Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Diplomaci
31 Maj 2017 - 21:08 | përditesuar në 22:42
Bushati-Gabriel: Brenda 2017
hapim negociatat me BE-nė
Ministri i Punėve tė Jashtme, Ditmir Bushati, mori pjesė nė Konferencėn e 8-tė tė Ministrave tė Jashtėm tė Europės Juglindore qė u mbajt nė Berlin, nėn kujdesin e Ministrit tė Punėve tė Jashtme gjerman Sigmar Gabriel si dhe tė Institutit Aspen.

Nė ndėrhyrjen e tij, Ministri Bushati evidentoi rolin dinamik dhe stabilizues tė Shqipėrisė, me synim arritjen e njė bashkėpunimi rajonal me efekte konkrete dhe pozitive nė jetėn e qytetarėve tanė.

Duke analizuar progresin e realizuar nė kuadėr tė procesit tė Berlinit dhe zhvillimet e fundit nė rajon, Ministri nėnvizoi se “nuk duhet harruar qė sundimi i sė drejtės dhe zhvillimi ekonomik janė dy anė tė sė njėjtės medalje”.

Ministri Bushati u ndal dhe tek zhvillimet pozitive nė vendin tonė, duke konfirmuar vendosmėrinė pėr tė vijuar me zbatimin e reformės nė drejtėsi, e cila do tė ketė impakt pozitiv pėr progresin nė pėrmbushjen e tė gjitha prioriteteve kyēe.
 
“Zhvillimet e fundit nė vend na bėjnė optimist pėr krijimin e kushteve tė favorshme brenda vitit 2017 qė Shqipėria tė marrė dritėn jeshile nga vendet anėtare pėr t’u ulur nė tavolinėn e negociatave me BE-nė”, theksoi Ministri Bushati.

Ministri gjerman Sigmar Gabriel shprehu shqetėsimin qė ngjall nė Gjermani fakti se nė disa vende tė rajonit Bashkimi Europian nuk ushtron mė tė njėjtėn forcė tėrheqėse.

Rreziku ėshtė qė qytetarėt e rajonit ta shohin procesin e anėtarėsimit si njė proces sakrificash dhe reformash tė vėshtira tė cilat rėndojnė pjesėn mė pak tė avantazhuar tė shoqėrisė, sidomos tė rinjtė, tė cilėt pėrballen me sfidėn e papunėsisė”, theksoi Gabriel.

Ndaj lipset qė tė ndryshojmė qasje, u shpreh Gabriel, pėr sa i pėrket zhvillimit tė Ballkanit Perėndimor duke u pėrqėndruar tek ato ide dhe instrumente qė rrisin pėrthithjen e investimeve nga vendet e rajonit.

Nė kėtė kontekst, Ministri Gabriel shprehu gatishmėrinė e Gjermanisė pėr tė vėnė nė dispozicion tė vendeve tė rajonit, instrumente tė rinj financiar, pėr tė jetėsuar projekte infrastrukturore, pėr tė investuar nė teknologjitė e reja dhe pėr tė zhvilluar trajnimin profesional tė tė rinjve.

Dy ministrat ranė dakord mbi nevojėn pėr njė qėndrim koheziv tė vendeve anėtare tė Bashkimit Europian nė funksion tė tejkalimit tė krizave tė demokracisė nė rajon dhe kėrcėnimeve nga faktorė tė tretė qė synojnė tė devijojnė ritmin e reformave dhe kursin euro-atlantik.Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43