Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:39 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
13 Shkurt 2018 - 17:21
Vuçiç vizitë zyrtare në Kroaci
vëmendja te zbutja e tensioneve
Gjatë vizitës së tij në Kroaci, kreu i shtetit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka takuar presidenten kroate, Kolinda Kitaroviç. Takimi mes Vuçiç dhe Kitaroviç ka zgjatur dy orë, ku është diskutuar përmirësimi i marrëdhënieve mes dy vendeve.

“Marrëdhëniet mes Serbisë dhe Koracisë janë shumë të ngarkuara me të kaluarën, këtë herë nuk kemi folur për këtë, por është detyra jonë të flasim dhe të kërkojmë zgjidhje për çështjet që na ndajnë”, është shprehur presidentja kroate pas takimit me Vuçiç.

Serbia dhe Kroacia janë dy republikat më të mëdha të dala pas rënies së Jugosllavisë, të cilat janë duke kërkuar përmirësimin e marrëdhënieve pas luftës së viteve 1991- 1995.

Dy krerët e shteteve kanë rënë dakord për të zhvilluar kërkime për dhjetra mijëra koratë dhe serb të cilët janë shpallur të humbur gjatë luftës, ndërkohë është rënë dakord edhe për nisjen e bisedimeve për kufinjtë, një çështje të cilës i është lënë një afat kohor prej 2 vitesh për të gjetur zgjidhje. Ndërkohë që nëse dy vendet nuk arrinë të gjejnë zgjidhje, atëherë do t’i drejtohen gjykatës ndërkombëtare.

Gjatë vizitës së Vuçiç në Zagerb, rreth 1000 persona janë mbledhur për të protestuar në sheshin kryesor të qytetit.

 

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41