Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:53 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Homepage > Blog > Shkrimet e tjera
avatar PsikoBlog
Neli Demi
17 Dhjetor 2011 0:00
Fobia (frika) Sociale
“ Kur futesha nė njė ambjent me njerėz, skuqesha dhe mė dukej sikur sytė e tė gjithėve ktheheshin nga unė. Ishte shumė e sikletshme tė qėndroja vetėm nė njė qoshe por nuk gjeja asgjė interesante pėr t’u thėnė tė tjerėve. Ishte poshtėruese. Mezi prisja tė ikja”. - Paragrafi mes thonjėzave ėshtė njė pėrjetim i vėrtetė i njė fobie sociale. Fobia sociale diagnostikohet kur individėd pėrjetojnė ankth tė tepėrt dhe vetė-ndėrgjegjėsim tė tepėrt nė situatat e pėrditėshme sociale. Fobia Sociale mund tė jetė e kufizuar nė njė situatė tė caktuar ose mund tė jetė aq e pėrhapur saqė individi pėrjeton ankth nė praninė e ēdo njeriu pėrvec familjarėve. Haset si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat me tė njėjtėn shpėrndarje dhe zakonisht i ka fillimet e veta qė nė fėmijėri apo nė adoleshencėn e herėshme. Mund tė shoqėrohet shpesh me ērregullime tė tjera ankthi apo me depresion si dhe abuzim me substancat nė formėn e vetė-mjekimit Fobia sociale karakterizohet nga frike e vazhdueshme, kronike dhe me intensitet tė lartė e tė qėnurit i/e parė nga tė tjerėt, tė qėnit i/e gjykuar dhe frika se mos bėn veprime qė do ta sikletosnin nė sytė e tė tjerėve. Shqetėsimi mund tė fillojė madje dhe ditė apo edhe javė pėrpara njė ngjarjeje ku individi pritet tė marrė pjesė. Ankthi mund tė bėhet aq i rėndė sa tė ndėrhyjė nė produktivitetin nė punė, shkollė e aktivitete tė tjera. Personat qė vuajnė nga Fobia Sociale, edhe pse e kuptojnė qė frikrat janė tė pakuptimta apo tė ekzagjeruara nuk mund t’i ndalin. Shenjat kryesore tė kėtij ērregullimi ankthi janė: skuqje, djersė profuze, dridhje, tė pėrziera, vėshtėrsi nė tė folur etj. Trajtimi i kėtij ērregullimi mund tė jetė psikoterapeutik, medikamentoz ose njė kombinim i tė dyjave.
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
lira Pershendetjer un prej femiris kam pasur frik te flas para njerzve ne moshen e adoleshences kisha frik te dilja para nxeseve dhe te thoshja dikqa apo kur profi me shtike te lexoja diqka mu mu duke se don te me dal zemra preh vendit duert me dridhe a muj me dit qfar lloj frike apo qfar lloj smundje ka te bej kjo kam nevoj per ndimen tende si mund ta zhduk ket lloj smundje .
avatar
Anonim
fatime Un kam nje Fobi shum te rand, drei me tani kum pas Frik te hy ne Vende ku ska pas dritte , sidomos ne parkinge nen tok dritare te mu yllka me rolet koridore t'e spitaleve etj etj ,tadh pak jam letsu nga ky anks, tash kom Problem te hypi ne ajroplan kjo ne ajroplan mu ka lajmru hern e fundit qe kom udhtu tadh kam Frik te hypi, ju kisha lut mjekun te me ndimon se tash veres kome udhtu per ne vendlindje
avatar
Anonim
Ana Pershendetje ,un kam nje fobi te veqant nese shoh ndonje film me operacione alivanosem,ne spital nuk mund te qendroj as 1 min,,,,tjeter esht se edhe nese dikush flet per ni tem lidhur me operacione ose gjak ose diqka alivanosem menjeher ! ju lutem ndihme ?
avatar
Anonim
Ana Pershendetje doktor.. Sa her qe kam per t mesuar vetem qaj.. Nuk e di me duket cdo gje e pamundur.. Dhe m e cuditshmja n shkoll jam m 10 absolute.. Mund ta shpjegoi rastin Tim??
avatar
Anonim
beta un doja te dija ne se ankthi frika qe kam per te shkuar ne shkolle do kalojne ndonjehere ???
avatar
Anonim
Ela Pershendetje doktor,un jam nje vajze 30 vjec e cila,kohet e fundit kam perjetuar shume situata te veshtira(ekonomiko-sociale)si prob shendetsore ne familje dhe papunesi afatgjate.ngarkesat e larta emocionale,me kan bere shume pesimiste,nervoze dhe jam mbyll ne vetvete.Nuk mare kenaqesi nga asgje.Ju lutem,nese mund te me ndihmoni me sugjerimet tuaja,ju faleminderit.
avatar
Anonim
lavdoshi E ndoqet lajmin e mbidozes se ilaceve te z.Ardian Klosi? Si mendoni, si duhet te sillet media me keto lajme qe i publikon duke aluduar vetevrasje?
avatar
Anonim
dita pershendetje,flm per kete sqarim lidhur me FS,si mund ta zhdukim ne vet pa ndihmen e mjekut,qfare masa duhet marre,sepse vertet kemi shume nevoje dhe shume fobi e keqe eshte
avatar
Anonim
Dija Pershendetje, vajza ime ka frik te flej naten si me duket shkak eshte nervoza te cilen ra nga ni provim ,tani ka frik edhe diten si mund te me ndihmoni ju lutem se jam ne siklet.
avatar
Anonim
Dija Pershendetje, vajza ime ka frik te flej naten si me duket shkak eshte nervoza te cilen ra nga ni provim ,tani ka frik edhe diten si mund te me ndihmoni ju lutem se jam ne siklet.
avatar
Analist
enkelejd milaqi http://www.emcollections.net Mund tė shoqėrohet shpesh me ērregullime tė tjera ankthi apo me depresion si dhe abuzim me substancat nė formėn e vetė-mjekimit Fobia sociale karakterizohet nga frike e vazhdueshme, kronike dhe me intensitet tė lartė e tė qėnurit i/e parė nga tė tjerėt, tė qėnit i/e gjykuar dhe frika se mos bėn veprime qė do ta sikletosnin nė sytė e tė tjerėve. Shqetėsimi mund tė fillojė madje dhe ditė apo edhe javė pėrpara njė ngjarjeje ku individi pritet tė marrė pjesė. Ankthi mund
avatar
Top Komentator
Neli Demi Pershendetje Dita, Eshte mire qe te kerkohet ndihme sepse edhe pse mund te na duket sikur ne jemi ne gjendje ta mundim ne momente te caktuara ky crregullim mund te ngreje prape krye pasi nuk eshte eliminuar thelbi i problemit qe e shkakton kete crregullim. Mjeku, psikoterapisti, psikologu mund te te dihmoje qe te ndihmosh veten. Megjithate, aktiviteti fizik, ushtrime te relaksimit, frymemarrja diafragmale, ushqim i shendetshem si dhe gjumi i bollshem jane disa nga keshillat qe mund te jipja.
avatar
Analist
Fatjon Kaloci Pershendetje Lavdosh. E ndoqa kete lajm me teper ne aspektin psikologjik. Pa e personalizuar (duke i uruar sherim te shpejte) keto jane episode qe mund te na ndodhin te gjithe ne. Shkak kryesor mesa di une ishte ndarja nga jeta e se emes pak dite mepare. Ndarja nga jeta me njerezit e afert eshte e dhimshme, dhe menyrat e reagimit ne situatat e zise jane te ndryshme per keto person. Por Mediat personalizojne audiencen keqas kur nje emision sesi duhet te perballojme situata te tilla do ndihmonte
avatar
Top Komentator
Neli Demi Pershendetje Lavdosh, Raste te tilla kane nevoje per nje trajtim shume te kujdesshem si nga ana e profesionisteve te perfshire ashtu dhe nga ana e medias. Se pari me duhet te them se ndihem i zhgenjyer nga "etja" mediatike per sensacion te ndertuar me ngjarje te tilla te dhimshme jo vetem kur jane te perfshire njerez publike si Z. Klosi por cdo njeri i thjeshte. Se dyti mendoj qe personeli mjeksor duhet te tregohet shume i kujdesshem ne ruajtjen e privatsise dhe konfidencialitietit te pacienteve
avatar
Anonim
Besa Pershendetje edhe un si vajz 21 vjeqare kam fobi sociale ndjehem shum keq me duket sikur te gjith po me shikojn , me duket se ne ato momente nuk po flas mir dhe me shikojn quditshem me dridhen duart kur ju sherbej musafirve
avatar
Anonim
andi Doktor persh desha tme shpjegosh disa pikpytje qe kam ne mendje un kam frikera te pa arsyeshme te cilat mjan ber te theksuara gje qe ka sjell ndarjen time nga shoqeria nk arri tkem karakterin tim personal.
avatar
Anonim
leda Pershendetje doktor. Ju uroj nje Vit te bukur per ju dhe familjen tuaj. Ju ndjek dhe gjerat qe shkruani jane dritare te rendesishme per ne.
avatar
Top Komentator
Neli Demi Falemnderit Leda, Uroj qe te keni kaluar nje periudhe te lumtur festash.
avatar
Anonim
ahmet I nderuar doktor. Me duket se ketu te ne eshte problemi i kundert. Mund te kete nga keta qe thoni ju, me probleme te Fobise Sociale, por shume te rralle jane, ju siguroj. Te shumtit jane ata qe s'e kane kete ndroje po te hidhen ne fytyre vetem per nje veshtrim.
avatar
Anonim
Adrian Leka Respekte te sinqerta per ju Neli dhe per Fatjonin.
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16