Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:17 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Ekonomi
06 Nentor 2012 - 18:45
Banka Botėrore: Borxhi nė
Shqipėri,nė nivele tė rrezikshme
Kreditė e kėqija 1 mld e 265 mln $
SARAJEVE - Borxhi nė Shqipėri ėshtė nė nivele tė rrezikshme, pasi ka shkruar nė 60 % (tė GDP), sepse vendi po pėrballet me rėnie tė eksporteve, si dhe tė investimeve tė huaja, kjo pėr shkak tė krizės sė borxheve nė Eurozonė. Ndėrkohė qė remitanca ka njohur rėnie, dimri i egėr si dhe vera e nxehtė dhe e gjatė ka dėmtuar rėndė sektorin e bujqėsisė dhe prodhimet hidro-energjitike. Kėshtu ka deklaruar sot Jane Armitage, koordinatorja e Bankės Botėrore pėr Ballkanin Perėndimor.

“Unė mund tė them se borxhi nė Malin e Zi, Serbi dhe Shqipėri ėshtė nė nivele tė rrezikshme, sidomos nė Shqipėri me 60 % (tė GDP) por po rritet shumė shpejt nė Serbi dhe nė Malin e Zi”, u shpreh Jane Armitage nė njė intervistė pėr Reuters.

Mė tej ajo paralajmėroi se Ballkani perėndimor po pėrballet me njė recesion tė dyfishtė kėtė vit, udhėhequr nga njė tkurrje 2.5 % nė Serbi dhe rimėkėmbja nė vitin 2013 do tė jetė “shumė e ngadaltė”.

Nė intervistėn e saj, koordinatorja e BB-sė ka vlerėsuar se Kosova, si njė shtet i ri ka njė rritje tė ekonomisė.

“Vetėm kosova, njė shtet i ri dhe njė ekonomi e vogėl, prej 1, 7 milionė njerėz po vazhdon tė rritet dhe kjo falė nivelit tė ulėt qė ka nė integrimin drejt tregjeve evropiane. Niveli i ulėt i borxhit dhe investimet e shumta nė infrastrukturė kanė bėrė qė tė rritet shumė ekonomia e Kosovės”, tha Armitage.

Duke folur nė veēanti pėr Serbinė Armitage tha se qeveria serbe duhet tė frenojnė deficitin, nė mėnyrė qė tė sigurojnė njė marrėveshje pėr kredi tė re me FMN, e cila do tė dėrgojė njė mision mė 13 nėntor nė Serbi.

Armitage theksoi se Serbia duhet tė pėrfundojė njė marrėveshje me FMN-nė pėrpara se Banka Botėrore tė japė dritėn e gjelbėr pėr njė kredi prej 400 milionė dollarė, si mbėshtetje buxhetore. Ajo shprehu keqardhje pėr ritmin e ngadaltė tė reformave, si kusht pėr mbėshtetjen e Bankės Botėrore.

(eē/shqiptarja.com)

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
vellai ooo i mjeri pupull shqiptar po ta dinte nje qytetar se sa borxh esht karshi shtetit per zeten buken e gojes qe e merr ne furr do ta bente ne shtepi vet, po ne jemi msu me fjet si ne at koh dhe tashi ne demokraci po i themi se kjo esht kataklizem komunizem ooooooooo popull i fjetur flini flini se ju ben mir te flini gjat e me gjat por kur te zgjoheni esht pak si von besoj
avatar
Anonim
Donjet Liridoni Ka mundesi te kalojme ne turn te trete, duke pritur ate bukuroshen e PD-se qe ta pergenjeshtroje lajmin e Bankes Boterore, pastaj ate te perralles se superfuqise (??!) energjitike ne rajon e me gjere, ate te... Dhe, si perhere, TE GJITHA FAJET I KA OPOZITA!-refreni i karagjoziades qeverisese, me skandalozja ne keta 100 vjet. Te pakten, keta hyne ne histori, si djegesi i Bibliotekes se Aleksandrise, qe s'po me bie ndermend emri i tij tani. jA, PRA, PERSE NE KETE fESTIVAL TE fILMIT (13-TI) SHQIPTAR NUK KA FILME KOMIKE, ESTRADAT NUK FUNKSIONOJNE, pervec nje PACUREJE, qe quhet Por(dh)tikali, per te cilet thuhet se do te mblidhet pila e 5-6 zevendesministrave te (a)Kultures dhe do ta shpallin si te jashteligjshme
avatar
Anonim
Shpella e Dragobise Ne jena me ekonomine ma te zhvillueme ne Europe dhe ne bote.
avatar
Anonim
[email protected] UF UF UF SI RREJNE KETO TE EUROPES E TE BOTES PO NE KEMI salen QE KA BERBALLUAR KRIZEN E JU GRINI SALLAT RRINI ATY SE JENI MIR QENT LE TE LEHIN PO KARVANI sales TE ECE PERPARA O sale NE GOJTE UJKUT HEDHIM VALLE JEPI SE E KE SHUME MIRE JEPI LESJON BOTES PER KRIZEN SE NE NUK KEMI BERXHE SE KETA ARMIQ E BRENSHEM E TE JASHTEM RREJNE O sale
avatar
Anonim
Fatmir Lamaj Kerkojeni Google . Agim Hamiti: Letėr e Hapur drejtuar: Klasės politike tė Tiranės e tė Prishtinės dhe Ambasadorit amerikan - 40247 hits
avatar
Anonim
alda Ky shkrim jepet thjesht si nje njoftim sa keq , deglarata e kordinatores se BB jepet thjesht si nje njoftim kur ne fakt duhet te ishte nje kryeartikull me germa te medha dhe me analiza te studiuara mire, 60% borxhi i shqiperise ,ju lutem a ka gazetare te na thote se sa borxh ka nje qytetar Shqiptar gjithashtu kam te drejte ta di se kush nga gazetaret ia ka bere kete pyetje berishes dhe kush nga analistet i ka bere nje analize ketij borxhi kaq te madh Duhet te ulerasim o gazetare...
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Romani “E penguara”, Kadare intervistė pėr gjermanen “Die Welt”
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 27/07/2017, Viti VII - NR.175