Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:10 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Dossier Nga HABJON HASANI
02 Nentor 2012 - 17:02
Ditari i Kuniqit: Nė vegjėli isha
si arushi qė kėrkonte babane
Nė pjesėn e katėr tė botimit tė ditarit tė vrasėsit serial Sadik Kuniqi nė Shqiptarja.com hidhet dritė nė lidhje me kujtimet e tij tė fėmijėrisė. Kuniqi ishte i bindur se kishte ardhur nga njė tjetėr botė, ndėrsa kujton me detaje vuajtjet nė fshatin ku ka jetuar dhe lutjet e tij pėr tė shkuar e pėr tė jetuar tek tė afėrmit e tij qė jetonin nė zona mė tė mira. Nė kėto kujtime dalin nė pah konfliktet e tij me tė atin tė cilin e quante njė koprac tė tmerrshėm, por edhe tendencat e tij pėr t'i zėnė vendin tė atit ku nė disa biseda ai pėrmend faktin se i ati e kishte kapur pėr fyti pasi e kishte akuzuar se Sadik kuniqi donte t'i merrte vendin atij.

Nė moshėn 4-5 vjeēe kisha nis tė mendoja, mė dukej asgjė, kėtu mė dukej se kisha ardh si mysafir, dilja rrugve se nuk shifja ndonjė nga ata njerėz qė kisha jetuar dhe luajtur bashkė, tani mė dukej si ajo kino-novela "Arushi kėrkon babanė" dhe unė kisha dalė tė kėrkoja babanė, nanėn, motrat dhe vėllezėrit e mi, tė gjithė tė afėrmit e shokėt dhe shoqet. Dilja nė rrugė dhe pyesja a mos e keni parė babanė tim e quajnė Muhamet dhe nanėn Hatixhe , pyesja pėr motrėn Zenepen qė pėr mua ishte mė e dashura se ajo mė donte mė shumė nga tė gjitha.

Kujtoja Qazimin e Ibrahimin motrat e mija Kulturėn e Rukijen dhe tė pėrkėdhelurėn Fatimen. Kujtoja dhėndrin Osmanin i cili mė merrte me vete nga mbrapa si shoqėrues kur shkonte me bo horrllėqe me kurvat i cili mė donte shumė edhe unė e doja shumė dhe kudo qė shkonte ai unė shkoja nga mbprapa se ishte njeri shumė i mirė, i butė i dashur, i mėshirshėm dhe shumė i pashėm. Kishte tamam bukurinė e Mirės e cila i ngjan komplet atij nga fizionomia e jashtme. Kujtoja Afsanė ku nė prehėrin e saj tė dashur dhe tė ngrohtė vazhdimisht mė zinte gjumi. Kujtoja Marijen tė bijėn e cila mė donte dhe mė pėrkėdhelte si tė birin e saj, Ibrahimin e tė gjithė me radhė. Nė moshėn 6-7 vjeē nė fshatin tonė tė bukur dhe aq piktoresk ku unė kam lindur pėr sė dyti ku burojnė burime me ujė tė ftohtė nga bjeshkėt e maleve tė larta, nė atė fshat tė vogėl ku isha i rrethuar nga armiq tė shumtė tė egėr dhe tė pabesė nga tė katėr anėt, vjen njė ditė Zenepja ose Pandora siē e ka tamam, e pashė nga larg e dallova vrapova me shpejtėsi dhe fluturova nė krahėt e saj si zog, e puthja dhe e pėrqafoja Zenepen nga malli.

I drejtohem Zenepes duke i thėnė a ke ardh pėr tė mė marrė mua. Ajo ishte e shoqėruar me njė melek, unė bisedoja me Zenepen kurse meleku bisedonte me nanėn time ose Hanifen qė e kishte kėtu. E pyesja Zenepen si jetonte ajo, a kishte pemė nė fshatin ku jetonte ajo dhe veēanėrisht e pyeta a ka qershia, ajo mė tha ka qershia atėherė juve hani pemė e qershia kurse unė kėtu s'mundem me e mbush barkun me bukė dhe jo me diskutu pėr pemė e qershia, kėtu ka tė varfėr ku s'na del as tė mbushim barkun me bukė, ku nė dimėr bie borė 2 metra, shiko si jam veshur unė me tesha tė vjetra tė kėqija shikoje Zenepen me fustan dhe kėpucė tė bukura. Meleku mė tha Zenepja ėshtė vajzė dhe Zenepes sot ia bleva Ne po vdesim urije pėr bukė kurse juve hani qershia , neve hedhim valle me minjtė qė janė sa njė mace nė magazina pėr me marrė 10 kg misėr. Emrin e kishte Ramazan por i thėrrisnin Cicko ngaqė kishte pirė cicė 9 vjet rresht te e ama.

Cickoja ishte bėrė 2 metra burrėdhe na ishte bėrė dhe Kryetar i Kėshillit tė fshatit Gjinovc. Mbas asaj kėmbėnguljeje qė unė tė shkoja tė jetoja te Zenepja dhe bashkė me Zenepen dhe nuk u pranua qė unė tė shkoja por ishte vendos qė unė tė vuaja dėnimin nė fshatin Gjinovc nė mes armiqve tė shumtė dhe tė panumėrt atė ditė mė krijuan mundėsinė me fol me nanėn Hatixhe lart dhe ata qeshnin me mua se mė kishte marrė malli me hangėr qershia duke shprehur pėr mua dhimbje dhe keqardhje pėr vuajtjet dhe vėshtirėsitė qė po kaloja. Kur isha 8 vjeē vjen nga lart babai, baba i thėnēin me emrin Muhamet kur unė isha duke luajtur me shokėt e lagjes nė oborrin e shtėpisė, mė thėrret me emrin Abdullah unė iu pėrgjigja dhe e kisha harruar fare, por ai menjėherė mė boni qė ta kujtoj mė kapi mė pėrqafoi dhe unė e pėrqafova, mė dha diēka mė duket se rrush tė thatė dhe ashtu siē ma dha unė ja shpėrndava komplet shokėve me tė cilėt isha duke luajtur.

Mbasi e hangrėm pakon qė ma solli u futėm brenda dhe ai ishte duke biseduar me nanėn time tė shtrenjtė me atė qė ishte bėrė shkusinė pėr me u martu me shoqen e saj tė ngushtė Hatixhen. Mbasi biseduan pėr pak kohė ai u nis me dal me shku andej nga kishte ardh i dha nanės 100 lekė a 200 nuk e di por e theksoj se ishte njė koprac i tmerrshėm nė Shkodėr, ishte koprac i pashembullt, nana mė tha i kanė florinjtė me arka dhe shiko ēfarė mė la s'ka turp dhe nana s'donte me ja marr as ato. Mbas njėfarė kohe vjen prapė, unė isha te ēezmat qė i kishim afėr shtėpisė bashkė me njė komshijen tonė tė cilėn e quanin Beglije dhe ajo i thotė se pėrpara se tė shkosh te Anifja duhet tė vish te unė se je dhandri jonė se Afsaja ėshtė mbesa jeme dhe ai u drejtua pėr tė shkuar te shpia e saj.

Ai u kthye dhe shkoi. Sadiku ka ardhur kėtu pėr tė tė zėvendėsuar ti i tha ajo se Sadiku nuk ėshtė dėrguar kėtu pėr dėnim se Sadiku s'ka bėrė asnjė faj. Pėr dėnim jemi dėrguar neve tė tjerėt jo Sadiku se Sadiku ėshtė dėrguar nga Zoti pėr profet, jo ngulte kėmbė ai unė jam profeti i fundit vula e profetėve, ajo tha nuk e di nuk e di a je i pari apo i fundit ti, por Sadiku do tė zėvendėsojė ti dhe mbasi mė shikoi e mė vrojtoi e mirė u bind pėr ato qė i tha Beglija dhe u nis me dal jashtė mua mė kapi pėr qafe me inat dhe dolėm jashtė. Duke ecur jashtė rrugės mė kapte mua pėr fyti dhe ma shtrėngoi fytin gati pėr t'ma mbytur tek nana nuk u kthye fare por iku pa u takuar me nanėn. Kur isha akoma pa mbushur 9 vjeē nė orėn 7 tė mėngjesit vjen te shtėpia njė vajzė Shkodrane 5 vjeēe.
Zoti i kishte dhėnė mend sikur tė ishte 100 vjeēe. Troket te dera dhe nana e hap derėn, hyn brenda duke iu marrė fryma e pyet a je nusja e Sadikut, po i thot nana, vajza ishte Keti D, e bija e E.D, vajza ishte nga Shkodra nė atė kohė kishte ardh arsimtare nė Klenjė dhe e kishte marrė tė bijėn me vete. Sapo futet brenda Keti i thotė nanės fshehe Sadikun nė njė vend tė sigurtė se Sadikun duan me e mbyt, po kush don me e mbyt Sadikun moj Keti i thot nana, Keti u pėrgjigj nuk ta tregoj pa ma dhanė fjalėn dhe besėn qė kur tė rritemi t'ma japėsh Sadikun pėr burrė i tha Keti, mirė i tha nana ta jap fjalėn se do e jap Sadikun pėr burrė.

Pasi mori fjalėn dhe besėn Keti filloi tė tregonte. Ėshtė H.Kuniqi qė do me e mbyt tha por tjetrin nuk e tregoi por qė nana e kuptoi se tjetri ishte babai i saj E.Dracini por Keti nuk donte ta tregonte. Ndėrsa H.Kuniqi ishte nipi i Muhametit i biri i asaj kurvės sė pėrkėdhelur Fatimes, po edhe ajo e ka marrė dėnimin e merituar se edhe ajo ka zbritė poshtė dhe tani ėshtė 2 vjeēe. Nja dy tre javė pas kėsaj ngjarje vjen Muhameti mė gjen te shpia ime mė gjen mua dhe nanėn dhe unė desha ta pėrqafoja kurse ai mė dha njė tė shtime me forcė dhe gati sa nuk ma ēau kokėn nė mur dhe mu drejtua me fjalė tė ashpra duke mė than se ti don tė mė marrėsh pozitėn dhe gruan Aishen por unė mė tha nuk do tė lė as pozitė as gruan Ajshen qė e kam marrė qė 7 vjeēe dhe nuk tė lė qė ti marrėsh ti.

SHENIMET/GRUAJA ME KA BERE DISA ATENTATE ME MINA DHE TRITOL

Njė armike e madhe nė ditarin e Kuniqit rezulton ish-bashkėshortja e tij tė cilėn e akuzon si armike tė betuar dhe autoren e disa atentateve tė bėra ndaj tij. "Mė datėn 4 Shtator 1994 para se tė shkoja nė Tiranė mė thot kjo kurvė(i referohet ish bashkėshortes) e poshtėr Sadik do tė jap njė ēantė me vehte qė e ka lėnė njė shoku jot kėtu, merre dhe ai do tė vijė dhe do tė takojė nė Tiranė se don me t'bo njė surprizė, do t'mbėnte kapteri i zgjebosur para se tė hidhesha nė erė me gjithė pasagjera dhe me gjithė Tren nga mina me sahat qė kishte sjell te shpia jeme ai kapter i zgjebosur me gjithė atė kurvė tė fėlliqur. E pyeta kėtė kurvė po kush ėshtė ai shok qė ka lanė ēantėn por nuk mė tregoi por mė tha do ta njohish nė Tiranė kush asht. Unė e mora ēantėn pa ditur se ēfarė ka brenda nė tė dhe u nisa pėr te treni, kjo ēantė brenda kishte pas tė mbėshtjellė minėn me sahat, me atė minė me sahat donin t'mė vrisnin mua por jo vetėm mua, por me qindra pasagjer tė pafajshėm qė do tė udhėtonin nė tren bashkė me mua, me minėn me sahat me vete , minė qė e kishte sjellė nė shtėpinė teme kapteri i zgjebosur. Njė prekje e pakujdesshme nga njė fėmijė do ta shkaktonte hedhjen nė erė tė komplet pallatit dhe do tė shkaktonte me dhjetra viktima tė pafajshme apo dėme materiale tė pallogaritshme pėr shkak tė kėsaj kurve qė donte tė martohej me atė kapter tė qelbur, tė vriteshin me dhjetra njerėz tė pafajshėm", - shkruan Kuniqi nė ditar. Mė tej vrasėsi serial e akuzon tė shoqen se pėr 27 vite me radhė me anė tė magjive i kishte dėmtuar kujtesėn dhe e kishte bėrė tė harronte padrejtėsitė dhe atentatet qė kishte pėsuar. Urrejtja e Kuniqit pėrfshin dhe djemtė e tij tė cilėt i etiketon si kodoshė. "Mua personalisht ma ka shkatėrruar kujtesėn kjo kurvė dhe familja e saj komplet e degjenerume, pastaj mė kanė pėrdor si skllav si shėrbėtor pėr tė punuar pėr ta mbajtur kėtė kurvė me gjithė kodoshėt e saj tė qelbur dhe tė panumėrt duke i paguar me pare duke i ushqyer me 5-6 palė meze gjėllė e pije, duke i blerė ndrresat e trupit dhe duke ja larė edhe brekėt duke i paguar edhe pare sa kushton 1 dhomė, mua mė kishte spostuar thjesht nė njė ēirak tė saj dhe tė kodoshėve. Ajo ka zaptuar shtratin me kodoshat e saj, kurse unė te dhoma tjetėr nė divan, duke ma mbyllur derėn me magji. Me magjitė qė din me bo nuk isha nė gjendje me i bo ballė kėsaj kurve tė poshtėr dhe tė fėlliqur, din me t'bo perde syve sikur 100 veta ti kesh pėrpara nuk je nė gjendje tė shikosh asnjė njeri. Din me tė vu nė gjumė qė tė mos jesh nė gjendje me u ēu nga gjumi pėr 3 ditė. Din me i mbyll dyert si me i saldu me oksigjen, bile saldimin mund ta prishėsh dhe ta hapėsh derėn, kurse magjinė e saj nuk mund ta prishėsh veēse kur ta zgjidh ajo vetė", - shkruan Kuniq.

(ad.ti/shqiptarja.com)

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'Bashkėqeverisja', Cano:Qytetarėt marrin pėrgjigje brenda 10 ditėve
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 24/01/2018, VITI VIII- NR.17