Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:51 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
12 Gusht 2017 - 19:12 | përditesuar në 19:58
​Konflikti SHBA- Korea e Veriut
Kina: Mos pėrkeqėsoni situatėn
Presidenti i Kinės Xi Jinping i ka kėrkuar SHBA-sė dhe Koresė sė Veriut qė tė shmangin "fjalėt dhe veprimet" qė pėrkeqėsojnė tensionet.

Trump dhe Koreja e Veriut kanė shkėmbyer retorikė armiqėsore qė kėrcėnon pėr njė luftė tė mundshme.

Por Kina, aleati i vetėm i madh i Koresė sė Veriut, po kėrkon kufizime.

Nė njė deklaratė Shtėpia e Bardhė tha se Shtetet e Bashkuara dhe Kina pajtohen  me idenė se Koreja e Veriut duhet tė ndalojė "sjelljen provokative".

Tensionet e gjata mbi programin bėrthamor tė Koresė sė Veriut u pėrkeqėsuan kur ai testoi dy raketa balistike ndėrkontinentale nė korrik.

Regjimi u zemėrua gjithashtu edhe nga vendimi i javės sė kaluar tė OKB-sė pėr tė rritur sanksionet ekonomike kundėr saj.

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38