Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Ekskluzive/Alia:Studentėt janė kontigjenti ynė s'kemi pse trembemi
12/08/17
Foto 1 nga 10
Partia dhe shteti duan qė tė ruhet kufiri. Por ai nuk ruhet tek kloni, nuk ruhet tek vija kufitare. Kufiri ruhet nė thellėsi, ruhet me zbulim e kundėrzbulim, me masa organizative. Kėto veprime e bėjnė tė panevojshme pėrdorimin e armės nė kufi, sepse duke lėnė elementin keqbėrės tė vijė deri tek kufiri. Por, mos vallė nė mėnyrė kategorike nuk do pėrdoret arma nė kufi? Jo. Arma ėshtė mjet mbrojtės dhe duhet dhe do tė pėrdoret sipas ligjit dhe rregullave tė vendosura. Nė se ka ndonjė rast, qė komanda jep urdhėr tė veēantė, kjo nuk do tėthotė tė mbyllen sytė, tė liberalizohet ruajtja e kufirit, tė hapet kufiri. Mundet, pėr njė oportunitet tė caktuar tė jepet njė urdhėr, por kjo absolutisht nuk do tė thotė “duhen mbyllur sytė. Edhe pėr kėtė ēėshtje, unė kam dhėnė porosi tė bėhet ligji kur mund tė pėrdoret arma, sepse edhe nė kufi mund tė pėrdoret arma. Pse mund tė pėrdoret? Sepse kur kufitari nuk di, ky qė po vjen a ėshtė kriminel, a ėshtė kontrabandist, a ėshtė njeri me drogė, a ėshtė diversant, apo ėshtė thjesht njė njeri qė po don tė arratiset, apo ėshtė ndoshta njė i luajtur mendsh, sepse asnjė nuk e ka tė shkruajtur nė ballė. Prandaj kufitari sipas rregullave, se ka njė rregullore, i thotė “Ndal”, nuk ndalet, mbas rregullores qė thotė “duhet tė qėllosh, jo ta vrasėsh por ta plagosėsh”, aty hajde ndaje ti se sa nishanxhi ka qėnė, kuptoni. Ėshtė shumė e vėshtirė. Pra edhe mund tė ndodhė njė incident, dhe kur tė qėllon qė ky ishte njė bari, ose kur ky ishte njė djalė i ri, tė vjen keq, “si dreqin u vra nė kufi ky”, ė? Se po tė vritet ndonjė kriminel, ndonjė diversant, i thua kufitarit “Tė lumtė, mirė ja bėre”, ė? Pra, kėtė specifikė e ka kufiri, dhe nuk mundet ne tė japim njė urdhėr kategorik, tė themi “kurrė nuk qėllohet”. Jo. Por duhet me ligj tė pėrcaktohet qartė, si duhet bėrė paralajmėrimi, qysh duhet bėrė paralajmėrimi, etj., etj.
Më të shikuarat e javës
Shfaq të gjitha