Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:58 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Ekonomi
25 Korrik 2012 - 09:42
Legalizimet, tapitė e reja
pėr 2.014 banesa informale
PDF: Lexoni listėn emėrore
ALUIZNI publikon listėn e re me emrat e 2.014 vetėdeklaruesve informalė qė pėrfitojnė lejen e legalizimit nė 11, nga 12 qarqet e vendit, duke ftuar ndėrtuesit informalė emigrantė, qė kthehen gjatė muajve tė verės, tė shfrytėzojnė kohėn dhe mund- ėsitė pėr tė plotėsuar detyrimet e tyre, me qėllim pėrmbylljen e procesit brenda afatit tė shpallur, vitit 2013.

Me njė Vendim tė Kėshillit tė Ministrave tė kohėve tė fundit, ka kaluar njė projektligj qė synon tė ndryshohet struktura dhe funksionimi i Agjencisė sė Legalizimeve, duke filluar nga shtimi i drejtorive rajonale pėr ato zona ku dosjet janė mė tė shumta nė numėr. Ndryshimet nė ligjin pėr funksionimin e ALUIZNI-t shtojnė numrin e drejtorive rajonale pėr njė sėrė qarqesh. Kėshtu, nėse nė Tiranė, sipas ligjit ekzistues, kishte njė drejtori rajonale dhe njė sėrė zyrash, ligji i ri parashikon qė tė ketė katėr drejtori rajonale, tė cilat do t'i kenė tė ndara specifikisht dosjet me tė cilat do tė merren. Projektligji parashikon tri drejtori tė reja nė qarkun e Vlorės, dy nė Elbasan, tri nė Fier, dy nė Durrės, dy nė Korēė, etj. dhe njė sėrė drejtorish tė tjera nė disa qytete nė vend.

Sipas ALUIZNI-t, pasi tė kryhet pagesa e detyrueshme pėr procesin e legalizimeve, ky institucion do tė pajisė me lejen pėrkatėse qytetarin e interesuar brenda njė periudhe prej vetėm 48 orėsh. Agjencia e Legalizimeve ka vendosur si objektiv qė procesi i legalizimit tė pėrmbyllet brenda vitit 2013. Ajo ka kėrkuar qė ndėrtuesit informalė duhet t'u largohet ndėrmjetėsimeve (sekserėve), sepse tė dėmtuar do tė jenė vetė ata.

Listėn e emrave e keni tė shoqėruar me shkrimin.
(gk/shqiptarja.com)

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
y, k dua te di se sa eshte shuma e lekve per legalizimin e shpis
avatar
Anonim
y, k dua te di se sa eshte shuma e lekve per legalizimin e shpis
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'Bashkėqeverisja', Cano:Qytetarėt marrin pėrgjigje brenda 10 ditėve
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 24/01/2018, VITI VIII- NR.17