Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:11 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Ekonomi Nga GENC KONDI
18 Prill 2012 - 16:46
FMN pėrgėnjeshtron Tiranėn
rritja ekonomike vetėm 0.5%
PS: S’ka plan zhvillimi
BERZH: Kriza preku 60% tė familjeve
TIRANE - Sipas vlerėimit tė ekspertėve tė Fondit Monetar Ndėrkombėtar, ekonomia shqiptare mund tė rritet vetėm 0.5 pėr qind gjatė vitit 2012. Kjo shifėr ėshtė shumė mė e ulėt se vlerėsimi prej 3-4 pėrqindėsh, i deklaruar prej Kryeministrit Berisha dhe ministrit tė Financave, Ridvan Bode kohėt e fundit.

Parashikimi ėshtė pėr njė rritje prej 0.5 pėr qind nė vitin 2012, 1.7 pėr qind nė vitin 2013 dhe 2.5 pėr qind vetėm nė vitin 2014. Nė tė njejtėn kohė, mesatarja e rritjes pėr vendet e rajonit tė Evropės Qendrore e Lindore ėshtė 1.9% pėr kėtė vit, 2.8 pėr qind vitin e ardshėm dhe 4 pėr qind nė vitin 2014. Me sa duket, sipas FMN, Shqipėria po humbet shpejtėsi nė rritjen ekonomike.

Nė tė njejtin vlerėsim, Kosova ka shifra 3.8% pėr vitin nė vazhdim, 4.1% pėr vitin 2013 dhe 4.6% rritje nė vitin 2014.

(gk/im/shqiptarja.com)

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/07/2017, Viti VII - NR.171