Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 16:58 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
24 Prill 2012 - 20:24
Gjykata e Lartė: Berlusconi pagoi
mafian nė kėmbim tė sigurisė
ROME – Senatori Marcello Dell’Utri (foto) ishte “ndėrmjetėsi” i marrėveshjes mbrojtėse pėr tė cilėn Berlusconi i pagoi mafias “shuma tė mėdha” pėr sigurinė e tij dhe atė tė familjarėve tė tij. E shkruan Gjykata e Lartė italiane nė depozitimin e motivimit tė vendimit qė anuloi dėnimin pėr bashkėpunim tė jashtėm me mafian ndaj Dell’Utri-t.

Gjykatėsit e lartė kanė shpjeguar nė vendimin 15727 prej 146 faqesh se punėsimi i Mangano-s nė Arcore (rezidencė e Berlusconi-t) pėrmes Dell’Utri-t vinte si rezultat i “pėrputhjes sė interesave tė Berlusconi-t dhe tė Cosa Nostra”. Ėshtė provuar gjithashtu edhe marrėveshja mbrojtėse nuk ishte gratis por nė kėmbim tė saj “janė derdhur shuma tė mėdha nga ana e Berlusconi-t nė favor tė mafia”s.

Sipas gjykatės Berlusconi pagoi Cosa Nostra-n pasi ishte nė rolin e viktimės dhe kėrkonte tė ishte i mbrojtur pėr vete dhe familjarėt e tij, “njė nevojė pėr biznesmenin”. Gjykata e Lartė shpjegon se marrėveshja kishte si qėllim “garantimin e lirisė sė lėvizjes dhe tė iniciativės” pėr Berlusconi-n dhe “avantazhin ekonomik personal e tė grupit, pėr Cosa Nostra”.

Kėshtu, procesi i Apelit ndaj senatorit italian Marcello Dell’Utri – njė nga njerėzit mė tė afėrt tė Berlusconi-t - do tė ripėrsėritet nė Palermo. Anulimi i vendimit tė parė tė Apelit duket se ka ardhur mė shumė pėr ēėshtje teknike.

(im/shqiptarja.com)

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15