Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
24 Prill 2012 - 08:51
Raporti i Amensty: Europa
vijon te diskriminoje myslimanet
Myslimanëve në vendet evropiane vazhdon t’u mohohet mundësia e punësimit dhe e arsimimit për shkak të diskriminimit të gjerë kulturor dhe fetar kundër tyre. Kështu nënvizohet në raportin e publikuar sot nga Amnesty International, i cili shqyrton jetën e myslimanëve në Francë, Belgjikë, Spanjë dhe Holandë.

Marko Perolini, autori i raportit, nënvizon se opinioni i përgjithshëm në shumë vende evropiane është se "myslimanët janë në rregull për aq kohë sa ata nuk janë shumë të dukshëm."

Në raport theksohet se personat që mbajnë veshje specifike fetare si, shamitë në kokë, apo simbole të tjera të lidhura me islamin, kanë më pak sukses në gjetjen e punës për shkak të paragjykimeve nga pjesa tjetër e shoqërisë evropiane.

Amnesty International iu ka bërë thirrje qeverive europaine që të zbatojnë ligjet ekzistuese të Bashkimit Evropian kundër diskriminimit dhe të sfidojnë stereotipet negative myslimane.
(jd/shqiptarja.com)

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'Bashkėqeverisja', Cano:Qytetarėt marrin pėrgjigje brenda 10 ditėve
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16