Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Diplomaci
22 Mars 2017 - 09:27 | përditesuar në 09:34
Rikrijohet grupi mbėshtetės pėr 
​Shqipėrinė nė Senatin amerikan
Dita e dytė e vizitės sė ministrit tė Jashtėm Ditmir Bushati nė Washington u shėnua nga rikrijimi i grupit mbėshtetės pėr ēėshtjet shqiptare nė Senatin amerikan (Senate Albanian Issues Caucus).

Lajmi u bė i ditur nė vazhdėn e takimeve qė Ministri Bushati pati me bashkėdrejtuesit e grupit, Senatorėt Gary Peters nga Michigan dhe Joni Ernst nga Iowa. 

Grupi mbėshtetės pėr ēėshtjet shqiptare nė Senatin amerikan pėrbėhet nga njė grup senatorėsh Republikanė dhe Demokratė dhe do tė ketė rol kryesor mbėshtetjen, promovimin dhe favorizimin e dialogut nė Senatin Amerikan mbi Shqipėrinė dhe ēėshtjet thelbėsore, jo vetėm tė komunitetit Shqiptaro-Amerikan por edhe tė shqiptarėve nė rajonin e Ballkanit.
 
“Shqipėria ėshtė njė aleate kyēe e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe njė anėtare e vlerėsuar e komunitetit ndėrkombėtar e cila ėshtė e angazhuar nė konsolidimin e demokracisė dhe zbatimin e reformave kyēe" u shpreh Senatori Peters gjatė takimit me Ministrin Bushati. 

Bashkėbiseduesit u ndalėn mbi ecurinė e reformave nė fushėn e sundimit tė sė drejtės nė vendin tonė si dhe mbi peshėn specifike dhe kontributin e posaēėm ekonomik dhe kulturor tė komunitetit shqiptaro-amerikan nė shtetin e Michigan-it.

"Mezi pres tė bashkėpunoj me senatoren Joni Ernst pėr tė konsoliduar lidhjet e thella midis popullit amerikan dhe atij shqiptar si dhe pėr tė mbėshtetur aspiratat dhe tė drejtat e shqiptarėve nė vendet e Ballkanit", theksoi senatori Peters.

Nė takimin me bashkėdrejtuesen e grupit, senatoren Republikane Joni Ernst, Ministri Bushati theksoi rėndėsinė e thellimit tė partneritetit strategjik midis Shqipėrisė dhe SHBA -ve nė kuadėr tė legjislaturės sė re tė Kongresit amerikan. 

Senatorja Ernst nėnvizoi peshėn specifike tė marrėdhėnies shqiptaro-amerikane nė Europėn Jug-Lindore dhe vlerėsoi arritjet e pėrbashkėta nė konsolidimin e shtetit tė sė drejtės nė Shqipėri dhe perspektivės euro-atlantike tė mbarė rajonit.

Zonja Ernst u angazhua se bashkėrisht me senatorin Peters do tė vepronte nė funksion tė arritjes sė objektivave tė dy vendeve aleate, nė pėrballimin e rreziqeve tė pėrbashkėta dhe promovimin e interesave dhe vlerave tona euro-atlantike. 

Njoftimi pėr rikrijimin e grupit mbėshtetės tė Shqipėrisė nė Senatin amerikan:
Washington D.C. - Senatorėt e SHBA Gary Peters dhe Joni Ernst njoftuan sot se do tė rilanēojnė Grupin Parlamentar tė Senatit pėr Ēėshtjet Shqiptare. Peters dhe Ernst, tė cilėt do tė shėrbejnė si bashkė-kryetarėt tė grupit parlamentar, gjithashtu u takuan sot me Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, z. Ditmir Bushati. Grupi Parlamentar i Senatit pėr Ēėshtjet Shqiptare do tė ndihmojė pėr tė lehtėsuar dialogun mbi ēėshtjet kritike me tė cilat pėrballet komunitetit shqiptaro-amerikan dhe shtetet nė Europėn Juglindore me popullsi tė konsiderueshme shqiptare.

“Shqipėria ėshtė njė aleat kyē i Amerikės dhe njė anėtare e vlerėsuar e komunitetit ndėrkombėtar, e angazhuar pėr pėrparimin e demokracisė dhe miratimin e reformave kritike. Ndjehem krenar qė pėrfaqėsoj njė nga popullsitė mė tė mėdha tė shqiptaro-amerikanėve nė Shtetet e Bashkuara. Kontributet e tyre tė mėdha pėr ekonominė  dhe kulturėn e Michiganit janė njė testament krenarie pėr shqiptaro-amerikanėt nė trashėgiminė e tyre”, u shpreh senatori Peters.

“Unė pres tė punojmė me senatorin Ernst pėr tė riafirmuar lidhjet e thella qė ekzistojnė  ndėrmjet popullit amerikan dhe popullit shqiptar dhe tė mbėshtesim tė drejtat demokratike tė shqiptarėve nė vendet e Ballkanit”. 

“Ėshtė shumė e rėndėsishme qė ne tė vazhdojmė tė forcojmė marrėdhėniet tona me aleatėt tanė nė Europėn Juglindore”, theksoi senatori Ernst. “Ishte e mrekullueshme tė takoja sot Ministrin Bushati, dhe si bashkė-kryetar i Grupit Parlamentar tė Senatit pėr Ēėshtjet Shqiptare sė bashku me senatorin Peters, pres pėr diskutime tė mėtejshme nė lidhje me mėnyrėn se si ne mund tė mbėshtesim mė sė miri avancimin e objektivave tona tė pėrbashkėta dhe interesave reciproke”.

Vitin e kaluar, senatori Peters u takua me kryeministrin shqiptar Edi Rama nė Washington DC, biseduan marrėdhėniet SHBA-Shqipėri dhe evidentuan kontributet e rėndėsishme tė shqiptaro-amerikanėve nė Shtetet e Bashkuara. Nė Kongresin e 114-tė, senatori Peters ishte bashkė-kryetar nė Grupin Parlamentar tė Senatit pėr Ēėshtjet Shqiptare me ish-senatorin Mark Kirk.

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43