Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 21:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Dossier
11 Shtator 2017 - 19:37 | përditesuar në 23:11
Vdekjet nė kampin e Tepelenės
shkak TBC-ja dhe dizanteria
Historiani Dervishi publikon raportin
Historiani Kastriot Dervishi ka publikuar nė Facebook njė dokument tė viteve 1949-1951 qė hedh dritė mbi shkaqet e vdekjeve nė kampin e Tepelenės, kryesisht fėmijė dhe tė moshuar. 

Nė kampin me tela me gjemba tė Tepelenės, brenda njė nate kanė humbur jetė 30 fėmijė tė cilėt siē mėsohet nga ky dokument, ishin prekur nga TBC-ja, sėmundje vdekjeprurėse deri disa dekada mė parė dhe dizanteria. 

Sipas kėtij dokumenti, viktimat ishin fėmijė 5-vjeēarė dhe tė moshuar tė moshave 69-89-vjeē.

"Kėto ekstrakte dokumentesh tė viteve 1949 dhe 1951 hedhin dritė mbi shkaqet e vdekjeve nė kampin tela me gjemba tė Tepelenės. Nga njė lexim i pėrgjithshėm shihet se sėmundjet kryesore nė kampin e Telelenės janė TBC-ja dhe dizanteria. Po ashtu vihen re se tė internuarit e vdekur janė kryesisht tė moshuar dhe fėmijė. Nė rastet kur cilėsohet mosha, vėrehet se fėmijėt janė 5 vjeēarė, ndėrsa tė moshuarat janė tė moshave 69 dhe 89 vjeēe", shkruan Dervishi nė Facebook. 
dokumenti
(Raporti pėr vdekjet nė kampin e Tepelenės)

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

21 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Shqipėria si Finlanda, modeli i ri i arsimit nga zv.ministrja Shahini
Tre oficerėt, Vasili: Operacioni pėr arrestimin u dekonspirua nga policia
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 24/11/2017, VITI VII- NR.278