Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 21:05 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
13 Shkurt 2018 - 17:15
Pentagoni kërkon rritje të buxhetit
ushtarak, shkak Kina e Rusia
Pentagoni ka kërkuar një rritje të buxhetit të tij prej 80 miliardë dollarësh nga ai i vitit 2017, duke e çuar shumën e buxhetit që kërkon të aprovohet nga Kongresi në shifrën e 686 miliardëve, një nga bixhetet më të mëdha në historinë e SHBA. Kjo rritje e buxhetit është kërkuar me pretendimin e një rreziku të shtuar nga ana e Kinës dhe Rusisë.

“Gjithnjë e më shumë është e qartë se Kina dhe Rusia dëshirojnë të formësojnë një botë në përputhje me modelin e tyre autoritar, duke fituar autoritetin e vetos mbi vendimet ekonomike, diplomatike dhe të sigurisë të vendeve të tjera", thuhet në dokumentin e buxhetit të kërkuar nga Pentagoni.

Duke paraqitur propozimin e tij për buxhetin të hënën, Presidenti Trump është shprehur se ushtria amerikane do të jetë më e fortë se kurrë, duke përfshirë rritjen e arsenalit të çdo arme.

Nga ana tjetër propozimi i buxhetit të propozuar nga administrata e Trump parashikon shkurtime të mëdha fondesh për diplomacinë ndërkombëtare dhe  ndihmat e dhëna nga SHBA përtej detit.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

21 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41