Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:42 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
12 Gusht 2017 - 16:39
Vdes burri më i vjetër në botë në
moshën 114 vjeçare në Izrael
Yisrael Kristal, burri më i vjetër në botë, ka ndërruar jetë, një muaj pa bërë 114 vjeç.

Lajmi për vdekjen e tij u bë i ditur nga mediat izraelite.

Ai një vit më parë mori çmimin si njeriu më i vjetër në botë, duke thyer kështu rekordin gunnes.

Çmimin e mori nga Guinnes World Record, në moshën 113 vjeçare.

Kristal i mbijetoi holokaustit, në 1940 u deportua në kampin e përqëndrimit në famëkeqin Aushvic, ku humbi gruan e parë dhe dy fëmijët. Me gruan e dytë jetoi nga 1950-ta në Haifa në Izrael.

Izrael
Yisrael Kristal, me çertifikatën nga Guinnes World Record

Redaksia Online
E.S/ shqiptarja.com

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
landi burri me i vjeter ne bote eshte enver hoxha dhe nuk ka vdekur por eshte gjalle
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38