Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:22 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Ekonomi
20 Qershor 2012 - 16:48
Pas 5 vitesh, Qeveria u heq
privatėve pagat e referencės
PDF - Tabela e pagave tė referencės
TIRANE - Merr fund me bujė njė nga vendimet mė tė debatuara tė qeverisė shqiptare, tė miratuara qė nga viti 2007: hiqet paga e referencės pėr sektorin privat. Vendimi, i pėrfolur mė parė edhe nė shtyp, u morr sot gjatė mbledhjes sė Kėshillit tė Ministrave.

Sipas vendimit tė vitit 2007 pėr pagat e references, tė gjithė tė punėsuarit nė bizneset private e kishin tė pėrcaktuar ligjėrisht dyshemenė e pagės. Kjo pagė duhet tė kalonte nė bankė dhe mbi tė tė aplikohej tatimi mbi tė ardhurat , 10% qė i mbaheshin tė punėsuarit dhe pjesa tjetėr i mbahej punėdhėnėsit. Vendimi u prit me debate nė atė kohė nga biznesi, pasi shtonte kostot pėr ēdo tė punėsuar.

Njė raport i “Doing Business” qė mban firmėn e Bankės Botėrore vlerėsonte se pagat e referencės janė faktor pėr pėrkeqėsimin e klimės sė biznesit. Raporti gjithashtu sugjeronte shfuqizimin e njė norme tė tillė qė rėndonte mbi bizneset shqiptare.

Nė vijim, VKM-ja e sotme:

V E N D I M


PĖR

REVOKIMIN E VENDIMIT NR.285, DATĖ 4.5.2007, TĖ KĖSHILLIT TĖ MINISTRAVE, “PĖR PĖRCAKTIMIN E PAGĖS REFERUESE MUJORE, PĖR EFEKT TĖ LLOGARITJES SĖ KONTRIBUTEVE TĖ SIGURIMEVE SHOQĖRORE DHE SHĖNDETĖSORE DHE TĖ TATIMIT MBI TĖ ARDHURAT PERSONALE, SIPAS NOMEKLATURĖS SĖ VEPRIMTARISĖ EKONOMIKE, PĖR TĖ PUNĖSUARIT NĖ SEKTORIN JOPUBLIK, QĖ KRYEJNĖ PUNĖ TĖ PAKUALIFIKUARA E TĖ KUALIFIKUARA, SI DHE PĖR PERSONELIN DREJTUES E TEKNIKO-EKONOMIK TĖ TYRE”

Nė mbėshtetje tė nenit 100 tė Kushtetutės dhe tė neneve 1 e 124, tė ligjit nr.8485, datė 12.5.1999, “Kodi i Procedurave Administrative”, me propozimin e ministrit tė Financave, Kėshilli i Ministrave

V E N D O S I:

Revokimin e vendimit nr.285, datė 4.5.2007, tė Kėshillit tė Ministrave, “Pėr pėrcaktimin e pagės referuese mujore, pėr efekt tė llogaritjes sė kontributeve tė sigurimeve shoqėrore dhe shėndetėsore dhe tė tatimit mbi tė ardhurat personale, sipas nomeklaturės sė veprimtarisė ekonomike, pėr tė punėsuarit nė sektorin jopublik, qė kryejnė punė tė pakualifikuara e tė kualifikuara, si dhe pėr personelin drejtues e tekniko-ekonomik tė tyre”.

Ky vendim hyn nė fuqi pas botimit nė “Fletore zyrtare”.

K R Y E M I N I S T R I

SALI BERISHA

--------------------------------------------

PAGAT MINIMALE REFERUESE NĖ SEKTORIN PRIVAT

SIPAS VENDIMIT TĖ SHFUQIZUAR TE KĖSHILLIT TĖ MINISTRAVE

 

 

Pagat e larta

 

Aktiviteti      Tatimpagues tė mėdhenj     Tė tjera  

 

DREJTOR/ADMINISTRATOR NĖ TIRANĖ

(paga nė lekė)

 

Banka,         

sigurime        500.000              90.000

 

Ndėrtim         250.000              150.000

 

Hoteleri        250.000              80.000

 

Shėndetėsi      200.000              80.000

 

Bujqėsi,

industri

nxjerrėse,

pėrpunuese,

energjetikė,

transport,

telekomunikacion,

tregti, arsim   150.000              80.000

 

PAGA REFERUESE MUJORE PĖR PUNONJĖSIT E MEDIAVE

 

Detyra                     Subjekte VIP    Tė tjera            

(paga nė lekė)

 

TV Kombėtar Tiranė

 

Drejtor/Administrator      300.000         80.000

Drejtues e specialistė     150.000         40.800

Teknikė                    28.600          28.600

Punėtorė tė kualifikuar    24.090          24.090

Punėtorė tė pakualifikuar  17.000          17.000

 

Detyra                     Subjekte VIP    Tė tjera            

(paga nė lekė)

 

TV Kombėtar rrethe kategoria II

 

Drejtor/Administrator      150.000         80.000

Drejtues e specialistė     60.000          37.400

Teknikė                    27.300          27.300

Punėtorė tė kualifikuar    22.995          22.995

Punėtorė tė pakualifikuar  15.000          15.000

 

Detyra                     Subjekte VIP    Tė tjera            

(paga nė lekė)

 

TV lokal Tiranė

 

Drejtor/Administrator      250.000         80.000

Drejtues e specialistė     150.000         40.800

Teknikė                    28.600          28.600

Punėtorė tė kualifikuar    24.090          24.090

Punėtorė tė pakualifikuar  17.000          17.000


--------------------------------------------

(gk/im/shqiptarja.com)

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
qytetar Vendimi i vitit 2007 pėr pagat e references demtoje rende cfaqjen reale te kostos. Ky vendim ishte nje zgjatim primitiv i parimeve komuniste ne mjedisin kapitalist. Shfuqizimi i vonuar i keti vendimi ka lene pasoja te pariparueshme ne inplementimin e parimeve te ekonomise se tregut lire.
avatar
Anonim
Taku Cobo Faleminderit! E kuptova idene. Dmth ngado qe te shkoj perseri njesoj (ne sasi) me duhet te paguaj taksa. Nuk kam te punesuar, jam i vetpunesuar. Cila eshte menyra me e mire e deklarimit? Faleminderit perseri! :)
avatar
Anonim
Taku Cobo Mund te ma shpjegoje njeri ca efekti ka ky ligj mbi biznesin se nuk e kuptoj? Ca kuptimi ka? Jam i interesuar se kam hapur dyqan para 1 viti, por nuk e kuptoj. Faleminderit paraprakisht!
avatar
Anonim
Zekthi Pra nuk eshte shteti qe te cakton se c'rroge minimale ti agtribuosh vetvetes dhe te punesuarve te tu, por je ti vete. Ne kete menyre prekt relativisht edhe tatimi mbi fitimin ne fund te vitit komercial, pasi ne rast se ti paguan me pak taksa gjate muajve te vitit, natyrisht fitimi i fundvitit eshte me i madh, e si i tille, taksohet ne % njesoj, por ne vlere absolute me teper.
avatar
Anonim
Zekthi Taku, nuk di ne ke te punesuar tek dyqani yt, por gjithsesi ligji deri me sot parashikonte qe ti ti caktoje vetes tende nje rroge, minimumi i se ciles ishte i parashikuar me ligj, e mbi te cilen te mbaheshin tatimet, ok? ne fund te vitit te mbaheshin tatimet edhe mbi fitimin e pergjithshem te dyqanit tend. me ndryshimin e ligjit, ti mund ti vendosesh vetes dhe te punesuarve te tu rrogen qe deshiron, dhe mbi te taksohesh cdo muaj.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16