Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:48 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Diplomaci Nga SUELA GERA
02 Qershor 2012 - 07:30
Rusia i druhet Shqipėrisė sė
Madhe: Projekti i rrezikshėm
BEOGRAD-  Rusia, njė ndėr fuqitė mė tė mėdha tė botės, mike e Serbisė i druhet bashkimit tė trojeve shqiptare nė ballkan nė njė Shqipėri tė madhe. 

Shqetėsimi i Rusisė ėshtė bėrė publik nėpėrmjet tė dėrguarit tė saj diplomatik nė Beograd Aleksandėr Konuzi (ne foto). “Ėshtė njė projekt shumė i rrezikshėm pėr tė gjithė rajonin e Europės juglindore dhe mund tė pėrbėnte njė precedent”- ka thėnė diplomati rus duke shtuar se “Rusia do ta kundėrshtonte me forcė ēdo pėrpjekje pėr njė Shqipėri tė Madhe.”

Deklarata e ambasadorit rus Konuzi u bė tė enjten nė mbrėmje nė Beograd nė njė panel pėr diskutimin e marrėdhėnieve Rusi-Serbi e cila u mbajt nė Beograd, raporton agjencia serbe e lajmeve Tanjug.

Pėr Beogradin ekziston ideja e Shqipėrisė sė Madhe dhe miratimi I njė abetareje tė pėrbashkėt Shqipėri- Kosovė ėshtė mesazh I qartė qė projekti I Shqipėrisė sė Madhe nuk ėshtė shuar.

Ministri serb pėr Kosovėn nė qeverinė e Serbisė Oliver Ivanovic deklaroi nė mes tė marsit se “Kjo ide, e cila, ėshtė e papranueshme pėr Evropėn dhe botėn, ėshtė edhe njė pretendim serioz pėr territorin e Serbisė. Prandaj, ajo duhet tė hasė nė njė reagim tė fortė, jo vetėm tė Beogradit”, pat thėnė Ivanoviē pėr mediat serbe.

Si qeveria shqiptare ashtu dhe ajo kosovare janė shprehur kundėr ndryshimit tė kufijve nė Ballkan duke deklaruar se bashkimi mund tė bėhet nė BE.
Pėr kryeministrin Berisha njė ndryshim kufijsh do tė thoshte humbje mė tė mėdha tė territorit shqiptar. Ndėrkohė qė AK ka si strategji tė saj bashkimin me Kosovėn

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
kingmili kjo duhet bere dhe duhet ndodh. vetem nje shqiperi e forte dhe etnike mund ti perballoj sfidat e kohes. kjo eshte e domosdoshme1
avatar
Anonim
kuq e zi si i rrezikshem... se kuptoj ??? e keni fjalen si psh. bashkimi i gjermanise seshte faji jone qe sllavet nje gjuhe nje fe srrine dot bashke e vetma gje qe mund te beni per shqiperine etnike eshte te jeni deshmitar asgje me teper
avatar
Anonim
Epireum Per ata qe thone se po te mos ishte BM, SHBA, Austia, Italia sot nuk do te kishte shtet shqiptar ju siguroj se e kane shume gabim. Dhe sa per termin Shqiperia e madhe mos e perdorni me, perdorni Shqiperia etnike. Epiteti "i madh" vihet per shtetet qe kerkojne territore jashte te drejtave te tyre si psh Greqia e madhe apo Megali-ieda. Shqiperia qe pretendojme ne nuk eshte asnje pellembe me e madhe se cna e kane lene te paret tane.
avatar
Anonim
Atdheu Kam nji lutje per ju i nderuar. Sa here qe shikoni postimet e Mija rrini large tyre. Te njejten do ta beje Une. Te preferoj te lexoni edhe ne gjuhe te huaj dhe do te kuptoni se kush vendos mbi rendin e ri boteror, mwe vjen keq qe jeni ne nivel te ulet. Lexo mbi Novus ordo seklorum. Shpresoj se mori fund ceshtja zoteri shpellar.
avatar
Anonim
Atdheu Bashkimin e Shqiperise dhe te Kosoves e parandaloi kryeministri serb Nikolla Pashiq duke ia dhen ne sherbim Minieren Trepca Britanise ne shfrytezim per 100 vjet. Apeloj tek Shqiptaret ne Britani, Usa ( ku edhe vete jetoje ) Gjermani qe te sillen konforme ligjeve te Tyre se po te mos ishin miqte Britanija e madhe, USA, Gjermanija, Italija, Sot Shqiptaret nuk do te kishin as shtet as gjuhe as Flamur....
avatar
Anonim
Atdheu Te dashur Bashkeatdhetar. Deshira per bashkimin e trojeve te ndara nga pushtues te ndryshem ishte Ide edhe para pushtimit Osman. por iden per Shqiperin Etnike ( siq deshirojn ta quajn serbet dhe ruset E MADHE ) nuk e ka dhen asnji Shqiptar. Ideja doli ne vitin 1924-1925 nga ministria e jashtme e Britanise se madhe. " Duhet me miq te ndertojm Nji shtet te forte Shqiptar qe Sllavet te pamundesohen te dalin ne Adriatike, Jon...."
avatar
Anonim
Sali Paramithioti POPULLI YNE THOTE PER FJALEN E MIRE QE TE SHKOJE NE VESH TE ZOTIT! DHE DIHET SE KUSH ZOT ESHTE NE TOKE!! PAVARESISHT SE NJERIU QE E KA THENE NUK ESHTE I MIRE
avatar
Anonim
tironci kuq e zi (projekti i Shqiperis se madhe nuk eshte shuar) thote ky ambasador. Te gjithe ku ndodhen ne kete ruzullin tokesor ta marin vesh qe projekti jo qe nuk eshte shuar por as nuk ka per tu shuar ndonjehere deri sa te behet rralitet, Shqiperi- Kosove- Cameri SHQIPERI ETNIKE. Rrofte shqiperia per jete, sa te jete jeta e planetit toke.
avatar
Anonim
Drenica e Kuqe Ambasador i lig, shqiptaret dhe Shqiperia jane te shqetesuar per projektet tuaja djallezore te "Serbise se Madhe" dhe te "Rusise se Madhe", gjithmone, ne dem te Shqiperise dhe te popullit shqiptar. Fare e felliqte antinjerezore! Drenica e Kuqe
avatar
Anonim
Shqiptare Projekt i rrezikshem per serbet e ruset. Po shyqyr qe s'ka vetem serbe e ruse ne kete planet, se te qe per ta Shqiperia do ishte shuar nga harta.
avatar
Anonim
Shqiptare Projekt i rrezikshem per serbet e ruset. Po shyqyr qe s'ka vetem serbe e ruse ne kete planet, se te qe per ta Shqiperia do ishte shuar nga harta.
avatar
Anonim
anna E drejte jam shume dakord . nuk e kane ndryshuar politken e vjeter ndaj nesh po njesoj le te merren me problemet e vendit te tyre shkeljet e medha te te drejtave te njeriut etj etj jo me te tjeret
avatar
Anonim
Jashari Rrofte Populli Shqiptar.Rrofte Bashkimi KOMBETAR.RROFTE SHQIPERIA NATYRALE.Nga:Armiqet shekullor asgje nuk presim.Ruset e kane perkrahur serbin me e pushtue edhe NENEN SHQIPERI.Por nuk ja arriten dot qellimit.Tani e humben edhe kosoven.Ne duhet te kerkojem SANXHAKUN e NISHIT.Populli shqiptar po behet si duhet dhe si i takon.
avatar
Anonim
Jashari Rrofte Populli Shqiptar.Rrofte Bashkimi KOMBETAR.RROFTE SHQIPERIA NATYRALE.Nga:Armiqet shekullor asgje nuk presim.Ruset e kane perkrahur serbin me e pushtue edhe NENEN SHQIPERI.Por nuk ja arriten dot qellimit.Tani e humben edhe kosoven.Ne duhet te kerkojem SANXHAKUN e NISHIT.Populli shqiptar po behet si duhet dhe si i takon.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15