Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:34 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
14 Shkurt 2018 - 01:55
Qeveria gjermane planifikon
transport publik falas
Qeveria gjermane parashikon transport publik falas në qytete për të përmirësuar cilësinë e ajrit, një masë e bërë publike sot dhe që synon për t’iu shmangur hetimit nga gjykata evropiane.

“Për shtetet rajonale dhe komunat parashikojmë ofrimin falas të transporteve publike për të ulur numrin e makinave të pasagjerëve në qarkullim”, bënë me dije në shkresë ministrja e Mjedisit, Barbara Hendricks, ai i Transporteve Christian Schmidt dhe i Financave, Peter Altmaier, drejtuar komisionerit evropian përgjegjës për mjedisin, Karmenu Vella.

Kjo masë së bashku me disa të tjera do të testohet në 5 qytete gjermane, Bonn, Essen, Herrenberg, Reutlingen dhe Mannheim. Sipas propozimit të Berlinit masa do të hyjë në fuqi jo më vonë se fundi i vitit.

Ideja e futjes së transportit publik falas ka nxitur gjithsesi një farë rezervash në Gjermani. “Qeveria federale duhet të bëjë publike mënyrën e financimit të këtij projekti”, u shpreh Michael Ebling, kryetar i një federate të shërbimeve publike .

Redaksia Online
A.D/shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ææææ Ne Tirane nodh e kunderta cmimi autobuzit e rrit kryetari i bashkise nga 300 e ben 400.Ne jemi ndryshe nga vendet e zhvilluara,ne vend qe me te mirin se ti duhet ta kopjosh.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65