Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:39 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
13 Shkurt 2018 - 22:50 | përditesuar në 22:56
“I biri i Concord”/ Avioni që do ta bëjë
Londër-Nju Jork për 3 orë/VD
Propozimi i buxhetit të administratës Trump për NASA-n për vitin fiskal 2019 parashikon edhe financimin e një avioni supersonik eksperimental i cili mundet q ënjë ditë të transportojë pasagjerë nga një cep të planetit në tjetrin brenda pak orësh (rreth tre orë nga Londra në Nju Jork).

Avini, që mban nofkën “i biri i Concorde", zyrtarisht quhet “Quiet Supersonic Transport (QueSST) - Low-Boom Flight Demonstrator”, dhe synon që të kalojë shpejtësinë e zërit.

Në fakt avioni super-sonik e zvogëlon në minimum “brom”-in sonik. Nëse gjithçka shkon sipas planeve, ka shpjegua enti ajror amerikan, QueSST-i mund ta bëjë udhëtimin e tij inaugurues në 2012-shin.

“Concorde” doli në pension më 2003-shin pas aksidentit të tmerrshëm të Parisit në korrik 2000, që shkaktoi vdekjen e 113 personave.

Po më 2003-shin u tërhoq edhe i njëjti avion rus, Tupolev Tu-144, duke i nxjerrë kështu nga qarkullimi të dy avionët e vetëm supersonikë të historisë së aviacionit civil.

s.k/Shqiptarja.com

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41