Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:47 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
12 Gusht 2017 - 14:11 | përditesuar në 14:20
Tensionet SHBA- Kore e Veriut
Kina thirrje pėr ulje tė tensioneve
Presidenti i Kinės Xi Jinping ka bėrė thirrje kundrejt Donald Trump dhe Koresė sė Veriut qė tė shmangin "fjalėt dhe veprimet" qė pėrkeqėsojnė tensionet. Por Kina, aleati i vetėm i madh i Koresė sė Veriut, kėrkon njė zgjidhje paqėsore tė situatės. Shtėpia e Bardhė tha se tė dyja palėt ranė dakord qė Koreja e Veriut duhet tė ndalojė “Sjelljen e saj tė shtuar provokative”.
 
Tensionet e gjata mbi programin bėrthamor tė Koresė sė Veriut u pėrkeqėsuan kur kjo testoi dy raketa balistike ndėrkontinentale nė korrik.

Sipas mediave kineze, nė njė telefonatė Xi i tha Trump se "tė gjitha partitė relevante" duhet tė ndalojnė "fjalėt dhe veprat" qė do ta pėrkeqėsonin situatėn, teksa ka theksuar se Kina dhe SHBA ndajnė "interesa tė pėrbashkėta" pėr ruajtjen e paqes nė Gadishullin Korean.

Njė deklaratė e Shtėpisė sė Bardhė pėr thirrjen telefonike nuk pėrmendi pėr pranimin e dukshėm tė presidentit amerikan, por theksoi se dy burrat gėzojnė njė marrėdhėnie tė ngushtė, e cila "shpresohet tė ēojė nė njė zgjidhje paqėsore tė problemit tė Koresė sė Veriut".

Tė premten Trump lėshoi njė kėrcėnim tė ri kundėr Koresė sė Veriut, duke thėnė se duhet tė presė "telashe tė madhe" nėse ndodh ndonjė gjė nė territorin e Shteteve tė Bashkuara tė Guamit.

Po tė premten, sekretari i mbrojtjes i SHBA James Mattis tha se Amerika ende shpreson tė zgjidhė krizėn e Koresė sė Veriut duke pėrdorur diplomacinė. Ai tha se lufta do tė ishte "katastrofike" dhe se diplomacia po fitonte rezultate.

Koreja e Veriut ka njoftuar planet pėr tė hedhur raketa pranė territorit tė Paqėsorit tė Guam, por nuk ka indikacione se njė sulm ėshtė i afėrt. Nga ana e saj, Pheniani ka akuzuar z. Trump pėr "ngasjen" e gadishullit Korean nė "prag tė njė lufte bėrthamore".

Moska tha se shkėmbimi i kėrcėnimeve midis Uashingtonit dhe Koresė sė Veriut "na shqetėson shumė" dhe Gjermania gjithashtu ka shprehur alarm.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38