Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:50 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Homepage > Blog > Shkrimet e tjera
avatar Periferi
Alba Malltezi
25 Maj 2016 18:19
Përse Obama ha një darkë për vetëm 6 dollarë
Kur presidenti amerikan Barak Obama ulet dhe ha një darkë në Hanoi në Vietnam vetëm për 6 dollarë, në një lokal të vogël, por të pastër e me kuzhinë të mirë, nuk e bën për “tangërllëk”, dhe as se nuk ka të paguajë. Bashkëshortja e tij, por dhe Presidenti, në gjithë kohën e drejtimit të Shtëpisë së Bardhë kanë dhënë sinjale, shembuj për një jetë dhe një ushqim korrekt, bio, të thjeshtë dhe jo të shtrenjtë. Kur Michel Obama mbolli perime në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, nuk ishte se s’kishte kush i sillte produkte bio, por dha një shembull të mirë, një sinjal që njerëzit duhet të zgjohen e të reagojnë ndaj një “mirëqënie” false që po dëmton rëndë shëndetin.

Për herë të parë në Tiranë, në një konferencë të organizuar në mjediset e Mjeksisë, përfaqësuesi i CIHEAM, Roberto Capone, ekspert i dietës mesdhetare përfundoi fjalimin e tij për një ushqim korrekt duke thënë:”Mund t’ju duket paradoksale, por nuk duhet të kemi turp të hamë si të varfër, si dikur”. Pra bukë të zezë, vaj ulliri, bizele, fasule apo bathë, pak mish (një herë në javë) vezë dhe peshk. Shumë pak ëmbëlsira, edhe më pak yndyrna shtazore e kështu me radhë. Studentët e mjeksisë qeshën e u sikletosën. Asnjëri nuk do të pëlqente të rikthehej në atë që hanim kur ishim më të varfër.

Por gjërat duhet të ndryshojnë. Nuk e di kush duhet ta fillojë i pari, nuk e di kush duhet të nisë të japë sinjalet e një jete më të thjeshtë, por në këtë rrugë duhet të futemi edhe ne, pa komplekse. Deri më sot shohim vetëm shembuj të pasurisht, të fortësh, shumica edhe mbipeshë.
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
gazetari Une kam kohe qe kam filluar. Rezulati i shkelqyer. Po bie ne peshe duke ngrene
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Gjinushi: I zhgėnjyer me Ramėn do mė ftojė kur t’i prishet makina
Deputetja 23 vjeēare Floida Kėrpaēi:S'​pres asgjė nga kjo qeveri
/UNESCO:Ndėrtimi nė Butrint u bė pa na konsultuar
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 16/10/2017, Viti VII - NR.244