Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:39 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
12 Shkurt 2018 - 18:43
Rrëzimi i avionit me 71 pasagjerë në
Rusi autoritetet vazhdojnë hetimet
Autoritetet ruse janë duke vazhduar hetimet për të zbuluar shkakun e rrëzimit të avionit, ku humbën jetën 71 pasagjerë. Bëhet e ditur se pistat kryesore të hetimit janë përqëndruar në kushtet e vështira atmosferike, atë të një gabimi njerëzor nga ana e pilotëve si dhe atë të një problem teknik.

Ndërkohë zyrtarët që po drejtojnë hetimi gjatë një deklarate për mediat ruse nuk e kanë përmendur si pistë hetimi që rrëzimi i avionit mund të kishte lidhje edhe me një akt terrorist.

Avioni,  një Antonov An- 148, i cili  ishte drejtuar për në Orsk në malet Urale, u rrëzua 80 kilometra larg Moskës, vetëm pak minuta pasi ishte ngritur nga Domodedovo.

Në operacionin e kërkimit të pjesëve të avionit si dhe mbetjeve të trupave të viktimave janë përfshirë më shumë se 700 persona, ndërkohë që ministry i Shëndetësisë në Rusi ka deklauar se rikuperimi i trupave mund të shkonte deri në një javë.

Presidenti Putin u ka shprehur ngushëllimet e tij familjeve të viktimave, ndërkohë që për rrëzimin e avionit, ka reaguar edhe qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe ajo e  SHBA-së, të cilat kanë shprehur ngushëllimet për tragjedinë.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41