë po jetojmë,
në një stad të historisë,
ca Ramën e barazojnë,
me emrin e Shqipërisë... [Lexo te gjithin]
komente (2)
13 Mars 2014 13:47
Vargje liriko-epik Burrë i mërzitur..
 
Mërzitja më ka kapur,
si rrjetë merimange,
më rrahin tëmthat fort,
më rrahin si çomange... [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Mars 2014 13:46
Papunsia sht sot opozita e vrtet... Para ca vitesh,
kisha një punë,
po vetes time,
i vura hunë!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
12 Mars 2014 14:45
Vargje pr kng Që kur njoha ty!..
 
Nuk e dua detin,
ndaj andej s'jam dukur,
sytë e tu të kaltër,
janë më të bukur... [Lexo te gjithin]
komente (2)
12 Mars 2014 14:44
Sistemi sht fajtor, por jo sipas Rams.. Kam shkruar këtu,
para ndonjë muaj,
dhe ju thashë-se ky,
s'është sistemi juaj!.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
11 Mars 2014 13:56
Vargje t ndryshme E përjetëshme!..
 
Kemi dalë nga balta,
nga barku i sajë,
na nxorri-na rriti,
që prapë të na hajë!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
11 Mars 2014 13:55
PD-ja sht kundr Shqipris dhe kundr qeveris! Jo vetëm këtu,
por gjer në Irlandë,
mender megafonët,
i çoi kjo bandë!.. [Lexo te gjithin]
komente (11)
7 Mars 2014 14:19
Triptik-ose tre poezi pr nj tem Statuja..
 
Në dyluftim jam me kujtesën,
mbuluar plot me male hiri,
po ti më ngrihesh mbi harresën,
si një statujë e lartë floriri!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
7 Mars 2014 14:18
Opozita s'ka moral dhe kauz t vetn. Ka vetm gafat e qeveris(Ose-Administrata e Shtetit nuk sht Fondacion Bamirsie) Kushtetusja e rrëzoi,
qeverinë për herë të tretë,
për gjithkënd që e kuptoi,
ky është hall në të vërtetë... [Lexo te gjithin]
komente (13)
6 Mars 2014 14:21
Aforizma dhe fjal fluturake Dashuria nuk ngrihet mbi themele hekuri dhe betoni. Ajo është e gjitha shpirt dhe ajër, ndaj është dhe aq e paqëndrueshme... [Lexo te gjithin] komente (1)
6 Mars 2014 14:20
PD-ja ordinere dhe mashtruese, loboi kundr Shqipris dhe marrjes s Statusit n Bruksel! Pesë a gjashtë mostra,
nga atdheu im,
vajtën në Bruksel,
të bënin lobim... [Lexo te gjithin]
komente (10)
5 Mars 2014 10:42
Vipa dhe Rripa.. Kanan Mazes
 
Po ti ishe lule e burrit,
po ti ishe kapedan,
ra në gjyle dhe të zuri,
m'u në nofull-o Kanan!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
5 Mars 2014 10:42
Aforizma dhe fjal fluturake Mosmirënjohja është një ves i ndyrë, pabesia një ves dhe më i ndyrë akoma. Po kur bëhen bashkë mosmirënjohja dhe pabesia, ndyrësia shfaqet në formën e saj më të lartë... [Lexo te gjithin] komente (0)
5 Mars 2014 10:41
Demokracia sht "diktatur" e shumics mbi pakicn... (Pjesa e Parë)
 
Po dëgjoj Lulashët,
përmes mikrofonit:
"Këta po përdorin,
forcën e kartonit!".. [Lexo te gjithin]
komente (4)
4 Mars 2014 13:38
Vipa dhe Rripa Ismail Kadaresë
 
Një natë Dhjetori në Çikago,
më larg se Ura e Qabesë,
kisha me vete një “Zhivago”,
dhe “Gjeneralë” e Kadaresë... [Lexo te gjithin]
komente (2)
4 Mars 2014 13:38
Aforizma dhe fjal fluturake Në dyert e ndriçuara të shtëpisë së dashurisë,
nuk mund të futesh duke kaluar nëpër tunele të errët.
 
 
Këmbana nuk do të vlente asgjë pa tingullin e saj.
Kështu edhe njeriu pa zërin e tij të veçantë... [Lexo te gjithin]
komente (1)
4 Mars 2014 13:37
M nxorrn dhe mua nga “Blloku”! Një komentus-një kritikus,
që për idiot s’i gjendet shoku,
një komentus-një kritikus,
më nxorri mua djalë “Blloku”!.. [Lexo te gjithin]
komente (10)
2 Mars 2014 15:29
Kush lufton pr bukn e gojs ka t drejt.. Për protestën e shoferëve,
që ditën e parë fola,
dhe thashë se qeveria,
po bën autogola!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
2 Mars 2014 15:28
'do na thot Braja pr Fazlliin?! (Jashtë radhe)
 
Ke folur aq shumë,
po ke folur kot,
për Damir Fazlliçin,
ç’do më thuash sot?!.. [Lexo te gjithin]
komente (27)
1 Mars 2014 15:00
Vipa dhe Rripa Misto Mames
 
Gjëmon si tufan në shekuj:
"Misto Mame-o lule!..",
o heroi me plot dishepuj,
brënda në Tiranë të Re.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
1 Mars 2014 15:00
Vargje dhe epigrame Jeto!
 
Ti jetoje jetën,
o njeri i gjorë,
ajo vjen e ikën,.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
1 Mars 2014 14:59
Ata q dje na vran sot na ulrasin!.. Nesër-qënëria,
do t'i shtojë hetimet,
por ne-vegjëlia,
s'i harrojmë krimet!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
28 Shkurt 2014 14:23
Vipa dhe Rripa Ina Ramës
 
Sherr të madh po bëj me vete,
ti Njësh i Prokurorisë,
s'e kuptoj aspak si mbete,
në dorën e qënërisë?!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
28 Shkurt 2014 14:22
Epigrame Pa titull..
 
T'u këput dora-vë protezë,
dhe këmbën prapë e vë,
t'u thye zëmra-s'ka ilaç,
se zëmra s'ngjitet më!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
28 Shkurt 2014 14:21
A jan viktima t vrart e 21 Janarit?! (Pjesa e Parë)
 
Vetiu në buzë,
më vjen ulërima,
kur katër të vrarët,
i quajnë: "Viktima!..".. [Lexo te gjithin]
komente (6)
27 Shkurt 2014 13:46
Vipa dhe Rripa Migjenit
 
Në qiellin tonë të poezisë,
gjithmonë ylli më i shndritshëm,
në largësinë astronomike,
ke mbetur krejt i paharritshëm... [Lexo te gjithin]
komente (1)
27 Shkurt 2014 13:46
Dy lirika Dashuria është abstrakte..

Dashurinë-dashurinë,
asnjeri s'e ka arritur,
nëpër misteret e saja,
hyn e del i pastërvitur.

Hëna..
 
Herë del e plotë,
e herë përgjysëm,
si ëndrrat tona,
që u përmbysën... [Lexo te gjithin]
komente (0)
27 Shkurt 2014 13:45
Shkatrrimi i arsimit dhe kulturs sht shkatrrimi i Kombit.. Në demokraci,
njëzet e tre vjetë,
kemi një armatë,
me analfabetë... [Lexo te gjithin]
komente (6)
26 Shkurt 2014 16:04
Vipa dhe Rripa Denada Dukës..
 
Të shtrënjtë janë ata diamantë,
me rreze-vezullime,
të shtrënjtë janë padyshim,
po jo sa vajza ime!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
26 Shkurt 2014 16:03
Nj kng e re pr Denisin.. Si pikë loti ngjan me mua,
o Biri im-Denis,
babai nga koha u rrëzua,
po ti m'u bëre Lis!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
26 Shkurt 2014 16:03
E t tjera-e t tjera... Për të vënë ulërimën,
Sali ziu si përhera,
kërkon zi për Ukrainën,
e të tjera-e të tjera.... [Lexo te gjithin]
komente (7)
25 Shkurt 2014 15:04
Vipa dhe Rripa Petro Markos
 
Ti ishte kokëulur në jetë,
dhe ndofta dhe koka më plot,
ti ishe kokëulur vërtetë,
dhe ishe gjeni -jo idiot!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
25 Shkurt 2014 15:03
Poezi dhe epigrame Bota nuk është si përpara..
 
Ka rënë dëborë në Korrik,
dhe mushka ka mbetur me barrë,
siç shihet -i dashuri mik,
gjërat nuk janë si më parë... [Lexo te gjithin]
komente (1)
25 Shkurt 2014 15:03
Lulz-lulza ime,'jan kto krcnime?!.. Lulëzë-lulëza ime,
ç'janë këto kërcënime,
na i ngrite lesh e qime,
lulëzë-lulëza ime!.. [Lexo te gjithin]
komente (13)
23 Shkurt 2014 13:37
Vipa dhe Rripa Liri Gjolikut
 
Unë “Lamen" e desha me shpirt,
që kur në botë isha dukur,
mbas himnit që shkrova-kur iku,
nuk shkrova dot më të bukur... [Lexo te gjithin]
komente (2)
23 Shkurt 2014 13:36
Por luftn jeta e fiton.. Ti ike përgjithmonë-o mik,
s'do kthehesh më si dallandyshe,
tek unë dhe një qiri u fik,
gati çdo gjë më duket ndryshe... [Lexo te gjithin]
komente (1)
23 Shkurt 2014 13:35
PD-ja ka ikur pr lesh, as dhjet mij s'nxorri dot n shesh! Se gjithmonë xhaxha Berisha,
mua më bën që të qesh,
si fjala vjen-postimi i fundit,
për njerzit që nxorri në shesh... [Lexo te gjithin]
komente (16)
22 Shkurt 2014 15:11
Vipa dhe Rripa Enver Hoxhës
 
Ti që 50 vjet,
qendrove si hekur,
o mos kishe lindur,
o mos kishe vdekur!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
22 Shkurt 2014 15:11
Epigrame dhe vargje t tjera Pa titull
 
Stako trurin-ti më thua,
dhe mos e prish terezinë,
edhe unë këtë gjë dua,
po truri s'punon me spinë!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
22 Shkurt 2014 15:10
N xhungl ka liri, m shum se kudo!.. Ka mbi njëzet vjet katrahyrë,
se një hata është bërë,
se ishte vërtet diktaturë,
por kishte punë për të tërë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
22 Shkurt 2014 15:10
Sistemi sht zmra e Bots-por ka nevoj pr "Baj pas".. Të përhap urrejten dhe zëmërimin,
asnjëherë s'kam pasur dëshirë,
po s'mund ta burgos aspak mendimin,
se Bota s'është bërë më e mirë!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
21 Shkurt 2014 13:39
Vipa dhe Rripa Kryegjyshit-Dede Edmond Ibrahimajt
 
Ne raca e oficerëve,
jemi racë me plot talent,
nga radhët tona ka dalë,
Nishani si President... [Lexo te gjithin]
komente (1)
21 Shkurt 2014 13:38
Vajz e bukur me t zeza.. (Vijon nga numri i djeshëm)
 
Hiqe-zëmër-atë lak,
që ke varur gjithandej,
duro pakëz-fare pak,
se kam ende punë këtej... [Lexo te gjithin]
komente (1)
21 Shkurt 2014 13:38
Nuk jam pal as me kt qeveri, as me kt opozit… (Pjesa e dytë)
 
Mbase hiç në mëndje,
s'më ka qeveria,
po si një ikonë,
më ka vegjëlia... [Lexo te gjithin]
komente (6)
20 Shkurt 2014 16:44
Vipa dhe Rripa Hysni Milloshit
 
Sa u deshëm-o lum miku,
miku im-Hysni Milloshi,
s't'u nda nga dora kamxhiku,
mbi shpinën e çdo kodoshi... [Lexo te gjithin]
komente (0)
20 Shkurt 2014 16:43
Vajz e bukur me t zeza (Pjesa e parë)
 
Vajzë e bukur ç'më do mua,
pse kërkon që të marrësh,
po ti do-atë që s'dua,
shpirtin tim në kryq të varësh!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
20 Shkurt 2014 16:43
Nuk jam pal as me kt qeveri dhe as me kt opozit... Se njerzit këtu,
me kohë janë mësuar,
t'i shohin të gjithë,
diku të rrjeshtuar... [Lexo te gjithin]
komente (5)
19 Shkurt 2014 13:46
Vipa dhe Rripa Nazim Hikmetit..
 
Të njoha-o kryepoet,
që në të bardhën rini,
dhe të përpiva-Hikmet,
si "Testamentin e Ri".... [Lexo te gjithin]
komente (0)
19 Shkurt 2014 13:45
Dy poezi Jeta ime..
 
Jeta ime që s'të zhyta,
në llum e në baltë,
po as dot nuk të gostita,
me llokum e mjaltë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
19 Shkurt 2014 13:45
JOOO!-Protests kundr policis!POOO!-Protests kundr varfris! Për protestat popullore,
kam qënë gjithmonë partizan,
porse dhunën në mendime,
prioritet nuk e kam!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
18 Shkurt 2014 13:22
Vipa dhe Rripa Erion Veliajt
 
Ësht' e vërtetë kjo që dua,
nuk e them për lodër,
pse s'më bëri Zoti mua,
veç një rom të vogël?!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Shkurt 2014 13:21
Poeti dhe pranvera.. Dhe Shkurti derën mbylli,
tani i thonë Mars,
pranvera-kjo pranvera,
si virgjëreshë u mbars... [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Shkurt 2014 13:21
Ktu vazhdon terapia e shokut... Realisht Terapia e Shokut,
nuk është kurrsesi një teori shqiptare,
kur atë Gramoz Pashkua e tha në shqip,
teoria kish një histori njëzetëvjeçare... [Lexo te gjithin]
komente (3)
16 Shkurt 2014 14:02
Vipa dhe Rripa Fatos Alimadhit
 
Duhet të bëjmë patjetër,
adetin e prezantimit,
Fatosi është kryesori,
në zyrat e Përmbarimit... [Lexo te gjithin]
komente (0)
16 Shkurt 2014 14:01
Epigrame dhe vargje t tjera Betimet
 
Ku bëhen më shumë betime,
për besë e për dashuri,
aty ka më shumë mashtrime,
dhe gënjeshtra-o njeri!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
16 Shkurt 2014 14:01
Berisha plus Basha baras me 2B.. Opozita po i bjen legenit,
në zenith ka ngritur histerinë,
sikur kanë ardhur ca të Bin Ladenit,
dhe këtu kanë marrë qeverinë!.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
15 Shkurt 2014 18:47
Vipa dhe Rripa Fatos Lubonjës
 
Ta mirëkuptoj në çdo gërmë,
intensitetin e lartë të vrerit,
por jo të gjithë kemi qënë,
në burgun famëkeq të Burrelit... [Lexo te gjithin]
komente (3)
15 Shkurt 2014 18:47
Epigrame dhe vargje t tjera Injoranca
 
Nuk ke ç'i bën injorancës,
kur blindohet në pushtet,
kur i shton dhe arrogancën,
është e sigurt që humbet!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
15 Shkurt 2014 18:46
Kur qeveria bn autogola! Sa për të thënë të vërtetën,
as dhe tani s'e kam vështirë,
se unë vërtetë jam një i majtë,
po së pari jam njeri i lirë... [Lexo te gjithin]
komente (8)
14 Shkurt 2014 9:23
Vipa dhe Rripa Sajmir Tahirit
 
Gjer më sot në ndonjë shkrim,
fare pak të kam përmëndur,
po ti- djalë-çdo dyshim,
me themele e ke shëmbur... [Lexo te gjithin]
komente (2)
14 Shkurt 2014 9:23
Epigrame dhe vargje t tjera.. Lulet thahen..
 
Lulet thahen-dëgjo mua,
as një javë s'e shtyjnë dot,
po kur zemra thotë:"Të dua!.",
fjala rron për jetë e mot... [Lexo te gjithin]
komente (1)
14 Shkurt 2014 9:22
A mund t urrehet Basha me kompani?! Krijimi do shumë talent,
dhe jo punë natë e ditë,
po nuk pate dhe inat,
gjë të saktë s'nxjerr dot në dritë... [Lexo te gjithin]
komente (4)
13 Shkurt 2014 13:19
Vipa dhe Rripa Diogjenit
 
Do dilje në mes të ditës,
ti-o Diogjen i hershëm,
do dilje me qiri ndezur,
të gjeje një burrë të ndershëm... [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Shkurt 2014 13:18
Epigrame dhe vargje t tjera... Asgjë s'ka ndryshuar..
 
Asgjë s'ka ndryshuar që nga Zhan Valzhani,
vetëm pak shumë pena dhe mellani:
"Po vodhe një qëngj-burgu ty të pret,
po vodhe kopenë bëhesh deputet!..".. [Lexo te gjithin]
komente (1)
13 Shkurt 2014 13:17
A mund t urrehet Basha me kompani?! Krijimi do shumë talent,
dhe jo punë natë e ditë,
po nuk pate dhe inat,
gjë të saktë s'nxjerr dot në dritë... [Lexo te gjithin]
komente (8)
12 Shkurt 2014 10:31
Vipa dhe Rripa Sokratit..
 
Sokrat filozofin,
e çuan në gjyq,
po ai s'qëndroi,
aty si një qyq... [Lexo te gjithin]
komente (1)
12 Shkurt 2014 10:30
Epigrame dhe vargje t tjera Kuptimi i dashurisë
 
Jo të gjithë në jetë e mësuan,
ç'do të thotë vërtet dashuri:
"Nuk ka rëndësi se sa na duan,
po sa duam ne ka rëndësi!..".. [Lexo te gjithin]
komente (1)
12 Shkurt 2014 10:30
T gjith pas Berishs t ndezim protestat! (Pjesa e dytë)
 
Ti na prij Sali,
thuaj veç "Përpara",
dhe gjithë radhët tona,
do jenë të pandara... [Lexo te gjithin]
komente (7)
11 Shkurt 2014 14:50
Vipa dhe Rripa Edi Ramës
 
Shkëlqen nga elokuenca,
saqë s'gjej dot krahasime,
po s'përmbyset dekadenca,
veç me fjalë e me fjalime... [Lexo te gjithin]
komente (1)
11 Shkurt 2014 14:50
Epigrame dhe vargje t tjera Pa titull..
 
Ata që me dyfeqe qëlluan,
mbetën siç ishin-ushtarë,
ata që veç krismat dëgjuan,
u bënë ministra-oborrtarë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
11 Shkurt 2014 14:49
T gjith pas Berishs t ndezim protestat!.. (Pjesa e Parë)
 
Pushtetit të ri,
do t'ja prishim festat,
me shokun Sali,
do nisim protestat... [Lexo te gjithin]
komente (9)
9 Shkurt 2014 15:21
Vipa dhe Ripa Lirim Dedës
 
Në ditët e Vaçes,
nuk të pashë-o xhan,
të thoshje dy fjalë,
në ndonjë ekran... [Lexo te gjithin]
komente (0)
9 Shkurt 2014 15:21
Epigrame dhe vargje t tjera Hallet..
 
Po ju zunë hallet,
kujt mos i tregoni,
po ju zunë hallet,
prisni dhe shpresoni!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
9 Shkurt 2014 15:20
'po ja thot bilbili !.. (Pjesa e tretë)
 
Këngën e bilbilit,
sot s'do ta dëgjosh,
se sot dhe ai,
ndihet fare bosh... [Lexo te gjithin]
komente (5)
8 Shkurt 2014 16:03
Vipa dhe Rripa Luftar Pajës
 
Do të kujtoja pa tjetër,
se të kam në bash të nderit,
se të kam një mik të vjetër,
që nga koha e Enverit... [Lexo te gjithin]
komente (1)
8 Shkurt 2014 16:03
Epigrame dhe fjal t arta Sikur..
 
I gjithë Kurmi i Njerëzisë,
do të mbetej pa një eshtër,
sikur Biri i Perëndisë,
të qe vetëm një gënjeshtër!..
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
8 Shkurt 2014 16:02
Nuk mund t hetoj kush nuk sht hetuar!.. (Pjesa e Dytë)
 
Ç'po ja thotë bilbili,
poshtë nga Myzeqeja,
na thotë që nga dje,
kemi ca të reja... [Lexo te gjithin]
komente (4)
7 Shkurt 2014 15:08
Vipa dhe Rripa Vaçe Zelës
 
Drapri i vdekjes po bie,
tani në Shkurt pa mëshirë,
si perlë të zezë-një ditë zie,
na solli për ty-moj e mirë!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
7 Shkurt 2014 15:07
Epigrame dhe fjal t arta Miku im..
 
Miku im me dije e me mënde,
dëgjo një proverb që ka dalë herët:
"Po nuk je besnik i vetes tënde,
kurrë s'mund të jesh as me të tjerët!..".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
7 Shkurt 2014 15:07
'po ja thot bilbili... (Pjesa e Parë)
 
Ç'po ja thotë bilbili,
agimi pa feksur,
dhe thotë-se punët,
janë kokolepsur!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
6 Shkurt 2014 17:46
Vipa dhe Rripa Gjergj Zhejit
 
Po ti më ishe më i shtrënjti,
nga miqtë në këtë jetë,
më kot nuk kishe emër shënjti,
se shënjt ishe vërtetë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
6 Shkurt 2014 17:46
Policia ka arritur tek nota dhjet... Them se policia,
po bën mrekullira,
dhe s'mund t'ja kursejmë,
fjalët më të mira... [Lexo te gjithin]
komente (6)
5 Shkurt 2014 14:43
Vipa dhe Ripa Liljana Vasit (Dovës)
 
Mesi i natës ka kohë që ka shkuar,
tok me orët që sot ëndërrova,
dhe s'e di pse fare pa kuptuar,
m'u kujtove ti-Liljana Dova!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
5 Shkurt 2014 14:42
Poezi Një temë në dy variante
 
Shpirti i bukur binjak..
 
Pa ty nuk e di ç’do të isha,
pa ty nuk hedh dot asnjë hap,
ti je semafori i gjelbër,
që rrugën time e hap... [Lexo te gjithin]
komente (1)
5 Shkurt 2014 14:41
Qnria sht trbuar.. (Pjesa e Tretë)
 
Them se qeveria,
ka bërë dhe gabime,
ndërsa qënëria,
këtu ka bërë krime... [Lexo te gjithin]
komente (5)
4 Shkurt 2014 14:46
Vipa dhe Rripa Mino Kukës
 
Jo të gjithë e dini,
kush është Mino Kuka?
Një nga miqtë e shpirtit,
që ka Arben Duka... [Lexo te gjithin]
komente (1)
4 Shkurt 2014 14:46
Zri i dashuris Po të thirri zëri i dashurisë,
dëgjoje dhe ndiqe nga pas,
po të thirri zëri i dashurisë,
bëje të shënjtë atë çast!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
4 Shkurt 2014 14:45
Qnria sht trbuar.. (Satirë politike-Pjesa e Dytë)
 
Qënërinë e rrugës,
s'e ka njeri frik,
por kur lehin shumë,
përhapin panik... [Lexo te gjithin]
komente (5)
2 Shkurt 2014 14:49
Vipa dhe Rripa Laze Hasanit
 
Të mendoja gur të ashpër,
gur me shkrepa nga Skrapari,
po ti ishe-kur të njoha,
më i ëmbël nga nektari... [Lexo te gjithin]
komente (7)
2 Shkurt 2014 14:49
Poezi dhe epigrame Zëmra jote akull-lagështirë,
s'ka zjarr që ta shkrijë,
sytë e tu terr e errësirë,
s'ka dritë që t'i ndrijë!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
2 Shkurt 2014 14:48
"Qnria" sht trbuar.. (Pjesa e parë)
 
Shkrova pas fitores,
në letrat e mia,
këngën entuziaste:
"IKU QËNËRIA!..".. [Lexo te gjithin]
komente (14)
1 Shkurt 2014 15:57
Vipa dhe Rripa Nikollaq Neranxit
 
Që të gjithëve u ke dhënë,
por sërish të kanë goditur,
kur mendonin se ke rënë,
më fuqishëm ti je ngritur... [Lexo te gjithin]
komente (0)
1 Shkurt 2014 15:57
Shpirt e zmr... Gjumi i natës s'të zë fare,
dhe je zhytur në siklet,
për një vashëzë lastare,
që vetëtin si kometë... [Lexo te gjithin]
komente (2)
1 Shkurt 2014 15:56
Pushkatimi i gjuhs shqipe... Në një gotë ujë,
nuk ngrihet furtuna,
gjysmë e ministrive,
s'kanë nisur nga puna.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
31 Janar 2014 14:02
Vipa dhe Rripa Anxhela Lamajt
 
Njëlloj si rrahjet e një zëmre,
i mblodhe tok ëndrrat e tua,
sot në kurorë të jetës tënde,
një trëndafil i bardhë u shtua... [Lexo te gjithin]
komente (0)
31 Janar 2014 14:01
Mos u habisni!.. Shtatë yje ka Arushë e Vogël,
shtatë yj' që ndrisin nëpër netë,
po kur un' sytë hedh në qiell,
nuk shikoj shtatë-por gjithnjë tetë... [Lexo te gjithin]
komente (1)
31 Janar 2014 14:01
Basha i mbytur n vulgaritet dhe ligsi... Besoj edhe vetë,
e kini dëgjuar,
si Luli i Vocërr,
fare është zhbjelluar... [Lexo te gjithin]
komente (4)
30 Janar 2014 14:40
Vipa dhe Rripa Bajronit
 
Ka rënë shtëpia te Labova,
është shkretuar streha jonë,
sot kur e pashë-ty të kujtova,
me pikëllim -o Lord Bajron!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
30 Janar 2014 14:39
Himn pr puthjen n variacione t reja (Vijon nga dje)
 
Variacioni i pestë
 
Askush s'e di fundin,
fundin-as fillimin,
qëkur zjarri i puthjes,
ngrohu njerëzimin... [Lexo te gjithin]
komente (1)
30 Janar 2014 14:39
Ja q paska dhe "militant" profesionist... Sot kemi nga rendi,
lajmet më të mira,
u lidhën me pranga,
plot pesë qelbësira... [Lexo te gjithin]
komente (11)
29 Janar 2014 17:01
Vipa dhe Rripa Hysni Kapos
 
"Hysni Kapo-Hysni trimi,
komunist që nga fillimi!",
t'u bënë vargjet lapidarë,
tridhjet' e ca vjet më parë... [Lexo te gjithin]
komente (2)
29 Janar 2014 17:01
Himn pr puthjen n disa variacione Askush s'e di fundin,
fundin dhe fillimin,
po puthja ka lindur,
tok me njerëzimin... [Lexo te gjithin]
komente (1)
29 Janar 2014 17:00
"Tritolistt" jan t organizuar nga ikanakt.. Ata që po bëjnë,
këtë punë të pistë,
që sot do t'ju vë,
emrin "tritolistë"... [Lexo te gjithin]
komente (11)
28 Janar 2014 15:18
Vipa dhe Rripa Laver Bariut
 
U shkul dhe një lis i lartë,
u shua një zëmër njeriu,
u fik një zëmër e zjarrtë,
iku-dhe Laver Bariu... [Lexo te gjithin]
komente (3)
28 Janar 2014 15:18
Motive popullore Sevdaja që kishim
 
Sevdaja që kishim,
si në rrjetë na zuri,
ti prisje tek porta,
unë vija nga muri... [Lexo te gjithin]
komente (2)
28 Janar 2014 15:17
Nse gjyqtart tan jan "Zoti",ai nuk ekziston! Sa më ke kënaqur,
o shoku Nishan,
shkollën e Enverit,
nuk e ke harram... [Lexo te gjithin]
komente (7)
26 Janar 2014 17:35
Vipa dhe Rripa Genci Qilimit
 
Nuk piqet kollaj mendimi,
ndaj vrava të shkretën mënde,
për ty -o Genci Qilimi,
dhe për të veçantën tënde... [Lexo te gjithin]
komente (0)
26 Janar 2014 17:35
Frymzim biblik.. Sikur të ligjëroja në gjith' gjuhët e botës,
dhe gjuhën e zogjve dhe pemëve të dija,
sikur të isha vetë Gjeniu i Epokës,
asgjë nuk më vlen-kur më mungon dashuria.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (1)
26 Janar 2014 17:34
N lumin Radika,u mbyt politika.. Ka si ndonjë javë,
një javë e më shumë,
që në rend të ditës,
këtu është një lumë... [Lexo te gjithin]
komente (8)
25 Janar 2014 15:59
Vipa dhe Rripa Vitori Balilit..
 
Në Hormovë më s'kënduan,
as thëllëza-as bilbili,
që ditën që të dëgjuan,
ty-o moj Vito Balili!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
25 Janar 2014 15:59
N ato viset e mia... Në ato viset e mia,
bekuar prej Perëndie,
në Labovë e në Labovë,
kush më çon e kush më bie?!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
25 Janar 2014 15:59
N vatanin ton vdekja po bn dasm.. Duket-vdekja keq,
në qafë na ka hipur,
s'ka ditë të mos ketë,
të vrarë e të shtypur... [Lexo te gjithin]
komente (1)
24 Janar 2014 13:26
Vipa dhe Rripa Novrus Vëngos
 
Me këngë ku nuk kam shkuar,
ku s'më shpuri yll' i fatit,
në këto rrugë kam takuar,
edhe "Noken e Beratit"... [Lexo te gjithin]
komente (0)
24 Janar 2014 13:26
Nostalgji.. Spanjolle
 
Dhe kur të jem unë ndënë dhe,
se vdiqa-ti mos thuaj,
më dërgo letra dhe atje,
se unë do të të shkruaj..... [Lexo te gjithin]
komente (0)
24 Janar 2014 13:25
Nj popull i lir mund t bj udira Sot është Shqipëria,
anije plot vrima,
ndaj dhe rëndësi,
sot më shumë ka fryma... [Lexo te gjithin]
komente (3)
23 Janar 2014 20:06
Vipa dhe Rripa Kadri Roshit..
 
Se ç'u drodhën skenat,
kur iku Kadriu,
një qiri i shkretë,
qante si njeriu... [Lexo te gjithin]
komente (0)
23 Janar 2014 20:05
Motiv i prjetshm.. Dy bukuroshe-si dy ëmbëlsira,
në rrugë vetëtinin si pasqyra,
më tutje shkonin tok dhe dy shëmtira,
shkretuar dhe më keq nga shkretëtira... [Lexo te gjithin]
komente (0)
23 Janar 2014 20:04
Sherri politik i jep zemr krimit... Krimi pa pushim,
godet e s'ndalon,
gjithë Shqipërinë,
po terrorizon... [Lexo te gjithin]
komente (3)
22 Janar 2014 16:14
Vipa dhe rripa Flamur Muhametajt

Si nektar i bardhë në lule,
si mjalti në hoje tretur,
kaq të ëmbël-more Mule,
më ke gjetur-të kam gjetur... [Lexo te gjithin]
komente (0)
22 Janar 2014 16:11
Sali Horr Berishadje vrau srish.. Sali Horr Berisha,
gazep i gazepit,
solli prapë variantin,
e grushtit të shtetit..... [Lexo te gjithin]
komente (7)
21 Janar 2014 9:15
Nj nga nj ikin janart Një nga një ikin Janarët,
gjer tani dy kanë kaluar,
kafshët që i vranë shqiptarët, 
jo-akomas’janë dënuar... [Lexo te gjithin]
komente (8)
21 Janar 2014 8:05
Vipa dhe Rripa Miku im që më ke dashur,
njëlloj si dritën e syrit,
dhe me vete më ke pasur,
si unazën e floririt... [Lexo te gjithin]
komente (1)
21 Janar 2014 8:05
Lirik U këput një yll,
që nga lart dhe ra,
u këput një yll,
e më nuk u pa... [Lexo te gjithin]
komente (1)
21 Janar 2014 8:04
Nostalgji Një nga një ikin Janarët,
gjer tani dy kanë kaluar,
kafshët që i vranë shqiptarët,
jo-akoma s'janë dënuar... [Lexo te gjithin]
komente (0)
21 Janar 2014 8:03
'u prish pr tet vjet, s'ndreqet n tri muaj Menjëherë në këmbë,
nuk ngrihet fëmija,
kështu është sot,
këtu qeveria... [Lexo te gjithin]
komente (0)
19 Janar 2014 15:18
Vipa dhe Rripa Albert Vërrisë
 
Ka ca kohë që s'të kam parë,
Kapedan Albert Verria,
që ditën që e ke qarë,
klipin me vargjet e mia... [Lexo te gjithin]
komente (1)
19 Janar 2014 15:17
Po bota s'ka m shpres!.. Por mizat njerëzore,
gëlojnë dhe gëlojnë,
që botën ta ndryshojnë..... [Lexo te gjithin]
komente (0)
19 Janar 2014 15:17
Mos bj plane.. Më vjen për të qeshur,
me ty-o njeri,
kur shkruan të ardhmen,
kur bën plane ti... [Lexo te gjithin]
komente (3)
19 Janar 2014 15:16
Q kur njoha ty.. Nuk e dua detin,
ndaj andej s'jam dukur,
sytë e tu të thellë,
janë më të bukur... [Lexo te gjithin]
komente (0)
19 Janar 2014 15:16
'pun ka Basha me premtimet e Rams?! Basha lajmëroi,
se do nisë tubimet,
nëse Edi Rama,
nuk i mban premtimet!.. [Lexo te gjithin]
komente (13)
18 Janar 2014 20:09
Vipa dhe Rripa Mitat Xhafajt
 
Si për të ndërruar klimë,
për t'u ndier sa më mirë,
zakonisht në këtë stinë,
edhe unë "marr" tjetër zyrë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Janar 2014 20:08
Kartolin pr ditlindje pr zonjushn E....! Gjithmonë për ty zemra më thotë,
se je e gjitha ëmbëlsirë,
sa erdhe ti në këtë botë,
e bëre botën më më mirë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Janar 2014 20:07
Kumbaro-Ministrja dhe "E Drejta e Autorit" Ka ikur me kohë,
koha e doktorit,
po është dhe më keq:
"E Drejt’ e Autorit!".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
17 Janar 2014 14:48
Vipa dhe Rripa Petrit Lulos
 
Tridhjet e ca vjet përpara,
në Gjirokastër më prite,
qëndisëm për herë të parë:
"Moj vajza gjirokastrite!".. [Lexo te gjithin]
komente (1)
17 Janar 2014 14:47
Poezi dhe epigrame Rridhnin krojet
 
Rridhnin krojet e argjënda,
në buzët e tua,
buzë e bukur-buzë e njomë,
ç'u trëndafilua... [Lexo te gjithin]
komente (0)
17 Janar 2014 14:47
Policia,qeveria dhe ekranomania (Pjesa e Dytë)
 
Unë s'dua të mbetet,
ky një konstatim,
po më shumë e ngrita,
si një këshillim... [Lexo te gjithin]
komente (3)
16 Janar 2014 15:56
Vipa dhe Rripa Mihal Rudhës
 
Nxirrte Mihal Rudha,
fjalët si florinj:
"Kush flë me nepërka,
do pjellë gjarpërinj!".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
16 Janar 2014 15:55
Balad O miqtë e mi që kini shkuar,
gjithë buzëplasur një nga një,
e prapë më jini të vetmuar,
aty ku s'ndihet asnjë zë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
16 Janar 2014 15:54
TVSH-ja, ekranomania dhe qeveria... Një nga një u rritën,
që të gjitha çmimet,
nga viti që shkoi,
mbetën veç thërrimet... [Lexo te gjithin]
komente (3)
15 Janar 2014 14:06
Vipa dhe Rripa Arben Asabella
 
Nëse tek "Komuna" jeni,
nëse doni ëmbëlsira,
me lehtësi mund të gjeni,
ëmbëltoren "Beni-Mira"... [Lexo te gjithin]
komente (1)
15 Janar 2014 14:06
Drejtsia-Turpi m i madh q ka Shqipria.. Sapo apelucët,
lëruan Mëzinë,
vërtetë ca nxituan,
të shajnë qeverinë... [Lexo te gjithin]
komente (7)
14 Janar 2014 16:07
Vipa dhe Rripa Arben Ristanit
 
Kundër teje-o Ristan,
kemi shkruar kijamet,
po ti prapë ja bëre "bam",
dhe u bëre deputet!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
14 Janar 2014 16:07
Fjal lamtumire mos m thuaj.. Fjalë lamtumire mos më thuaj,
me ty më shkon viti si një muaj,
mos më ler në akull dhe dëborë,
me ty më shkon dita si një orë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
14 Janar 2014 16:06
Xhemali, Ristani, Noka dhe Bumja.. Them pa lajme të vërteta,
ka mbetur këtu ekrani,
nuk ësht’ lajm-or t'u ngjat jeta,
se vajti në burg Ristani... [Lexo te gjithin]
komente (4)
12 Janar 2014 18:05
Vipa dhe Rripa Jaho Gjolikut
 
O Jaho Gjoliku,
o deti me valë,
të më kishe njohur,
do më bëje djalë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
12 Janar 2014 18:04
Mos e prish magjin! Sy të bukur si të tutë,
s’i ka kush në Botë,
shumë e shumë i ëndërruan,
po s’i puthën dot!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
12 Janar 2014 18:04
Njeriu i mir... Bota është e madhe,
ujë e shkretëtirë,
unë kam dalë të gjej,
një Njeri të Mirë... [Lexo te gjithin]
komente (1)
12 Janar 2014 18:03
Qeveri e qeshur, popull i menduar… Njerzit të munduar,
prej lodhjes dhe mundit,
kanë shpikur aksiomën:
"Shpresa vdes e fundit!".. [Lexo te gjithin]
komente (2)
11 Janar 2014 15:27
Vipa dhe Rripa Agim Krajkës
 
Aty pari katër vargje,
t'i kam nisur si kushtim,
po mendoj se katër vargje,
janë shumë pak për ty, Agim... [Lexo te gjithin]
komente (0)
11 Janar 2014 15:26
Bukuroshja q s'ka mend Për vashë lastaren,
s'më zë kurrë qederi,
që ka naze zane,
po nga mëndja trokë... [Lexo te gjithin]
komente (1)
11 Janar 2014 15:26
Lidhja e Dyt e Prizrenit Sot mbledhjen e dy qeverive,
jo thjeshtë për qejf të Arbenit,
e pagëzoj me dëshirë,
si Lidhjen e Dytë të Prizrenit... [Lexo te gjithin]
komente (3)
10 Janar 2014 14:14
Vipa dhe Rripa Hashim Thaçit
 
Që kur ishe djalë i ri,
të kam ndjekur me kujdes,
për ty kisha njohuri,
që përpara Rambujesë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
10 Janar 2014 14:14
Balada O Zot, përse më tall?!
 
Kallkan më ngrin në zëmër,
o Zot-përse më tall?!
se shtrihem me një ëngjëll,
dhe zgjohem me një djall... [Lexo te gjithin]
komente (0)
10 Janar 2014 14:13
Mali i Migjenit q s’bzan dhe miku im Galip!.. Një mikut tim në Kavajë,
i prishën një tëndë dhe një mur,
dhe miku im në Kavajë,
ësht' pa dyshim zotri burrë... [Lexo te gjithin]
komente (6)
9 Janar 2014 14:26
Vipa dhe Rripa Arben Ahmetajt
 
Mik të mirë Ty të kam pasur,
jo tani-po që nga hera,
dhe gjithmonë të kam dashur,
se Ti je një Ben me vlera... [Lexo te gjithin]
komente (0)
9 Janar 2014 14:25
Tri lirika I pasur s'jam..
 
I pasur s'jam e s'të fal dot,
flori e xhevahirë,
i pasur s'jam-po s'qaj me lot',
se jam Njeri i Mirë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
9 Janar 2014 14:25
Kujdes! Kusart mund t vishen dhe si priftrinj!.. Gjer ditën që ndodhi,
në mëndje s'e kishët,
se do mbanin armë,
edhe "Babagjyshët"!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
8 Janar 2014 15:22
Vipa dhe Rripa Flamur Bimes
 
Ti je një nga ne të parët,
në të lashtën Ergjëri,
jini kryeqëndrestarët,
Cerçiz Topulli dhe Ti... [Lexo te gjithin]
komente (1)
8 Janar 2014 15:21
Kng me fjal t arta.. Ndodhin-pa tregohen,
ndodhin-pa u shkruan:
"Gjuha kocka s'ka,
po dhe kockat bluan!".. [Lexo te gjithin]
komente (1)
8 Janar 2014 15:20
Terrorizmi-lajmi m i keq pr Shqiprin (Pjesa e Dytë)
 
Terrorizmi kot,
asnjëherë s'qëllon,
bëhet për shantazh,
bëhet për presion... [Lexo te gjithin]
komente (4)
8 Janar 2014 14:12
Vipa dhe Rripa Flamur Bimes
 
Ti je një nga ne të parët,
në të lashtën Ergjëri,
jini kryeqëndrestarët,
Cerçiz Topulli dhe Ti... [Lexo te gjithin]
komente (0)
8 Janar 2014 14:11
Ndodhin-pa tregohenKng me fjal t arta.. Ndodhin-pa tregohen,
ndodhin-pa u shkruan:
"Gjuha kocka s'ka,
po dhe kockat bluan!".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
8 Janar 2014 14:11
Terrorizmi-lajmi m i keq pr Shqiprin (Pjesa e Dytë)
 
Terrorizmi kot,
asnjëherë s'qëllon,
bëhet për shantazh,
bëhet për presion... [Lexo te gjithin]
komente (0)
7 Janar 2014 15:07
Vipa dhe Rripa Erisa Spiropalit
 
Dhjetra fëmra ka vënë Rama,
në luftë me dekadencën,
po gjer tani vetëm Ti,
ke bërë këtu diferencën... [Lexo te gjithin]
komente (0)
7 Janar 2014 15:07
Dalta e kohs Ja njoh vrullin e pasosur,
madhështinë e kthen në baltë,
bukurinë më të përsosur,
veç koha e prish me daltë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
7 Janar 2014 15:05
Terrorizmi-lajmi m i keq pr Shqiprin.. (Pjesa e Parë)
 
Situata s'është,
dhe aq optimiste,
gjersa ka mes nesh,
grupe terroriste... [Lexo te gjithin]
komente (4)
5 Janar 2014 13:02
Vipa dhe Rripa Ardian Klosit
 
U bënë kohë-o miku im,
që vërtetë ti na mungon,
ty të vrau pa dyshim,
dhe indiferenca jonë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
5 Janar 2014 13:01
Fuqia e besimit... Mos mendo që je i humbur,
dhe kur fati bëhet dreq,
se asgjë s'është e pamundur,
dhe në çastin më të keq!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
5 Janar 2014 13:01
Janari bn thirrje pr Drejtsi... Ky është në radhë,
i treti Janar,
kur këtu u bë,
krim qeveritar... [Lexo te gjithin]
komente (7)
1 Janar 2014 15:10
Fuqia e besimit... Mos mendo që je i humbur,
dhe kur fati bëhet dreq,
se asgjë s'është e pamundur,
dhe në çastin më të keq!.. [Lexo te gjithin]
komente (12)
31 Dhjetor 2013 18:29
Po bota s'ka m shpres.. Por mizat njerëzore,
gëlojnë dhe gëlojnë,
që botën ta ndryshojnë..... [Lexo te gjithin]
komente (1)
30 Dhjetor 2013 15:17
Un e di sa vlej!.. Për asgjë s'jam i penduar,
asgjë duart s'm'i ka lidhur,
të gjithë e kanë merituar,
satirën time të hidhur!
.. [Lexo te gjithin]
komente (9)
29 Dhjetor 2013 18:32
Vipa dhe Rripa Gjithmonë ke qënë në pista,
gati për të fluturuar,
gjersa boton tri revista,
i bie të jesh i shquar.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
29 Dhjetor 2013 18:31
Kng pleqrie Eja-more-eja,
sa na ra rrufeja,
nga vashat e reja,
m'u në kokë na ra... [Lexo te gjithin]
komente (0)
29 Dhjetor 2013 18:30
Kartolina pr Vitet Në vigjiljen e Janarit,
vjet-o mik-t'u luta ty,
që nga fletë e kalendarit,
të hiqje shokun Sali... [Lexo te gjithin]
komente (5)
28 Dhjetor 2013 15:25
Vipa dhe Rripa Bujar Leskajt
 
Sot po shkruaj përsëri,
për Ty një tjetër kushtim,
se katër vargje për Ty,
nuk mjaftojnë-miku im!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
28 Dhjetor 2013 15:25
I mendur jam!.. E di nga vij-s'e di ku shkoj,
nga gjumi s'jam përmëndur,
një kohë-çmenduri jetoj,
ndaj jam komplet i çmëndur!.... [Lexo te gjithin]
komente (4)
28 Dhjetor 2013 15:24
Babagjysht me kallash n dor.. Ja na erdhi Viti i Ri,
sa jam i frik'suar,
Babagjyshi i Vitit të Ri,
me kallash në duar... [Lexo te gjithin]
komente (5)
27 Dhjetor 2013 14:44
Vipa dhe Rripa Erion Velisë
 
Shumë i ri je promovuar,
gjer në majat e pushtetit,
dhe pse kurrë nuk ke notuar,
në mes dallgëve të detit... [Lexo te gjithin]
komente (2)
27 Dhjetor 2013 14:44
Poezi dhe epigrame Pasiguri...
 
E sigurt nata që do vijë,
i sigurt dhe mëngjesi,
porse në jetë s'kanë siguri,
as fati-as suksesi!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
27 Dhjetor 2013 14:42
Duhani dhe qeveria vret! Kush e pi duhanin,
është në hall vërtet,
se kushton kaq shumë,
por edhe të vret!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
26 Dhjetor 2013 13:59
Vipa dhe Rripa Edi Ramës
 
Në një ëndër të pafund,
të kam parë-o xhan,
sikur pije pa pushim,
raki e duhan!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
26 Dhjetor 2013 13:59
Poezi dhe epigrame Sikur...
 
Sikur Jezu Krishti,
mos ishte vërtetë,
Jezu Krishtin njerzit,
do ta shpiknin vetë.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
26 Dhjetor 2013 13:58
Pak nga t gjitha.. (Pjesa e Parë)
 
Kur gjashtëdhjetëvjeçarët,
s'duken grurë-po kashtë,
pse ma bën pensionin,
gjashtëdhjetë e gjashtë?.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
25 Dhjetor 2013 15:45
Vipa dhe Rripa Sali Berishës
 
Nuk dua që Salës,
t'i preket një thua,
kush e prek Salinë,
hyn në gjak me mua... [Lexo te gjithin]
komente (0)
25 Dhjetor 2013 15:44
Jeta sht e shkurtr,vdekja sht e gjat.. Eja në mejhane,
të bëhemi tapë,
jeta është e shkurtër,
vdekja është e gjatë... [Lexo te gjithin]
komente (1)
25 Dhjetor 2013 15:43
Dy fjal pr buxhetin... Akoma s'jam kundra,
me njëshin e shtetit,
po si do të dalin,
paratë e buxhetit?!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
24 Dhjetor 2013 15:00
Vipa dhe Rripa Pirro Lutajt
 
E kam një radhë në të shkruar,
Pirro-o njeri i bardhë,
ndaj për ty nuk kam nxitur,
po ti je gjithmonë në radhë..... [Lexo te gjithin]
komente (1)
24 Dhjetor 2013 14:59
Gnjem ndonjher Shpirti im-syri im s'mund të flerë,
shpirti im-syri im u verbua,
së paku-gënjemë ndonjëherë,
gënjemë-por thuaj :"Të dua!.".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
24 Dhjetor 2013 14:59
Njqind muajt e Berishs dhe njqind ditt e Rams. (Pjesa e katërt)

Kur ke njëqind muaj,
mund të bësh çudinë,
o ngjitesh në majë,
o bjen në greminë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
23 Dhjetor 2013 19:05
Sekreti i bukuris...(Vargje pr kng) Zoti të bëri për vete,
të hodhi në sy dete,
dhe në gushë e kraharorë,
nja dy male me dëborë.
.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
22 Dhjetor 2013 17:53
Vipa dhe Rripa Kryeministrit çek-Rusnok
 
Ne menduam se gjithë hallin,
e kishim te hollandezi,
dhe s’prisnin që çek-Rusnoku,
të delte si tip këndezi... [Lexo te gjithin]
komente (0)
22 Dhjetor 2013 17:53
Fragmente poemeLabov, moj Labov Burra të dëgjuar
 
U lindën në Labovë,
plot burra të dëgjuar,
për ta kënga e fundit,.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
22 Dhjetor 2013 17:52
Njqind muajt e Berishs dhe tri muajt e Rams… (Pjesa e tretë)

Janë zbuluar shumë,
raste korrupsioni,
po ju ikanakët,
nuk po reagoni.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (1)
21 Dhjetor 2013 14:47
Vipa dhe Rripa Anastas Dokos
 
Shumë s'të njohin-miku im,
se s'je një figurë "e shquar",
po ti jetës ballë për ballë,
sy më sy i ke qëndruar... [Lexo te gjithin]
komente (2)
21 Dhjetor 2013 14:45
FabulRikrijim nga nj rrfenj.. Një burrë-një mesoburrë,
dikur kishte dy dashnore,
njera ishte çupë e re,
tjetra-gati një plakore... [Lexo te gjithin]
komente (3)
21 Dhjetor 2013 14:44
Njqind muajt e Berishs dhe tre muajt e Rams.. (Pjesa e dytë)
 
Në sytë e BE-së,
pamjen e zë reja,
tani po mësojmë,
plot lajme të reja... [Lexo te gjithin]
komente (2)
20 Dhjetor 2013 14:00
Vipa dhe Rripa Majlinda Bregut
 
Po e nis rrëfimin,
se s'na ndiu fati,
na the-integrimin,
e kishe lënë gati... [Lexo te gjithin]
komente (0)
20 Dhjetor 2013 13:59
Ve ty.. Me shpirt t'i fala pa ngurim,
veç ty çdo gjë që pata,
me ty e shkurtër më është dita,
dhe më e shkurtër nata... [Lexo te gjithin]
komente (0)
20 Dhjetor 2013 13:59
Kam frik... U thurrën ndjenjat-u bënë rrjetë,
të dy në rrjetë ne mbetëm,
kam frikë e dashur-kam shum' frikë,
kam frikë mos mbetem vetëm... [Lexo te gjithin]
komente (0)
20 Dhjetor 2013 13:58
Tet vitet e Berishs dhe tri muajt e Rams... (Pjesa e Parë)

Ftesën prapë BE-ja,
nuk ja dha Tiranës,
Basha me Berishën,
ja faturoi Ramës... [Lexo te gjithin]
komente (4)
19 Dhjetor 2013 14:19
Vipa dhe Rripa Taulant Ballës
 
Realisht s'jemi takuar,
ndonjëherë gjer tani,
po shpesh herë për ty kam shkruar,
kuptohet me dashuri... [Lexo te gjithin]
komente (1)
19 Dhjetor 2013 14:19
Ese,aforizma dhe fjal fluturake.. Mbi të gjitha dashuria është përkujdesje dhe dhëmbshuri.
 
Në këtë botë askush nuk mund të jetë plotësisht i lumtur dhe askush tjetër plotësisht fatkeq... [Lexo te gjithin]
komente (0)
19 Dhjetor 2013 14:18
Integrimi yn, si qilimi i Penelops!.. BE-ja dhe kësaj radhe,
nuk i dha fund recitimit,
si qilimi i Penelopës,
u bë punë e integrimit... [Lexo te gjithin]
komente (4)
18 Dhjetor 2013 8:53
Vipa dhe Rripa Eh,mor Agron Duka,
eh mor kushëri,
më duhet ta shkruaj,
këtë vjershë për ty... [Lexo te gjithin]
komente (0)
18 Dhjetor 2013 8:53
Esse, aforizma dhe fjal fluturake.. Mosmirënjohja është një ves i ndyrë, pabesia një ves edhe më i ndyrë akoma, po kur bëhen bashkë mosmirënjohja dhe pabesia, ndyrësia shfaqet në formën e saj më të lartë... [Lexo te gjithin] komente (4)
18 Dhjetor 2013 8:52
Sa e thell sht sot kriza ekonomike?! "Gjyqi" i Qershorit,
vlerë s'mund të ketë,
nëse këtu s'bëhet,
gjyqi i vërtetë... [Lexo te gjithin]
komente (5)
17 Dhjetor 2013 15:06
Vipa dhe Rripa Këshillit të Ministrave të BE-së
 
Sot ka Shqipëria,
të radhës provim,
nëse do na ftojnë,
për një integrim... [Lexo te gjithin]
komente (0)
17 Dhjetor 2013 15:05
Tek ty do t tretem... (Sipas P.Elyar)
 
Po u bëre akull-do të bëhem zjarr,
të ftohtin mos vuaj,
po u bëre zjarr-do të bëhem akull,
zjarrin do ta shuaj.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
17 Dhjetor 2013 15:05
N 'prmasa e kemi sot krizn ekonomike?! (Pjesa e par) Kuptohet që kriza,
nuk ndodh në një ditë,
atë sot e kemi,
peshqesh nga Salitë... [Lexo te gjithin]
komente (3)
15 Dhjetor 2013 18:36
Vipa dhe Rripa Komandante Che Guevarra...
 
Si ty nuk ka lindur kurrë,
as tani e as përpara,
ndaj gjëmon e s'pushon kurrë:
"Komandante Che Guevarra!".. [Lexo te gjithin]
komente (1)
15 Dhjetor 2013 18:35
Arben Imami n "Zonn e Lir" t "Klanit" Ç'ja thoshte bilbili,
zog me zë të mirë,
kish vajtur Imami,
në "Zonën e Lirë".  .. [Lexo te gjithin]
komente (15)
14 Dhjetor 2013 17:31
Vipa dhe Rripa Mimi Kodhelit
 
Realisht prej kohësh,
unë të kam nderuar,
se me dinjitet,
ti je prezantuar... [Lexo te gjithin]
komente (0)
14 Dhjetor 2013 17:30
Pas "Lamtumirs"... Dikur-kur shkrova:"Lamtumirë!",
pyeta veten: "Pse u ngute?..",
se përveç vdekjes s'ka në botë,
asgjë më tjetër absolute... [Lexo te gjithin]
komente (0)
14 Dhjetor 2013 17:30
'po ja thot bilbili... (Pjesa e katrt) Po këndon bilbili,
lart e në Bulqizë,
thotë-se pak a shumë,
jemi në një krizë... [Lexo te gjithin]
komente (6)
13 Dhjetor 2013 14:24
Vipa dhe Rripa Arben Imamit
 
Të dëgjova dje kur fole,
me logjikë jo për së mbari:
"Kusari quhet kusar,
vetëm kur e kap rojtari!".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Dhjetor 2013 14:23
Poezi... Magji e pafund..

Në krevat të butë,
lakuriq të gjeta,
pleksur këmbët tona,
si katër gërsheta... [Lexo te gjithin]
komente (1)
13 Dhjetor 2013 14:22
Drejtsia ende sht n nj humner...(Pjesa e tret) Që në opozitë,
kam thënë shpeshherë,
se gjithë drejtësia,
qe në një humnerë... [Lexo te gjithin]
komente (4)
12 Dhjetor 2013 14:40
Vipa dhe Rripa Edi Ramës
 
Unë të kam dhënë këshilla falas,
madje këshilla shumë të mira,
po ti s'i lexon, o Rama,
ndaj këput dhe marrëzira... [Lexo te gjithin]
komente (0)
12 Dhjetor 2013 14:39
Zemra si busull Fryn tufani, dimri i jetës,
çdo ditë bëhet më i egër,
dhe për hir të së vërtetës,
s'ndrin asnjë sinjal i gjelbër... [Lexo te gjithin]
komente (0)
12 Dhjetor 2013 14:38
Berisha nuk arrestohet as me dhjet milion firma(Pjesa e dyt) E kam thënë gjithmonë,
e them përsëri:
"Sa të jetë Nishani,
nuk ka drejtësi!..".. [Lexo te gjithin]
komente (9)
11 Dhjetor 2013 14:53
Vipa dhe Rripa Damian Gjiknurit
 
Për ty kemi vlerësime,
Them se je një burrë i mirë,
po në "Shqip"-in e Rudinës,
lajmërove errësirë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
11 Dhjetor 2013 14:52
"Simfoni n dy koh.."
Me ty takim kur kisha lënë,
tek vendi ynë ndënë pjergull,
ç'torturë hiqja duke pritur,
ç'më dukej ora sa një shekull... [Lexo te gjithin]
komente (1)
11 Dhjetor 2013 14:50
Berisha nuk arrestohet as me dhjet milion firma... (Pjesa e Par) Në rrjete sociale,
firmat po shumohen,
po njerëzit me firma,
s'mund të arrestohen... [Lexo te gjithin]
komente (4)
7 Dhjetor 2013 14:37
Vipa dhe Rripa Njazi Kosovrastit
 
Disa herë këtu je gjendur,
kripë e vargjeve të mia,
s'mësuam kush të ka trembur,
as nga ty, as policia!
 
Gjersa jemi në rrethim,
fare të painformuar,
mbetem në variantin tim,
se ti vetes i ke shkruar... [Lexo te gjithin]
komente (0)
7 Dhjetor 2013 14:36
Trompeta e Zotit O mendime që më vini,
turbull porsi valët,
dhe me aromë pelini,
m'i vishni gjithë fjalët... [Lexo te gjithin]
komente (0)
7 Dhjetor 2013 14:36
’ia thoshte bilbili..(Pjesa e dyt) Ç’ia thoshte bilbili
brenda në Kuvend,
thotë se xha Saliu
përsëri u çmend... [Lexo te gjithin]
komente (7)
6 Dhjetor 2013 16:20
Vipa dhe Rripa Ditmir Bushatit
Je nga djemtë më simpatikë,
të shtetit në çdo aspekt,
di të vësh presje dhe pikë,
ndaj më imponon respekt... [Lexo te gjithin]
komente (1)
6 Dhjetor 2013 16:20
'ia thoshte bilbili!.. Ç'po ia thotë bilbili, 
sa tund gjithë Përmetin, 
he për opozitën, 
po dhe për pushtetin.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
5 Dhjetor 2013 14:55
Vipa dhe Rripa Barak Obamës
 
Ti u shfaqe si një Krisht,
në rrëmujë të historisë,
zgjedhja jote sigurisht,
ësht' kulm' i demokracisë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
5 Dhjetor 2013 14:55
Elegji Nëna ime madhështore...
 
Nënë moj, na mori malli,
se ç'u tretëm për së gjalli,
nga e zeza ditë e parë,.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
5 Dhjetor 2013 14:54
Te kompleksi "Jon" na ka mbetur ora.. Ç'na gjeti belaja,
në shtëpinë tonë,
të gjithë u fiksuan,
tek "kompleksi Jon"... [Lexo te gjithin]
komente (10)
4 Dhjetor 2013 14:33
Vipa dhe Rripa Elvis Roshit-Kavajë
 
Dikur ishe tek të parët,
të kam dashur me gjithë mend,
por sot dhunon qytetarët,
dhe ligjin e shkel me këmbë... [Lexo te gjithin]
komente (1)
4 Dhjetor 2013 14:31
Enver Hoxha e ka vendin n Varrezat e Dshmorve Satirë politike
(Pjesa e dytë)
 
Qoftëlargu që në fillim,
i hyri luftës me drapër,
po zhvarrosja e Heronjve,
ka qenë akti më makabër... [Lexo te gjithin]
komente (17)
3 Dhjetor 2013 15:09
Vipa dhe Rripa Ilir Babaramos
 
O Ilir, more Ilir,
që të kemi shok të mirë,
i vockël e dy pëllëmbë,
po mban një TV në këmbë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
3 Dhjetor 2013 15:08
Lirika Oshëtima..
 
U ngjita sipër mbi një shkëmb,
poshtë meje nxinte honi i zi,
me zë të lartë thashë emrin tënd,
që të ma kthente përsëri... [Lexo te gjithin]
komente (0)
3 Dhjetor 2013 15:06
Enver Hoxha e ka vendin n Varrezat e Dshmorve.... Kur ishim në opozitë,
dhe kundërshtonim Salinë,
kemi thënë ditë për ditë,
se po prishte historinë... [Lexo te gjithin]
komente (33)
2 Dhjetor 2013 16:05
I dashur Naim... Kur isha i vogël,
dy pëllëmbë e pak,
im atë një gështenjë,
preu me merak.
.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
1 Dhjetor 2013 19:07
Vipa dhe Rripa Petrit Lulos
 
Sot me zërin tënd,
mblidhen mijëra zëra:
"Po the Gjirokastra,
i ke thënë të tëra!..".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
1 Dhjetor 2013 19:07
Epigrame Dashuria
 
Dashuria është pusi më i errët,
porse edhe ylli më i ndritur,
aty je njëlloj si gjithë të tjerët,
hyn e del krejt i pastërvitur... [Lexo te gjithin]
komente (0)
1 Dhjetor 2013 19:06
Nuk sht kollaj t qeverissh... (Pjesa e 3-t) S'është vështirë t'i shkojë,
mendja çdo njeriu,
se mbrapa Lulashit,
është baba Saliu... [Lexo te gjithin]
komente (2)
30 Nentor 2013 14:12
Vipa dhe Rripa Jorgo Bllacit
 
Ti ke pasur pa dyshim,
të pesë yjet e poetit,
dhe ke qënë i gjithi fin,
armik i vulgaritetit!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
30 Nentor 2013 14:11
M mir syri se nami..(Fabul) Miti i vogël dyvjeçar,
në lodrat e fëminisë,
një ditë të bukur vjeshte,
s'dalloi dot delen prej dhisë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
30 Nentor 2013 14:11
Nuk sht kollaj t qeverissh... Me ç'hatara bëri,
pushteti që iku,
tani qeverisja,
ka një risk reziku... [Lexo te gjithin]
komente (1)
29 Nentor 2013 14:11
Vipa dhe Rripa Enver Hoxhës
 
Nga rrebesh' i rebelimit,
u çlirua krejt ky vënd,
ndaj dhe dita e Çlirimit,
ka veç nënëshkrimin tënd... [Lexo te gjithin]
komente (0)
29 Nentor 2013 14:11
Dhe puna s't'u prish..(Edhe pr vete) Xhaketa e vjetër,
në xhep asnjë dysh,
po puna s't'u prish... [Lexo te gjithin]
komente (0)
29 Nentor 2013 14:10
Gjermani i fundit ka ikur n 23 Qershor... Shkrova fiks një vit më parë,
dhe s'ja futa kot katundit,
kur thashë-se këtej akoma,
s'ka ikur gjerman' i fundit... [Lexo te gjithin]
komente (12)
28 Nentor 2013 14:14
Vipa dhe Rripa Margarita Xhepës
 
Tek ty Zoti e ka gdhëndur,
bukurinë femërore,
po ti je dhe si artiste,
një ikonë madhështore... [Lexo te gjithin]
komente (0)
28 Nentor 2013 14:13
Heroi i dashuris... Në zemër s'gjeta kurrë paqe,
në asnjë varg të poezisë,
për ty nuk shkrova dot një faqe,
hero i madh i dashurisë!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
28 Nentor 2013 14:12
Po ku ishe ti Halim?!(Satir politik, jasht rradhe) Këto dy ditët e fundit,
opozitës i dha hov,
ajo që të gjithë e pamë,
arratisja në Drenovë... [Lexo te gjithin]
komente (7)
27 Nentor 2013 15:47
Vipa dhe Rripa Xhevahir Spahiut
 
Veç për vete s'mund ta mbaja,
atë që mendoj për ty,
se Skrapari ka dy maja,
një Tomorri, tjetra ti... [Lexo te gjithin]
komente (0)
27 Nentor 2013 15:45
Edhe nj her pr Eseninin.. (Baladë)
 
Hej, Esenin djalosh i ëmbël,
s'u lidhe kurrë me zinxhirë,
e shkove jetën si një ëndërr,
po zgjodhe vdekje të vështirë... [Lexo te gjithin]
komente (1)
27 Nentor 2013 15:45
Nuk sht kollaj t qeverissh.. (Satirë politike)
 
Nuk është ndonjë luks i madh,
kur të ngrënë në pushtet,
se realisht opozita,
është një komoditet... [Lexo te gjithin]
komente (1)
26 Nentor 2013 15:07
Vipa dhe Rripa Pëllumb Kullës
 
Dikur një epokë ka bërë,
humori që bëje ti,
sot atë humor të tërë,
e shikojnë me dylbi.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
26 Nentor 2013 15:07
Nse jeta ime... Nëse jeta ime ka një qiell,
ti natyrisht je dielli i saj,
çdo regëtimë e zemrës sime,
të përket ty-mua pastaj... [Lexo te gjithin]
komente (0)
26 Nentor 2013 15:06
"Kimiket"-shum zhurm pr asgj (Pjesa e dyt) Askush fitore me Ramën,
s'korri me armët kimike,
se ai në asnjë rast,
s'kishte thënë një "Po" publike... [Lexo te gjithin]
komente (4)
25 Nentor 2013 19:24
Mes jets dhe vdekjes.. Ku më pas, ku më përpara,
drapri do të bjerë,
po as rrënja, po as faqja,
s'shuhen asnjëherë.
.. [Lexo te gjithin]
komente (8)
24 Nentor 2013 15:52
Vipa dhe Rripa Ti je si diejt viganë,
ta themi me fjalë të holla,
që ndrisin gjithë dynjanë,
por që kanë dhe goxha njolla!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
24 Nentor 2013 15:51
Un dhe rinia ime... Rinia ime, kur ne ishim dyshe,
në shpirt rininë nuk e ndjeva kurrë,
po ti më ike si një dallandyshe,
po ti më ike dhe më le sëmurë... [Lexo te gjithin]
komente (2)
24 Nentor 2013 15:50
"Kimiket"- Shum zhurm pr asgj... Them është në mjerim të plotë,
gjithë bota mediatike,
gjersa merret edhe sot,
vetëm me armët kimike... [Lexo te gjithin]
komente (2)
23 Nentor 2013 14:14
Vipa dhe Rripa Edi Ramës
 
Këtij burri me poture,
askush s'i vuri kapistër,
nisi ministër kulture,
dhe sosi kryeministër.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
23 Nentor 2013 14:13
Vargje dhe epigrame Gjithë jetën..
 
Gjithë jetën ke hapur ti gropa,
për njerin, për tjetrin, për mua,
porse një ditë re si lopa,
në një nga gropat e tua... [Lexo te gjithin]
komente (1)
23 Nentor 2013 14:12
Nuk duhet t na bashkoj vetm vdekja..(editorial n vargje) Është një gjëmë vërtet,
vdekje e çdo njeriu,
por është kryegjëmë,
vdekje e një të riu... [Lexo te gjithin]
komente (2)
22 Nentor 2013 14:31
Vipa dhe Rripa Garsia Lorkës
 
Spanja më të madh nga Ti,
nuk ka nxjerrë tjetër Lirik,
por ti vargjet bëre plumba,
re hero për Republikë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
22 Nentor 2013 14:31
Epigrame Floriri..
 
E hodhën floririn, e tretën,
në llum të llagëmit të zi,
një shekull shkoi dhe e gjetën,
floriri kish mbetur flori... [Lexo te gjithin]
komente (0)
22 Nentor 2013 14:29
"Marrzia" vazhdon non stop.. Kurrë s'bën përpara,
një komb pa kujtesë,
nëse do harrojmë,
s'kemi asnjë shpresë... [Lexo te gjithin]
komente (6)
21 Nentor 2013 18:36
Vipa dhe Rripa Jozefina Topallit
 
Për palamentin e ri,
na tregove dhe makete,
po të pyes unë tani,
miliardat ku i trete?!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
21 Nentor 2013 18:35
Poezi dhe epigrame Shumë kam mbjellë e pak kam korrur!..
 
Zot o Zot, sa jam i lodhur,
shumë kam mbjellë e pak kam korrur,
mbolla shumë e në çdo stinë,
dhe jo vetëm një lëndinë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
21 Nentor 2013 18:34
A mund t ligjrohet tani hashashi?... Kjo është temë delikate,
që shumë fort do diskutohet,
sapo titulli i sotëm,
në gazetë të publikohet... [Lexo te gjithin]
komente (4)
20 Nentor 2013 8:20
Vipa dhe Rripa Në çdo kohë ti ke bërë zhurmë,
ke pasur dhe kohë të arta,
domosdo që ke lënë gjurmë,
po ato nuk janë të qarta... [Lexo te gjithin]
komente (0)
20 Nentor 2013 8:19
Kujtimet e nj jete q m iku... Kujtimet e një jete që më iku,
më vijnë pa furtunë e tallas,
sjellin në muzg portretin e një miku,
që shkoi i ri dhe vetëm mbeti pas... [Lexo te gjithin]
komente (0)
20 Nentor 2013 8:18
PD-ja ka qen m e rrezikshme se armt kimike Ç'po ia thotë bilbili,
tutje nga Vunoi:
Sala një “dorëheqje”,
nga Rama kërkoi... [Lexo te gjithin]
komente (14)
19 Nentor 2013 14:16
Vipa dhe Rripa Arben Ahmetajt
 
U duk se në politikë,
dikur hyre kot së koti,
po tani e them pa frikë,
dole një djalë shumë i zoti... [Lexo te gjithin]
komente (1)
19 Nentor 2013 14:15
T shptoj njeriu...(Balad) Sa erdhën dhe sa ikën nga kjo botë,
sa ëndrra u shuan porsi zjarre,
sa erdhën dhe sa ikën nga kjo botë,.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
19 Nentor 2013 14:14
Protestat, Liria dhe Salia U bënë goxha protesta,
në të gjithë Shqipërinë,
por policët dhe shtetarët,
nuk e humbën qetësinë... [Lexo te gjithin]
komente (5)
18 Nentor 2013 7:15
Te falem Ali Asllani (Nostalgji-Shkruar kur në pushtet ka qënë PD-ja).. [Lexo te gjithin] komente (4)
17 Nentor 2013 13:36
Jam opozit me t keqen Në kohë të qoftëlargut,
janë bërë shumë hatara,
sa nuk di se kë,
të thuash përpara... [Lexo te gjithin]
komente (2)
17 Nentor 2013 13:35
Vipa dhe Rripa (epitafe) Ndrekë Lucës

Në këto varre të rënda,
asnjeri mos e kërkojë,
asnjë varr s'e mban dot brenda,
s'ka vdekur: "Kjo ishte lojë!".. [Lexo te gjithin]
komente (0)
16 Nentor 2013 14:04
Vipa dhe Rripa (Epitafe) Fan.S.Nolit
 Ku ta gjejmë që t'ia gdhendim,
epitafin me flori...
Dot asnjë nuk ia zë vendin,
se Fan Nolë s'bëhen dy!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
16 Nentor 2013 14:03
Dy poezi Nuk munda dot, o miq..
Nuk munda dot, o miq,
t'ju ndizja dritë të gjelbër,
se kishim shumë armiq,
dhe ishin shumë të egër... [Lexo te gjithin]
komente (3)
16 Nentor 2013 14:02
Ju thash q ishte alarm i rrem(Editorial n vargje) Që para një jave,
shkrova një poemë,
se kishim të bënim,
me alarm të rremë... [Lexo te gjithin]
komente (10)
15 Nentor 2013 19:39
Vipa dhe Rripa Naimi i Parë vetëtiu,
si ylli në suferinë,
po lavdi e atij mali,
nuk ta zbehu ty lavdinë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
15 Nentor 2013 19:38
Tri lirika Mu në tabelë të zemrës sime,
desha të gdhendja emrin tënd,
Po në tabelë të asaj zemre,
nuk kishte mbetur asnjë vend.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (1)
15 Nentor 2013 19:37
Jam kundr t keqes, jo kundr qeveris Ka thënë do vëmë rend,
edhe siguri,
dhe kjo gjë po ndodh,
sot në Shqipëri.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (3)
15 Nentor 2013 19:35
Vipa dhe Rripa Vetëm një pjell luanesha,
pjell një që quhet luan,
dhe ti një të vetëm bëre,
një-po mbete KAPEDAN.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
15 Nentor 2013 19:34
Katr kng dashurie pr Fjorin M'u shfaqe ti si një kometë,
si dritë meteori,
në zëmrën time ra tërmet,
tërmet-e dashur Fjori.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
15 Nentor 2013 19:33
Jam n opozit me t keqen, jo me qeverin Për një drejtësi,
ikam garantuar,
janë mijëra e mijëra,
që më kanë besuar... [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Nentor 2013 15:28
Vipa dhe Rripa Gjëmo si tufan në shekuj:
“Misto Mame, o lule!”
O heroi me plot dishepuj,
yll i ndritur mbi Atdhe!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Nentor 2013 15:27
Kur Zoti pa n bot... Kur Zoti pa në botë
për herë të parë,
urreu pakufi
sytë ziliqarë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Nentor 2013 15:24
Jam n opozit me t keqen, jo me qeverin... Thashë, s'do na sulmojnë,
me armë kimike,
por u bombardova,
nga gojët kritike... [Lexo te gjithin]
komente (9)
12 Nentor 2013 15:26
Basha, kusari numr nj i vots… O Lulash qelbashi,
që po çudit botën,
ti në çdo variant,
e ke vjedhur votën... [Lexo te gjithin]
komente (17)
12 Nentor 2013 15:23
Dy lirika Jo nuk shuhet nëpër mote,
zjarr i dashurisë së parë,
zemra ime-zemra jote,
ruan një margaritar... [Lexo te gjithin]
komente (0)
12 Nentor 2013 15:21
Vipa dhe rripa 1.Nënë Terezës(Gonxhe Bojaxhiut)
 
Emrin tënd shpesh e përmendin,
që kur gdhin e gjersa muget,
po nga shenjtërimi yt,
tek këta as gjurma s'duket!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
11 Nentor 2013 8:33
Vota nuk mund t blihet mbasi sht hedhur n kuti Në të vërtetë në Korçë,
ndonjë hata nuk ka ngjarë,
thjeshtë se aty socialistët,
u treguan tamaqarë... [Lexo te gjithin]
komente (11)
10 Nentor 2013 16:38
Vipa dhe rripat Enver Hoxhës
 
Veç një gjë nuk do të falet,
të tjerat me tyja vanë,
që more Salën nga malet,
dhe e solle në Tiranë.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
10 Nentor 2013 16:37
Nuk do sulmohemi me arm kimike(Editorial n vargje) Po vjen si funebër,
zëri i një muzike,
se do na sulmojnë,
me armë kimike... [Lexo te gjithin]
komente (10)
8 Nentor 2013 14:21
Vipa dhe Rripa Petro Markos
 
Je veç Një në këto vënde,
një të dytë si ty nuk gjej,
me "Hasta la Vistën" tënde,
do të mburrej Heminguej!.. [Lexo te gjithin]
komente (4)
8 Nentor 2013 14:21
Kshilla falas pr Lulzim Bashn dhe opozitn (Satirë politike-Pjesa e Parë)

Orë e opozitës,
duhet të kurdiset,
se tani PD-ja,
shumëkeq po braktiset!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (5)
7 Nentor 2013 16:23
Vipa dhe rripa. Agron Dukës

Them se nga Fatmir Mediu,
nuk duhet të ikësh kurrë,
të kuptohet se vatanit,
i ka mbetur ndonjë burrë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
7 Nentor 2013 16:22
Kotsi... (Balad pr Botn) Toka në ajër vërtitet,
fiksuar në trajektore,
as nuk bie-as nuk ngjitet,
po bën vetëm dy rrethore... [Lexo te gjithin]
komente (1)
7 Nentor 2013 16:21
Mali i padrejtsive nuk shmbet me dinamit..(Satir politike - Pjesa e Dyt) Nuk po them se Toma,
është ndonjë gogol,
por për të padrejtën,
mbeti një simbol... [Lexo te gjithin]
komente (5)
6 Nentor 2013 14:52
Vipa dhe rripa Ilirjan Celibashit

Tek thoshte-dëgjova njërin,
si s'kam fat si Ilirjani,
pa e ngritur kurrë zërin,
urtë e butë e plot tigani!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
6 Nentor 2013 14:52
Ylli im polar..(Lirik) Kur ma kap shpirtin mërzia,
të kërkoj veç ty,
vetëm ti brengat e mia,
m'i heq me magji... [Lexo te gjithin]
komente (0)
6 Nentor 2013 14:51
Rroj se nuk vdes dot..(Balad) Sy i pikëlluar,
në mjegull e lotë.
Rroj!-po përse rroj?..
Rroj se nuk vdes dot!.... [Lexo te gjithin]
komente (0)
6 Nentor 2013 14:50
Mali i padrejtsive nuk shmbet me dinamit..(Satir politike-Pjesa e Par) Ka gjëra të tjera,
shumë më parësore,
shëmbje e një pallati,
s'është kryesore... [Lexo te gjithin]
komente (4)
5 Nentor 2013 16:24
Vipa dhe rripa... Nazim Hikmetit
 
Dy vargje janë vetëm dy,
po vlejnë një antologji:
"Po s'u dogja unë-po s'u dogje ti,
kush do të digjet këtu për Liri?!."
 
Migjenit
 
Ti s'je njeri-por mal e zjarr,
një oqean me poezi,
e cili komb s'do ish krenar,
të kish një këngëtar si ty?!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (1)
5 Nentor 2013 16:23
Lereni t fryj furtunn(Nostalgji) Tani kthehemi tek Edi,
tani kthehemi tek Rama,
ai ndrit në Epope,
porsi flaka te fontana... [Lexo te gjithin]
komente (0)
5 Nentor 2013 16:22
"Xhuvelria" t ndalohet me ligj...(Satir politike) S'është ndonjë çudi e madhe,
kjo që po na ndodh tani,
përrenj nga të katër anët,
po derdhen në LSI... [Lexo te gjithin]
komente (4)
4 Nentor 2013 9:37
S’kam si t’i njoh anonimt… Shpesh më thonë atë që s'thuhet,
shkruaj ashtu dhe kështu,
unë shkruaj atë duhet,
jo atë që doni ju... [Lexo te gjithin]
komente (14)
3 Nentor 2013 14:13
Vipa dhe rripa Fahri Balliut
 
Tersi pësëdhjetë e pesë,
nuk është vetëm i Fahriut,
ky numur mbeti për besë,
dhe në stanin e Saliut!
 
Preç Zogajt
 
Do mbetesh o miku im,
një personazh i epikës,
se të shohin me dyshim,
dy krahët e politikës.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
3 Nentor 2013 14:12
Lirika dhe epigrame Rri me mua këtë natë..

Ku ta shkrij gjithë këtë akull,
këtë terr që po më mbyt,
për të shkrirë gjithë Antarktidën,
më mjafton veç trupi yt..... [Lexo te gjithin]
komente (0)
3 Nentor 2013 14:11
Beteja me injorancn, mision i pamundur..(Satir politike) Injoranca më qan hallin,
si nuk pushova një herë,
po ku e di injoranca,
se unë jam si një minierë... [Lexo te gjithin]
komente (7)
2 Nentor 2013 15:19
Vipa dhe rripa Vangjel Dules
 
Shumë të drejtë ka dhe Dulja,
që do varre për të vrarët,
po këtu po na lot lulja,
me hallet që kanë të gjallët... [Lexo te gjithin]
komente (0)
2 Nentor 2013 15:18
Poedi dhe Epigrame Noja keq na talli..
 
Me Barkën Biblike,
Noja keq na talli,
se nga ajo Barkë,
shpëtoi edhe Djalli... [Lexo te gjithin]
komente (0)
2 Nentor 2013 15:16
Kur nj kriminel ulrin prdit!(Vazhdon Epopeja e Berishs)  (Satirë politike)
 
Edhe unë të dua,
s'mbaron Epopeja,
ti hidhesh përditë,
në sulme të reja... [Lexo te gjithin]
komente (8)
1 Nentor 2013 15:22
Vipa dhe rripa Pablo Nerudës
 
Komunist me kohë të plotë,
po një "Nobel" e ke marrë,
do gjëmoi gjithmonë në Botë,
hymni yt-"Zgjohu druvar!."
 
Çerçiz Topullit
 
O Çeço mali me borë,
ty të kemi kryeburrë,
rrapi ra në Mashkullorë,
kënga jote "s'bie" kurrë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
1 Nentor 2013 15:21
Dy marit.!. (Balad) Si qirinj të ndezur,
për natë e për ditë,
gjer në ditët tona,
erdhën Dy Maritë!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
1 Nentor 2013 15:20
Jam kundra fshess, por nuk jam kundr pastrimit!..(Satir politike) Po e përsëris sërish,
për hirin e gjithë kujtesës,
unë s'kam qënë e s'do jem kurrë,
partizan' i madh i fshesës... [Lexo te gjithin]
komente (3)
31 Tetor 2013 15:03
Vipa dhe Rripa Skënder Gjinushit
 
Ende nuk ka marrë partia,
nga Rama asnjë detyrë,
po të paktën qeveria,
o Gjinush s'të la pa zyrë!
 
Kadri Rroshit
 
Për të voglën Shqipëri,
ke përmasa madhështore,
ti do ishe një gjeni,
në çdo skenë botërore!
 
Mehmet Shehut
 
Në Spanjë rrugën e nise,
veshur me këmishë lirie,
do mbetesh në këto vise,
një legjendë trimërie.
 
Mark Frrokut
 
Po nga ty në të vërtetë,
kanë të gjithë për të mësuar,
se si të bën deputet,
goditja e përqëndruar!
 
Bardhyl Londos
 
Në qytetin e Përmetit,
të takon titulli i nderit,
meqë A-në e alfabetit,
kishe emrin e Enverit!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
31 Tetor 2013 15:03
Poezi dhe epigrame Ka pesë shekuj...
 
Ka pesë shekuj Shqipëria,
që lëngon në fund të gropës,
ne të gjithë e mbajmë veten,
më të mënçurit e botës.
 
Për gjithë brezat papushuar,
si për bijtë dhe për etrit,
çorba më e preferuar,
veç kokat e njeri-tjetrit.
 
Gusht 1998.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
31 Tetor 2013 15:01
N mesin e Europs, ka njerz q buk s'kan..(Satir poliitke) (Satirë politike)
 
Këto vargje kur i shkruaj,
nuk se ndihem dhe aq mirë,
poeti duhet të shkruaj,
rubaira jo satirë... [Lexo te gjithin]
komente (1)
30 Tetor 2013 8:14
VIP-a dhe Rripa Zhani Cikos
 
Ç’tha për ty Salë kapedani,
e vura në sekuestro,
se dhe vetë e di o Zhani,
që nuk je një Grand Maestro!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
30 Tetor 2013 8:13
Sherr me Zotin!...(Balad) Rri edhe mendohem,
inati më merr,
dhe dua me Zotin,
të futem në sherr!.... [Lexo te gjithin]
komente (1)
30 Tetor 2013 8:12
Kush sht "E dshpruara" n Kor"?! (Satir politike) Çudi pas çudije,
sot paskam lexuar,
se PS e Korçës,
është e deshpëruar... [Lexo te gjithin]
komente (4)
30 Tetor 2013 8:07
Vipa dhe Rripa Ali Asllanit
 Ali-o yll i pafikur,
mik i madh i fukarenjve,
them se përgjithmonë ka ikur,
këtej kohë e maskarenjve.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
29 Tetor 2013 13:23
Poeti pa t vrtetn, sht si nata m e errt.. Nëse s'do thoshim të vërtetën,
dhe krejt pa turp ne të gënjenim,
me plumba do qëllonim jetën,
vetëm si vrasës do të vlenim... [Lexo te gjithin]
komente (1)
29 Tetor 2013 13:21
E drejta e autorit, m keq se lojrat e fatit... Disa herë e kam shkruar,
se në kohën e doktorit,
ka qënë krejt e injoruar,
E Drejta e
Autorit... [Lexo te gjithin]
komente (2)
28 Tetor 2013 7:21
Dimroj si zogu i detit.. E ç'të shkruajmë-e ç'të themi,
tani në muzgun e jetés,
padyshim në dorë s'e kemi,
formulën e së vërtetës... [Lexo te gjithin]
komente (5)
28 Tetor 2013 7:19
Nostalgji ... Sa herë kaloj tek një dritare,
që me saksi është mbushur plot,
me gaz shikoj se si "padashur",
një lule çel-një perde lot... [Lexo te gjithin]
komente (0)
27 Tetor 2013 15:55
Vipa dhe rripa Sa herë që delte në skenë,
emri yt qëndronte lart,
të kishe lindur në Vjenë,
do të ishe një Mozart!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
27 Tetor 2013 15:54
Nostalgji... Sa herë kaloj tek një dritare,
që me saksi është mbushur plot,
me gaz shikoj se si "padashur",
një lule çel-një perde lot... [Lexo te gjithin]
komente (0)
27 Tetor 2013 15:07
S'keni par asgj 'ka br shtet-rumpalla! Në vazhdën e gjatë,
të gjithë batërdive,
këtu kanë qënë modë,
dhe rrogat fiktive... [Lexo te gjithin]
komente (9)
26 Tetor 2013 13:02
Vipa dhe Rripa Genc Rulit
 
Ty dikur të lavdëronin,
si një teknicien i mirë,
por tani, mbas njëzet vitesh,
më dukesh si vjetërsirë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
26 Tetor 2013 13:01
Misteri grua... (Epigrame e Lirika)  Lavdia rreth kokës,
si shami e zezë,
jeta e të gjallëve,
nxin si një varrezë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
26 Tetor 2013 12:58
Po shprdorim detyre a ka ky Berisha?! (Satir politike) Po na flet ezber,
"nipi i Skëndërbeut",
për një tip skenari,
si i Papandreut?!.. [Lexo te gjithin]
komente (13)
25 Tetor 2013 14:00
Vipa dhe Rripa Majlinda Bregut
 
Flet e flet ti, pa pushuar,
fare pa presje e pikë,
sikur të kanë montuar,
në gojë automatik!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
25 Tetor 2013 13:59
Mos besoni! (Balad) Në ju thënçin-u thye Arbeni,
në është mik, pa turp do t'ju gënjejë,
po të më kërkoni, do më gjeni,
do më gjeni veç ku ka betejë... [Lexo te gjithin]
komente (1)
25 Tetor 2013 13:58
Sepse kjo sht qeveria q kam dashur (Humor politik) Nga asgjëja s'nxjerr asgjë,
dhe kjo s'quhet aspak ters,
por sikur dhe një grimcë të kem,
unë krijoj një Univers... [Lexo te gjithin]
komente (17)
24 Tetor 2013 21:49
Malli m ka marr,pr ty Arjan ani... Malli ç'më ka marrë,
vërtetë more Çani,
si zëmër shalqini,
skuqje tek ekrani... [Lexo te gjithin]
komente (9)
24 Tetor 2013 15:19
Vipa dhe Rripa ... Kastriot Islami
 
Dhe tani, në të vërtetë,
gjithë karriera të ësht’ mbyllur,
asnjëherë  në kët’ jetë,
s'ke qënë kaq i papërfillur!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (3)
24 Tetor 2013 15:18
Po pr ju as Rama s’plotsonte kriteret Ditë për ditë, Lulashët,
promovojnë "sherret",
tash e kanë me Didin,
që s'plot’son kriteret... [Lexo te gjithin]
komente (2)
22 Tetor 2013 16:48
Qe Shteti i Berishs nj Karikatur.. (Satirë politike)

Për sekretin e humorit,
me këdo mund të vë bast,
hap feisbukun e doktorit,
humori të vjen në çast... [Lexo te gjithin]
komente (8)
21 Tetor 2013 10:08
Npr rrjetat e kujtimit... (Lirikë)


Eja,mike ,se u ngrysëm,
u sos vaji i kandilit,
siç e sheh mbeti përgjysëm,
këngë e bukur e bilbilit.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (8)
20 Tetor 2013 20:55
Duroni pak o zuzar,ende asgj s'kini par!!!. Vërtet që na ka çuditur,
opozita karnavale,
në mënyrë krejt të papritur,
ngriti një çështje penale.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (8)
20 Tetor 2013 20:51
Epigrame 1.Gjëmon pylli..

Gjëmon pylli anë e mbanë,
kur jep shpirtin elefanti,
po dhe mizën kur e shkelin,
ka dhimbjen e një gjigandi.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
19 Tetor 2013 15:05
Vetm pr "Fundin e marrzis"nj qind vjet votoj pr Ramn!... Çdo ditë lajme të mira,
vijnë nga fronti i Qeverisë,
them se lajmi më i madh,
ishte "Fundi i Marrëzisë!.".. [Lexo te gjithin]
komente (6)
18 Tetor 2013 15:40
Luli more Luli, doli burr i zoti!(Satir politike) Luli-more­-Luli,
doli burrë i zoti,
pa filluar puna,
nisi nga bojkoti... [Lexo te gjithin]
komente (3)
18 Tetor 2013 15:39
Epigrame dhe balada/ "Darka e fundit"  1.Do vijë dita
 
Sado koha të vonohet,
patjetër do vijë një ditë,
çdo gënjeshtër do ndëshkohet,
çdo e vërtetë do dalë në dritë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
17 Tetor 2013 15:01
Ligji i npunsit s'i mbron dot kusart.. Ka sot Shqipëria,
një kakofoni,
përse "Nënëpunësi",
s'hyri në fuqi ?!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (8)
16 Tetor 2013 14:56
Balad, lirika dhe epigrame 1. Vdes në puthjen tënde

Unë vdes në puthjen tënde,
po puthjes nuk i druhem,
se jam një flakëz hëne,
veniten-por nuk shuhem.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (2)
16 Tetor 2013 14:52
Mbi gjith t gjallt!.. (Kushtim për nënën time të shtrënjtë, sot në 15 vjetorin e ikjes nga kjo jetë)

Tani vij rrallë tek varri yt,
gjë tjetër s'më ka mbetur,
s'më thua dot:" Mos u mërzit!.",
se edhe ti je tretur!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (6)
15 Tetor 2013 14:58
Ose do ik Rilindja ose do iki Nishani Tek ne ka një kontradiktë,
që fare s'e mban kandari,
nga një anë tetdhjetë e katër,
ana tjetër veç Bujari!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
15 Tetor 2013 14:55
Himn pr Dritro Agollin... . Më kullon muzikë çdo eshtër,
fryn ngado një erë e mirë,
të këndoj për Ty-o Mjeshtër,
nuk e kam aspak vështirë... [Lexo te gjithin]
komente (5)
13 Tetor 2013 21:46
Gnjeshtra dhe e vrteta… Po që e vërteta,
të zërë vend o miq,
duhet që të shfaqet
gjithmonë lakuriq... [Lexo te gjithin]
komente (0)
13 Tetor 2013 15:51
MOS I ZM FRYMN QEVERIS… Ushtarakëve çështja,
me kohë do t'u zgjidhet,
po sot menjëherë,
në "ring" s'mund të hidhet... [Lexo te gjithin]
komente (5)
12 Tetor 2013 15:52
T mos i zm frymn qeveris!.. (Humor politik-Pjesa e Parë )

Qeveri e re,
s'ka bërë as një muaj.
por unë e kuptoj,
padurimin tuaj.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (3)
12 Tetor 2013 15:50
Je i lumtur q je dushk Diku në një anë pylli,
mbiu një dushk dhe një arrë,
tok u rritën pranë e pranë,
pesëmbëdhjet' vjet me radhë
 .. [Lexo te gjithin]
komente (3)
12 Tetor 2013 15:50
Lodrat e Fatit Dy shokë në këtë jetë,
se ç'u ngritën në pushtet,
njeri në katin e parë,
tjetri në katin e dhjetë.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
11 Tetor 2013 14:53
Ne kto i dinim o kryeministr! (Pjesa e Dyt) Nëse nuk ndëshkohet,
këtu ujqëria,
keq edhe më keq,
do shkojë Shqipëria... [Lexo te gjithin]
komente (5)
10 Tetor 2013 15:28
Administrimi i vdekjes! Mos u fryni kot së koti,
askush nuk është i paprekshëm,
vetëm Biri edhe Zoti,
ndofta janë të pavdekshëm... [Lexo te gjithin]
komente (0)
10 Tetor 2013 15:28
Ne kto i dinim o kryeministr! Që Sala s'do linte,
asgjë në kanistër,
ne këtë e dinim,
o Kryeministër!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
9 Tetor 2013 14:29
Sipas Pushkinit! Kujtoj at' çast të paharruar,
kur ti m'u shfaqe para sysh,
gjer në detaj e pikturuar,
si një dhuratë perëndish!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
9 Tetor 2013 14:28
Se vetm gnjeshtra, sala ka prodhuar.. Rama thotë-ka gjetur,
arkën fare bosh,
dhe ke plot arsye,
Ramën ta besosh... [Lexo te gjithin]
komente (5)
8 Tetor 2013 15:05
Ku sht humanizmi o njerz t ndyr?! E di ç'do të thotë,
i varfër-i pasur,
nuk është ky sistemi,
që unë kam dashur.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (12)
8 Tetor 2013 15:04
Eprsia e pashoqe e dashuris... (Sipas Biblës-Dhjata e Re; nga letra e parë e Shën Palit dërguar korintasve)

Dhe po të isha më i miri,
pa dashuri do isha kot,
do isha një këmbanë floriri,
që asnjë tingull nuk nxjerr dot!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (2)
7 Tetor 2013 7:43
UK gzohem q t pash (Balad) Dhjetë vjet që s'ishim parë,
ndarë si në burg të zi,
sa të pashë sot menjëherë,
prapë rashë në dashuri... [Lexo te gjithin]
komente (6)
6 Tetor 2013 23:06
Syt e tu Porsi agimi rrezellitës,
të kthjellët porsi qielli blu,
si ylli i artë i Afërditës,
njëlloj shkëlqejnë sytë e tu!
.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
6 Tetor 2013 23:06
Fuqia e besimit... Mos mendo që je i humbur,
dhe kur fati bëhet dreq,
se asgjë s'është e pamundur,
dhe në çastin më të keq!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
5 Tetor 2013 17:22
Kshilla falas pr qeverin e re(Pjesa e par) Po këto këshilla,
mund të duken kot,
sepse sot paguhen,
këshilltarë plot.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (14)
5 Tetor 2013 17:17
Gjurm mbi uj... Gjithë jetën e jetës luftova,
t'i vija pikat mbi ë,
por ja më në fund e kuptova,
i ziu-nuk ditkam asgjë!.
 .. [Lexo te gjithin]
komente (0)
4 Tetor 2013 15:28
Firmn n dhjetor mund t mos e marrim... Firmën në dhjetor,
mund të mos e marrim,
se të madh PD-ja,
e ka hapur varrin!.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
4 Tetor 2013 15:27
Urrejtja dhe dashuria... Një ndjenjë e re që zemrën peshë ma mban,
sërish nga gjumi nesër do më zgjojë,
do të harroj çdo gjë që ne na ndan,
e atëherë çdo gjë do na bashkojë... [Lexo te gjithin]
komente (0)
3 Tetor 2013 15:25
Gjith kjo stuhi femrash, s’mendohej ktu!.. Sala u fiksua
tek një emërim.
Pse s'flet për të tjerët,
more "miku im"?!.. [Lexo te gjithin]
komente (15)
2 Tetor 2013 14:42
O je n pushtet, o je opozit Ule-Lulash-ule,
atë ton të ngritur,
s'bëhet opozita,
me të ulëritur!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (12)
1 Tetor 2013 2:10
N krkim t s vrtets... Në kërkim të së vërtetës,
kot e gjithë përpjekja,
unë në emër i flas jetës,
më përgjigjet vdekja... [Lexo te gjithin]
komente (2)
1 Tetor 2013 2:03
Nj histori turpi, Garda kishte shkruar... Një dolli vërtetë,
do t'ja pi Tahirit,
që fare e shkriu,
gardën e qymyrit!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
30 Shtator 2013 10:37
Lirika dhe Epigrame Burrat shpikën zjarrin,
për të djegur furrat,
Zoti-gjinjtë e grave,
për të djegur burrat... [Lexo te gjithin]
komente (1)
29 Shtator 2013 14:02
SHUSHUNJAT, PRODHIMI DHE FALIMENTIMI… Veten time pa pushim,
pyes ditë e pyes netë,
e ç'i duhen Shqipërisë
njëqind e dyzet deputetë?!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
29 Shtator 2013 3:46
Jeto pr ata q t duan.. Shumë fjalë të arta u shkruan
dhe unë i mësova që herët:
"JETO PËR ATA QË TË DUAN
DHE KOT MOS MENDO PËR TË TJERËT!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (1)
29 Shtator 2013 3:45
Shushunjat, prodhimi dhe falimentimi.. Veten time pa pushim,
pyes ditë e pyes netë,
e ç'i duhen Shqipërisë
njëqind e dyzet deputetë?!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
28 Shtator 2013 5:11
Hymn pr lirin.. Që nga brigjet lart në male,
anë e mbanë Shqipërisë,
si bekim i madh kumbon,
këngë e ndritur e lirisë... [Lexo te gjithin]
komente (4)
28 Shtator 2013 5:04
O Halimk e vogl.. Që ditën e parë,
që këtu je shfaqur,
o Halimkë e vogël,
sa më ke kënaqur!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
27 Shtator 2013 18:07
TURP TE KESH O POPULL QE PERMBYSE LAROT Tani kur kaq majtas,
po shënon balanca,
mund ta bëjë të fortin,
vetëm injoranca!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (4)
27 Shtator 2013 4:22
Militantt s'jan "delja e zez" jan gjaku i partive Tani që gjithë punët,
i kemi në shesh,
fjala "militant",
po përmëndet shpesh!.. [Lexo te gjithin]
komente (1)
26 Shtator 2013 0:26
Na mbytt me rena, do dit o legena... Pa turp po gënjejnë,
këta firauna,
se gjer sot s'ka ikur,
asnjë rob nga puna!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (12)
26 Shtator 2013 0:23
Kur do kthehet Rama ? "Arratia" jote,
duket e pasosur,
këtu opozita,
fare është vuvosur... [Lexo te gjithin]
komente (13)
25 Shtator 2013 5:22
Berisha me Bashn jan dy kriminel (Pjesa e dyt) Basha bilbilon,
tok me babën Salë,
dhe dot nuk duron,
nga Rama një fjalë... [Lexo te gjithin]
komente (8)
25 Shtator 2013 5:18
Zogisti Bujar Nishani n Kishn e Fan Nolit (Pjesa e dyt) U bë Noli i shënjtë,
majë e katakombit,
ndaj duhet ta shpallje,
Nder i Madh i Kombit... [Lexo te gjithin]
komente (4)
24 Shtator 2013 14:24
Zogisti Bujar Nishani n Kishn e Fan Nolit (Pjesa e pare) Se ç'u nis Nishani,
në rrugë të gjatë,
në kishën e Nolit,
shpuri dekoratë!.. [Lexo te gjithin]
komente (20)
24 Shtator 2013 2:34
Berisha me Bashn,jan dy kriminel... (Pjesa e par) Të më thotë Saliu,
se unë nuk e di:
"Si ndihet njeriu,
kur vret një njeri?!.".. [Lexo te gjithin]
komente (10)
23 Shtator 2013 7:57
Epigrame Do të dal në mes të ditës,
 porsi Diogjeni i hershëm,
 do dal me qiri në dorë,
 të gjej një njeri të ndershëm... [Lexo te gjithin]
komente (5)
22 Shtator 2013 3:10
"Mos prekni plakun sali!.." Europa s'e tha hapur,
po unè gjuhèn mirè ja di,
kuptoj mesazhin e saj:
"Mos preket plaku Sali!".. [Lexo te gjithin]
komente (6)
21 Shtator 2013 8:07
"Replik me gazetn "Dita" Nga replika u habita,
ndaj duhet sqaruar ngjarja,
që nga dje s'jam më tek "Dita",
po jam këtu tek "Shqiptarja".. [Lexo te gjithin]
komente (12)
20 Shtator 2013 9:45
Ne nga gjarprinjt pritm drejtsi! Po vajton bilbili,
sa plasi së qarit,
dolën në apel,
vrasësit e Janarit!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
19 Shtator 2013 9:03
Ekranomania (Pjesa e dyte) Një ditë më ngrinë,
sytë tek ekrani,
gati dhjetë ministra,
kishte mbledhur "Klani".. [Lexo te gjithin]
komente (1)
18 Shtator 2013 9:17
Ekranomania (Pjesa e pare) E mor popull ziu,
që s't'u sosën hallet,
vazhdon xha Saliu,
në ekrane tallet... [Lexo te gjithin]
komente (7)
17 Shtator 2013 7:39
Dhe t gjith plehrat ktu do pastrohen  S'do na vijnë më plehra,
nga njerëz të pistë,
Vendimi i Parë,
na bën optimistë... [Lexo te gjithin]
komente (4)
16 Shtator 2013 8:39
Dhe pr “dhjet urdhresat” Ju do ishit kundr... Po zien Lulashi,
tamam si bizelet,
që ditët e para,
keq po "përkëdhelet"... [Lexo te gjithin]
komente (8)
15 Shtator 2013 9:46
As dhe Zoti s’mund t’i fali, kta q popullin vran Nuk besoj tè ndjekin mbrapa,
"tè pathyshmin" e Tropojès,
se tè shumtit kanè punuar,
vetèm pèr bukèn e gojès.
.. [Lexo te gjithin]
komente (5)
14 Shtator 2013 10:35
As dhe Zoti s’mund t’i fali, kta q popullin vran Do bëj opozitë të fortë,
na thotë një kokosh përdita,
mbi fantazira idiotësh,
s'mund të ngrihet opozita... [Lexo te gjithin]
komente (2)
13 Shtator 2013 9:41
Maxhoranca e re dhe e jma e Zeqos Premtimet e Ramës,
s'janë shumë të vështira,
parathonë dështimin,
kéta humbëtira... [Lexo te gjithin]
komente (1)
12 Shtator 2013 8:51
Iku qnria dhe erdhi liria Nuk është se për Ramën,
vdes prej dashurisë,
po kam dash të bëhet,
shef i qeverisë... [Lexo te gjithin]
komente (13)
11 Shtator 2013 13:28
Qeveria e kap lepurin me qerre M'u në mesin tonë kanë  ndodhur,
vjedhja dhe makutëria,
këtë popull e ka lodhur,
dhuna dhe padrejtësia... [Lexo te gjithin]
komente (4)
10 Shtator 2013 10:04
Sala prap gnjeu! The se s'do të flisje,
po kjo ishte lojë,
veç Zoti ta mbyll,
ty të shkretën gojë!.. [Lexo te gjithin]
komente (12)
9 Shtator 2013 8:41
Nj referendum pr Enver Hoxhn dhe Ahmet Zogun Në një vënd i bie gozhdës,
të është bërë mëndja furtunë,
se punën e Enver Hoxhës,
s'ta tha Rama-ta thashë unë... [Lexo te gjithin]
komente (24)
8 Shtator 2013 11:16
Lavdi atyre q do vijn (Balad optimiste) Me plot shkëlqim si yll i ndritur,
në zemër vargu po më ndrin,
këndoj me shpirt të përtëritur":
"Lavdi atyre që do vinë!".. [Lexo te gjithin]
komente (19)
7 Shtator 2013 12:20
Nderim pr Anastas Janullatosin Fill pas ngjarjes së Përmetit,
ka plot zëra që thërrasin,
dhe kundër Krye Peshkopit,
domethënë Anastasit... [Lexo te gjithin]
komente (57)
6 Shtator 2013 9:49
Kmbana e art e Liris dhe minjt e gjirizit (Pjesa e dyt) Që unë ta kuptoj,
që është një njeri,
në çdo variant tjetër,
ndjej veç neveri.
.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
5 Shtator 2013 10:02
Kmbana e art e Liris dhe minjt e gjirizit (Pjesa e par) Deri sa më shajnë,
disa firaunë,
them se vargu im,
Ka bërë goxha punë... [Lexo te gjithin]
komente (17)
4 Shtator 2013 8:56
PD-ja gati pr "Kryengritje"...! (Pjesa e dyt) Dhe unë vë bast,
me jetën time,
po nuk kanë çuar,
dhe armatime... [Lexo te gjithin]
komente (2)
3 Shtator 2013 9:49
PD-ja gati pr "Kryengritje"!.. (Pjesa e Par) U mbush PD-ja,
dinga me trima,
që nga Olldashi,
tek Jozefina... [Lexo te gjithin]
komente (11)
2 Shtator 2013 15:04
Nj dialog gati miqsor me Berishn! Po kush ta ka mbushur mëndjen,
se je i pa prekshëm,
dhe jo kaq po dhe më shumë,
gati i pavdekshëm?!.. [Lexo te gjithin]
komente (6)
1 Shtator 2013 8:36
Pse s'flet Edi Rama, pse s'flet Ilir Meta?! Nuk mjafton çfarë shkruajmë,
veç ne tek gazeta,
pse s'flet Edi Rama,
pse s'flet Ilir Meta... [Lexo te gjithin]
komente (10)
31 Gusht 2013 10:21
Rilindja ka ndodhur tani duhet t ecim Veç një punë s'mund të bitisësh,
të tjerat t'i lësh në mes,
me të gjitha mund të nisësh,
por të ecësh me kujdes!.. [Lexo te gjithin]
komente (7)
30 Gusht 2013 9:23
Jozefina dha kushtrimin pr t nisur rebelimin Jozefina dhe kushtrimin,
për me ngrit né këmbë taborrin,
të mblidhemi shpejt e shpejt,
Edvinin me shokë ta shporrim!.. [Lexo te gjithin]
komente (15)
29 Gusht 2013 9:44
’pun ka greku me Prmetin?!  Ky shteti helen,
është çudi vërtetë,
dhe dhi e zgjebosur,
dhe bishtin përpjetë!
 .. [Lexo te gjithin]
komente (8)
28 Gusht 2013 10:01
Atyre q jan duke ikur (Pjesa e dyt e Nishan Presidentit) S'e kuptoj përse na flisni,
me një zë të hakërryer,
mbase e ndjeni që jini,
në një pozicion të dhier?!.. [Lexo te gjithin]
komente (2)
27 Gusht 2013 14:45
Nishan presidenti ka konsumuar tradhtin e lart (Pjesa e par) Mbas gjithë rrëmujës,
me Shtëpinë Qëndrore,
mësojmë se PD-ja,
është pronë shtetërore!.. [Lexo te gjithin]
komente (3)
26 Gusht 2013 20:00
Epopeja e Sali Berishs (Pjesa e pare) Poezia e Arben Dukës e shkruar posaçërisht për "Shqiptarja.com".. [Lexo te gjithin] komente (0)
26 Gusht 2013 19:57
Epopeja e Sali Berishs, (Pjesa e dyt) Poezia e Arben Dukës e shkruar posaçërisht për "Shqiptarja.com".. [Lexo te gjithin] komente (1)
26 Gusht 2013 14:30
Epopeja e Sali Berishs(Pjesa e tret) Në zgjedhjet vendore,
duro dhe dy vjet,
aty do ta shohësh,
greminën vërtetë!.. [Lexo te gjithin]
komente (0)
Intervista
'Bashkqeverisja', Cano:Qytetart marrin prgjigje brenda 10 ditve